Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB1/415-395/10-4/AG
z 20 lipca 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB1/415-395/10-4/AG
Data
2010.07.20


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
podatek dochodowy od osób fizycznych
podatek dochodowy od osób fizycznych
zadatek
zadatek
zaliczka
zaliczka


Istota interpretacji
1. Czy otrzymane kwoty zaliczki generują u Podatnika obowiązek rozpoznania przychodu w zakresie PIT?
2. Czy z powyższego tytułu Podatnik winien rozpoznać przychód należny w zakresie PIT?
3. Czy wydatki na nabycie nagród premiowych przez Podatnika w celu realizacji usługi zarządzania akcją promocyjną mogą stanowić koszty uzyskania przychodu w zakresie PIT Podatnika?
4. Kiedy wystawienie przez Podatnika finalnej faktury VAT na rzecz Partnerów obejmującej koszty nagród generuje dla Podatnika obowiązek rozpoznania przychodu należnego w zakresie PIT?



Wniosek ORD-IN 827 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 26 marca 2010 r. (data wpływu 2 kwietnia 2010 r.), uzupełnionym w dniu 21 czerwca 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych współpracy Wnioskodawcy z Partnerami - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 kwietnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych współpracy Wnioskodawcy z Partnerami.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa w art. 14b § 3 oraz 14f § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, w związku z czym pismem z dnia 2 czerwca 2010 r. znak ILPP2/443-504/10-2/MR, ILPB1/415-395/10-2/AG na podstawie art. 169 § 1 tej ustawy wezwano Wnioskodawcę do usunięcia braków w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem pozostawienia podania bez rozpatrzenia.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 8 czerwca 2010 r., a w dniu 21 czerwca 2010 r. wniosek uzupełniono (nadano w polskiej placówce pocztowej w dniu 15 czerwca 2010 r.).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi działalność z zakresu organizacji i zarządzania działaniami marketingowymi Partnerów. Przygotowuje akcję promocyjną polegającą na wsparciu w organizacji zarządzaniu wspólnej akcji promocyjnej Partnerów, która działać będzie na zasadzie wspólnej sprzedaży premiowej organizowanej przez Partnerów Wnioskodawcy.

Partnerami Zainteresowanego są sprzedawcy towarów i usług prowadzący ich dystrybucję za pośrednictwem internetu. Akcja zakłada stworzenie specjalnego Portalu internetowego akcji, na której swoją ofertę prezentować będą Partnerzy. Klienci nabywający towary od Partnera otrzymywać będą określoną liczbę punktów premiowych przyznawanych przez każdego z Partnerów. Odpowiednia ilość punktów premiowych zebranych przez Klienta będzie uprawniać do ich wymiany na nagrody premiowe (usługi lub towary).

Portal zarządzany będzie przez Wnioskodawcę.

Portal prezentować będzie: dla klientów - liczbę zebranych przez niego punktów premiowych, dla każdego z Partnerów - liczbę punktów przyznanych przez danego Partnera poszczególnym Klientom z tytułu nabycia od niego towarów/usług. Za pośrednictwem portalu Klienci będą mogli dokonać wymiany punktów premiowych na rzeczowe nagrody premiowe przyznawane wspólnie przez Partnerów. Organizacją dostawy nagród do Klientów zajmować się będzie Wnioskodawca.

W celu organizacji powyższej akcji Wnioskodawca i Partner zawierać będą odpowiednią umowę współpracy, na mocy której:

  1. Wnioskodawca zobowiązany będzie do zarządzania programem promocyjnym organizowanym przez Partnerów i Wnioskodawcę - tj. w szczególności do prowadzenia portalu internetowego akcji, zapewnienie systemu rejestrującego ilość punktów premiowych przyznawanych Klientom przez Partnerów oraz umożliwiającego kontrolę tych akcji przez Klienta i Partnera, organizacji wymiany punktów przyznanych Klientom przez Partnerów na nagrody premiowe, zabezpieczenia możliwości nabycia oferowanych w akcji nagród premiowych,
  2. Partner prezentować będzie w Portalu swoje towary/usługi w celu umożliwienia nabycia ich przez Klientów,
  3. w przypadku nabycia przez Klienta towaru/usługi za pośrednictwem portalu akcji każdy z Partnerów przyznawać będzie Klientowi uzgodnioną ilość punktów premiowych umożliwiających późniejszą zamianę na nagrody premiowe (towary/usługi). System zapewniany przez Wnioskodawcę rejestruje ilość punktów przyznanych przez poszczególnych partnerów odpowiednim Klientom. Partnerowi przysługiwać będzie wynagrodzenie za zarządzanie akcją w uzgodnionej wysokości stanowiącej odpowiednią część wartości transakcji,
  4. w celu zabezpieczenia kwot niezbędnych na nabycie przez Wnioskodawcę w celu przekazania Klientowi, nagród premiowych wybranych przez Klienta, Partner po dokonaniu sprzedaży towaru/usługi przez Klienta przekazuje Wnioskodawcy uzgodnioną kwotę zaliczki na poczet nabywanych nagród premiowych (odpowiadającą potencjalnej wartości przyznanych Klientowi punktów),
  5. płatność za nabyte towary/usługi realizowana jest za pośrednictwem Wnioskodawcy, który przekazuje Partnerowi otrzymaną od Klienta kwotę ceny pomniejszoną o uzgodnioną kwotę zaliczki na poczet nabywanych nagród premiowych oraz o kwotę wynagrodzenia należnego Wnioskodawcy z tytułu zarządzania akcją,
  6. za nabycie i przekazanie nagród premiowych Klientowi odpowiada Wnioskodawca,
  7. po złożeniu przez Klienta dyspozycji wymiany punktów premiowych na nagrody premiowe Wnioskodawca nabywa wskazaną przez Klienta nagrodę premiową pokrywając koszty nabycia z kwot zaliczek uiszczonych wcześniej Wnioskodawcy przez Partnerów. Rozliczenie zaliczek odbywa się według wcześniejszej chronologii ich uiszczania przez poszczególnych Partnerów,
  8. po przyznaniu Klientowi nagrody premiowej, rozliczane są z Partnerami odpowiednie części zaliczek, które zostały zgodnie z dyspozycją Klienta wymienione na nagrody Premiowe (co dokumentowane jest odpowiednią fakturą VAT uwzględniającą wcześniejsze zaliczki). System rejestracji punktów premiowych pozwala na ustalenie jaka część zaliczek uiszczonych przez Partnerów w kolejności chronologicznej została spożytkowana przez Wnioskodawcę na nabycie wskazanej przez Klienta nagrody premiowej,
  9. w związku ze wspólnym przekazywaniem Klientom przez Partnerów nagród premiowych limit zwolnienia dla nagród liczony jest dla każdego z Partnerów i Klientów odrębnie. W przypadku przekroczenia wartości przekazywanych nagród przez jednego Partnera uprawniających do zachowania zwolnienia, wartość nagród podlega opodatkowaniu podatkiem PIT.

Wątpliwości Podatnika związane są z podatkowym rozpoznaniem skutków współpracy z Partnerami na poszczególnych etapach współpracy.

W związku z powyższym zadano następujące pytania w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

  1. Czy otrzymane kwoty zaliczki generują u Wnioskodawcy obowiązek rozpoznania przychodu w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych...
  2. Czy z powyższego tytułu Wnioskodawca winien rozpoznać przychód należny w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych...
  3. Czy wydatki na nabycie nagród premiowych przez Wnioskodawcę w celu realizacji usługi zarządzania akcją promocyjną mogą stanowić koszty uzyskania przychodu w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych Wnioskodawcy...
  4. Kiedy wystawienie przez Wnioskodawcę finalnej faktury VAT na rzecz Partnerów obejmującej koszty nagród generuje dla Podatnika obowiązek rozpoznania przychodu należnego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych...


Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad. 1. W zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych Wnioskodawca nie rozpoznaje przychodu z tytułu otrzymanej od Partnera zaliczki na poczet w przyszłości nabywanych nagród premiowych.

Ad. 2. Wnioskodawca winien rozpoznać obowiązek podatkowy z tytułu należnego wynagrodzenia w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych w dacie wystawienia faktury uznając kwotę wynagrodzenia netto za przychód.

Ad. 3. Wydatki na nabycie nagród premiowych przez Wnioskodawcę jako zarządzającego akcją promocyjną traktowane mogą być jako koszty uzyskania przychodu Wnioskodawcy.

Ad. 4. W dacie wystawienia powyższych faktur VAT Wnioskodawca winien rozpoznać przychód należny w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Ad. 1.

Zgodnie z przepisem art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), za przychód z działalności gospodarczej, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Treść art. 14 ust. 1c ww. ustawy stanowi, iż za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 1, uważa się dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności. Przytoczony powyżej przepis należy traktować jako generalną zasadę określającą moment powstania przychodów dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych. Wyjątek od tak skonstruowanej zasady wprowadza art. 14 ust. 1e, 1h i 1i powołanej ustawy.

Zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do przychodów z działalności gospodarczej nie zalicza się pobranych wpłat, lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, a także otrzymanych pożyczek i kredytów oraz zwróconych pożyczek, z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek.

W związku z powyższym, nie są przychodem dla celów podatkowych w podatku dochodowym od osób fizycznych otrzymane pieniądze stanowiące zaliczkę. Wypłacane Zainteresowanemu przez Partnerów na zakup nagród premiowych zaliczki, nie będą stanowiły dla Wnioskodawcy przychodu.

Ad. 2.

Zgodnie z powołanymi wyżej przepisami art. 14 ust. 1 oraz art. 14 ust. 1c ww. ustawy, Wnioskodawca winien rozpoznać przychód należny w zakresie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w przypadku otrzymania wynagrodzenia Jemu należnego z tytułu zarządzania akcją, w dacie wystawienia faktury, uznając kwotę wynagrodzenia netto, czyli pomniejszoną o należny podatek od towarów i usług.

Ad. 3.

W myśl art. 22 ust. 1 ww. ustawy, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.

Zgodnie z tymi uregulowaniami, podatnik ma możliwość odliczenia dla celów podatkowych wszelkich wydatków, pod tym jednak warunkiem, iż wykaże ich związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu. W świetle powyższego, aby wydatek poniesiony przez podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodu, muszą być spełnione następujące warunki:

  • został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik),
  • jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,
  • pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
  • poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,
  • został właściwie udokumentowany,
  • nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 16 ust. 1 ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów. Ponoszone koszty należy oceniać pod kątem ich celowości, a więc dążenia do uzyskania przychodów. Aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu, między tym wydatkiem, a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowy tego typu, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie tego przychodu.

Zatem, każdy wydatek celowo poniesiony z zamiarem uzyskania przychodu, poza wyraźnie wskazanymi w art. 23 ust. 1 ww. ustawy, powinien być uznany za koszt uzyskania przychodów.

Z przedstawionych informacji wynika, że Partner po dokonaniu sprzedaży towaru/usługi przez Klienta przekazuje Wnioskodawcy – pośrednikowi uzgodnioną kwotę zaliczki na poczet nabywanych nagród premiowych (odpowiadającą potencjalnej wartości przyznanych Klientowi punktów). Po złożeniu przez Klienta dyspozycji wymiany punktów premiowych na nagrody premiowe, Wnioskodawca nabywa wskazaną przez Klienta nagrodę premiową pokrywając koszty nabycia z kwot zaliczek uiszczonych wcześniej Wnioskodawcy przez Partnerów i zaliczonych przez Wnioskodawcę do przychodów w momencie wystawienia faktury finalnej dla kontrahentów - Partnerów.

Reasumując, kosztem uzyskania przychodów Wnioskodawcy mogą być wydatki na nabycie nagród premiowych.

Ad. 4.

Jak wcześniej wspomniano, w myśl art. 14 ust. 1 cytowanej ustawy, za przychód z działalności gospodarczej, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Z treści art. 14 ust. 1c ww. ustawy wynika, iż za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 1, uważa się dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności. Przytoczony powyżej przepis należy traktować jako generalną zasadę określającą moment powstania przychodów dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych. Wyjątek od tak skonstruowanej zasady wprowadza art. 14 ust. 1e, 1h i 1i powołanej ustawy.

Wystawienie przez Wnioskodawcę finalnej faktury VAT na rzecz Partnerów obejmującej koszty nagród generuje dla Podatnika w dacie jej wystawienia obowiązek rozpoznania przychodu należnego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. Faktura ta powinna uwzględniać wartości zaliczek otrzymywanych od Partnerów, które wydatkowane są na zakup nagród.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Tut. Organ informuje, że w zakresie problematyki dotyczącej podatku od towarów i usług wniosek został rozstrzygnięty interpretacją indywidualną z dnia 20 lipca 2010 r. nr ILPP2/443-504/10-4/MR.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj