Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPP2/443-859/10-4/BA
z 2 września 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPP2/443-859/10-4/BA
Data
2010.09.02



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów


Słowa kluczowe
grunt niezabudowany
grunt niezabudowany
grunty
grunty
nieruchomości
nieruchomości
nieruchomość niezabudowana
nieruchomość niezabudowana
podział gruntu
podział gruntu
podział nieruchomości
podział nieruchomości
sprzedaż gruntów
sprzedaż gruntów
sprzedaż nieruchomości
sprzedaż nieruchomości


Istota interpretacji
Czy w związku ze sprzedażą działek 154/4, 154/5, 154/6, 154/7 w miejscowości X Wnioskodawca będzie zobowiązany do naliczenia i odprowadzenia podatku VAT od sprzedaży tych gruntów, zwłaszcza w sytuacji, gdy sprzedaż gruntów będzie miała powtarzalny charakter (są cztery działki, które mogą być sprzedane pojedynczo)?



Wniosek ORD-IN 604 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 10 czerwca 2010 r. (data wpływu 14 czerwca 2010 r.) uzupełnionym pismem z dnia 13 sierpnia 2010 r. (data wpływu 16 sierpnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży działek – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 czerwca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży działek. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 13 sierpnia 2010 r. (data wpływu 16 sierpnia 2010 r.) o doprecyzowanie przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W październiku 1997 r. Wnioskodawca na prawach ustawowej wspólnoty małżeńskiej z żoną X zakupił od Gminy X cztery działki o numerach ewidencyjnych 154/4, 154/5, 154/6, 154/7 w miejscowości X w województwie X. Na dzień zakupu działki w planie zagospodarowania przestrzennego były ujęte jako grunty budowlane, z przeznaczeniem pod budownictwo mieszkaniowe. W dniu … 1999 r. Zainteresowany uzyskał od X „Decyzję Nr …” pozwolenie na budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego wraz z przyłączami, budynku garażu, przydomowej oczyszczalni ścieków w miejscowości X, gm. X. na działkach o nr ewidencyjnych gruntu: 154/4, 154/5, 154/6. 154/7. Podatnik jednocześnie uzyskał informację, że z uwagi na klasę gruntu (VI Z), działki objęte pozwoleniem nie wymagają wyłączenia z produkcji rolnej. W trakcie robót wstępnych zmierzających do realizacji inwestycji budowy objętej pozwoleniem na czterech sąsiednich działkach, na skutek zmian projektowych, w 2005 r. doszło do zmiany pozwolenia na budowę. Jednak z powodu choroby Zainteresowanego ostatecznie inwestycja została zaniechana. Obecnie Wnioskodawca zamierza sprzedać działki budowlane o numerach ewidencyjnych 154/4-154/7 w miejscowości X, pojedynczo lub w całości. Zainteresowany zakłada, że może to być czynność jednokrotna lub wielokrotna w zależności od możliwości zbycia.

W uzupełnieniu do wniosku Wnioskodawca wskazał, że:

  1. Jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny od 1992 r., z tytułu powadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.
  2. Od chwili zakupu zamierzał zaspokoić wyłącznie własne potrzeby mieszkaniowe. Z uwagi na specyficzny (wąski układ przedmiotowych działek - szerokość 20 m), zamierzał wybudować dom jednorodzinny wraz z garażem na dwa samochody oraz przydomową oczyszczalnią ścieków na posesji składającej się z czterech przedmiotowych działek. W związku z tym zamiarem uzyskał jedną decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu nr 14/99 z dnia … 1999 r. obejmującą realizację inwestycji na czterech działkach oraz otrzymał pozwolenie na budowę (Decyzja nr x z dnia … 1999 r.) „obejmujące budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego wraz z przyłączami, budynek garażu, przydomową oczyszczalnię ścieków w miejscowości X gm. X., na działkach o nr ewidencyjnych gruntu: 154/4,154/5,154/6 i 154/7 obręb X”.
  3. Nie posiadał ani nie posiada statusu rolnika ryczałtowego, nie korzysta ze zwolnienia wynikającego z ustawy i nie jest zobowiązany do prowadzenia jako rolnik ksiąg rachunkowych. Nie dokonuje dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej i nie świadczy usług rolniczych.
  4. Nie udostępniał i nie udostępnia posiadanych gruntów innym osobom, ani w formie darowizny, w formie użyczenia, ani odpłatnie, ani nieodpłatnie.
  5. Zbywał grunty rolne w latach 2001-2006, które stanowiły część gospodarstwa rolnego zabudowanego, położonego częściowo we wsi X, gm. X, a częściowo w X, w zakresie swojego udziału w wysokości 1/3 części. Wnioskodawca zbył grunty razem z pozostałymi właścicielami. Wnioskodawca nabył grunty w drodze dziedziczenia po matce, na podstawie prawomocnego postanowienia Sądu w X z dnia … 1978 r.
  6. Nie poniesiono żadnych nakładów w celu przygotowania gruntu do sprzedaży, ponieważ Wnioskodawca nie planował sprzedaży tego gruntu. Decyzja o jego zbyciu wynika z konieczności zaniechania inwestycji budowy domu jednorodzinnego z uwagi na stan zdrowia podatnika.

Jednocześnie Wnioskodawca informuje, że w związku z planowaną inwestycją budowy domu jednorodzinnego:

  1. w dniu … czerwca 1999 r. dokonał zgłoszenia zamiaru ogrodzenia działek 154/4, 154/5,154/6 i 154/7, Starostwo powiatowe nie wniosło sprzeciwu i Wnioskodawca w sierpniu 1999 roku ogrodził wszystkie działki razem,
  2. w dniu … czerwca 1999 r. dokonał zgłoszenia tymczasowego obiektu postawionego w celu użytkowania w trakcie realizacji robót budowlanych. Starostwo powiatowe nie wniosło sprzeciwu i Wnioskodawca w sierpniu 1999 roku postawił obiekt tymczasowy,
  3. w 1999 r. zgodnie z wydanym pozwoleniem na budowę wykonała przyłącze energetyczne placu budowy,
  4. w lipcu 1999 r. wykonano studnię abisyńską w celu korzystania z wody do czasu wykonania przyłącza wodociągowego, którego nie ma.


Wszystkie wymienione czynności wynikały z harmonogramu planowanych robót inwestycyjnych na posesji w chwili podjęcia decyzji o budowie domu tj. w 1999 roku. Czynności te i nakłady nie były związane z przygotowaniem gruntu do sprzedaży.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w związku ze sprzedażą działek 154/4, 154/5, 154/6, 154/7 w miejscowości X Wnioskodawca będzie zobowiązany do naliczenia i odprowadzenia podatku VAT od sprzedaży tych gruntów, zwłaszcza w sytuacji, gdy sprzedaż gruntów będzie miała powtarzalny charakter (są cztery działki, które mogą być sprzedane pojedynczo)...

Zdaniem Wnioskodawcy, nabywał on przedmiotowe nieruchomości jako majątek prywatny (z przeznaczeniem pod budowę domu jednorodzinnego) i nigdy nie wykorzystywał ich na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej. Nieruchomości są objęte podatkiem rolnym. W chwili zakupu przedmiotowych działek Zainteresowany nie zamierzał wykorzystywać ich na cele wykonywanej działalności gospodarczej, lecz wyłącznie na swoje prywatne potrzeby. Wnioskodawca stoi na stanowisku, że nie jest działalnością gospodarczą w rozumieniu art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług, sprzedaż majątku osobistego, który nie został nabyty w celu prowadzenia działalności gospodarczej. Zbycie nawet kilku działek z majątku prywatnego osoby fizycznej, które nie są związane z działalnością gospodarczą oraz nie były nabyte w celu ich profesjonalnej odsprzedaży nie ma charakteru handlowego (obrotu gospodarczego) podlegającego opodatkowaniu. W przypadku, gdy Wnioskodawca sprzedaje część swojego majątku, który był przeznaczony wyłącznie do użytku osobistego, nie działa on w odniesieniu do tej sprzedaży jako podatnik VAT. Potwierdza to orzecznictwo np. NSA – I FSK 1851/08 z dnia 21 stycznia 2010 r. oraz NSA – I FSK 2130/08 z dnia 16 lutego 2010 r. W przedmiotowym stanie przyszłym. tj. sprzedaży składników majątku prywatnego niewykorzystywanego na potrzeby działalności gospodarczej, transakcje te nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT, ponieważ sprzedający je Wnioskodawca nie ma cech podatnika podatku VAT, a transakcje sprzedaży nie są „sprzedażą” w rozumieniu – obrotem gospodarczym.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Art. 7 ust. 1 ustawy stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Zgodnie z przedstawionymi przepisami, grunt spełnia definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a jego sprzedaż jest traktowana jako czynność odpłatnej dostawy towarów na terytorium kraju.

Jednak nie każda czynność stanowiąca dostawę w rozumieniu art. 5 ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem musi być wykonana przez podatnika.

Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza – mocą ust. 2 powołanego artykułu – obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Analizując powyższe przepisy stwierdzić należy, że dostawa towarów (w tym przypadku gruntów) podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wówczas, gdy dokonywana będzie przez podmiot mający status podatnika, a dodatkowo działającego w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji. Istotnym dla określenia, że w odniesieniu do konkretnej dostawy, mamy do czynienia z podatnikiem podatku VAT jest stwierdzenie, że prowadzi on działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy.

Ponadto, niezbędnym do uznania dostawy towarów za działalność gospodarczą jest, aby w momencie jej dokonania podatnik miał zamiar dokonywać czynności wielokrotnie. Jeżeli podmiot dokonuje sprzedaży gruntu przeznaczonego pod zabudowę, a okoliczności nie wskazują, że czynności te wykonywane są z zamiarem ich powtarzania (kontynuowania) i nie zmierzają do nadania im stałego (zorganizowanego) charakteru, to nie można stwierdzić, że prowadzi on działalność gospodarczą w rozumieniu powołanego wyżej art. 15 ust. 2 ustawy.

Dodatkowo należy wskazać, że działalność gospodarcza powinna cechować się stałością, powtarzalnością i niezależnością jej wykonywania, bowiem związana jest z profesjonalnym obrotem gospodarczym. Nie jest natomiast działalnością handlową, a zatem i gospodarczą sprzedaż majątku osobistego, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży.

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca w październiku 1997 r. na prawach ustawowej wspólnoty małżeńskiej z żoną X zakupił od Gminy X cztery działki o numerach ewidencyjnych 154/4, 154/5, 154/6, 154/7 w miejscowości X w województwie X. Na dzień zakupu działki w planie zagospodarowania przestrzennego były ujęte jako grunty budowlane, z przeznaczeniem pod budownictwo mieszkaniowe. W dniu … 1999 r. Zainteresowany uzyskał od X „Decyzję Nr ….” pozwolenie na budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego wraz z przyłączami, budynku garażu, przydomowej oczyszczalni ścieków w miejscowości X, gm. X na działkach o nr ewidencyjnych gruntu: 154/4, 154/5, 154/6. 154/7. Podatnik jednocześnie uzyskał informację, że z uwagi na klasę gruntu (VI Z), działki objęte pozwoleniem nie wymagają wyłączenia z produkcji rolnej. W trakcie robót wstępnych zmierzających do realizacji inwestycji objętej pozwoleniem na czterech sąsiednich działkach, na skutek zmian projektowych, w 2005 r. doszło do zmiany pozwolenia na budowę. Jednak z powodu choroby Zainteresowanego ostatecznie inwestycja została zaniechana. Obecnie Wnioskodawca zamierza sprzedać działki budowlane o numerach ewidencyjnych 154/4-154/7 w miejscowości X, pojedynczo lub w całości. Zainteresowany zakłada, że może to być czynność jednokrotna lub wielokrotna w zależności od możliwości zbycia. Od chwili zakupu Wnioskodawca zamierzał zaspokoić wyłącznie własne potrzeby mieszkaniowe. Z uwagi na specyficzny (wąski układ przedmiotowych działek – szerokość 20 m), zamierzał wybudować dom jednorodzinny wraz z garażem na dwa samochody oraz przydomową oczyszczalnią ścieków na posesji składającej się z czterech przedmiotowych działek. W związku z tym zamiarem uzyskał jedną decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu nr 14/99 z dnia … 1999 r. obejmującą realizację inwestycji na czterech działkach oraz otrzymał pozwolenie na budowę (Decyzja nr .…. z dnia … 1999 r.) „obejmujące budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego wraz z przyłączami, budynek garażu, przydomową oczyszczalnię ścieków w miejscowości X gm. X, na działkach o nr ewidencyjnych gruntu: 154/4,154/5,154/6 i 154/7 obręb X”. Zainteresowany jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej, natomiast nie posiadał ani nie posiada statusu rolnika ryczałtowego, nie korzysta ze zwolnienia wynikającego z ustawy i nie jest zobowiązany do prowadzenia jako rolnik ksiąg rachunkowych. Nie dokonuje dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej i nie świadczy usług rolniczych. Nie udostępniał i nie udostępnia posiadanych gruntów innym osobom, ani w formie darowizny, użyczenia – odpłatnie bądź nieodpłatnie. Wnioskodawca wcześniej zbywał grunty rolne w latach 2001-2006, które stanowiły część gospodarstwa rolnego zabudowanego, położonego częściowo we wsi X, gm. X, a częściowo w X, w zakresie swojego udziału w wysokości 1/3 części. Zainteresowany zbył grunty razem z pozostałymi właścicielami, a nabył je w drodze dziedziczenia po matce, na podstawie prawomocnego postanowienia Sądu w X z dnia … 1978 r. Nie ponosił żadnych nakładów w celu przygotowania przedmiotowego gruntu do sprzedaży, ponieważ nie planował jego sprzedaży. Decyzja o jego zbyciu wynika z konieczności zaniechania inwestycji budowy domu jednorodzinnego z uwagi na stan zdrowia Zainteresowanego. Jednocześnie Wnioskodawca informuje, że w związku z planowaną inwestycją budowy domu jednorodzinnego:

  1. w dniu … czerwca 1999 r. dokonał zgłoszenia zamiaru ogrodzenia działek 154/4,154/5,154/6 i 154/7, Starostwo powiatowe nie wniosło sprzeciwu i Wnioskodawca w sierpniu 1999 roku ogrodził wszystkie działki razem,
  2. w dniu … czerwca 1999 r. dokonał zgłoszenia tymczasowego obiektu postawionego w celu użytkowania w trakcie realizacji robót budowlanych. Starostwo powiatowe nie wniosło sprzeciwu i Wnioskodawca w sierpniu 1999 roku postawił obiekt tymczasowy,
  3. w 1999 r. … zgodnie z wydanym pozwoleniem na budowę wykonała przyłącze energetyczne placu budowy,
  4. w 1999 r. w lipcu wykonano studnię abisyńską w celu korzystania z wody do czasu wykonania przyłącza wodociągowego, którego nie ma.


Wszystkie wymienione czynności wynikały z harmonogramu planowanych robót inwestycyjnych na posesji w chwili podjęcia decyzji o budowie domu tj. w 1999 roku. Czynności te i nakłady nie były związane z przygotowaniem gruntu do sprzedaży.

Jak wcześniej wskazano, grunt spełnia definicję towarów wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a jego sprzedaż jest traktowana jako czynność odpłatnej dostawy towarów na terytorium kraju, jednak w przedmiotowej sprawie, Wnioskodawcy nie można uznać za podatnika prowadzącego działalność gospodarczą, w myśl art. 15 ustawy. Okoliczności sprawy nie wskazują bowiem na to, aby dokonując sprzedaży gruntu Zainteresowany działał w charakterze handlowca. W chwili zakupu gruntu nie było zamiarem Wnioskodawcy jego późniejsze zbycie, a jedynie zamierzał wybudować dom jednorodzinny wraz z garażem oraz przydomową oczyszczalnią ścieków na posesji składającej się z czterech przedmiotowych działek. Nabyty grunt nie był w żaden sposób wykorzystany do działalności gospodarczej i stanowi majątek osobisty. Z powyższego wynika, że grunt nie został nabyty w celu odsprzedaży czy też wykorzystania w ramach działalności gospodarczej, lecz miał służyć zaspokojeniu potrzeb osobistych Zainteresowanego. Z kolei, decyzja o jego zbyciu wynika z konieczności zaniechania budowy domu jednorodzinnego z uwagi na stan zdrowia Wnioskodawcy. W związku z tym, sprzedając działki korzysta on z przysługującego mu prawa do rozporządzania własnym majątkiem, a zatem czynność ta nie oznacza wykonywania działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy.

Wobec powyższego stwierdzić należy, że zbycie działek wchodzących w skład majątku osobistego Zainteresowanego nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów, a Wnioskodawca dokonując ich sprzedaży nie będzie zobowiązany do naliczenia i odprowadzenia podatku należnego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego Gorzowie Wielkopolskim, ul. Dąbrowskiego 13, 66-400 Gorzów Wielkopolski po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj