Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP1-443-613/10-4/PR
z 22 września 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP1-443-613/10-4/PR
Data
2010.09.22



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów


Słowa kluczowe
działki
działki
handlowiec
handlowiec
podatnik podatku od towarów i usług
podatnik podatku od towarów i usług
przewłaszczenie
przewłaszczenie


Istota interpretacji
Opodatkowanie sprzedaży paska gruntu, wydzielonego z własnej działki oraz sprzedaży działki.



Wniosek ORD-IN 476 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 08.06.2010 r. (data wpływu 16.06.2010 r.), uzupełnionym pismem z dnia 26.07.2010r. (data wpływu 02.08.2010r.) w odpowiedzi na wezwanie z dnia 19.07.2010r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży paska gruntu, wydzielonego z własnej działki oraz sprzedaży działki - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16.06.2010 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży paska gruntu, wydzielonego z własnej działki oraz sprzedaży działki.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni w dn. 01.06.2001 r. nabyła w wyniku przeniesienia własności od Spółdzielni działkę (dwie sąsiadujące ze sobą działki) zabudowaną domem jednorodzinnym. W dniu przeniesienia własności gruntu i domu aktem notarialnym zawarto dodatkowe notarialne przyrzeczenie sprzedaży, w którym Zainteresowana zobowiązała się do przeprowadzenia podziału gruntu (działek), w wyniku którego wydzielony zostanie pasek gruntu (2 nowe małe działki) o pow. ok. 300 m. kw.) o szerokości 4 m, a następnie odsprzedaży nowo wydzielonych działek na rzecz Spółdzielni nie później niż do 01.06.2004 r. W terminie przewidzianym umową przedwstępną nie dokonano podziału i odsprzedaży gruntu ze względu na brak zgody Urzędu Gminy na podział, a Spółdzielnią w ciągu roku od tej daty nie zgłosiła żadnych roszczeń z tytułu niezrealizowania przyrzeczonej sprzedaży. W 2009 po uzyskaniu zgody gminy, dokonano podziału 2 działek przewłaszczonych na Wnioskodawczynię przez Spółdzielnię w 2001 roku tak, że powstały 4 działki, z których 2 stanowiły pasek gruntu przyrzeczony do odsprzedania Spółdzielni. Wydzielony pasek gruntu (dwie działki), przewidziany do odsprzedania spółdzielni, ma powierzchnię zbyt małą, aby możliwe uzyskanie pozwolenia na budowę domu (nie spełnia minimalnego normatywu przewidzianego dla działki budowlanej dla tego terenu) i ma zostać przyłączony do sąsiadującej z nim działki innego właściciela. W 2010 roku dom wraz z gruntem bez nowo wydzielonych, przyrzeczonych Spółdzielni działek, Zainteresowana podarowała córce. Niezależnie, w marcu 2006 roku, nabyła na wolnym rynku 3 inne działki niezabudowane, z których jedną podarowała córce, a pozostałe dwie są nadal jej własnością. W 2009 otrzymała w darowiźnie inną działkę niezabudowaną od córki.

W chwili obecnej posiada 2 małe działki (pasek wydzielony z gruntu przewłaszczonego w 2001 roku od Spółdzielni), 2 działki nabyte w 2006 r. i jedną działkę otrzymaną w darowiźnie od córki. W chwili obecnej Wnioskodawczyni chce dokonać odsprzedaży na rzecz Spółdzielni lub osoby wskazanej przez Spółdzielnię dwóch wydzielonych, niezabudowanych działek, tworzących pasek przyrzeczony Spółdzielni w przedwstępnej umowie sprzedaży z 2001 r. (pozostałość z gruntu nabytego z domem od Spółdzielni). Planuje ona również sprzedać jedną z dwóch pozostałych działek nabytych w 2006 r. Drugą z działek nabytych 2006 r. zamierza natomiast podarować synowi.

W nadesłanym uzupełnieniu Wnioskodawczyni wyjaśniła, iż celem nabycia w 2001 działek zabudowanych budynkiem jednorodzinnym od Spółdzielni było zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Nabycie nie było transakcją wolnorynkową, ale przewłaszczeniem na rzecz Pani jako członka spółdzielni dwóch tworzących jedną całość działek wraz z budynkiem, przydzielonych przez Spółdzielnię w ramach wniesionego do Spółdzielni wkładu członkowskiego. Przy przewłaszczeniu Wnioskodawczyni zobowiązała się notarialnie do przeprowadzenia podziału przydzielonej działki i odsprzedania wspomnianego wyżej paska gruntu o pow. 300 m2 na rzecz Spółdzielni lub osoby wskazanej przez Spółdzielnię. Ten pasek miał zostać dołączony do sąsiedniej działki.

Nabycie trzech położonych w pobliżu siebie działek w 2006 r. miało na celu wejście w posiadanie gruntów, umożliwiających przyszłą budowę położonych obok siebie domów jednorodzinnych, zabezpieczających własne potrzeby mieszkaniowe rodziny. Jedna z działek została podarowana w tym celu w 2009 r. córce, drugą Zainteresowana planuje podarować synowi, trzecią, na której uprzednio planowała budowę własnego domu, ze względu na zmianę sytuacji materialnej, planuje sprzedać w przyszłości na wolnym rynku.

Ponadto dodała, iż przedmiotowe nieruchomości nie były w okresie od nabycia wykorzystywane do działalności gospodarczej lub rolniczej, nie posiada także statusu rolnika ryczałtowego. Przedmiotowe grunty nie były również udostępniane, odpłatnie lub nieodpłatnie, innym osobom oraz nie są i nie były wykorzystywane do czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Wnioskodawczyni zaznacza, iż nie dokonywała wcześniej sprzedaży działek, a sprzedawane nieruchomości będą w momencie transakcji niezabudowane. Według miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego przeznaczenie przedmiotowych gruntów określone jest następująco: Przyrzeczony do sprzedaży, wydzielony, niezabudowany pasek gruntu 300 m2 składający się z dwóch działek – „tereny zabudowy mieszkaniowej”. Natomiast nabyte na wolnym rynku w 2006 r., dwie działki niezabudowane jako „tereny agroturystyki i zabudowy mieszkaniowej”, a działka niezabudowana, otrzymana w 2009 r. w darowiźnie od córki – „tereny przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową”.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy sprzedaż Spółdzielni paska gruntu (składającego się z dwóch wydzielonych działek niezabudowanych) oraz późniejsza sprzedaż jednej z niezabudowanych działek nabytych w 2006 r. na wolnym rynku od osoby prywatnej podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w wysokości 22 % ...

Zdaniem Wnioskodawczyni, nie prowadzi ona zarejestrowanej działalności gospodarczej. Ponieważ wszystkie działki przewidziane do sprzedania (dwie stanowiące pasek przyrzeczony do odsprzedania Spółdzielni oraz jedną z nabytych w 2006 r.) należą do jego majątku prywatnego, w świetle ustawy o podatku od towarów i usług oraz orzecznictwa NSA transakcje ich sprzedaży nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT, jedynie podatkiem PCC.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlega między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Art. 7 ust. 1 ustawy stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel (…).

Natomiast przez towary, w myśl art. 2 pkt 6 ustawy, rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Nie każda czynność, stanowiąca dostawę w rozumieniu art. 7 ww. ustawy, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem musi być wykonana przez podmiot uznany, w związku z jej wykonaniem, za podatnika.

Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza – zgodnie z ust. 2 powołanego artykułu – obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W efekcie, aby stać się podatnikiem podatku od towarów i usług wystarczy wykonać czynność, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy, w sposób jednorazowy, jednak w okolicznościach wskazujących na zamiar jej wykonywania w sposób częstotliwy. Nie jest przy tym istotna sama częstotliwość wykonywania tych czynności, ale istnienie okoliczności wskazujących na zamiar ich wykonywania w sposób częstotliwy.

Z przytoczonych wyżej przepisów wynika, że dostawa gruntów podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w sytuacji, gdy dokonywana jest przez podatnika podatku od towarów i usług lub przez osobę fizyczną niebędącą podatnikiem tego podatku, jeżeli sprzedaży można przypisać znamiona działalności gospodarczej prowadzonej z zamiarem wykonywania jej w sposób częstotliwy. Z ogólnie przyjętej definicji „zamiaru” wynika, że jest to projekt, plan czy intencja zrealizowania czegoś. Zatem istotą zamiaru są intencje, jakie przyświecają dokonywanym czynnościom, jak i cel, który dana osoba ma osiągnąć dokonując danej czynności. Chociaż ustawa nie definiuje pojęcia częstotliwości, przez zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy należy rozumieć chęć powtarzalnego, a nie jednorazowego wykonywania określonego działania. O kwestii częstotliwości nie decyduje czasookres wykonywania czynności (rok, dwa czy pięć lat), ani ilość dokonanych transakcji. Decydującym kryterium jest powtarzalność czynności. Dlatego też, w każdym przypadku należy indywidualnie rozstrzygnąć, czy intencją określonej czynności, z którą łączą się skutki podatkowo-prawne, był zamiar dokonywania tej czynności w sposób powtarzalny.

Szczególnie zaakcentować należy, iż w przypadku działalności gospodarczej w zakresie handlu, zamiar częstotliwego wykonywania czynności ujawniony musi być już w momencie nabycia towaru, a nie w momencie jego sprzedaży. Dla przypisania danemu podmiotowi statusu podatnika podatku od towarów i usług, tj. działania w charakterze handlowca, nie jest wystarczające ustalenie i ocena okoliczności związanych z samą sprzedażą, lecz konieczne jest również ustalenie i ocena okoliczności towarzyszących nabyciu towarów, a zwłaszcza, ustalenie czy zostały one nabyte w celu ich odsprzedaży, czy na potrzeby własne. Nie jest bowiem działalnością handlową, a zatem i gospodarczą w rozumieniu przepisu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, sprzedaż, czy wyprzedaż majątku osobistego, który został nabyty na własne potrzeby, a nie w celu jego odsprzedaży. Z wykładni językowej wynika, że ustawodawca uzależnił opodatkowanie sprzedaży gruntu od celu jego nabycia.

Na podstawie zapisu art. 41 ust. 1 wskazanej ustawy, podstawowa stawka podatku VAT wynosi 22%. Podatnik dokonujący dostawy gruntów w niektórych przypadkach może jednakże skorzystać ze zwolnienia wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 9 cyt. ustawy, zgodnie z którym zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.

Powyższe oznacza, iż generalnie opodatkowane podatkiem VAT są dostawy, których przedmiotem są nieruchomości gruntowe zabudowane i niezabudowane, przy czym w przypadku tych ostatnich opodatkowane są wyłącznie te, których przedmiotem są tereny budowlane lub przeznaczone pod zabudowę. Pozostałe natomiast dostawy gruntów niezabudowanych, będących gruntami leśnymi, rolnymi itp., nieprzeznaczonymi pod zabudowę – są zwolnione od podatku VAT.

Z opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawczyni planuje sprzedać dwie niezabudowane działki. Pierwszą z nich stanowi pasek gruntu, składający się w rzeczywistości z dwóch małych działek o łącznej powierzchni 300 m2, przyrzeczony spółdzielni mieszkaniowej zgodnie z zawartą z nią umową z 2001 r. Jak zaznacza to Wnioskodawczyni, przedmiotowy grunt nie jest zabudowany i stanowi pozostałość po wydzieleniu go od działki nabytej od spółdzielni wraz z domem jednorodzinnym. Drugą z działek Zainteresowana nabyła w 2006 r. wraz z innymi dwiema działkami, przy czym jedną z nich podarowała córce, drugą zamierza podarować synowi, natomiast trzecią ze względu na zmianę sytuacji materialnej zamierza sprzedać, jednakże jak sama podkreśla, wszystkie nabyła w celu zabezpieczenia własnych potrzeb mieszkaniowych oraz rodziny. Ponadto dodała, iż przedmiotowe nieruchomości nie były w okresie od ich nabycia wykorzystywane do działalności gospodarczej ani rolniczej, a także udostępniane jakkolwiek innym osobom. Według miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego przeznaczenie przedmiotowych gruntów określone jest następująco: Przyrzeczony do sprzedaży, wydzielony, niezabudowany pasek gruntu 300 m2 składający się z dwóch działek – „tereny zabudowy mieszkaniowej”. Natomiast nabyte na wolnym rynku w 2006 r., dwie działki niezabudowane jako „tereny agroturystyki i zabudowy mieszkaniowej”.

Z zaprezentowanego opisu zdarzenia przyszłego wynika, że wydzielony z pierwotnej nieruchomości pasek gruntu, został przyrzeczony w drodze zawartej umowy do odsprzedaży na rzecz Spółdzielni, stąd też pomimo faktu, iż sama realizacja sprzedaży została odroczona, wypełniona została formalna definicja rozpoczęcia działalności handlowej. Wnioskodawczyni już w momencie nabycia nieruchomości, jeszcze przed wydzieleniem z niej przedmiotowego paska gruntu, towarzyszył zamiar jego dalszej odsprzedaży, na co wskazują bezpośrednio postanowienia zawartej umowy ze spółdzielnią. Zatem takiemu działaniu Wnioskodawczyni można przypisać z całą pewnością cechy działania w charakterze handlowca, bowiem nabywając działkę z myślą jej późniejszej odsprzedaży, Zainteresowana przejawiła zamiar prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie handlu działkami, zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy o VAT. Wskazane we wniosku okoliczności nie pozwalają przyjąć, iż celem nabycia wydzielonego paska gruntu było powiększenie majątku prywatnego. W konsekwencji powyższego dostawa przedmiotowej działki (wydzielonego paska gruntu) będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT. W kontekście powyższego, chęć sprzedaży także drugiej z posiadanych przez Wnioskodawczynię działek powoduje, że dokonywane przez nią czynności nabierają cech powtarzalności, co dodatkowo podkreśla wynikający z wyżej cytowanego przepisu zamiar dokonywania sprzedaży w sposób częstotliwy, a więc w okolicznościach przesądzających o prowadzeniu działalności gospodarczej.

W efekcie dostawę przedmiotowych działek przeznaczonych pod zabudowę, przez osobę fizyczną, należy uznać za działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, a planowaną sprzedaż gruntów należy traktować jako dostawę towaru, która w oparciu o regulację zawartą w art. 5 ust. 1 ustawy podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem VAT.

Reasumując, zbycie przez Wnioskodawczynię działek będzie stanowić działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy i tym samym będzie podlegać opodatkowaniu tym podatkiem. W konsekwencji Zainteresowana w związku z dostawą nieruchomości wystąpi w roli podatnika podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy. Zaznaczyć należy, iż w odniesieniu do przedmiotowych gruntów jako przeznaczonych pod zabudowę, nie znajdzie zastosowania zwolnienie od podatku VAT w trybie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy, w konsekwencji czego w myśl art. 41 ust. 1 ustawy dostawa gruntów będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki podstawowej – 22%.

Jednocześnie Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie informuje, iż z uwagi na fakt, że złożony wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego z dnia 08.06.2010 r. wpłynął do tut. Organu w dniu 16.06.2010 r., Podatnik winien wnieść opłatę w wysokości 40 zł (od dnia 20.09.2008 r. opłata za wydanie interpretacji indywidualnej wynosi bowiem 40 zł – art. 14f § 1 Ordynacji podatkowej). Podatnik dokonał wpłaty w wysokości 75 zł za wydanie interpretacji indywidualnej w dniu 10.06.2010 r. Zatem kwota w wysokości 35 zł, zgodnie z art. 14f § 2a Ordynacji Podatkowej zostanie zwrócona na numer konta bankowego wskazany przez Wnioskodawczynię w części E poz. 53 złożonego wniosku.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj