Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP3/443-462/10/KO
z 22 września 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPP3/443-462/10/KO
Data
2010.09.22



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku --> Rejestracja --> Czynni podatnicy podatku od towarów i usług


Słowa kluczowe
dostawa wewnątrzwspólnotowa
dostawa wewnątrzwspólnotowa
rejestracja podatnika VAT UE
rejestracja podatnika VAT UE
Unia Europejska (Wspólnota Europejska)
Unia Europejska (Wspólnota Europejska)
zgłoszenie rejestracyjne
zgłoszenie rejestracyjne


Istota interpretacji
złożenie aktualizacji zgłoszenia rejestracyjnego oraz prawa do zastosowania stawki podatku 0% do wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów dokonanej w październiku 2009r. w sytuacji, gdy w zgłoszeniu rejestracyjnym złożonym we wrześniu 2006r. nie zaznaczono zamiaru dokonywania transakcji WDT



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 16 czerwca 2010r. (data wpływu 23 czerwca 2010r.), uzupełnionym pismem z dnia 31 sierpnia 2010r. (data wpływu 9 września 2010r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie złożenia aktualizacji zgłoszenia rejestracyjnego oraz prawa do zastosowania stawki podatku 0% do wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów dokonanej w październiku 2009r. w sytuacji, gdy w zgłoszeniu rejestracyjnym złożonym we wrześniu 2006r. nie zaznaczono zamiaru dokonywania transakcji WDT - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 czerwca 2010r. został złożony ww. wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie złożenia aktualizacji zgłoszenia rejestracyjnego oraz prawa do zastosowania stawki podatku 0% do wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów dokonanej w październiku 2009r. w sytuacji, gdy w zgłoszeniu rejestracyjnym złożonym we wrześniu 2006r. nie zaznaczono zamiaru dokonywania transakcji WDT.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 31 sierpnia 2010r. (data wpływu 9 września 2010r.) będącym odpowiedzią na wezwanie z dnia 24 sierpnia 2010r. znak IBPP3/443-462/10/KO.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

We wrześniu 2006r. Spółka w Urzędzie Skarbowym złożyła zgłoszenie rejestracyjne w zakresie podatku od towarów i usług VAT-R wraz z informacją dotyczącą obowiązku podatkowego w zakresie transakcji wewnątrzwspólnotowych VAT-R/UE. W informacji zaznaczono kwadraty o nr 2 i 4 oznaczające, iż podatnik będzie dokonywał wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów oraz usług o których mowa w art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7 ustawy. W październiku 2006r. Spółka otrzymała VAT-5UE, potwierdzenie zarejestrowania podmiotu jako podatnika UE, który ma obowiązek posługiwania się przy dokonywaniu wewnątrzwspólnotowych nabyć lub dostaw, a także przy nabywaniu usług o których mowa w art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług numerem identyfikacji podatkowej poprzedzonym kodem PL zgodnie z art. 97 ust. 10 i 11 tej ustawy. W październiku 2009r. spółka dokonała jednorazowej dostawy towarów do kontrahenta z Czech. Kontrahent ten w swoim kraju był zarejestrowany dla potrzeb podatku VAT w celu rozliczenia podatku z tytułu WNT. Fakt ten został zweryfikowany w systemie wymiany informacji o VAT (VIES). Przy dostawie towarów dla tego kontrahenta zastosowano preferencyjną stawkę podatku 0% zgodnie z art. 42. Przed dokonaniem tej transakcji Spółka (będąca już podatnikiem VAT UE z uwagi na rejestrację WNT) nie złożyła aktualizacji zgłoszenia rejestracyjnego z informacją o zamiarze dokonania WDT. Transakcja ta została rozliczona w deklaracji za miesiąc listopad 2009r. oraz ujęta w informacji podsumowującej za 4 kwartał 2009r.

Pismem z dnia 31 sierpnia 2010r. Wnioskodawca uzupełnił stan faktyczny w następujący sposób:

Spółka na dzień sporządzenia deklaracji VAT-7 za miesiąc listopad 2009r. tj. 22 grudnia 2009r., posiadała w dokumentacji dowody o których mowa w art. 42 ust. 3 i 11 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i uslug (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do kontrahenta z Czech. Ww. dokumenty wpłynęły do Spółki w dnia 21 grudnia 2009r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

  1. Czy przed dokonaniem dostawy towarów Spółka miała złożyć aktualizację zgłoszenia rejestracyjnego z zamiarem dokonania WDT...
  2. Czy spółka miała prawo przy opisanej wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów zastosować stawkę VAT 0% zgodnie z art. 42 ust. 1 ustawy...

Zdaniem Wnioskodawcy ustawą z dnia 7 listopada 2008r. z mocą od 1 grudnia 2008r. zmodyfikowano treść art. 13 ust 6 ustawy, co łączyło się z uchyleniem art. 97 ust. 12 ustawy. Z treści art. 13 ust. 6 wyeliminowano fragment o treści: "który zgłosił zamiar dokonania wewnątrzwspólnotowych dostaw i został", nadając mu następujące brzmienie: "wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów występuje, jeżeli dokonujący dostawy jest podatnik, o którym mowa w art. 15, zarejestrowany jako podatnik VAT UE zgodnie z art. 97, z zastrzeżeniem ust. 7". Powyższa zmiana jest wynikiem uchylenia (z dniem 1 grudnia 2008r.) przepisu art. 97 ust. 12 ustawy, który stanowił, że "w przypadku podatnika zarejestrowanego jako podatnik VAT UE, który w zgłoszeniu rejestracyjnym, o którym mowa w art. 96, nie zgłosił, iż zamierza rozpocząć dokonywanie wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów, podatnik ten jest zobowiązany do złożenia aktualizacji zgłoszenia rejestracyjnego, przed dniem dokonania tej pierwszej dostawy". Zdaniem Wnioskodawcy na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych zarejestrowanie się jako podatnik VAT UE i uzyskanie numeru identyfikacji z przedrostkiem PL, niezależnie od przyczyn rejestracji, powinno być wystarczające dla uznania danej transakcji za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów. W związku z powyższym podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT UE z uwagi na dokonywanie WNT, a następnie chcący realizować WDT, nie miał obowiązku aktualizacji zgłoszenia rejestracyjnego, przed dniem dokonała pierwszej dostawy. W związku z tym podatnik mógł zastosować przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów stawkę podatku 0% przy spełnieniu pozostałych warunków określonych w art. 42 ustawy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej również ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnatrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Art. 7 ust. 1 ustawy o VAT stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Stosownie do art. 13 ust. 1 ustawy o VAT, przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 5, rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju (…).

W myśl art. 13 ust. 2 ustawy o VAT, przepis ust. 1 stosuje się pod warunkiem, że nabywca towarów jest:

  1. podatnikiem podatku od wartości dodanej zidentyfikowanym na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju;
  2. osobą prawną niebędącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, która jest zidentyfikowana na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju;
  3. podatnikiem podatku od wartości dodanej lub osobą prawną niebędącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, działającymi w takim charakterze na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, niewymienionymi w pkt 1 i 2, jeżeli przedmiotem dostawy są wyroby akcyzowe, które, zgodnie z przepisami o podatku akcyzowym, są objęte procedurą zawieszenia poboru akcyzy lub procedurą przemieszczania wyrobów akcyzowych z zapłaconą akcyzą;
  4. podmiotem innym niż wymienione w pkt 1 i 2, działającym (zamieszkującym) w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim, jeżeli przedmiotem dostawy są nowe środki transportu.

Art. 13 ust. 6 ustawy stanowi, iż wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów występuje, jeżeli dokonującym dostawy jest podatnik, o którym mowa w art. 15, zarejestrowany jako podatnik VAT UE zgodnie z art. 97, z zastrzeżeniem ust. 7.

Zgodnie z art. 97 ust. 1 ustawy o VAT podatnicy, o których mowa w art. 15, podlegający obowiązkowi zarejestrowania jako podatnicy VAT czynni, są obowiązani przed dniem dokonania pierwszej wewnątrzwspólnotowej dostawy lub pierwszego wewnątrzwspólnotowego nabycia zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego w zgłoszeniu rejestracyjnym, o którym mowa w art. 96, o zamiarze rozpoczęcia wykonywania tych czynności.

Zgodnie z art. 42 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu według stawki podatku 0%, pod warunkiem, że podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, o którym mowa w art. 99, posiada w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.

Ustawą z dnia 7 listopada 2008r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 209, poz. 1320), która weszła w życie z dniem 1 grudnia 2008r. zmianie uległo brzmienie art. 13 ust. 6 ustawy o VAT, jak i również został uchylony ustęp 12 art. 97 ustawy o VAT.

W brzmieniu obowiązującym do 30 listopada 2008r.:

  • art. 13 ust. 6 stanowił, iż wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów występuje, jeżeli dokonującym dostawy jest podatnik, o którym mowa w art. 15, który zgłosił zamiar dokonywania wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów i został zarejestrowany jako podatnik VAT UE zgodnie z art. 97, z zastrzeżeniem ust. 7,
  • art. 97 ust. 12 stanowił, iż w przypadku podatnika zarejestrowanego jako podatnika VAT UE, który w zgłoszeniu rejestracyjnym, o którym mowa w art. 96, nie zgłosił, iż zamierza rozpocząć dokonywanie wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów, podatnik ten jest obowiązany do złożenia aktualizacji zgłoszenia rejestracyjnego, przed dniem dokonania takiej pierwszej dostawy.

Jednocześnie z dniem 1 grudnia 2008r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wzorów dokumentów związanych z rejestracją podatników w zakresie podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 211 poz. 1331), w którym zmodyfikowano wzór zgłoszenie rejestracyjne

w zakresie podatku od towarów i usług VAT-R. W głoszeniu rejestracyjnym w części C.3. informacje dotyczące wykonywania transakcji wewnątrzwspólnotowych zawarto m. in.

poz. 58 – podatnik podlegający obowiązkowi rejestracji jako podatnik VAT czynny będzie dokonywał lub dokonuje wewnątrzwspólnotowej dostawy lub wewnątrzwspolnotowego nabycia towarów.

W związku z powyższym podatnik VAT czynny w sytuacji kiedy będzie dokonywał lub dokonuje wewnątrzwspólnotowej dostawy albo wewnątrzwspolnotowego nabycia towarów powinien zaznaczyć w zgłoszeniu rejestracyjnym poz. 58.

Tak więc, jeżeli podatnik w zgłoszeniu rejestracyjnym zaznaczył, iż będzie dokonywał transakcji wewnątrzwspólnotowych i dokonał najpierw wewnątrzwspólnotowego nabycia, a następnie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, to nie spoczywa na nim obowiązek aktualizacji zgłoszenia rejestracyjnego.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca we wrześniu 2006r. złożył w Urzędzie Skarbowym zgłoszenie rejestracyjne w zakresie podatku od towarów i usług VAT-R wraz z informacją dotyczącą obowiązku podatkowego w zakresie transakcji wewnątrzwspólnotowych VAT-R/UE zaznaczając, iż będzie dokonywał wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów oraz usług, o których mowa w art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7 ustawy. W październiku 2006r. Wnioskodawca otrzymał VAT-5UE, potwierdzenie zarejestrowania podmiotu jako podatnika UE, który ma obowiązek posługiwania się przy dokonywaniu wewnątrzwspólnotowych nabyć lub dostaw, a także przy nabywaniu usług o których mowa w art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7 numerem identyfikacji podatkowej poprzedzonym kodem PL. W październiku 2009r. Wnioskodawca dokonał jednorazowej dostawy towarów do kontrahenta z Czech. Wnioskodawca na dzień sporządzenia deklaracji VAT-7 za miesiąc listopad 2009r. tj. 22 grudnia 2009r., posiadałw dokumentacji dowody o których mowa w art. 42 ust. 3 i 11 ustawy o VAT, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do kontrahenta z Czech.

Odnosząc zatem przedstawiony stan prawny do przedstawionego stanu faktycznego należy stwierdzić, iż transakcja wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów miała miejsce w okresie obowiązywania już zmienionych regulacji prawnych w zakresie zgłoszeń rejestracyjnych, które nie zobowiązywały go do aktualizacji danych. Zaznaczyć trzeba, że Wnioskodawca był zarejestrowanym podatnikiem VAT UE, zgodnie z art. 97 ust. 1 ustawy o VAT. Tym samym zachowany został warunek dotyczący posługiwania się numerem identyfikacji podatkowej nadanym przez organ podatkowy w związku ze złożeniem zgłoszenia rejestracyjnego dla celów transakcji wewnątrzwspólnotowych. W związku z tym wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów dokonana w październiku 2009r. podlega opodatkowaniu według stawki 0% pod warunkiem, że Wnioskodawca przed upływem terminu do złożeniem deklaracji podatkowej VAT-7 za miesiąc listopad 2009r. posiadał w swojej dokumentacji dowody, o których mowa w art. 42 ust. 3 i ust. 11 ustawy o VAT, że towary będące przedmiotem wewnatrzwspólnotowej dostawy towarów zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do kontrahenta z Czech.

W świetle powyższego stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016), skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj