Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB1/415-564/10-2/TW
z 6 sierpnia 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB1/415-564/10-2/TW
Data
2010.08.06



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
budowa budynków na wynajem
budowa budynków na wynajem
działalność gospodarcza
działalność gospodarcza
lokal mieszkalny
lokal mieszkalny
środek trwały
środek trwały
ulga na budowę mieszkań pod wynajem
ulga na budowę mieszkań pod wynajem
utrata prawa do ulgi
utrata prawa do ulgi
zbycie nieruchomości
zbycie nieruchomości


Istota interpretacji
Czy odpłatne zbycie przedmiotowych nieruchomości, wykorzystywanych przez Wnioskodawczynię jako środki trwałe służące do osiągania dochodów z tytułu najmu w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej nie będzie opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych, na mocy art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych?



Wniosek ORD-IN 979 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani , przedstawione we wniosku z dnia 6 maja 2010 r. (data wpływu 7 maja 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sprzedaży nieruchomości – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 maja 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sprzedaży nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujące zdarzenie przyszłe.

W roku 1998 cztery osoby fizyczne (dwa małżeństwa) nabyły nieruchomość w postaci udziału w gruncie, a następnie zawarły z deweloperem (inwestorem-zastępczym – spółką z o.o.) umowę o prowadzenie wspólnej inwestycji polegającej na budowie wielosegmentowego budynku mieszkalnego, na który składały się miejsca garażowe, lokale użytkowe oraz mieszkania (82 lokale mieszkalne).

Wydatki na inwestycję, w części przypadającej na mieszkania przeznaczone pod wynajem, zostały odliczone od dochodu w ramach tzw. „dużej ulgi budowlanej”, na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w latach 1997-2000. Inwestycja została ukończona w grudniu 2000 roku (otrzymano pozwolenie na użytkowanie), a ostateczne rozliczenie ulgi budowlanej nastąpiło w deklaracjach rocznych PIT-36 zainteresowanych osób za rok 2001. W latach 2000-2003 dochód z najmu był opodatkowany na zasadach ogólnych. W grudniu 2003 roku wymienione osoby dokonały wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. W związku z powyższym nieruchomości zostały wprowadzone do działalności gospodarczych prowadzonych oddzielnie przez każdą z wymienionych osób fizycznych i w ramach działalności gospodarczej opodatkowane były w kolejnych latach przychody z najmu. Przedmiotowe nieruchomości zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych proporcjonalnie do posiadanych udziałów wg kosztu wytworzenia w wartościach brutto (nie dokonano obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu zakupów składających się na inwestycję). Odpisów amortyzacyjnych od lokali mieszkalnych, w związku z odliczeniem wydatków na inwestycję w ramach ulgi nie dokonywano. Amortyzowano wyłącznie miejsca garażowe oraz lokale użytkowe. W roku 2011, tj. po zakończeniu dziesięcioletniego okresu o którym mowa w art. 26 ust. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w latach 1997-2000, planowana jest sprzedaż przedmiotowych nieruchomości i likwidacja działalności gospodarczej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Czy odpłatne zbycie przedmiotowych nieruchomości, wykorzystywanych przez Wnioskodawczynię jako środki trwałe służące do osiągania dochodów z tytułu najmu w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej nie będzie opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych, na mocy art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych...

Zdaniem Wnioskodawczyni, zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych, określanej w dalszej treści także ustawą o PIT, przychodem z działalności gospodarczej są:

  1. przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:
    1. środkami trwałymi,
    2. składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1.500 zł,
    3. wartościami niematerialnymi i prawnymi

nbspnbspnbsp - ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b), spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c.

Powyższy przepis stanowi, iż do przychodów, o których mowa w ust. 2 pkt 1, nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinne go w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie. Przepis art. 30e stosuje się odpowiednio.

Nieruchomości będące przedmiotem niniejszego zapytania, zostały w powyższym punkcie przez ustawodawcę wymienione, wobec czego Wnioskodawczyni uważa, iż przychód z ich sprzedaży nie będzie stanowić przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej i należy go zakwalifikować do źródła przychodu określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT, źródłami przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczyste go użytkowania gruntów.
  4. innych rzeczy,

nbspnbspnbsp - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy – przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Ust. 2 cytowanej ustawy stanowi natomiast, że przepisów ust.1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia:

  1. na podstawie umowy przewłaszczenia w celu zabezpieczenia wierzytelności, w tym pożyczki lub kredytu – do czasu ostatecznego przeniesienia własności przedmiotu urnowy,
  2. w formie wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki lub spółdzielni środków obrotowych, środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.
  3. składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.


Z kolei zgodnie z art. 10 ust. 3 ustawy o PIT, przepisy ust. 1 pkt 8 mają zastosowanie do odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowanie wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie.

W związku z powyższym Wnioskodawczyni uważa, że sprzedaż nastąpi po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym dokonano nabycia nieruchomości, przychód z tego tytułu nie powstanie.

Ponadto, ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw, wprowadzono cytowane wcześniej, obowiązujące od 1 stycznia 2007 r., zasady opodatkowania dochodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jednakże z uwagi na treść przepisu art. 7 ust. 1 powołanej ustawy z dnia 16 listopada 2006 r., do odpłatnego zbycia nieruchomości i praw, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r., stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

Zgodnie natomiast z art. 28 ust. 1 i ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r., podatek od przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c) ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu.

Przedmiotowa sprzedaż także nie będzie podlegać opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym, gdyż także w tym przypadku Ustawodawca uzależnił podleganie obowiązkowi podatkowemu z tytułu sprzedaży od upływu pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego w którym przedmiotowe nieruchomości nabyto.

Istotny z punktu widzenia przedstawionej sytuacji jest także art. 7 ust. 15 ustawy zmieniającej ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych z 2000 roku. Zgodnie z powyższym przepisem „Jeżeli podatnik korzystał z odliczenia od dochodu wydatków poniesionych na budowę budynku mieszkalnego wielorodzinnego z przeznaczeniem znajdujących się w nim lokali mieszkalnych na wynajem oraz na zakup działki pod budowę tego budynku i zbył działkę lub budynek jego część lub lokal (lokale) przed upływem dziesięciu lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło wybudowanie, przychód uzyskany z tego zbycia podlega opodatkowaniu zgodnie z art. 28 ustawy o PIT. Przepis ten stosuje się odpowiednio w przypadku zbycie działki, z tym że okres liczy od końca roku, w którym nastąpiło nabycie tej działki lub udziału we współwłasności działki.

Wobec powyższego, jeżeli sprzedaż zostanie dokonana w roku 2011, tj. po upływie dziesięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym budynek został wybudowany (oddany do użytkowania), nie wystąpi obowiązek doliczenia do dochodu kwoty wydatków uprzednio odliczonych w ramach tzw. „dużej ulgi budowlanej”.

Podobne stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, w interpretacji indywidualnej o sygnaturze lPPB1/415-1/02-2 z dnia 20 marca 2009 roku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawczyni.

Wniosek w przedmiocie podatku od towarów i usług w dniu 19 lipca 2010 r. został rozstrzygnięty postanowieniem nr ILPP1/443-534/10-4/NS.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj