Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP3/443-796/10-2/KB
z 19 października 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP3/443-796/10-2/KB
Data
2010.10.19


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
stawki podatku
stawki podatku
usługi edukacyjne
usługi edukacyjne
usługi szkoleniowe
usługi szkoleniowe
zwolnienia z podatku od towarów i usług
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Istota interpretacji
Czy usługi polegające na opracowaniu materiałów dydaktycznych i szkoleniowych, wygłoszeniu wykładów, opracowaniu tematów i zadań egzaminacyjnych, przeprowadzeniu egzaminów i zaliczeń, świadczone przez nauczycieli indywidualnych lub zatrudnionych przez Spółkę, zakwalifikowane przez urząd statystyczny do zgrupowania PKWiU 85 i 80, tj. „usługi w zakresie edukacji” podlegają zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, zgodnie z artykułem 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, czy też będą opodatkowane na zasadach ogólnych?



Wniosek ORD-IN 433 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz.770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 10.08.2010 r. (data wpływu 16.08.2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia świadczonych usług edukacyjnych – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16.08.2010 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia świadczonych usług edukacyjnych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W dniu 29 sierpnia 2000 r. aktem notarialnym sporządzony został Akt założycielski niepaństwowej uczelni zawodowej pod nazwą „W”. Założycielem tejże szkoły jest Wnioskodawca na podstawie ostatecznej decyzji Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 lipca 2000 r. Spółka zatrudnia nauczycieli, którzy świadczą usługi edukacyjne na jej rzecz w powyższej uczelni. Świadczone usługi edukacyjne polegają na opracowaniu materiałów dydaktycznych i szkoleniowych, wygłoszeniu wykładów, opracowaniu tematów i zadań egzaminacyjnych, przeprowadzeniu egzaminów i zaliczeń. Spółka uzyskała opinię urzędu statystycznego - Ośrodek Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi - zgodnie z którą usługi świadczone przez nauczycieli zatrudnionych przez Spółkę zostały sklasyfikowane do grupowania PKWiU 85 i PKWiU 80, tj. „usługi w zakresie edukacji”.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w świetle tak opisanego stanu faktycznego, usługi polegające na opracowaniu materiałów dydaktycznych i szkoleniowych, wygłoszeniu wykładów, opracowaniu tematów i zadań egzaminacyjnych, przeprowadzeniu egzaminów i zaliczeń, świadczone przez nauczycieli indywidualnych lub zatrudnionych przez Spółkę, zakwalifikowane przez urząd statystyczny do zgrupowania PKWiU 85 i 80, tj. „usługi w zakresie edukacji” podlegają zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, zgodnie z artykułem 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, czy też będą opodatkowane na zasadach ogólnych...

Zdaniem Wnioskodawcy, jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego usługi edukacyjne świadczone przez nauczycieli zatrudnionych przez Spółkę, polegające na opracowaniu materiałów dydaktycznych i szkoleniowych, wygłoszeniu wykładów, opracowaniu tematów i zadań egzaminacyjnych, przeprowadzeniu egzaminów i zaliczeń, zostały sklasyfikowane przez urząd statystyczny jako usługi o charakterze „usługi w zakresie edukacji”. Zgodnie z brzmieniem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez świadczenie usług, o którym mowa w powyższym artykule, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (art. 8 ust 1 ustawy o VAT). Na podstawie art. 8 ust. 3 tejże ustawy, usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej z zastrzeżeniem ust. 4 są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki o których mowa w art. 119. Należy wskazać, iż w myśl § 3 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz. U. Nr 207, poz. 1293 ze zm.) dla celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług do dnia 31 grudnia 2009 r. stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz. U. Nr 42, poz. 264 ze zm.).

Wnioskodawca wskazał, iż zgodnie z dyspozycją artykułu 43 ust 1 pkt 1 ustawy o VAT zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. Z kolei w pozycji 7 niniejszego załącznika wymienione zostały „usługi w zakresie edukacji”. Z powyższych przepisów należałoby zatem wnioskować, że usługi świadczone przez nauczycieli zatrudnionych przez Spółkę jako sklasyfikowane do grupowania PKWiU 85 i 80 tj. „usługi w zakresie edukacji” korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług (takie stanowisko przyjął m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 3 listopada 2009 r., sygn.ITPP1/443-876/09/IK; Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 29 maja 2009 r., sygn.IPPP1-443-297/09-4/BS; Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 21 stycznia 2009 r. sygn. ILPP2/443-101/08-2/EWW).

Jak wynika z objaśnień do PKWiU, dział usług w zakresie edukacji obejmuje: 1) usługi w zakresie przedszkoli, szkolnictwa podstawowego, ponadpodstawowego, gimnazjalnego i wyższego; 2) usługi w zakresie szkolnictwa dla dorosłych oraz innych forma kształcenia. Zwolnienie wymienione w poz. 7 załącznika nr 4 do ustawy o VAT ma charakter przedmiotowy. Nie dotyczy ono zatem wszystkich świadczeń wykonywanych przez szkołę , lecz wyłącznie tych, które stanowią istotę usługi edukacyjnej, bądź też są z nią ściśle związane (A. Bartosiewicz, R Kubacki, Komentarz do ustawy o podatku od towarów i usług, Zakamycze 2004, s. 592).

Usługi świadczone przez nauczycieli zatrudnionych przez Spółkę, polegające na opracowaniu materiałów dydaktycznych i szkoleniowych, wygłoszeniu wykładów, opracowaniu tematów i zadań egzaminacyjnych, przeprowadzeniu egzaminów i zaliczeń, bez wątpienia stanowią istotę usługi edukacyjnej, tj. mają ścisły związek z kształceniem.

Wobec powyższego, zdaniem Wnioskodawcy, nie ulega wątpliwości, iż usługi o charakterze edukacyjnym świadczone przez nauczycieli zatrudnionych przez Spółkę będą korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, na podstawie artykułu 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT (poz. 7 załącznika nr 4 do tejże ustawy).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…) – art. 7 ust. 1 ustawy.

Natomiast, przez świadczenie usług, w myśl art. 8 ust. 1 ustawy, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

Usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, z zastrzeżeniem ust. 4, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119 (art. 8 ust. 3 ustawy).

Na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jednakże zarówno w treści ustawy, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi bądź zwolnienie od podatku.

I tak, stosownie do treści art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy, zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W poz. 7 tego załącznika, tj. w „wykazie usług zwolnionych od podatku” wymienione zostały usługi o symbolu PKWiU ex 80 – „usługi w zakresie edukacji”. Stosownie do objaśnień zawartych w załącznikach do ustawy symbol ex oznacza, że stawka podatku odnosi się tylko do danej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania zwolnienia lub obniżonej stawki podatku VAT tylko do usług należących do wymienionego grupowania statystycznego, spełniającego określone warunki sprecyzowane przez ustawodawcę w rubryce „nazwa usługi”. Zatem, wynikająca z konkretnego załącznika stawka VAT lub zwolnienie dotyczy wyłącznie danej usługi z danego grupowania.

W związku z powyższym, istotnym w przedmiotowej sprawie jest właściwe zaklasyfikowanie wg PKWiU wykonywanych usług przez Wnioskodawcę. Ponieważ ustawodawca, w załączniku nr 4 do ustawy przy pozycji 7 usługi w zakresie edukacji o symbolu PKWiU ex 80, nie wymienił żadnych usług dla których zwolnienie to nie ma zastosowania, dlatego też należy uznać, że zwolnienie od podatku dotyczy wszystkich usług objętych grupowaniem PKWiU 80.

Z treści przedłożonego wniosku wynika, iż Wnioskodawca jest założycielem niepaństwowej uczelni zawodowej. Spółka zatrudnia nauczycieli, którzy świadczą usługi edukacyjne na jej rzecz w powyższej uczelni. Świadczone usługi edukacyjne polegają na opracowaniu materiałów dydaktycznych i szkoleniowych, wygłoszeniu wykładów, opracowaniu tematów i zadań egzaminacyjnych, przeprowadzeniu egzaminów i zaliczeń. Spółka uzyskała opinię urzędu statystycznego - Ośrodek Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi - zgodnie z którą usługi świadczone przez nauczycieli zatrudnionych przez Spółkę zostały sklasyfikowane do grupowania PKWiU 85 i PKWiU 80, tj. „usługi w zakresie edukacji”.

W pierwszej kolejności wskazać należy, że w myśl § 3 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. (Dz.U. z 2008 r. nr 207, poz. 1293), zmienionego § 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 grudnia 2009 r. (Dz.U. z 2009 r. nr 222, poz. 1753), w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU), do celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług, do dnia 31 grudnia 2010 r. stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. nr 42, poz. 264 z późn. zm.).

Wnioskodawca dla świadczonych przez siebie usług szkoleniowych wskazał grupowania PKWiU 85 i PKWiU 80 – Usługi w zakresie edukacji. Należy jednak zauważyć, że usługi w zakresie edukacji są sklasyfikowane do PKWiU 85 zgodnie z załącznikiem do rozporządzenia w sprawie PKWiU z dnia 29 października 2008 r. Natomiast zgodnie ze stosowaną do celów podatku od towarów i usług klasyfikacją PKWiU wprowadzoną rozporządzeniem z dnia 18 marca 1997 r. przedmiotowe usługi należą do działu 80. Tak więc, odpowiednikiem działu 85 klasyfikacji z 2008 r. jest dział 80 PKWiU z 1997 r. – usługi w zakresie edukacji. W związku z tym, z uwagi na fakt, iż Wnioskodawca wskazał dla świadczonych usług w zakresie edukacji zarówno dział 80, jak i 85 należy przyjąć, że wykonywane przez Wnioskodawcę usługi mieszczą się w dziale 80 PKWiU wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r.

Wobec powyższego należy stwierdzić, iż świadczone przez Spółkę usługi polegające na opracowaniu materiałów dydaktycznych i szkoleniowych, wygłoszeniu wykładów, opracowaniu tematów i zadań egzaminacyjnych, przeprowadzeniu egzaminów i zaliczeń, świadczone przez nauczycieli indywidualnych lub zatrudnionych przez Spółkę, zakwalifikowane do grupowania PKWiU 80, tj. „usługi w zakresie edukacji” podlegają zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, zgodnie z artykułem 43 ust. 1 pkt 1 ustawy, jako wymienione w poz. 7 załącznika nr 4 do ustawy.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, ul. M.C. Skłodowskiej 40, 20-029 Lublin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację, w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj