Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB1/415-500/10-4/AG
z 23 lipca 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB1/415-500/10-4/AG
Data
2010.07.23


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
dojazdy
dojazdy
koszty uzyskania przychodów
koszty uzyskania przychodów
podatek dochodowy od osób fizycznych
podatek dochodowy od osób fizycznych


Istota interpretacji
1. Czy poniesione koszty dojazdu, z miejsca siedziby działalności a zarazem zamieszkania do miejsca pracy są kosztem uzyskania przychodu?
2. Czy opłata wstępna wynikająca z umowy leasingowej nabytego samochodu osobowego wykorzystywanego w działalności, służącego do dojazdu do placówek NZOZ jest zaliczana w momencie otrzymania faktury w całości w koszty?



Wniosek ORD-IN 460 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 26 kwietnia 2010 r. (data wpływu 29 kwietnia 2010 r.), uzupełnionym w dniu 20 lipca 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na dojazd do miejsca wykonywania działalności gospodarczej – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 kwietnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na dojazd do miejsca wykonywania działalności gospodarczej oraz w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wstępnej opłaty leasingowej w momencie jej poniesienia.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa w art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, w związku z czym pismem z dnia 6 lipca 2010 r. znak ILPB1/415-500/10-2/AG na podstawie art. 169 § 1 tej ustawy wezwano Wnioskodawcę do usunięcia braków w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem pozostawienia podania bez rozpatrzenia.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 15 lipca 2010 r., a w dniu 20 lipca 2010 r. wniosek uzupełniono.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca świadczy usługi w zakresie kierowania pojazdami PKD - 85.14.B działalność ambulansów wypadkowych. Świadczy usługi na rzecz NZOZ Pogotowie, którego placówki znajdują się w trzech miejscowościach. Zainteresowany mieszka w miejscowości, w której znajduje się siedziba Jego działalności. Wnioskodawca dojeżdża do ww. placówek własnym środkiem transportu. Do chwili obecnej poniesione koszty dojazdu własnym środkiem transportu nie ujmuje do kosztów uzyskania przychodów swojej działalności. Jest opodatkowany na zasadach ogólnych, podatkowa księga przychodów i rozchodów, poniesione koszty ujmuje w dacie otrzymania faktury, czy rachunku.

Umowa leasingowa spełniać będzie warunki określone w art. 23 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W uzupełnieniu podano, iż pytanie pierwsze odnosi się do samochodu osobowego, na który w przyszłości Wnioskodawca zamierza zawrzeć umowę leasingu operacyjnego, spełniającego warunki określone w art. 23b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.).

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy poniesione koszty dojazdu, z miejsca siedziby działalności a zarazem zamieszkania, do miejsca pracy są kosztem uzyskania przychodu...
  2. Czy opłata wstępna wynikająca z umowy leasingowej nabytego samochodu osobowego wykorzystywanego w działalności, służącego do dojazdu do placówek NZOZ jest zaliczana w momencie otrzymania faktury w całości w koszty...


Zdaniem Wnioskodawcy, na przedstawiony problem podatkowy w powyższym pytaniu są różne interpretacje podatkowe. Zainteresowany uważa, że poniesione koszty dojazdu z miejsca siedziby firmy do miejsca świadczenia pracy należy uznać jako koszty uzyskania przychodu.

Zainteresowany twierdzi, że wstępną opłatę leasingową wynikająca z umowy leasingu spełniającą warunki j/w, należy zaliczyć w koszty w całości w momencie otrzymania faktury przy prowadzeniu podatkowej księgi przychodów rozchodów.

Przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej jest odpowiedź na pytanie 1.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

W powołanym wyżej przepisie ustawodawca nie wskazuje enumeratywnie, jakie konkretne wydatki mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów. Wskazuje jedynie, że aby określony koszt mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu:

  • musi pozostawać w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą;
  • nie może być wymieniony w katalogu wydatków nie uznawanych za koszty uzyskania przychodów (art. 23 ust. 1 ustawy);
  • musi być udokumentowany prawidłowo oraz w sposób nie budzący wątpliwości.


Z przedstawionych przez Wnioskodawcę informacji wynika, że zamierza On zaliczać do kosztów uzyskania przychodów koszty dojazdu, z miejsca siedziby działalności a zarazem zamieszkania, do miejsca świadczenia pracy. Pytanie dotyczy możliwości zaliczenia do kosztów podatkowych kosztów dojazdu samochodem osobowym, na który w przyszłości Wnioskodawca zamierza zawrzeć umowę leasingu operacyjnego, spełniającego warunki określone w art. 23b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.).

Jeżeli codzienne dojazdy Wnioskodawcy z miejsca zamieszkania do miejsca wykonywania działalności są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania firmy, a w konsekwencji do osiągnięcia przez Wnioskodawcę przychodów, wydatki poniesione na ten cel mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

Reasumując, do kosztów uzyskania przychodu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej Wnioskodawca ma prawo zaliczyć wydatki poniesione w związku z dojazdem z miejsca siedziby działalności a zarazem zamieszkania, do miejsca świadczenia pracy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Tut. Organ informuje, że w zakresie pozostałej problematyki dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych (tj. możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wstępnej opłaty leasingowej w momencie jej poniesienia) wniosek rozstrzygnięto interpretacją indywidualną z dnia 23 lipca 2010 r. nr ILPB1/415-500/10-5/AG.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim, ul. Dąbrowskiego 13, 66-400 Gorzów Wielkopolski po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj