Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/423-417/10-5/AG
z 16 września 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB3/423-417/10-5/AG
Data
2010.09.16



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
dłużnik
dłużnik
księgi handlowe
księgi handlowe
nabycie wierzytelności
nabycie wierzytelności
odsetki
odsetki
pożyczka
pożyczka
wierzytelność
wierzytelność


Istota interpretacji
1) Czy zbycie wierzytelności pomiędzy pierwotnym pożyczkodawcą a nabywcą wierzytelności po cenie znacznie mniejszej od wartości pożyczki wraz z odsetkami wywołuje jakiegolwiek skutki w podatku dochodowym od osób prawnych po stronie dłużnika z tytułu zbywanej wierzytelności, a w szczególności czy kwota różnicy pomiędzy wartością wierzytelności wraz z odsetkami wynikającymi z ksiąg wnioskodawcy a niższą ceną zbycia tej wierzytelności jaką uzgodnili pomiędzy sobą pierwotny pożyczkodawca i nowy nabywca wierzytelności stanowi dla dłużnika tj. Wnioskodawcy przychód podatkowy z tytułu nieodpłatnego świadczenia w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej jako ustawa o CIT). 2) Czy potrącenie wierzytelności wspólnika (S. GmbH) z tytułu wierzytelności nabytej po cenie znacznie niższej od jej wartości widniejącej w księgach handlowych dłużnika tj. Wnioskodawcy z wierzytelnością jaką posiada on do wspólnika o wniesienie dopłat spowoduje powstanie u Wnioskodawcy przychodu podatkowego z tytułu nieodpłatnego świadczenia w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt. 2 ustawy o CIT.



Wniosek ORD-IN 382 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 14.06.2010r. (data wpływu 22.06.2010r.), uzupełnionym na wezwanie z dnia 24.08.2010r. (data doręczenia 26.08.2010) pismem z dnia 26.08.2010r. (data stempla pocztowego 30.08.2010r., data wpływu 31.08.2010r.) oraz pismem z dnia 02.09.2010r. (data stempla pocztowego 02.09.2010r., data wpływu 06.09.2010r.) - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22.06.2010r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie powstania przychodów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny/ zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca tj. N. sp. z o.o. posiada zobowiązanie z tytułu zaciągniętej pożyczki od podmiotu zagranicznego. Zgodnie z informacją otrzymaną przez Wnioskodawcę od swojego wierzyciela-pożyczkodawcy zamierza on przedmiotową wierzytelność o zwrot udzielonej pożyczki wraz z należnymi odsetkami przenieść na podstawie umowy odpłatnej cesji na inny podmiot zagraniczny. Nowy nabywca (tj S.) przedmiotowej wierzytelności jest obecnie 100% udziałowcem Wnioskodawcy.

Zgodnie z informacją uzyskaną od zbywającego przedmiotowa wierzytelność zostanie zbyta po cenie znacznie niższej niż wartość nominalna wierzytelności (tj. kwota udzielonej pierwotnie pożyczki plus należne odsetki), która to cena stanowi według stron umowy cesji rzeczywistą wartość rynkową tejże wierzytelności.

Po dokonaniu cesji nowy nabywca tj. obecny wspólnik Wnioskodawcy zawiadomi wnioskodawcę o nabyciu praw do przedmiotowej wierzytelności prawa do żądania od pożyczkobiorcy tj. Wnioskodawcy zwrotu pożyczki wraz z należnymi odsetkami.

Wnioskodawca po uzyskaniu tejże informacji dokonana odpowiedniego przeksięgowania kwoty zobowiązania z tytułu zaciągniętej pożyczki wraz z odsetkami zmieniając stronę wierzyciela na obecnego nabywcę wierzytelności tj. swojego wspólnika. Wnioskodawca nie dokona żadnych zmian odnośnie aktualizacji wartości zobowiązania. Zgodnie z ustawą o rachunkowości oraz przepisami podatkowymi Wnioskodawca nie może dokonać aktualizacji swojego zobowiązania in minus. Zakaz ten wynika z zasady ostrożnej wyceny aktywów i pasywów.

Następnie Wspólnik Wnioskodawcy podejmie uchwałę o wniesieniu dopłat do Wnioskodawcy (tj. do N. Sp. z o.o.). Po podjęciu uchwały o wniesieniu dopłat po stronie Wnioskodawcy powstanie wierzytelność do wspólnika o wniesienie dopłat. W związku z tym wspólnik będzie posiadał wierzytelność do Wnioskodawcy o zwrot kwoty pożyczki wraz z odsetkami (nabytej w drodze cesji od pierwotnego pożyczkodawcy), a Wnioskodawca będzie posiadał wierzytelność w stosunku do wspólnika o dokonanie dopłat zgodnie z uchwałą wspólnika. W związku z tym, iż obie wierzytelności będą wymagalne nastąpi ich umowne potrącenie. W wyniku potrącenia obie wierzytelności, przy założeniu iż są w tej samej wielkości, zostaną uznane za zaspokojone (zapłacone) co powoduje konieczność wykazania ich w księgach jako zapłacone.

W odpowiedzi na wezwanie z dnia 24.08.2010r. Spółka dodatkowo wyjaśniła, iż dopłaty wniesione będą zgodnie z art. 177 i nast. Kodeksu spółek handlowych (KSH). Zwrot dopłat nastąpi zgodnie z art. 179 KSH, tj. w wartości nominalnej wniesionych dopłat, które zaś będą odpowiadać wartości nominalnej zaciągniętych pożyczek przez spółkę wraz z odsetkami liczonymi na dzień zwrotu.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy zbycie wierzytelności pomiędzy pierwotnym pożyczkodawcą a nabywcą wierzytelności po cenie znacznie mniejszej od wartości pożyczki wraz z odsetkami wywołuje jakiegolwiek skutki w podatku dochodowym od osób prawnych po stronie dłużnika z tytułu zbywanej wierzytelności, a w szczególności czy kwota różnicy pomiędzy wartością wierzytelności wraz z odsetkami wynikającymi z ksiąg wnioskodawcy a niższą ceną zbycia tej wierzytelności jaką uzgodnili pomiędzy sobą pierwotny pożyczkodawca i nowy nabywca wierzytelności stanowi dla dłużnika tj. Wnioskodawcy przychód podatkowy z tytułu nieodpłatnego świadczenia w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej jako ustawa o CIT).
  2. Czy potrącenie wierzytelności wspólnika (S. GmbH) z tytułu wierzytelności nabytej po cenie znacznie niższej od jej wartości widniejącej w księgach handlowych dłużnika tj. Wnioskodawcy z wierzytelnością jaką posiada on do wspólnika o wniesienie dopłat spowoduje powstanie u Wnioskodawcy przychodu podatkowego z tytułu nieodpłatnego świadczenia w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT.

Stanowisko Spółki.

Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż nabycie wierzytelności w stosunku do Wnioskodawcy (o zwrot pożyczki wraz z odsetkami) przez wspólnika Wnioskodawcy po cenie znacznie niższej niż wartość widniejąca w księgach dłużnika tj. Wnioskodawcy (jako zobowiązania) nie wywiera żadnych skutków podatkowych po stronie dłużnika tj. Wnioskodawcy.

Cena zbycia przedmiotowej wierzytelności ustalona pomiędzy stronami umowy cesji, która jest mniejsza niż wartość wierzytelności - zobowiązania w księgach Wnioskodawcy nie stanowi dla Wnioskodawcy żadnej wymiernej korzyści podatkowej. Nabycie wierzytelności po cenie mniejszej niż wartość księgowa nie skutkuje koniecznością dokonania aktualizacji wartości tej wierzytelności - zobowiązania dla Wnioskodawcy, w księgach Wnioskodawcy.

Wnioskodawca nadal wycenia swoje zobowiązanie w wysokości wymagalnego zobowiązania. Nowy Wierzyciel nie dokonuje zmniejszenia (umorzenia) wierzytelności o zwrot pożyczki wraz z odsetkami w stosunku do Wnioskodawcy. Wnioskodawca jest nadal zobowiązany do zwrotu kwoty pożyczki wraz z odsetkami ale po cesji już na nowego wierzyciela. Cesja wierzytelności nie powoduje zmniejszenia jej pierwotnej wartości. Nowy Wierzyciel ma prawo żądać zwrotu kwoty pożyczki wraz z odsetkami w pełnej wysokości nabytej wierzytelności.

W związku z powyższym Wnioskodawca nie uzyskał żadnej korzyści podatkowej, a z pewnością nie uzyskał przychodu z nieodpłatnego świadczenia) ponieważ żadnego świadczenia w wyniku przeprowadzonej cesji wierzytelności (jako dłużnik z tytułu przeniesionej wierzytelności) nie uzyskał.

Podobne stanowisko ma Wnioskodawca co do drugiej planowanej czynności tj. potrącenia wymagalnych wierzytelności z tytułu zwrotu pożyczki wraz z odsetkami z wierzytelnością o dokonanie dopłat. Również w tym hipotetycznym stanie faktycznym zobowiązanie w wysokości wynikającej z ksiąg handlowych Wnioskodawcy powinno być przyjęte w tej wysokości podczas dokonywania potrącenia z inną wierzytelnością. Fakt nabycia tej wierzytelności przez wspólnika (dla Wnioskodawcy będącej zobowiązaniem) po cenie niższej od wartości widniejącej w księgach handlowych oraz późniejsze jej potrącenie nie skutkuje po stronie Wnioskodawcy uzyskaniem jakichkolwiek korzyści w postaci uzyskania nieodpłatnego świadczenia. W związku z brakiem świadczenia na rzecz Wnioskodawcy po jego stronie nie powstaje przychód podatkowy z tytułu nieodpłatnych świadczeń.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego – stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska wnioskodawcy.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj