Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB1/415-674/10/AK
z 28 września 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB1/415-674/10/AK
Data
2010.09.28



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Dochody opodatkowane ryczałtem

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Przedmiot opodatkowania

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności wykonywanej osobiście

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Zryczałtowane zaliczki

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Definicje


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
działalność gospodarcza
forma opodatkowania
forma opodatkowania
księgi rachunkowe
księgi rachunkowe
opodatkowanie
opodatkowanie
podatek liniowy
podatek liniowy
pracodawca
pracodawca
przedsiębiorcy
przedsiębiorcy
świadczenie usług
świadczenie usług
umowa zlecenia
umowa zlecenia
źródła przychodu
źródła przychodu


Istota interpretacji
1. Czy wykonując usługę szkoleniową w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej dla swojego pracodawcy Wnioskodawca utraci prawo do rozliczenia podatku dochodowego z działalności gospodarczej za 2010 rok metodą określoną w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
2. Czy Wnioskodawca może powyższą usługę szkoleniową wykonać na podstawie umowy – zlecenia, w której Wnioskodawca nie będzie występował jako przedsiębiorca i potraktować ją jako przychody z działalności wykonywanej osobiście, w konsekwencji czego przychód z tej umowy zostałby rozliczony na zasadach ogólnych zgodnie z art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 25 czerwca 2010 r. (data wpływu 28 czerwca 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej – jest prawidłowe - w części dotyczącej pytania pierwszego, natomiast w zakresie pytania drugiego - jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 28 czerwca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Od dnia 1 marca 2003 r. prowadzi Pani działalność gospodarczą w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych – biuro rachunkowe (na podstawie certyfikatu księgowego), dla rozliczenia podatku dochodowego z pozarolniczej działalności gospodarczej na rok 2010 wybrała Pani zasady określone w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jednocześnie od 1 marca 2005 roku jest Pani zatrudniona na podstawie umowy o pracę na stanowisku głównej księgowej. Do Pani obowiązków na wymienionym stanowisku pracy należą:


  • dekretacja i księgowanie dokumentów finansowych,
  • wyliczanie i rozliczanie wynagrodzeń,
  • wyliczanie zobowiązań podatkowych,
  • sporządzanie deklaracji podatkowych, rozliczenia z ZUS,
  • nadzór nad wydatkowaniem środków pochodzących z dotacji.


W ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej nie świadczy Pani żadnych usług dla swojego pracodawcy. Od marca bieżącego roku poszerzyła Pani działalność gospodarczą o świadczenie usług szkoleniowych „pozostałe formy edukacji gdzie indziej nie sklasyfikowane” (PKD: 85.59.B) i wykonuje Pani usługi szkoleniowe na rzecz innych podmiotów gospodarczych.

W okresach wcześniejszych prowadziła Pani również szkolenia, jednakże usługi te świadczone były w ramach umów – zleceń jako działalność wykonywana osobiście (art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Od lipca bieżącego roku Pani pracodawca rozpocznie realizację projektu dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, działanie 6.2 – Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia. W wymienionym projekcie zaproponowano Pani przeprowadzenie cyklu szkoleń z zakresu księgowości dla uczestników projektu.


W związku z powyższym zadano następujące pytania.


  1. Czy wykonując usługę szkoleniową w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej dla swojego pracodawcy utraci Pani prawo do rozliczenia podatku dochodowego z działalności gospodarczej za 2010 rok metodą określoną w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych...
  2. Czy może Pani powyższą usługę szkoleniową wykonać na podstawie umowy – zlecenia, w której nie będzie Pani występowała jako przedsiębiorca i potraktować ją jako przychody z działalności wykonywanej osobiście, w konsekwencji czego przychód z tej umowy zostałby rozliczony na zasadach ogólnych zgodnie z art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych...


Pani zdaniem, wykonując w ramach pozarolniczej działalności usługę dla swojego pracodawcy, nie utraci Pani prawa do rozliczania podatku z działalności gospodarczej zgodnie z art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż usługi te nie odpowiadają czynnościom, które wykonuje Pani w ramach stosunku pracy. Natomiast zgodnie z art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnik traci prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c, gdy z działalności gospodarczej uzyska m.in. przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadające czynnościom, które podatnik wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy.

Uważa Pani, że w obecnym stanie usługa szkoleniowa dla pracodawcy nie może być wykonana na podstawie umowy – zlecenia i potraktowana jako przychód z działalności wykonywanej osobiście (art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), gdyż powyższe usługi znajdują się w katalogu wykonywanej przez Panią działalności gospodarczej. Jedynie w przypadku wykreślenia z przedmiotu działalności punktu „pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej nie sklasyfikowane”, mogłaby Pani przychody z wykonywania usług szkoleniowych traktować jako przychody z działalności wykonywanej osobiście, a obowiązek rozliczenia podatku z tego tytułu spoczywałby na zlecającym usługę.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za:


  • prawidłowe - w odniesieniu do pytania pierwszego,
  • nieprawidłowe - w odniesieniu do pytania drugiego.


Zgodnie z treścią art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 9a ust. 2 ww. ustawy podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c (podatek liniowy). W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego – do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Na podstawie art. 9a ust. 3 ww. ustawy w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2007 r. - jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zyskach spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:


  1. wykonał w roku poprzedzającym rok podatkowy, lub
  2. wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym


  • w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.


Z treści wniosku wynika, iż obecnie zatrudniona jest Pani na podstawie umowy o pracę na stanowisku głównej księgowej. Do Jej obowiązków pracowniczych należy:


  • dekretacja i księgowanie dokumentów finansowych,
  • wyliczanie i rozliczanie wynagrodzeń,
  • wyliczanie zobowiązań podatkowych,
  • sporządzanie deklaracji podatkowych,
  • rozliczenia z ZUS,
  • nadzór nad wydatkowaniem środków pochodzących z dotacji.


Poza tym prowadzi Pani działalność gospodarczą w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych – biuro rachunkowe. Od marca bieżącego roku poszerzyła Pani swoją działalność o świadczenie usług szkoleniowych. w okresach wcześniejszych prowadziła Pani szkolenia, jednakże usługi te świadczone były w ramach umów zlecenia jako działalność wykonywana osobiście. Od lipca bieżącego roku Pani pracodawca rozpocznie realizację projektu dofinansowanego ze środków UE. W związku z powyższym zaproponowano Pani przeprowadzenie cyklu szkoleń z zakresu księgowości dla uczestników projektu.

W tej sytuacji rozpoczęcie współpracy z pracodawcą, polegającej na świadczeniu usług szkoleniowych, nie będzie stanowiło świadczenia na jego rzecz usług tożsamych z opisanymi obowiązkami wykonywanymi w ramach stosunku pracy.

Zatem w sytuacji przedstawionej we wniosku, wykonanie usług szkoleniowych na rzecz pracodawcy nie spowoduje utraty prawa do opodatkowania 19% podatkiem liniowym na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Podkreślić należy, iż zgodnie z brzmieniem art. 30c ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej, opodatkowanych w sposób określony w ust. 1, nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 oraz art. 30b i 30e.

Dokonując oceny do jakiego źródła należy zaliczyć przychody z tytułu wykonywania usług szkoleniowych należy mieć na uwadze, że ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych w art. 10 pkt 2 i 3 wymieniła jako odrębne źródła działalność wykonywaną osobiście i pozarolniczą działalność gospodarczą.


W myśl art. 5a pkt 6 ww. ustawy pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza działalność zarobkową:


  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych


  • prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.


Katalog przychodów, które należy zaliczyć do przychodów z działalności wykonywanej osobiście określony został w art. 13 ww. ustawy. Do przychodów tych między innymi należy zaliczyć przychody z tytułu osobistego wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło (art. 13 pkt 8 ustawy), uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej,

  • z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9.


Jak wynika z treści analizowanego przepisu w art. 13 pkt 8 ww. ustawy zaliczenie przychodów do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, zależy od łącznego spełnienia następujących warunków:


  1. zleconą usługę podatnik wykona osobiście, tj. bez udziału osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia lub umowy o dzieło, które wykonywałyby czynności związane z istotą tej usługi,
  2. umowa zlecenia lub umowa o dzieło została zawarta z osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą lub osobą prawną i jej jednostki organizacyjną niemającą osobowości prawnej,
  3. umowa zlecenia lub umowa o dzieło nie zostanie zawarta w ramach prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej, tj. zlecona usługa nie wchodzi w zakres prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej.


W konsekwencji, do przychodów powyższych nie można zaliczyć przychodów uzyskanych przez podatnika na podstawie umowy zlecenia, których zakres pokrywa się z przedmiotem prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej.

Zgodnie z treścią art. 41 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych płatnicy nie są obowiązani do poboru zaliczek od należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 2 i 8, jeżeli podatnik złoży oświadczenie, że wykonywane przez niego usługi wchodzą w zakres prowadzonej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3.

W analizowanej sprawie usługi szkoleniowe wchodzą w zakres prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej, zatem prawidłowo wskazała Pani we wniosku, że kwoty uzyskiwane z tytułu ich wykonania nie stanowią przychodów ze źródła o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stanowisko przedstawione we wniosku uznano jednak za nieprawidłowe, gdyż nie znajduje uzasadnienia zawarte w nim stwierdzenie, że decydujące znaczenie dla określenia źródła przychodów miałaby treść wpisu do ewidencji działalności gospodarczej dotyczącego przedmiotu działalności.

Niezależnie, bowiem od treści wpisu do stosownej ewidencji, dla celów podatkowych o zakresie prowadzonej działalności decyduje bowiem rodzaj faktycznie wykonywanych usług.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej datowania.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj