Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP1/443-595/10/AW
z 4 października 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPP1/443-595/10/AW
Data
2010.10.04



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
grunt zabudowany
grunt zabudowany
sprzedaż gruntów
sprzedaż gruntów
sprzedaż nieruchomości
sprzedaż nieruchomości


Istota interpretacji
Czy dostawa opisanej nieruchomości korzysta ze zwolnienia od podatku



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 15 czerwca 2010r. (data wpływu 23 czerwca 2010r.), uzupełnionym pismem z dnia 6 września 2010r. (data wpływu 13 września 2010r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania planowanej dostawy prawa użytkowania wieczystego gruntu wraz z posadowionym na tym gruncie budynkiem mieszczącym sklep oraz bar w ramach egzekucji komorniczej – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 czerwca 2010r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania planowanej dostawy prawa użytkowania wieczystego gruntu wraz z posadowionym na tym gruncie budynkiem mieszczącym sklep oraz bar w ramach egzekucji komorniczej.

Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 6 września 2010r. (data wpływu 13 września 2010r.) będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 25 sierpnia 2010r. znak IBPP1/443-595/10/AW.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest komornikiem sądowym przy Sądzie Rejonowym. W ramach sprzedaży egzekucyjnej zamierza dokonać zbycia prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkiem mieszczącym sklep oraz bar. Działka wraz z posadowionym na niej budynkiem została nabyta przez dłużnika na podstawie aktu notarialnego w dniu 23 grudnia 1992r. od Spółdzielni „Samopomoc Chłopska”. Przedmiotowa nieruchomość wraz z wyżej wymienionym budynkiem nabyta została w ramach wspólności majątkowej przez podatnika prowadzącego działalność gospodarczą (dzisiejszego dłużnika) oraz małżonkę nieprowadzącą takiej działalności. W chwili obecnej dłużnik jest podatnikiem VAT czynnym, małżonka podatnika (współwłaściciel tej nieruchomości) działalności gospodarczej nie prowadzi. W trakcie użytkowania dłużnik przeprowadził remont ww. budynku na wartość około 102.000 zł, nie dokonywał natomiast jego ulepszenia.

W uzupełnieniu wniosku podano ponadto, że:

  1. Dłużnikiem jest osoba fizyczna będąca podatnikiem (VAT czynnym) podatku od towarów i usług od 1 września 1993r. do chwili obecnej.
  2. Dłużnik jest podatnikiem VAT czynnym od 1 września 1993r. z tytułu wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT.
  3. Dłużnik nabył prawo wieczystego użytkowania gruntu wraz z budynkiem sklepu oraz baru dla celów prowadzonej działalności gospodarczej. Nieruchomość ta była i jest wykorzystywania zgodnie z przeznaczeniem, tj. sprzedaż produktów spożywczych (sklep), sprzedaż napojów alkoholowych (bar).
  4. Dłużnik nabył przedmiotową nieruchomość w dniu 23 grudnia 1992r., tj. przed wejściem w życie ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. Tym samym dłużnikowi nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu tej nieruchomości.
  5. Dłużnik nie ponosił wydatków na ulepszenie – w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym – budynku sklepu i baru.
  6. Budynek mieszczący sklep oraz bar jest trwale związany z gruntem.
  7. Pierwsze zasiedlenie tego budynku w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług miało miejsce dnia 23 grudnia 1992r.
  8. Ponieważ sprzedaż egzekucyjna planowana jest na grudzień 2010r., okres pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą wyniesie około 18 lat.
  9. Budynek nie był ulepszony w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.
  10. Brak jest obecnie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla działki będącej przedmiotem wniosku. Według studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, nieruchomość (działka nr 1544/15) będąca przedmiotem wniosku znajduje się w obszarze istniejącej zabudowy osiedleńczej, w strefie B ochrony zachowanych elementów zabytkowych. Według ewidencji gruntów działka ta (o numerze 1544/15) stanowi „inne tereny budowlane”.
  11. Symbol PKOB budynku to 1230 (budynki handlowo-usługowe) - sekcja 1 - budynki, dział 12 - budynki niemieszkalne, grupa 123 - budynki handlowo-usługowe, klasa 1230 - budynki handlowo-usługowe.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy zbycie prawa wieczystego użytkowania ww. gruntu wraz z posadowionym na tym gruncie budynkiem stanowiącym współwłasność dłużnika oraz jego małżonki korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług...

Zdaniem Wnioskodawcy, zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu wskazanego w pytaniu wraz z prawem własności posadowionego na tym gruncie budynku korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług. Wynika to – zdaniem Wnioskodawcy – z treści art. 43 ust. 1 pkt 10 lit. b ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym dostawa budynku korzysta ze zwolnienia od podatku, jeżeli pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku upłynął okres dłuższy niż 2 lata. Dodatkowo, w myśl § 12 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2009r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, ze zwolnienia od podatku VAT korzysta również zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, o którym mowa w pytaniu. Pierwsze zasiedlenie wskazanej wyżej nieruchomości miało miejsce w 1992r., zatem pomiędzy tym pierwszym zasiedleniem a mającą nastąpić dostawą budynków upłynął okres przekraczający dwa lata, co determinuje zwolnienie tej dostawy z opodatkowania podatkiem VAT. Dodatkowo uważam, iż dla zastosowania zwolnienia z opodatkowania tej nieruchomości nie ma znaczenia fakt, że zbycie przez Spółdzielnię przedmiotowego prawa użytkowania gruntu wraz z własnością posadowionego na nim budynku nastąpiło przed wejściem w życie ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług. Przepis art. 2 pkt 14 ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, co prawda, iż pierwszym zasiedleniem jest oddanie do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części po ich wybudowaniu lub ulepszeniu, co wskazywałoby, że pierwsze zasiedlenie mogło nastąpić po wejściu w życie ustawy o VAT. Jednak zdaniem Wnioskodawcy, nawet w przypadku, gdy zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz ze sprzedażą prawa własności posadowionego na tym gruncie budynku nastąpiło przez wejściem w życie ustawy o VAT, taka transakcja (choć formalnie niepodlegąjąca w 1992 roku opodatkowaniu podatkiem VAT), również spełnia definicję pierwszego zasiedlenia, o której mowa w art. 2 pkt 14 ustawy o podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Definicję towaru zawiera art. 2 pkt 6 ww. ustawy, z którego wynika, że towarami są również budynki i budowle lub ich części, a także grunty.

W myśl art. 7 ust. 1 cyt. ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również:

  1. przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesienie z mocy prawa prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie;
  2. wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione;
  3. wydanie towarów na podstawie umowy komisu: między komitentem a komisantem, jak również wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej;
  4. wydanie towarów komitentowi przez komisanta na podstawie umowy komisu, jeżeli komisant zobowiązany był do nabycia rzeczy na rachunek komitenta;
  5. ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego;
  6. oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste;
  7. zbycie praw, o których mowa w pkt 5 i 6.

Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Na podstawie art. 15 ust. 2 ww. ustawy, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Jak wynika z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, podstawowa stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Oprócz stawki podstawowej, na wybrane grupy towarów i usług, ustawodawca przewidział stawki preferencyjne oraz zwolnienie od podatku.

Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone między innymi w art. 43 ustawy o podatku od towarów i usług.

Jak stanowi art. 43 ust. 1 pkt 10 powołanej ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10a, zwalnia się natomiast dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

  1. w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
  2. dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

W myśl art. 43 ust. 7a powyższej ustawy, warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10a lit. b, nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat.

Z art. 2 pkt 14 ustawy wynika natomiast, że ilekroć w jej przepisach mowa jest o pierwszym zasiedleniu – rozumie się przez to oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

  1. wybudowaniu lub
  2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Stosownie do art. 43 ust. 10 ustawy o VAT, podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10, i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:

  1. są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;
  2. złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.

Jak wynika z art. 29 ust. 5 ustawy o VAT, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Zgodnie z § 12 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2009r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 224, poz. 1799 ze zm.), zwalnia się od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku.

Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca, jako komornik zamierza dokonać zbycia prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkiem mieszczącym sklep oraz bar. Działka wraz z posadowionymi na niej budynkiem została nabyta przez dłużnika na podstawie aktu notarialnego w dniu 23 grudnia 1992r. tj. przed wejściem w życie ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. Tym samym dłużnikowi nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu tej nieruchomości.

Dłużnik jest osobą fizyczną będącą podatnikiem podatku od towarów i usług od 1 września 1993r. do chwili obecnej (podatnik VAT czynny) z tytułu wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Dłużnik nabył prawo wieczystego użytkowania gruntu wraz z budynkiem sklepu oraz baru dla celów prowadzonej działalności gospodarczej. Nieruchomość ta była i jest wykorzystywania zgodnie z przeznaczeniem, tj. sprzedaż produktów spożywczych (sklep), sprzedaż napojów alkoholowych (bar). Dłużnik nie ponosił wydatków na ulepszenie – w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym – budynku sklepu i baru. Budynek mieszczący sklep oraz bar jest trwale związany z gruntem i zaklasyfikowany jest według PKOB do symbolu 1230 (budynki handlowo-usługowe).

Wnioskodawca podał również, że pierwsze zasiedlenie tego budynku w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług miało miejsce dnia 23 grudnia 1992r., a ponieważ sprzedaż egzekucyjna planowana jest na grudzień 2010r., okres pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą wyniesie około 18 lat.

Ponadto Wnioskodawca stanął na stanowisku, że zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu wskazanego w pytaniu wraz z prawem własności posadowionego na tym gruncie budynku korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług. Wynika to – zdaniem Wnioskodawcy – z treści art. 43 ust. 1 pkt 10 lit. b ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym dostawa budynku korzysta ze zwolnienia od podatku, jeżeli pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku upłynął okres dłuższy niż 2 lata.

Powyższe stanowisko jest prawidłowe w zakresie uznania, że zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu wskazanego w pytaniu wraz z prawem własności posadowionego na tym gruncie budynku korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług. Tut. organ zwraca jednakże uwagę na inną podstawę prawną zwolnienia niż wskazana przez Wnioskodawcę.

W rozpatrywanym stanie faktycznym należy bowiem zaznaczyć, iż do chwili obecnej w ogóle nie nastąpiło jeszcze pierwsze zasiedlenie przedmiotowego budynku w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o VAT. Jak wynika z przedstawionego zdarzenia przyszłego, budynek wraz z gruntem nabyty został w dniu 23 grudnia 1992r. tj. przed wejściem w życie przepisów statuujących pojęcie czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i do chwili obecnej wykorzystywany był w celu prowadzonej przez nabywcę działalności gospodarczej. Budynek ten nie był też ulepszany i w związku z tym oddawany do użytkowania po ewentualnym ulepszeniu.

Jak wynika z art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu (…), zaś w przedmiotowej sytuacji taka czynność do chwili obecnej jeszcze nie nastąpiła.

Zatem pierwszą czynnością podlegającą opodatkowaniu będzie planowana dostawa opisanej nieruchomości co nie pozwala na zastosowanie zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie cytowanego wyżej art. 43 ust. 1 pkt 10 lit. a i b ustawy o VAT, gdyż dostawa ta będzie dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia.

W takim jednak przypadku należy wziąć pod uwagę treść przywołanego przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT, zgodnie z którym zwalnia się dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

  1. w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
  2. dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Jak wynika ze złożonego wniosku, przedmiotowa nieruchomość spełnia oba wymienione w powyższym przepisie warunki, gdyż w stosunku do tego obiektu nie przysługiwało nabywcy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego oraz nie ponosił on wydatków na jego ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Wobec powyższego, dostawa przedmiotowego budynku jest zwolniona z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT. Jak wykazano powyżej, dostawa przedmiotowego obiektu nie korzysta natomiast ze zwolnienia z podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ponieważ – jak wynika z wniosku – do dnia sprzedaży nie nastąpiło jego pierwsze zasiedlenie, zatem to ta właśnie sprzedaż (dostawa) jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia.

Należy również podkreślić, że zgodnie z art. 29 ust. 5 ustawy o VAT, grunt będący przedmiotem dostawy (w tym zbycie prawa użytkowania wieczystego) podlega opodatkowaniu według takiej stawki podatku od towarów i usług, jaką opodatkowana jest dostawa budynków, budowli lub ich części na nim posadowionych.

Oznacza to, że w sytuacji, gdy dostawa budynków, budowli lub ich części jest opodatkowana, to również dostawa gruntu (w tym zbycie prawa użytkowania wieczystego gruntu), z którym te obiekty są trwale związane, jest opodatkowana, jeśli natomiast dostawa budynków, budowli lub ich części jest zwolniona z opodatkowania, to zwolnieniem objęta jest również dostawa gruntu, z którym te obiekty są trwale związane.

W przedmiotowej sprawie, do czynności zbycia prawa użytkowania wieczystego zastosowanie znajduje powołany wyżej przepis § 12 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2009r., zgodnie z którym zwalnia się od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy oceniane całościowo należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Ponadto tut. organ informuje, że niniejsza interpretacja traci swoją ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego zdarzenia przyszłego lub zmiany stanu prawnego.

Na marginesie należy zaznaczyć, że tut. organ nie jest uprawniony do dokonywania analizy załączonych do wniosku dokumentów, a interpretację wydaje w oparciu o przedstawiony we wniosku stan faktyczny (zdarzenie przyszłe) przez Wnioskodawcę, co wynika wprost z przepisu art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem.

Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, ul. Józefa Ignacego Kraszewskiego 4A, 35-016 Rzeszów po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj