Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPP2/443-606/10-2/EWW
z 28 czerwca 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPP2/443-606/10-2/EWW
Data
2010.06.28



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
dostawa
dostawa
izba
izba
organ celny
organ celny
skład celny
skład celny


Istota interpretacji
Czy obniżoną do wysokości 0% stawkę podatku VAT może stosować Dyrektor Izby Celnej jako organ likwidacyjny przy sprzedaży towarów niewspólnotowych przyjętych lub skonfiskowanych oraz takich, odnośnie których nastąpiło zrzeczenie na rzecz Skarbu Państwa, dokonywanej na rzecz podatników, o których mowa w art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług.



Wniosek ORD-IN 587 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Izby Celnej, przedstawione we wniosku z dnia 19 kwietnia 2010 r. (data wpływu 26 kwietnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla dostaw towarów znajdujących się w magazynach organu celnego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 kwietnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla dostaw towarów znajdujących się w magazynach organu celnego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Izba Celna posiada magazyny depozytowe i likwidacyjne, w których przechowywane są towary niewspólnotowe zajęte oraz takie, wobec których orzeczono przepadek na rzecz Skarbu Państwa. Towary te znajdują się pod dozorem celnym oraz są zaewidencjonowane w prowadzonych w magazynach księgach magazynowych. Likwidacja towarów następuje na podstawie umowy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Jedną z form likwidacji jest ich sprzedaż.

W najbliższym czasie planowana jest sprzedaż towarów znajdujących się w magazynie z jednoczesnym nadaniem im przeznaczenia celnego, tj. dopuszczenia do obrotu. Planowana jest również sprzedaż towarów pod warunkiem nadania dopuszczalnego przeznaczenia celnego. Sprzedane towary znajdowałyby się cały czas w magazynie organu celnego, a ich wydanie następowałoby dopiero po nadaniu dopuszczalnego przeznaczenia celnego. Tego typu procedura niezbędna jest w stosunku do towarów, co do których istnieją ograniczenia i nie mogą być dopuszczone do obrotu na terenie Wspólnoty.

Zgodnie z § 11 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2009 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 224, poz. 1799):

  1. Obniżoną do wysokości 0% stawkę podatku stosuje się również do dostawy:
    1. towarów w składzie celnym, wyprowadzonych ze składu celnego z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju;
    2. towarów objętych procedurą składu celnego.
  2. Przepis ust. 1 stosuje się pod warunkiem, że:
    1. dostawy towarów dokonuje się dla podatnika, o którym mowa w art. 15 ustawy;
    2. towary znajdują się pod dozorem celnym i są ujęte w ewidencji towarowej, prowadzonej zgodnie z odrębnymi przepisami;
    3. towary, inne niż objęte procedurą składu celnego, nie są w wyniku tej dostawy lub po dokonaniu tej dostawy wyprowadzane ze składu celnego.

W myśl art. 867a ust. 1 rozporządzenia Komisji (EWG) Nr 2454/93 z dnia 2 lipca 1993 r. ustanawiającego przepisy w celu wykonania rozporządzenia Rady (EWG) Nr 2913/92 ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz. U. WE L 253 z dnia 11 października 1993 r., str. 1 z późn. zm.), towary niewspólnotowe przejęte lub skonfiskowane oraz takie, odnośnie których nastąpiło zrzeczenie na rzecz Skarbu Państwa, uważa się za towary objęte procedurą składu celnego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy obniżoną do wysokości 0% stawkę podatku VAT może stosować Dyrektor Izby Celnej jako organ likwidacyjny przy sprzedaży towarów niewspólnotowych przyjętych lub skonfiskowanych oraz takich, odnośnie których nastąpiło zrzeczenie na rzecz Skarbu Państwa, dokonywanej na rzecz podatników, o których mowa w art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług...

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z przepisami wspólnotowymi znajdujące się w dyspozycji organu celnego towary, także te przeznaczone do sprzedaży, uważane są za umieszczone pod procedurą składu celnego. Biorąc pod uwagę fakt, że towary będące przedmiotem sprzedaży znajdują się pod dozorem celnym i są ewidencjonowane w prowadzonych w magazynach księgach magazynowych, zdaniem Zainteresowanego, w przypadku sprzedaży podatnikom, o których mowa w art. 15 ustawy o VAT, możliwe jest zastosowanie obniżonej stawki podatku VAT do wysokości 0%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.


Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Z opisu sprawy wynika, że Izba Celna w najbliższym czasie planuje sprzedaż towarów niewspólnotowych zajętych oraz takich, wobec których orzeczono przepadek na rzecz Skarbu Państwa znajdujących się w jej magazynie, z jednoczesnym nadaniem im przeznaczenia celnego, tj. dopuszczenia do obrotu. Planowana jest również sprzedaż towarów pod warunkiem nadania dopuszczalnego przeznaczenia celnego. Sprzedane towary znajdowałyby się cały czas w magazynie organu celnego, a ich wydanie następowałoby dopiero po nadaniu dopuszczalnego przeznaczenia celnego. Tego typu procedura niezbędna jest w stosunku do towarów, co do których istnieją ograniczenia i nie mogą być dopuszczone do obrotu na terenie Wspólnoty.

Na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Jednakże zarówno w treści wskazanej ustawy, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie ich od podatku.

I tak, w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2009 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 224, poz. 1799 ze zm.), w § 11 ust. 1 wskazano, iż obniżoną do wysokości 0% stawkę podatku stosuje się również do dostawy:

  1. towarów w składzie celnym, wprowadzonych do składu celnego z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju;
  2. towarów objętych procedurą składu celnego.


Natomiast, przepis § 11 ust. 2 ww. rozporządzenia wskazuje, iż przepis ust. 1 stosuje się pod warunkiem, że:

  1. dostawy towarów dokonuje się dla podatnika, o którym mowa w art. 15 ustawy;
  2. towary znajdują się pod dozorem celnym i są ujęte w ewidencji towarowej, prowadzonej zgodnie z odrębnymi przepisami;
  3. towary, inne niż objęte procedurą składu celnego, nie są w wyniku tej dostawy lub po dokonaniu tej dostawy wyprowadzane ze składu celnego.


Wskazać należy, że zgodnie z art. 867a ust. 1 rozporządzenia Komisji (EWG) nr 2454/93 z dnia 2 lipca 1993 r. ustanawiającego przepisy w celu wykonania rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz. U. WE L 253 z dnia 11 października 1993 r., str. 1 ze zm.), towary niewspólnotowe przejęte lub skonfiskowane oraz takie, odnośnie których nastąpiło zrzeczenie na rzecz Skarbu Państwa, uważa się za towary objęte procedurą składu celnego.

Z opisanego zdarzenia przyszłego wynika, że Izba Celna zamierza sprzedać towary znajdujące się pod dozorem celnym w jej magazynach, pod warunkiem nadania im dopuszczalnego przeznaczenia celnego. Jak wskazał Wnioskodawca, towary te znajdowałyby się cały czas w magazynie organu celnego, a ich wydanie następowałoby dopiero po nadaniu dopuszczalnego przeznaczenia celnego. Przedmiotowe towary znajdują się pod dozorem celnym i są ewidencjonowane w księgach magazynowych.

Biorąc pod uwagę opis sprawy oraz treść powołanych przepisów uznać należy, iż dokonywane na rzecz podatników, o których mowa w art. 15 ustawy, dostawa towarów niewspólnotowych, przyjętych lub skonfiskowanych oraz takich, odnośnie których nastąpiło zrzeczenie na rzecz Skarbu Państwa, po spełnieniu warunków wynikających z § 11 rozporządzenia Ministra Finansów, podlegać będzie opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 0%.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj