Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB3/423-325/10/PS
z 6 września 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB3/423-325/10/PS
Data
2010.09.06



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Rok podatkowy


Słowa kluczowe
naczelnik urzędu skarbowego
naczelnik urzędu skarbowego
rok kalendarzowy
rok kalendarzowy
rok podatkowy
rok podatkowy
zawiadomienie
zawiadomienie
zmiana
zmiana


Istota interpretacji
W zakresie ustalenia roku podatkowego - jego zmiany na skutek zmiany roku obrotowego na rok inny niż kalendarzowy w przypadku zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego po terminie.



Wniosek ORD-IN 3 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 24 czerwca 2010 r. (data wpływu 1 lipca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia roku podatkowego – jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 1 lipca 2010 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia roku podatkowego.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników podjęło w dniu 11 lutego 2010 r. Uchwałę w sprawie zmiany Umowy Spółki dotyczącą zmiany roku obrotowego. Zmiana została zgłoszona w rejestrze przedsiębiorców KRS, a wpis zmiany dokonany postanowieniem w dniu 25 lutego 2010 r. Zgodnie z podjętą uchwałą dotychczasowy rok obrotowy Spółki zgodny z rokiem kalendarzowym został zmieniony na rok obrotowy, który zaczyna się pierwszego lipca, a kończy się trzydziestego czerwca każdego roku, przy czym pierwszy po zmianie rok obrotowy kończy się 30 czerwca 2011 r.

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 9 w związku z art. 12 ust. 2 pkt 1 ustawy o rachunkowości, Spółka zamierza zamknąć księgi rachunkowe na dzień 30 czerwca 2011 r. kończąc tym samym rok obrotowy rozpoczęty w dniu 1 stycznia 2010 r.

Z uwagi na datę podjęcia Uchwały niemożliwym było dochowanie terminu zawiadomienia właściwego naczelnika urzędu skarbowego o zmianie roku podatkowego, tak aby zmiana była skuteczna od roku podatkowego rozpoczętego w dniu 1 stycznia 2010 r. W konsekwencji. Spółka, zgodnie z art. 8 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dokona, najpóźniej w terminie do 30 stycznia 2011 r., zawiadomienia właściwego naczelnika urzędu skarbowego o zmianie roku podatkowego.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy Spółka postąpi prawidłowo, jeżeli stosując art. 8 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zakończy rok podatkowy rozpoczęty w dniu 1 stycznia 2011 r. w dniu 30 czerwca 2011 r. w związku z zamknięciem ksiąg rachunkowych na dzień 30 czerwca 2011 r....


W opinii Wnioskodawcy, Spółka powinna na postawie art. 8 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zakończyć rok podatkowy rozpoczęty w dniu 1 stycznia 2011 r. w dniu 30 czerwca 2011 r. Zgodnie z generalną zasadą zawarta w art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z zastrzeżeniem ust. 2, 2a, 3 i 6, rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy, chyba, że podatnik postanowi inaczej w statucie albo w umowie spółki, albo w innym dokumencie odpowiednio regulującym zasady ustrojowe innych podatników i zawiadomi o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Zawiadomienia, o którym mowa powyżej, należy dokonać zgodnie z art. 8 ust. 4 najpóźniej w terminie 30 dni, licząc od dnia zakończenia ostatniego roku podatkowego. Ponadto, w przypadku zmiany roku podatkowego, zgodnie z art. 8 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za pierwszy po zmianie rok podatkowy uważa się okres od pierwszego miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do końca roku podatkowego nowo przyjętego. Okres ten nie może być krótszy niż dwanaście i dłuższy niż dwadzieścia trzy kolejne miesiące kalendarzowe.

Jak wynika z powyższego, przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ustanawiają następujące warunki, które muszą zostać spełnione, aby doszło do skutecznej zmiany roku podatkowego:


  • dokonanie przez podatnika zmiany w umowie Spółki dotyczącej zmiany roku podatkowego,
  • zawiadomienie właściwego naczelnika urzędu skarbowego o zmianie roku podatkowego w terminie 30 dni, licząc od dnia zakończenia roku podatkowego,
  • pierwszym po zmianie roku podatkowego powinien być okres od pierwszego miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do końca roku podatkowego nowo przyjętego,
  • pierwszy rok podatkowy po zmianie nie może być krótszy niż dwanaście miesięcy i dłuższy niż dwadzieścia trzy kolejne miesiące kalendarzowe.


Ponieważ Spółka dokonała zmiany roku podatkowego na mocy uchwały Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników podjętej w dniu 11 lutego 2010 r., a rok podatkowy jest równy kalendarzowemu, w związku z brzmieniem regulacji w zakresie terminu zawiadomienia właściwego naczelnika urzędu skarbowego, zmiana roku podatkowego może nastąpić nie wcześniej jak od dnia 1 stycznia 2011 r. pod warunkiem złożenia stosownej informacji do dnia 30 stycznia 2011 r. Wówczas pierwszy rok podatkowy po zmianie trwałby do dnia 30 czerwca 2012 r., następne lata podatkowe natomiast kolejno od dnia 1 lipca do dnia 30 czerwca następnego roku podatkowego.

Wyjątek od wyżej przedstawionej zasady został zawarty w art. 8 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Stosownie do treści tego przepisu, jeżeli z odrębnych przepisów wynika obowiązek zamknięcia ksiąg rachunkowych (sporządzenia bilansu) przed upływem przyjętego przez podatnika roku podatkowego, za rok podatkowy uważa się okres od pierwszego dnia miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do dnia zamknięcia ksiąg rachunkowych. Podkreślenia wymaga fakt, iż przepis art. 8 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ma charakter bezwarunkowy i nie przewiduje żadnej możliwości odstąpienia od obowiązku zakończenia roku podatkowego w przypadku wynikającego z odrębnych przepisów obowiązku zamknięcia ksiąg rachunkowych. Co istotne, przepis ten nie ogranicza się wyłącznie do zdarzeń o charakterze szczególnym, np. likwidacji, ogłoszenia upadłości czy połączenia spółek, ale odnosi się do wszystkich przypadków, gdy odrębne przepisy wymagają zamknięcia ksiąg rachunkowych.

Obowiązek zamknięcia ksiąg rachunkowych wynika między innymi z art. 12 ust. 2 ustawy o rachunkowości, zgodnie z którym księgi rachunkowe zamyka się:


  1. na dzień kończący rok obrotowy,
  2. na dzień zakończenia działalności jednostki, w tym również jej sprzedaży, zakończenia likwidacji lub postępowania upadłościowego, o ile nie nastąpiło jego umorzenie,
  3. na dzień poprzedzający zmianę formy prawnej,
  4. w jednostce przejmowanej na dzień połączenia związanego z przejęciem jednostki przez inną jednostkę, to jest na dzień wpisu do rejestru tego połączenia,
  5. na dzień poprzedzający dzień podziału lub połączenia jednostek, jeżeli w wyniku podziału lub połączenia powstaje nowa jednostka, to jest na dzień poprzedzający dzień wpisu do rejestru połączenia lub podziału,
  6. na dzień poprzedzający dzień postawienia jednostki w stan likwidacji lub ogłoszenia upadłości,
  7. na inny dzień bilansowy określony odrębnymi przepisami


  • nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia zaistnienia tych zdarzeń.


Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 9 ustawy o rachunkowości, w przypadku zmiany roku obrotowego pierwszy po zmianie rok obrotowy powinien być dłuższy niż 12 kolejnych miesięcy. W konsekwencji, obecny rok obrotowy 2010 będzie trwał od dnia 1 stycznia 2010 r. do dnia 30 czerwca 2011 r., tj. 18 miesięcy. Następny rok obrotowy będzie trwał od dnia 1 lipca 2011 r. do dnia 30 czerwca 2012 r.

Jeżeli zatem, zgodnie z Uchwałą Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników rok obrotowy w myśl przepisów o rachunkowości zakończy się 30 czerwca 2011 r., zastosowanie będzie miał cytowany wyżej przepis art. 8 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Ponieważ, księgi rachunkowe zamyka się w myśl art. 12 ust. 2 pkt 1 ustawy o rachunkowości na dzień kończący rok obrotowy, rok podatkowy w tej sytuacji będzie trwał 6 miesięcy, tj. od dnia 1 stycznia 2011 r. do 30 czerwca 2011 r. Kolejny rok podatkowy powinien zacząć się 1 lipca 2011 r. i powinien trwać do końca przyjętego przez podatnika roku podatkowego, tj. do dnia 30 czerwca 2012 r. Powyższe stanowisko wynika wprost z brzmienia przepisu art. 8 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który nie daje podatnikowi możliwości wyboru co do zakończenia roku podatkowego, lecz nakazuje zakończenie tego roku zawsze, gdy z odrębnych przepisów wynika obowiązek zamknięcia ksiąg rachunkowych.

Wnioskodawca wskazuje, iż takie stanowisko zostało potwierdzone w decyzji Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 11 lipca 2006 sygn.: 1401/PD-4230Z-57/06/KK, w której organ odnosząc się do sytuacji podatnika, którego pierwszy po zmianie rok podatkowy, trwający od 1 stycznia 2006 r. do 30 kwietnia 2007 r. uległ przerwaniu na skutek zakończenia w jego trakcie roku obrotowego, stwierdził, że „Ponieważ, księgi rachunkowe zamyka się (...) na dzień kończący rok obrotowy, rok podatkowy w tej sytuacji będzie trwał 4 miesiące tj. od 1 stycznia do 30 kwietnia 2006 r. Kolejny rok podatkowy rozpocznie się natomiast 1 maja 2006 r. tj. od dnia otwarcia ksiąg rachunkowych i powinien trwać do końca przyjętego przez podatnika roku podatkowego tj. 30 kwietnia 2007 r., chyba, że w tym czasie wystąpi zdarzenie powodujące jego wcześniejsze zakończenie.” Zdaniem Spółki, prawidłowość zastosowania art. 8 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w przypadku, gdy ustawa o rachunkowości przewiduje zamknięcie ksiąg rachunkowych, zostało potwierdzone również w interpretacji Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 2 lutego 2009 r., sygn.: ILPB3/423-739/08-4/MC: „Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w dniu 7 lutego 2008 r. wspólnicy Spółki z o.o. w likwidacji podjęli uchwałę o cofnięciu likwidacji. Jednakże Sąd nie wydał jeszcze postanowienia o cofnięciu likwidacji. Spółka wskazała również, iż rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym. W związku z powyższym, zakończenie procesu likwidacji zgodnie z ustawą o rachunkowości kończy pewien etap, w konsekwencji czego Spółka jest zobowiązana do zamknięcia ksiąg rachunkowych na dzień zakończenia likwidacji (w wyniku uchylenia procesu likwidacji), zgodnie z cytowanym wyżej art. 12 ust. 2 ustawy o rachunkowości. Odnosząc powyższe do stanu faktycznego przedstawionego we wniosku należy stwierdzić, iż podjęcie uchwały o uchyleniu likwidacji spowoduje, iż rokiem podatkowym dla Spółki będzie okres od 1 stycznia 2008 r. do 7 lutego 2008 r.” Stanowisko takie, zdaniem Spółki, zostało również potwierdzone w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 3 listopada 2009 r., sygn.: IPPB3/423-522/09-4/ER, w której organ podatkowy potwierdził stanowisko podatnika, że „(...) rozliczenie połączenia metodą nabycia pociąga ze sobą obowiązek zamknięcia ksiąg rachunkowych. Zgodnie z art. 8 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w przypadku, gdy z odrębnych przepisów wynika obowiązek zamknięcia ksiąg rachunkowych i sporządzenia bilansu przed upływem przyjętego przez podatnika roku podatkowego, jednocześnie na gruncie przepisów podatkowych dojdzie do zakończenia roku podatkowego Spółki przejmowanej.” Wnioskodawca podkreśla, iż w zakresie długości roku podatkowego wyjątkiem od zasady trwania 12 miesięcy jest rok podatkowy „przejściowy”, który może trwać krócej niż 12 miesięcy, dotyczący:


  • podatników, którzy rozpoczynają po raz pierwszy działalność podlegającą opodatkowaniu w trakcie roku kalendarzowego (art. 8 ust 2 i 2a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych), bądź
  • podatników, na których ciąży obowiązek zamknięcia ksiąg rachunkowych przed upływem roku podatkowego (art. 8 ust 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).


Takie stanowisko, zdaniem Spółki, potwierdza interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 1 kwietnia 2009 r., sygn.: ILPB3/423-49/09-4/HS).

Podsumowując, Spółka uważa, iż zamkniecie ksiąg w trakcie pierwszego po zmianie roku podatkowego (tj. rozpoczynającego się w dniu 1 stycznia 2011 r.) spowoduje obowiązek zakończenia tego roku na dzień 30 czerwca 2011 r. i w konsekwencji kolejny rok podatkowy będzie trwał od dnia 1 lipca 2011 r. do dnia 30 czerwca 2012 r.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.


Zgodnie z art. 11 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy, chyba że ustawa stanowi inaczej.

Zasady określania roku podatkowego dla celów podatku dochodowego od osób prawnych zostały szczegółowo uregulowane w treści art. 8 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).

Zgodnie z generalną zasadą, wyrażoną w art. 8 ust. 1 ww. ustawy, rokiem podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 2, 2a, 3 i 6, jest rok kalendarzowy, chyba że podatnik postanowi inaczej w statucie albo w umowie spółki, albo w innym dokumencie odpowiednio regulującym zasady ustrojowe innych podatników i zawiadomi o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego; wówczas rokiem podatkowym jest okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych.

Art. 8 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowi, iż w razie zmiany roku podatkowego, za pierwszy po zmianie rok podatkowy uważa się okres od pierwszego miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do końca roku podatkowego nowo przyjętego. Okres ten nie może być krótszy niż dwanaście i dłuższy niż dwadzieścia trzy kolejne miesiące kalendarzowe.

Na podstawie art. 8 ust. 4 tej ustawy, zawiadomienia, o którym mowa w ust. 1, należy dokonać najpóźniej w terminie 30 dni, licząc od dnia zakończenia ostatniego roku podatkowego.


Z powyższego wynika, że wybór roku podatkowego został pozostawiony do dyspozycji podatnika, a zmiana roku podatkowego może być dokonywana wielokrotnie przy zachowaniu następujących zasad:


  • przyjęcie roku podatkowego innego niż kalendarzowy musi wynikać z postanowienia zamieszczonego w statucie, albo w umowie spółki, albo innym dokumencie odpowiednio regulującym zasady ustrojowe innych podatników,
  • o zmianie roku podatkowego trzeba powiadomić właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie 30 dni, licząc od dnia zakończenia ostatniego roku podatkowego. Obowiązek zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o zmianie roku podatkowego powstaje także wówczas, gdy podatnik pierwotnie wybrał rok podatkowy inny niż kalendarzowy i zamierza dokonać zmiany roku podatkowego na rok kalendarzowy. Termin określony w art. 8 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest terminem prawa materialnego i nie podlega przywróceniu - art. 162 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa,
  • pierwszy rok podatkowy po zmianie („rok przejściowy”) nie może być krótszy niż dwanaście i dłuższy niż dwadzieścia trzy kolejne miesiące kalendarzowe,
  • początkiem pierwszego roku podatkowego po zmianie będzie pierwszy dzień miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego i rok ten kończy się w ostatnim dniu nowo przyjętego roku podatkowego.


W trakcie prowadzenia działalności może jednak dojść do sytuacji, gdy na podstawie odrębnych przepisów, podatnik jest zobowiązany do zamknięcia prowadzonych ksiąg rachunkowych (sporządzenia bilansu). Taka sytuacja może mieć miejsce również w trakcie trwania przyjętego roku podatkowego, a więc przed jego zakończeniem. Wówczas w jednym przyjętym przez podatnika roku podatkowym możemy mieć do czynienia z podziałem tego roku i faktycznym wystąpieniem 2 lat podatkowych. W przypadku zaistnienia takiej sytuacji za rok podatkowy przyjmuje się okres trwający od pierwszego dnia miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do dnia zamknięcia ksiąg rachunkowych. Natomiast za następny rok podatkowy uważać się będzie okres od dnia ponownego otwarcia ksiąg rachunkowych do końca przyjętego przez podatnika roku podatkowego (art. 8 ust. 6 ustawy).


Warto wskazać, w jakich sytuacjach dochodzi do obowiązku zamknięcia ksiąg rachunkowych na podstawie odrębnych przepisów. Jako "odrębne przepisy", o których mowa w art. 8 ust. 6, należy niewątpliwie uznać postanowienia ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t. j. Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 ze zm.), a w szczególności art. 12 ust. 2. Jak wynika z tego przepisu, księgi rachunkowe zamyka się:


  1. na dzień kończący rok obrotowy,
  2. na dzień zakończenia działalności jednostki, w tym również jej sprzedaży, zakończenia likwidacji lub postępowania upadłościowego, o ile nie nastąpiło jego umorzenie,
  3. na dzień poprzedzający zmianę formy prawnej,
  4. w jednostce przejmowanej na dzień połączenia związanego z przejęciem jednostki przez inną jednostkę, tj. na dzień wpisu do rejestru tego połączenia,
  5. na dzień poprzedzający dzień podziału lub połączenia jednostek, jeżeli w wyniku podziału lub połączenia powstaje nowa jednostka, tj. na dzień poprzedzający dzień wpisu do rejestru połączenia lub podziału,
  6. na dzień poprzedzający dzień postawienia jednostki w stan likwidacji lub ogłoszenia upadłości,
  7. na inny dzień bilansowy określony odrębnymi przepisami


  • nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia zaistnienia tych zdarzeń.


Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż w dniu 11 lutym 2010 r. podjęto uchwałę w sprawie zmiany umowy Spółki dotyczącą zmiany roku obrotowego. Zmiana ta została zgłoszona w rejestrze przedsiębiorców KRS, a wpis zmiany dokonany postanowieniem w dniu 25 lutego 2010 r. Zgodnie z podjętą uchwałą dotychczasowy rok obrotowy Spółki zgodny z rokiem kalendarzowym został zmieniony na rok obrotowy, który zaczyna się pierwszego lipca, a kończy się trzydziestego czerwca każdego roku, przy czym pierwszy po zmianie rok obrotowy kończy się 30 czerwca 2011 r.

W tym miejscu wskazać należy, iż zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 9 ustawy o rachunkowości, ilekroć w ustawie jest mowa roku obrotowym - rozumie się przez to rok kalendarzowy lub inny okres trwający 12 kolejnych pełnych miesięcy kalendarzowych, stosowany również do celów podatkowych. Rok obrotowy lub jego zmiany określa statut lub umowa, na podstawie której utworzono jednostkę. Jeżeli jednostka rozpoczęła działalność w drugiej połowie przyjętego roku obrotowego, to można księgi rachunkowe i sprawozdanie finansowe za ten okres połączyć z księgami rachunkowymi i sprawozdaniem finansowym za rok następny. W przypadku zmiany roku obrotowego pierwszy po zmianie rok obrotowy powinien być dłuższy niż 12 kolejnych miesięcy.

Zatem ww. przepis stanowi o tożsamości roku obrotowego oraz podatkowego. W przypadku zmiany roku podatkowego, podobnie jak i obrotowego, okres ten nie może być krótszy niż dwanaście i dłuższy niż dwadzieścia trzy kolejne miesiące kalendarzowe (art. 8 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

Z przedstawionych okoliczności wynika, iż intencją Spółki była również zmiana roku podatkowego na tożsamy z rokiem bilansowym. Spółka zawiadomiła jednak o zmianie właściwego Naczelnika Urzędu Skarbowego po terminie wynikającym z przepisu art. 8 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W konsekwencji, Jej rok podatkowy trwać będzie od dnia 1 stycznia 2010 r. do dnia 31 grudnia 2010 r., natomiast od dnia 1 stycznia 2011 r. rozpocznie się pierwszy rok po zmianie, który powinien trwać do dnia 30 czerwca 2012 r. (18 miesięcy). Wynika to wprost z treści art. 8 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Wskazać trzeba bowiem, iż w związku ze złożonym po terminie wynikającym z art. 8 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zawiadomieniem Naczelnika Urzędu Skarbowego o zmianie przyjętego wcześniej roku podatkowego, Spółka nie będzie zobligowana do jego ponownego złożenia. Przekroczenie terminu do złożenia przedmiotowego zawiadomienia o zmianie roku podatkowego skutkuje jego nieskutecznością i obowiązywaniem dotychczasowego roku podatkowego, jednak będzie skuteczne dla dokonania zmiany roku podatkowego następującego po roku, w którym je złożono, a więc w przedmiotowym przypadku będzie skuteczne na rok 2011 r.


Spółka informuje, iż pierwszy po zmianie rok obrotowy kończy się w dniu 30 czerwca 2011 r. Nie może dojść jednak do sytuacji takiej jak w przedstawionym stanie faktycznym, że rok obrotowy będzie trwał:


  • pierwszy – od 01.01.2010 r. do 30.06.2011 r.,
  • następny – od 01.07.2011 r. do 30.06.2012 r. itd., natomiast rok podatkowy będzie odmienny, tj.:
  • pierwszy od 01.01.2010 r. – do 31.12.2010 r.
  • następny od 01.01.2011 r. – 30.06.2012 r., ale z uwagi na zamknięcie ksiąg w dniu 30 czerwca 2011 r. zakończy się również w tym dniu i dalej trwać będzie od dnia 1 lipca 2011 r. do dnia 30 czerwca 2012 r.


Działanie takie doprowadziłoby bowiem do sytuacji, w której Spółka zakończy rok podatkowy na dzień 31 grudnia 2010 r. podczas gdy nie zakończy roku bilansowego (koniec roku bilansowego to dzień 30 czerwca 2011 r.)

W konsekwencji, biorąc pod uwagę treść art. 3 ust. 1 pkt 9 ustawy o rachunkowości oraz przepisy art. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zauważyć należy, że z uwagi na złożenie zawiadomienia o zmianie roku podatkowego po terminie wynikającym z treści art. 8 ust. 4 ustawy podatkowej, Spółka nie może roku obrotowego rozpoczętego w dniu 1 stycznia 2010 r. zakończyć w dniu 30 czerwca 2011 r. Przez rok obrotowy zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 9 ustawy o rachunkowości należy rozumieć rok kalendarzowy lub inny okres trwający 12 kolejnych pełnych miesięcy kalendarzowych, stosowany również do celów podatkowych. Rok obrachunkowy powinien być zawsze tożsamy z rokiem podatkowym. Skoro zawiadomienie o zmianie roku podatkowego nie nastąpiło do dnia 30 stycznia 2010 r., Spółka powinna zarówno rok podatkowy jak i obrachunkowy zakończyć w dniu 31 grudnia 2010 r.

W przedstawionym stanie faktycznym nie znajdzie zatem zastosowania przepis art. 8 ust. 6 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym jeżeli z odrębnych przepisów wynika obowiązek zamknięcia ksiąg rachunkowych (sporządzenia bilansu) przed upływem przyjętego przez podatnika roku podatkowego, za rok podatkowy uważa się okres od pierwszego dnia miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do dnia zamknięcia ksiąg rachunkowych. W tym przypadku za następny rok podatkowy uważa się okres od dnia otwarcia ksiąg rachunkowych do końca przyjętego przez podatnika roku podatkowego.

Co prawda, księgi rachunkowe zamyka się w myśl art. 12 ust. 2 pkt 1 ustawy o rachunkowości na dzień kończący rok obrotowy, to jednak rok obrachunkowy powinien być zawsze tożsamy z rokiem podatkowym. Innymi słowy w art. 12 ust. 2 ustawy o rachunkowości wyliczone zostały sytuacje, w których powstanie obowiązek zamknięcia ksiąg rachunkowych przed upływem przyjętego przez podatnika roku podatkowego, w których możliwe będzie zastosowanie postanowień wynikających z art. 8 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, to jednak nie może dotyczyć to pkt 1 art. 12 ust. 2, tj. końca roku obrotowego, gdyż zawsze musi być to ten sam dzień, w którym Spółka zamyka rok podatkowy. Przepis art. 8 ust. 6 ustawy podatkowej jest przepisem szczególnym, odnoszącym się do incydentalnych przypadków, jak np. zakończenie działalności, postawienie jednostki w stan likwidacji lub upadłości, czy zmiana formy prawnej (z pewnymi wyjątkami).

Zatem w przypadku Spółki pierwszy po zmianie rok bilansowy, podobnie jak i podatkowy powinien rozpocząć się w dniu 1 stycznia 2011 r., a zakończyć w dniu 30 czerwca 2012 r.

Reasumując, stanowisko podatnika uznać należy za nieprawidłowe.

Ponadto, w odniesieniu do powołanych przez Wnioskodawcę stanowisk reprezentowanych przez inne organy stwierdzić należy, że zapadły one w indywidualnych sprawach konkretnego podatnika i w oparciu o przedstawiony przez niego stan faktyczny. Nie są natomiast wiążące dla tut. organu, który wydał przedmiotową interpretację indywidualną. Dla przykładu powołana przez podatnika interpretacja indywidualna z dnia 2 lutego 2009 r., sygn. ILPB3/423-739/08-4/MC, dotyczy ustalenia roku podatkowego w przypadku podjęcia przez wspólników spółki uchwały o cofnięciu likwidacji, z kolei interpretacja indywidualna z dnia 3 listopada 2009 r., sygn. IPPB3/423-522/09-4/ER, dotyczy możliwości zakończenia roku podatkowego w związku z dokonaniem połączenia spółek kapitałowych.

Natomiast stanowisko organu odnośnie sposobu ustalenia roku podatkowego w przypadku zmiany roku bilansowego na rok nie pokrywający się z rokiem kalendarzowym oraz powiadomienia o zmianie roku podatkowego naczelnika urzędu skarbowego po terminie, o którym mowa w art. 8 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, znajduje potwierdzenie w interpretacji indywidualnej z dnia 23 kwietnia 2009 r., znak ILPB3/423-106/09-3/EK.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj