Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPP3/443-70/10-2/TW
z 5 sierpnia 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPP3/443-70/10-2/TW
Data
2010.08.05



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek akcyzowy (ustawa z dnia 6.12.2008r.) --> Opodatkowanie akcyzą wyrobów akcyzowych --> Przedmiot opodatkowania i powstanie obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
akcyza
odliczenia od podatku


Istota interpretacji
Czy i w jaki sposób Zainteresowany będąc producentem wyrobów akcyzowych – piwa może odliczyć akcyzę zawartą w zużytych do produkcji surowcach, materiałach np. energii elektrycznej, gazie ziemnym itp.?



Wniosek ORD-IN 401 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 20 maja 2010 r. (data wpływu 24 maja 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie odliczenia akcyzy przy produkcji piwa – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 maja 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie odliczenia akcyzy przy produkcji piwa.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Nowelizacja ustawy akcyzowej, która weszła w życie w dniu 1 marca 2009 r. daje producentowi wyrobu akcyzowego możliwość odliczenia całej akcyzy zawartej w surowcach i materiałach produkcyjnych użytych do wyprodukowania wyrobu akcyzowego (art. 21 pkt 8 tej ustawy). W związku z powyższym Wnioskodawca zamierza pomniejszyć odprowadzany podatek akcyzowy (z tytułu produkcji piwa) o podatek zawarty w energii elektrycznej, gazie itp.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy i w jaki sposób Zainteresowany, będąc producentem wyrobów akcyzowych, tj. piwa może odliczyć akcyzę zawartą w zużytych do produkcji surowcach, materiałach np. energii elektrycznej, gazie ziemnym itp....

Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z nowelizacją ustawy akcyzowej, która weszła w życie w dniu 1 marca 2009 r. , i która w art. 21 pkt 8 daje producentowi wyrobu akcyzowego możliwość odliczenia całej akcyzy zawartej w surowcach i materiałach produkcyjnych użytych do wyprodukowania wyrobu akcyzowego „A” – który jest producentem wyrobu akcyzowego, tj. piwa – może prawidłowo odliczyć akcyzę zawartą w energii elektrycznej, gazie ziemnym itp.

W opinii Spółki, należy skorzystać z rubryki AKC-4/C, w której znaleźć się powinna suma należnej jej z tytułu wielkości produkcji obniżki podatku akcyzowego od piwa (jak to jest czynione dotychczas) oraz kwoty podatku akcyzowego zawartego w ww. surowcach i materiałach.

Podatek akcyzowy zawarty w surowcach i materiałach powinien być obniżony za okres od dnia obowiązywania ustawy, tj. od 1 marca 2009 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 21 ust. 8 ustawy o podatku akcyzowym z dnia 6 grudnia 2008 r. (Dz. U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11), zwanej dalej ustawą, kwota akcyzy należna od danych wyrobów akcyzowych wyprodukowanych w składzie podatkowym lub poza składem podatkowym zgodnie z art. 47 ust. 1 pkt 1, może być obniżona o akcyzę zapłaconą od zużytych do ich wyprodukowania innych wyrobów akcyzowych.

Stosownie do art. 47 ust. 1 pkt 1 ustawy produkcja wyrobów akcyzowych określonych w załączniku nr 2 do ustawy oraz wyrobów akcyzowych innych niż określone w załączniku nr 2 do ustawy, objętych stawką akcyzy inną niż stawka zerowa, może odbywać się wyłącznie w składzie podatkowym, z wyłączeniem produkcji wyrobów akcyzowych, z wykorzystaniem wyłącznie wyrobów akcyzowych, od których akcyza została zapłacona w wysokości równej lub wyższej od kwoty akcyzy przypadającej do zapłaty od wyprodukowanych wyrobów akcyzowych.

Zgodnie z powyższym przepisem, jeżeli od wyrobów akcyzowych zużytych do wyprodukowania w składzie podatkowym innych wyrobów akcyzowych został zapłacony podatek akcyzowy, to podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia należnego podatku akcyzowego od wyprodukowanego wyrobu o kwotę akcyzy zapłaconej od wyrobów zużytych do jego wyprodukowania.

Jednakże zaznaczyć należy, iż zakres prawa do obniżenia należnego podatku akcyzowego ogranicza się wyłącznie do możliwości pomniejszenia akcyzy zawartej w wyrobach zużytych w procesach technologicznych związanych z produkcją wyrobów akcyzowych. Natomiast nie można rozszerzać tego prawa na wyroby akcyzowe od których została zapłacona akcyza, zużywanych przez podatnika do funkcjonowania całego przedsiębiorstwa, w tym również do czynności wykonywanych w stosunku do wyprodukowanego wyrobu akcyzowego wykonywanych po jego wyprodukowaniu.

Korzystając z delegacji ustawowej zawartej w art. 26 ust. 1 ustawy, Minister Finansów w rozporządzeniu z dnia 24 lutego 2009 r. w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku akcyzowego, deklaracji w sprawie przedpłaty akcyzy oraz informacji o wyrobach akcyzowych w składzie podatkowym (Dz. U. Nr 32, poz. 227) zwanym dalej rozporządzeniem, określił m.in. wzory deklaracji podatkowych, w tym AKC-4/C dla podatku akcyzowego od piwa.

W części C tego formularza wskazano pozycję nr 12 – zwolnienia i obniżenia. Zatem, przysługujące obniżenie kwoty podatku akcyzowego należy wykazać w tabeli C pole 12 zwolnienia i pomniejszenia, deklaracji AKC-4/C. Obliczony podatek z pola C11 należy obniżyć o kwotę wykazaną w polu C12, wpisując ich różnicę w rubryce C13 przedmiotowej deklaracji.

Z przedstawionego we wniosku opisu wynika, iż Spółka w składzie podatkowym produkuje piwo, do wytworzenia którego zużywa takie wyroby akcyzowe jak energię elektryczną, gaz od których akcyza została zapłacona.

W związku z powyższym Spółka, na podstawie art. 21 ust. 8 ustawy, będzie mogła obniżyć należną kwotę akcyzy od piwa produkowanego w składzie podatkowym o akcyzę zapłaconą od zużytych do jego wytworzenia wyrobów akcyzowych – energii elektrycznej, gazu – poprzez odpowiednie zapisy w pozycji nr 12 formularza AKC-4/C, pod warunkiem że:

  • nabyte wyroby podlegały obowiązkowi podatkowemu i nie były zwolnione od akcyzy;
  • podatnik posiada dowód, że zapłacił kwotę akcyzy wynikającą z faktur i faktur korygujących, a w przypadku dokumentów celnych – kwotę akcyzy wynikającą z tych dokumentów;
  • podatnik nie otrzymał zwrotu akcyzy na podstawie odrębnych przepisów w sprawie zwrotu akcyzy lub w sprawie zwolnień od akcyzy wyrobów akcyzowych;
  • podatnik zużył nabyte wyroby akcyzowe bezpośrednio do produkcji piwa;
  • podatnik będzie prowadził ewidencję wyrobów akcyzowych zużytych do produkcji piwa;
  • podatnik będzie w stanie wykazać jaką część wyrobów akcyzowych zużył bezpośrednio do produkcji piwa.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim, ul. Dąbrowskiego 13, 66-400 Gorzów Wielkopolski po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj