Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB3/423-436/10/DK
z 13 października 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB3/423-436/10/DK
Data
2010.10.13


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
emisja
emisja
prawa majątkowe
prawa majątkowe
przychód
przychód
sprzedawca
sprzedawca
sprzedaż
sprzedaż
transakcja
transakcja
zaliczka
zaliczka
zbycie praw majątkowych
zbycie praw majątkowych


Istota interpretacji
Czy kwoty wpłacane przez spółkę E pod koniec każdego z lat 2010, 2011 i 2012 nie będą przychodem dla Spółki w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ów przychód powstanie w momencie zbycia praw, co ma nastąpić w 2012 lub 2013 r.?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 17 sierpnia 2010 r. (data wpływu 20 sierpnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego – uzupełnionym pismem z dnia 15 września 2010 r. (data wpływu 20 września 2010 r.) – dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie rozliczenia transakcji sprzedaży uprawnień do emisji zanieczyszczeń – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 20 sierpnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego – uzupełniony pismem z dnia 15 września 2010 r. (data wpływu 20 września 2010 r.) – dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie rozliczenia transakcji sprzedaży uprawnień do emisji zanieczyszczeń.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Spółka jest producentem energii elektrycznej, któremu przyznawane są uprawnienia do emisji zanieczyszczeń w rozumieniu ustawy z dnia 22 grudnia 2004 r. o handlu uprawnieniami do emisji do powietrza gazów cieplarnianych i innych substancji – dalej uprawnienia. Wyżej wymienione uprawnienia mogą być przedmiotem obrotu, to jest mogą być odsprzedane innym podmiotom. Spółka zawarła umowę z E Sp. z o.o., na podstawie której między innymi możliwa będzie sprzedaż uprawnień na rzecz spółki E. Strony przewidziały następujący scenariusz zdarzeń. Pod koniec każdego z lat 2010, 2011, 2012 r. wskazana spółka wpłacać będzie zaliczkę potwierdzoną odpowiednią fakturą VAT, wystawioną zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług. Faktyczna dostawa (zbycie praw, na poczet których wpłacane będą wyżej wymienione zaliczki) nastąpić ma pod koniec 2012 lub 2013 r., i również zostanie potwierdzona odpowiednią fakturą zgodnie z przepisami dotyczącymi podatku od towarów i usług.


W związku z powyższym, zadano następujące pytanie.


Czy kwoty wpłacane przez spółkę E pod koniec każdego z lat 2010, 2011 i 2012 nie będą przychodem dla Spółki w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ów przychód powstanie w momencie zbycia praw, co ma nastąpić w 2012 lub 2013 r....


Zdaniem Wnioskodawcy, przychodem podlegającym opodatkowaniu jest przysporzenie majątkowe o charakterze trwałym, definitywnym i to niezależnie od tego, czy wiąże się z faktycznym wpływem pieniędzy (kasowość), czy też jest to kwota należna choćby jeszcze nie otrzymana. Równocześnie zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych otrzymane zaliczki nie są uznawane za przychód. Jednocześnie też, zgodnie z art. 12 ust. 3a wyżej wymienionej ustawy za datę powstania przychodu podatkowego uznaje się dzień, w którym nastąpiło zbycie prawa majątkowego.

Faktyczna dostawa uprawnień ma nastąpić dopiero w 2012 lub 2013 r., co oznacza, że zbycie uprawnień będzie miało miejsce w przywołanym czasie, co z kolei po zastosowaniu przepisu art. 12 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych powoduje, że wtedy właśnie powstanie w Spółce przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Otrzymane wcześniej zaliczki takim przychodem nie będą.

Wystawione, zgodnie z przepisami dotyczącymi podatku od towarów i usług przez Spółkę faktury potwierdzające otrzymanie zaliczek nie mają znaczenia dla rozliczeń w podatku dochodowym od osób prawnych, analogicznie wypowiedział się Minister Finansów w pismach: IBPBI/2/423-648/09/AP, IBPBI/2/423-1627/09/AP.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j. t. z. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.


Jednocześnie przepis art. 12 ust. 3a ww. ustawy stanowi, że za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c-3e, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:


  • wystawienia faktury albo
  • uregulowania należności.


Zgodnie natomiast z art. 12 ust. 4 pkt 1 omawianej ustawy, do przychodów nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych (…).

Zgodnie z brzmieniem ww. przepisów za datę powstania przychodu ze zbycia praw majątkowych, jakimi są uprawnienia do emisji zanieczyszczeń, należy uznać, zgodnie z art. 12 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dzień zbycia prawa majątkowego jednak nie później niż dzień wystawienia faktury lub uregulowania należności.

Art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 22 grudnia 2004 r. o handlu uprawnieniami do emisji do powietrza gazów cieplarnianych i innych substancji (j. t. Dz. U. Nr 281 poz. 2784 ze zm.), stanowi, że umowa sprzedaży uprawnień do emisji powinna być zgłoszona, w ciągu 3 dni roboczych od dnia jej zawarcia, do Krajowego Rejestru, pod rygorem nieważności.

W przedmiotowej sprawie będzie to dzień wpisu sprzedaży uprawnień do krajowego rejestru uprawnień do emisji (o ile nie wystawiono wcześniej faktury lub uregulowano należności). Jednocześnie otrzymanie zaliczki lub wystawienie faktur zaliczkowych w myśl art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie powoduje powstania przychodu.


Reasumując, należy stwierdzić, że stanowisko Spółki w zakresie ustalenia momentu powstania przychodu z tytułu sprzedaży opisanych praw majątkowych jest prawidłowe.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu; ul. Św. Jakuba 20; 87-100 Toruń.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj