Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-1566/10/CzP
z 16 listopada 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe media="all">
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/2/423-1566/10/CzP
Data
2010.11.16


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
energia
energia
media
media
opłata
opłata
partycypacja
partycypacja
przyłącze
przyłącze
przyłączenie do sieci
przyłączenie do sieci
sieć przesyłowa
sieć przesyłowa
zwolnienia przedmiotowe
zwolnienia przedmiotowe


Istota interpretacji
„Czy właściwe będzie zastosowanie art. 16 ust. 1 pkt 48 PDoP do odpisów z tytułu zużycia środków trwałych, których wydatki zostaną Spółce częściowo zwrócone poprzez partycypację w kosztach ich zakupu? /pytanie zawarte w uzupełnieniu/?”



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 12 sierpnia 2010r. (data wpływu do tut. BKIP 16 sierpnia 2010r.), uzupełnionym w dniu 08 listopada 2010r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych dotyczących środka trwałego, którego koszty wytworzenia zostały częściowo zwrócone /pytanie zawarte w uzupełnieniu/ – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 sierpnia 2010r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych dotyczących środka trwałego, którego koszty wytworzenia zostały częściowo zwrócone.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 20 października 2010r. znak: IBPBI/2/423-1055/10/CzP wezwano do ich uzupełnienia. Uzupełnienie wniosku wpłynęło do tut. BKIP 08 listopada 2010r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka - przedsiębiorstwo energetyczne, świadczy, na podstawie posiadanych koncesji, odbiorcom przemysłowym usługi wytwarzania i dystrybucji mediów energetycznych. Jedną z nich jest usługa dystrybucji energii elektrycznej dla podmiotów zlokalizowanych na terenie i w sąsiedztwie Huty. Zgodnie z przepisami Prawa energetycznego Spółka jest zobligowana do zapewnienia dostaw energii o odpowiedniej mocy dla jej odbiorców. Huta buduje nową halę produkcyjną i zgłosiła zapotrzebowanie na nowe przyłącze elektroenergetyczne.

W związku z tym Spółka jest zmuszona ponieść znaczące dla niej nakłady na inwestycję budowy przyłącza elektroenergetycznego o bardzo długim okresie zwrotu. Ma zamiar zawrzeć umowę z Hutą o częściową partycypację w kosztach przyłącza oraz naliczyć zgodnie z zapisami prawa energetycznego opłatę przyłączeniową (art. 7 ust. 8 Prawa Energetycznego). Spółka nadmienia, iż Huta będzie jedynym odbiorcą energii na tym przyłączu.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy właściwe będzie zastosowanie art. 16 ust. 1 pkt 48 PDoP do odpisów z tytułu zużycia środków trwałych, których wydatki zostaną Spółce częściowo zwrócone poprzez partycypację w kosztach ich zakupu... (winno być wytworzenia) /pytanie zawarte w uzupełnieniu/

Zdaniem Spółki, uzyskane przychody z tytułu partycypacji w kosztach inwestycji mieszcą się w katalogu zwolnień od podatku wymienionym w art. 17 ust. 1 pkt 21 PDoP. Równolegle Spółka ma zamiar zastosować zapis art. 16 ust. 1 pkt 48 PDoP, tj. nie zaliczać do kosztów podatkowych amortyzacji od środków trwałych, z których część kosztów zostanie jej zwrócona.

Zdaniem Spółki, takie zastosowanie przepisów prawa będzie równomiernym rozłożeniem skutków poniesionych znaczących kosztów oraz opodatkowaniem uzyskanego częściowego zwrotu wydatków.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam co następuje:

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 48 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm. dalej: „updop”), nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dokonywanych, według zasad określonych w art. 16a-16m, od tej części ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie tych środków lub wartości niematerialnych i prawnych, odliczonym od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym albo zwróconym podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

W interpretacji indywidualnej z dnia 16 listopada 2010r. Znak: IBPBI/2/423-1055/10/CzP, tut. Organ stwierdził, że otrzymane przez Spółkę środki z tytułu opłaty przyłączeniowej oraz partycypacji w kosztach inwestycji, stanowią dla Spółki przychód podlegający opodatkowaniu.

Wobec powyższego, zauważyć należy, iż w przedmiotowej sprawie nie znajdzie zastosowania art. 16 ust. 1 pkt 48 updop. Tym samym, dokonywane przez Spółkę odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej wytworzonego środka trwałego stanowić będą, w myśl art. 15 ust. 6 ww. ustawy, koszt uzyskania przychodów w pełnej wysokości.

Stanowisko Wnioskodawcy należy zatem uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie nadmienia się, iż w zakresie pytania dotyczącego możliwości zwolnienia z opodatkowania opłaty za przyłącze oraz otrzymanej partycypacji w kosztach budowy środka trwałego wydano odrębną interpretację indywidualną.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj