Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPP2/443-505/10-2/AD
z 25 czerwca 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPP2/443-505/10-2/AD
Data
2010.06.25


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Wyłączenia


Słowa kluczowe
kodeks cywilny
kodeks cywilny
likwidacja
masa upadłościowa
masa upadłościowa
podatek od towarów i usług
podatek od towarów i usług
sprzedaż masy upadłościowej
sprzedaż masy upadłościowej
sprzedaż przedsiębiorstwa
sprzedaż przedsiębiorstwa
syndycy
syndycy
upadłość
upadłość
zbycie
zbycie
zorganizowana część przedsiębiorstwa
zorganizowana część przedsiębiorstwa


Istota interpretacji
Czy w przedstawionej powyżej sytuacji, zbycie opisanej w stanie taktycznym zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług oraz czy w opisanym stanie faktycznym mamy do czynienia ze zbyciem przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 6 pkt 1 ustawy o VAT?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej reprezentowanej przez Doradcę Podatkowego, przedstawione we wniosku z dnia 30 marca 2010 r. (data wpływu 2 kwietnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 kwietnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca działa na rynku obrotu wierzytelnościami świadcząc m.in. usługi w zakresie wykupu wierzytelności budowlanych i hipotecznych. Jednym z obszarów jego działalności jest ponadto prowadzenie procesów oddłużania przedsiębiorstw będących w stanie upadłości w oparciu o metodę konwersji wierzytelności i istniejący majątek upadłego. W dniu x 2009 r. Zainteresowany zawarł w formie aktu notarialnego umowę przedwstępną sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa H. w upadłości likwidacyjnej, w skład której wchodzi mienie służące do produkcji farb i lakierów. Sprzedający jest podmiotem znajdującym się w upadłości, zaś powyższa umowa zawarta została przez Syndyka Masy Upadłości Sprzedającego. Na podstawie tej umowy, Wnioskodawca planuje nabyć przedsiębiorstwo Sprzedającego. Po nabyciu planuje on prowadzić produkcję farb i lakierów. Zgodnie z treścią wspomnianego aktu notarialnego, Syndyk oświadczył, że „przedmiotem niniejszej umowy przedwstępnej sprzedaży jest zorganizowana część przedsiębiorstwa H. w upadłości likwidacyjnej z siedzibą w x w rozumieniu art. 55¹ Kodeksu cywilnego, jako „zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej” szczegółowo opisana w załączniku do tego aktu notarialnego.

Ewidencja zdarzeń gospodarczych umożliwia przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do tej zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Nadto, zgodnie z treścią umowy przedwstępnej Zainteresowany po nabyciu zorganizowanej części przedsiębiorstwa wstąpi jako następca prawny w miejsce Sprzedającego do istniejących umów, przedmiotem których jest używanie mienia wchodzącego w skład przedmiotu umowy. Zgodnie z załącznikiem do zawartej umowy przedwstępnej, w skład nabywanego przez Wnioskodawcę majątku wchodzą m.in.:

  • grunty, budynki, budowle,
  • mienie ruchome (w tym wyposażenie biur oraz budynków produkcji farb i lakierów),
  • kompletna linia produkcyjna do produkcji farb i lakierów,
  • tajemnice przedsiębiorstwa,
  • patenty, koncesje, znaki towarowe (w tym znak towarowy H.)


Z zakresu powyższego zespołu składników majątkowych wyłączone zostały niektóre nieruchomości Sprzedającego (które albo nie są wykorzystywane w produkcji farb i lakierów albo stanowią mienie ruchome niezbędne do dalszego prowadzenia postępowania upadłościowego), prawo własności nieruchomości gruntowej zabudowanej domem wczasowym, wierzytelności Upadłego, jego udziały i akcje w spółkach prawa handlowego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w przedstawionej powyżej sytuacji, zbycie opisanej w stanie taktycznym zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług oraz czy w opisanym stanie faktycznym mamy do czynienia ze zbyciem przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 6 pkt 1 ustawy o VAT...

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z przepisem art. 6 pkt 1 ustawy o podatku VAT, przedmiotowa transakcja nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Zgodnie bowiem z brzmieniem tego przepisu „przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa”. Nie ulega natomiast wątpliwości, że przedmiotem zbycia jest tak powiązany zespół składników majątkowych, który tworzy przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55¹ Kodeksu cywilnego, co dodatkowo zostało potwierdzone w oświadczeniu Syndyka Masy Upadłości wyrażone w zawartym akcie notarialnym.

Zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, transakcja zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Zdaniem Zainteresowanego w przedstawionym stanie faktycznym planowana transakcja nie będzie podlegała opodatkowaniu VAT, jeżeli zbywany zespół składników majątkowych spełni definicję przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55¹ Kodeksu cywilnego, lub definicję zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT. Pomimo jednoznacznego określenia przedmiotu transakcji w akcie notarialnym umowy przedwstępnej jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu powyższego przepisu Kodeksu cywilnego, kluczowe jest ustalenie rzeczywistej istoty zbywanego majątku.

Zorganizowana część przedsiębiorstwa

W myśl art. 2 pkt 27e ustawy o VAT za zorganizowaną część przedsiębiorstwa rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Ponieważ ustawa o VAT nie przewiduje definicji przedsiębiorstwa, w celu ustalenia znaczenia tego sformułowania należy w drodze wykładni systemowej zewnętrznej posłużyć się regulacją Kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 55¹ Kodeksu cywilnego, przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:

  1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
  2. własność nieruchomości lub ruchomości w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
  3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
  4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
  5. koncesje, licencje i zezwolenia;
  6. patenty i inne prawa własności przemysłowej;
  7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
  8. tajemnice przedsiębiorstwa;
  9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Ponadto, w myśl art. 55² Kodeksu cywilnego, czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

Aby więc w przedmiotowej sytuacji mogła wystąpić zorganizowana część przedsiębiorstwa muszą być spełnione łącznie następujące warunki:

  • istnienie zespołu składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań),
  • istnienie wyodrębnienia organizacyjnego i finansowego przenoszonych składników,
  • przeniesienie (ewentualnych) zobowiązań,
  • możliwość funkcjonowania przenoszonego majątku jako niezależne i samodzielne przedsiębiorstwo.


Zdaniem Wnioskodawcy, zespół składników majątkowych, który ma być przedmiotem zbycia bezsprzecznie stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu powyższej definicji, jako zakłady chemiczne produkcji farb i lakierów. Nie ulega bowiem wątpliwości, iż przedmiotowe składniki majątku to kompletny zespół powiązanych ze sobą funkcjonalnie składników majątku służących realizacji określonych zadań gospodarczych, obejmujący m.in. nieruchomości, mienie ruchome, patenty oraz koncesje. Zgodnie z orzecznictwem sądów administracyjnych, w definicji określonej w art. 55¹ Kodeksu cywilnego (istotne znaczenie ma uwzględniony w niej element funkcjonalny: „Poszczególne składniki majątku staną się przedsiębiorstwem, jeżeli połączy je funkcja jaką łącznie mogą spełniać - realizować określone zadania gospodarcze” (zob. wyrok WSA w Warszawie z dnia 6 października 2009 r., sygn. akt: III SA/Wa 368/09). Należy więc przyjąć, że element ten ma istotne znaczenie również w przypadku zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Ponadto, spełnione jest również istnienie wyodrębnienia organizacyjnego i finansowego. Organizacyjne wyodrębnienie spełnione jest natomiast faktycznie (jako podstawowa działalność Upadłego). Jak przykładowo stwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie „bez znaczenia w przedmiotowej sprawie jest brak wyodrębnienia organizacyjnego w postaci działu, wydziału, czy oddziału w ramach Przedsiębiorstwa Wnioskodawcy (wyodrębnienie to jest tylko faktyczne). Nie stanowi to bowiem przeszkody w uznaniu samodzielności tej części Przedsiębiorstwa (Interpretacja z dnia 22 stycznia 2010 r., sygn. IPPP3/443-973/09-3/MM).

Wyodrębnienie finansowe w opisanym stanie faktycznym sprowadza się natomiast do możliwości ustalenia przychodów i kosztów, a zarazem wyniku finansowego zbywanej części przedsiębiorstwa. Jest to też zdaniem Spółki warunek pozwalający uznać istnienie wyodrębnienia finansowego w rozumieniu definicji art. 2 pkt. 27e ustawy o VAT. Nie jest tu konieczne istnienie odrębnego konta bankowego, czy też prowadzenie odrębnej ewidencji księgowej. Stanowisko to znajduje również poparcie w orzecznictwie i szeregu interpretacji wydawanych przez organy podatkowe (zob. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 13 marca 2009 r. sygn. IPPP3/443-29/09-2/SM, Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 29 września 2009 r. sygn. ILPB3/423-503/09-4/EK).

W uzupełnieniu powyższego Wnioskodawca pragnie podkreślić, iż po dokonaniu przedmiotowej transakcji, majątek który przejdzie na niego, będzie posiadał zdolność do niezależnego i samodzielnego działania w obrocie gospodarczym (produkcja farb i lakierów).

Przedmiotem planowanej transakcji jest zatem zbycie zespołu składników majątkowych pozostających ze sobą w takim związku, który pozwala uznać je za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów ustawy o VAT. Fakt, iż z zakresu transakcji zbycia wyłączone zastaną niektóre składniki majątku, nie skutkuje utratą tego charakteru. Jedynie wyłączenie ze zbycia istotnych elementów przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części powoduje, że mamy do czynienia ze sprzedażą sumy składników majątkowych, a nie ze sprzedażą (zorganizowanej części) przedsiębiorstwa. Zgodnie też z utrwalonym poglądem doktryny, jeżeli z przedmiotu transakcji wyłączone zostaną istotne elementy (składniki majątkowe) przedsiębiorstwa, będziemy mieli do czynienie z transakcją zbycia sumy składników majątkowych. Co za tym idzie, w analizowanej sytuacji wyłączenie niektórych nieistotnych dla produkcji farb i lakierów składników majątkowych nie zmienia faktu, że będziemy mieli do czynienia nadal ze zbyciem zorganizowanej części przedsiębiorstwa, która to transakcja nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Także okoliczność, iż należności i zobowiązania Upadłego nie wchodzą w zakres zbywanego przedsiębiorstwa nie wpływa w żaden sposób na uznanie zespołu zbywanych składników majątku za jego zorganizowaną część. Należy bowiem wskazać, iż fakt ten jest wynikiem zbycia w szczególnym trybie prowadzonego postępowania upadłościowego.

Zgodnie bowiem z regulacjami art. 313 i nast. ustawy - Prawo upadłościowe i naprawcze (Dz. U. z 2009 r. Nr 175, poz. 1361 ze zm.) sprzedaż dokonywana w postępowaniu upadłościowym ma skutki sprzedaży egzekucyjnej. Przede wszystkim jednak, jak przewiduje art. 317 ust. 2 tej ustawy, nabywca przedsiębiorstwa upadłego nabywa je w stanie wolnym od obciążeń i nie odpowiada za zobowiązania upadłego. Wszelkie obciążenia na składnikach przedsiębiorstwa wygasają, z wyjątkiem obciążeń wymienionych w art. 313 ust. 3 i 4. W postępowaniu upadłościowym więc zobowiązania upadłego nie są przedmiotem zbycia w przypadku zbywania przedsiębiorstwa lub składników majątku upadłego, zaś z kwot uzyskanych w toku takich transakcji zaspokajani są jego wierzyciele (regulowane są zobowiązania upadłego).

Podsumowując, w opisanym stanie faktycznym zbywany zespół składników majątkowych stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu regulacji Kodeksu cywilnego oraz ustawy o VAT, a co za tym idzie, opisana transakcja zbycia nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 2 pkt 22 ustawy, przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Natomiast towarami są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty (art. 2 pkt 6 ustawy).

W art. 7 ust. 1 ustawy postanowiono, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy, w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 grudnia 2008 r., przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Pojęcie „transakcji zbycia”, należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu „dostawy towarów”, w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. „zbycie” obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego (aportu).

Z opisanego zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca działa na rynku obrotu wierzytelnościami świadcząc m.in. usługi w zakresie wykupu wierzytelności budowlanych i hipotecznych. Jednym z obszarów jego działalności jest ponadto prowadzenie procesów oddłużania przedsiębiorstw będących w stanie upadłości w oparciu o metodę konwersji wierzytelności i istniejący majątek upadłego. W dniu x 2009 r. Zainteresowany zawarł w formie aktu notarialnego umowę przedwstępną sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa H. w upadłości likwidacyjnej, w skład której wchodzi mienie służące do produkcji farb i lakierów. Sprzedający jest podmiotem znajdującym się w upadłości, zaś powyższa umowa zawarta została przez Syndyka Masy Upadłości Sprzedającego. Na podstawie tej umowy, Wnioskodawca planuje nabyć przedsiębiorstwo Sprzedającego. Po nabyciu planuje on prowadzić produkcję farb i lakierów. Zgodnie z treścią wspomnianego aktu notarialnego, Syndyk oświadczył, że „przedmiotem niniejszej umowy przedwstępnej sprzedaży jest zorganizowana część przedsiębiorstwa H. w upadłości likwidacyjnej z siedzibą w C. w rozumieniu art. 55¹ Kodeksu cywilnego, jako „zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej” szczegółowo opisana w załączniku do tego aktu notarialnego.

Ewidencja zdarzeń gospodarczych umożliwia przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do tej zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Nadto, zgodnie z treścią umowy przedwstępnej Zainteresowany po nabyciu zorganizowanej części przedsiębiorstwa wstąpi jako następca prawny w miejsce Sprzedającego do istniejących umów, przedmiotem których jest używanie mienia wchodzącego w skład przedmiotu umowy. Zgodnie z załącznikiem do zawartej umowy przedwstępnej, w skład nabywanego przez Wnioskodawcę majątku wchodzą m.in.:

  • grunty, budynki, budowle,
  • mienie ruchome (w tym wyposażenie biur oraz budynków produkcji farb i lakierów),
  • kompletna linia produkcyjna do produkcji farb i lakierów,
  • tajemnice przedsiębiorstwa,
  • patenty, koncesje, znaki towarowe (w tym znak towarowy H.)


Z zakresu powyższego zespołu składników majątkowych wyłączone zostały niektóre nieruchomości Sprzedającego (które albo nie są wykorzystywane w produkcji farb i lakierów albo stanowią mienie ruchome niezbędne do dalszego prowadzenia postępowania upadłościowego), prawo własności nieruchomości gruntowej zabudowanej domem wczasowym, wierzytelności Upadłego, jego udziały i akcje w spółkach prawa handlowego.

W myśl znowelizowanych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług ustawodawca wyłączył z opodatkowania - obok zbycia całego przedsiębiorstwa - również transakcję mającą za przedmiot zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Pod pojęciem tym rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania (art. 2 pkt 27e ustawy).

Z powyższej definicji wynika, iż aby zespół składników majątkowych (materialnych i niematerialnych) mógł zostać uznany za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, muszą zostać spełnione łącznie następujące przesłanki:

  1. istnienie zespołu składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań,
  2. zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,
  3. składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,
  4. zespół tych składników może stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania gospodarcze.


Powyższe oznacza, że zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa nie jest suma poszczególnych składników, przy pomocy których w przyszłości będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz pewien zorganizowany zespół tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką te składniki majątkowe odgrywały w funkcjonowaniu istniejącego przedsiębiorstwa. Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa występuje w strukturze organizacyjnej podatnika. Ocena ta musi być dokonywana według podstawowego kryterium, tj. ustalenia jaką rolę składniki majątkowe i związane z nimi prawa materialne odgrywały w funkcjonowaniu dotychczasowego przedsiębiorstwa (na ile stanowiły wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość).

Wyodrębnienie finansowe oznacza sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów, oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa. W sytuacji wyodrębnienia finansowego możliwe jest oddzielenie finansów przedsiębiorstwa od finansów jego zorganizowanej części. Zorganizowana część przedsiębiorstwa jest w stanie samodzielnie prowadzić działalność i istnieć niezależnie od przedsiębiorstwa głównego. Nie musi to być postać oddziału samodzielnie rozliczającego się. Ważne natomiast jest, aby przenoszone należności i zobowiązania były wyodrębnione i dały się przyporządkować organizacyjnie i finansowo do wyodrębnionego majątku (tak aby można było przejąć funkcje gospodarcze).

Odnośnie wyodrębnienia funkcjonalnego, to kryterium to sprowadza się do ustalenia, czy wyodrębniona organizacyjnie całość jest w stanie przejąć zadania oraz samodzielnie funkcjonować na rynku. Nie budzi bowiem wątpliwości to, iż aby wydzielona część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych, musi ona posiadać potencjalną zdolność do niezależnego działania gospodarczego jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe: materialne i niematerialne wchodzące w skład przedsiębiorstwa muszą zatem umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa. W przypadku, gdy dojdzie do przeniesienia całości składników majątkowych, związanych z produkcją farb i lakierów tak, że możliwe będzie prowadzenie samodzielnej działalności gospodarczej, brak jest podstaw do odmiennego traktowania tego zespołu składników inaczej niż jako zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Należy również wskazać, że zgodnie z regulacjami art. 317 ust. 2 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze (t. j. Dz. U. z 2009 r. Nr 175, poz. 1361 ze zm.), nabywca przedsiębiorstwa upadłego nabywa je w stanie wolnym od obciążeń i nie odpowiada za zobowiązania upadłego. Wszelkie obciążenia na składnikach przedsiębiorstwa wygasają, z wyjątkiem obciążeń wymienionych w art. 313 ust. 3 i 4.

Natomiast, stosownie do art. 313 ust. 1 ww. ustawy, sprzedaż dokonywana w postępowaniu upadłościowym ma skutki sprzedaży egzekucyjnej. Nabywca składników masy upadłości nie odpowiada za zobowiązania podatkowe upadłego, także powstałe po ogłoszeniu upadłości.

Z kolei na podstawie art. 313 ust. 3 cyt. ustawy, pozostają w mocy bez potrącania ich wartości z ceny nabycia służebność drogi koniecznej, służebność przesyłu oraz służebność ustanowiona w związku z przekroczeniem granicy przy wznoszeniu budowli lub innego urządzenia. Użytkowanie oraz prawa dożywotnika pozostają w mocy, jeżeli przysługuje im pierwszeństwo przed wszystkimi hipotekami lub jeżeli nieruchomość nie jest hipotekami obciążona albo jeżeli wartość użytkowania i praw dożywotnika znajduje pełne pokrycie w cenie nabycia. Jednakże w tym ostatnim wypadku wartość tych praw będzie zaliczona na cenę nabycia.

Natomiast w myśl art. 313 ust. 4 ww. ustawy, na wniosek właściciela nieruchomości władnącej, zgłoszony najpóźniej w zarzutach do planu podziału sumy uzyskanej ze sprzedaży nieruchomości obciążonej, sędzia-komisarz może postanowić, że służebność gruntowa, która nie znajduje pełnego pokrycia w cenie nabycia, zostaje utrzymana w mocy, jeżeli jest dla nieruchomości władnącej konieczna, a nie obniża w sposób istotny wartości nieruchomości obciążonej. Na postanowienie sędziego-komisarza przysługuje zażalenie. Jeżeli wniosek o wyłączenie zgłoszony został w zarzutach, podlega rozpoznaniu razem z zarzutami.

A zatem jak wynika z powyższych przepisów prawa upadłościowego i naprawczego zobowiązania upadłego nie przechodzą na nabywcę w przypadku zbywania przedsiębiorstwa upadłego.

Reasumując, przedmiotowa transakcja sprzedaży dokonywana przez podmiot znajdujący się w upadłości dotyczy zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Tym samym, zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, nie podlega ona przepisom tej ustawy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj