Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBII/2/415-730/09/NG
z 6 października 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBII/2/415-730/09/NG
Data
2009.10.06



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
budynek usługowo-mieszkalny
budynek usługowo-mieszkalny
potrzeby mieszkaniowe
potrzeby mieszkaniowe
ulga odsetkowa
ulga odsetkowa


Istota interpretacji
W jaki sposób ustalić kwotę faktycznie poniesionych wydatków na spłatę odsetek od kredytu udzielonego na tę inwestycję. Kwotę odsetek, która podlega odliczeniu od dochodu, przypadająca na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych związanych z budową budynku w części dotyczącej pomieszczeń przeznaczonych na cele mieszkalne?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 08 lipca 2009r. (data wpływu do tut. Biura 13 lipca 2009r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu ustalenia kwoty poniesionych wydatków na spłatę odsetek od kredytu udzielonego na budowę budynku mieszkalno-usługowego oraz kwoty odsetek, która podlega odliczeniu od dochodu - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 lipca 2009r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego m.in. w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu ustalenia kwoty poniesionych wydatków na spłatę odsetek od kredytu udzielonego na budowę budynku mieszkalno-usługowego oraz kwoty odsetek, która podlega odliczeniu od dochodu.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W dniu 17 sierpnia 2005r. wnioskodawczyni uzyskała pozwolenie na budowę budynku pod nazwą „Budynek handlowo-usługowy z mieszkaniem na poddaszu”. W dniu 20 grudnia 2006r. wnioskodawczyni uzyskała kredyt w wysokości 151 800 zł, a z umowy wynika, że dotyczy on tej inwestycji. Zakończenie budowy, potwierdzone określonym w przepisach prawa budowlanego pozwoleniem na użytkowanie budynku nastąpiło w dniu 09 maja 2008r. Budynek ten został wybudowany zgodnie z projektem budowlanym i składa się z trzech kondygnacji: podpiwniczenia, parteru i poddasza.

Powierzchnia użytkowa wszystkich pomieszczeń podpiwniczenia wynosi 144,50 m2 w tym: powierzchnia użytkowa pomieszczeń przeznaczonych na cele handlowo-usługowe wynosi 111,00 m2 co stanowi 76,82% powierzchni użytkowej wszystkich pomieszczeń podpiwniczenia, zaś powierzchnia użytkowa pomieszczeń przeznaczonych na cele mieszkalne wynosi 33,50 m2 co stanowi 23,18% powierzchni użytkowej wszystkich pomieszczeń podpiwniczenia.

Powierzchnia użytkowa wszystkich pomieszczeń parteru wynosi 180,30 m2, w tym: pomieszczenia użytkowa pomieszczeń przeznaczonych na cele handlowo-usługowe wynosi 151,90 m2 co stanowi 84,25% powierzchni użytkowej wszystkich pomieszczeń parteru, zaś powierzchnia użytkowa pomieszczeń przeznaczonych na cele mieszkalne wynosi 28,40 m2 co stanowi 15,75% powierzchni użytkowej wszystkich pomieszczeń parteru.

Powierzchnia użytkowa wszystkich pomieszczeń poddasza wynosi 147,30 m2, które w całości są przeznaczone na cele mieszkalne co stanowi 100% powierzchni użytkowej wszystkich pomieszczeń poddasza.

Podsumowując, powierzchnia użytkowa wszystkich pomieszczeń budynku wynosi 472,10 m2 w tym: powierzchnia użytkowa pomieszczeń przeznaczonych na cele handlowo-usługowe wynosi 262,90 m2 co stanowi 55,69% powierzchni użytkowej wszystkich pomieszczeń budynku zaś powierzchnia użytkowa pomieszczeń przeznaczonych na cele mieszkalne wynosi 209,20 m2 co stanowi 44,31% powierzchni użytkowej wszystkich pomieszczeń budynku.

Wnioskodawczyni w okresie trwania w/w inwestycji prowadziła i aktualnie nadal prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych w podatku dochodowym (wnioskodawczyni prowadziła i aktualnie nadal prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów, była i aktualnie jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, a ponadto w związku z tą inwestycją do dnia złożenia wniosku nie dokonała odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego VAT, nie dokonała ustalenia wartości początkowej środka trwałego i odpisów amortyzacyjnych, nie złożyła wniosku VZM-1 o zwrot niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym).

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

W jaki sposób ustalić kwotę faktycznie poniesionych wydatków na spłatę odsetek od kredytu udzielonego na tę inwestycję, tj. kwotę odsetek, która podlega odliczeniu od dochodu, przypadającą na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych związanych z budową budynku w części dotyczącej pomieszczeń przeznaczonych na cele mieszkalne...

Wnioskodawczyni zamierza dokonać podziału poniesionych wydatków na spłatę odsetek od kredytu na część handlowo-usługową oraz na część mieszkalną wg następujących zasad:

  1. nabyte towary i usługi, które jednoznacznie można przyporządkować do poszczególnych części budynku (handlowo-usługowej lub mieszkalnej) rozliczy w 100% na te części,
  2. nabyte towary i usługi, których nie można bezpośrednio przyporządkować do poszczególnych części (handlowo-usługowej lub mieszkalnej) rozliczy proporcjonalnie do udziału sumy powierzchni użytkowych wszystkich pomieszczeń części handlowo-usługowej oraz sumy powierzchni użytkowych wszystkich pomieszczeń części mieszkalnej do sumy powierzchni użytkowych wszystkich pomieszczeń handlowo-usługowych i mieszkalnych na poszczególnych kondygnacjach (podpiwniczenie, parter, poddasze) oraz całego budynku.

Wnioskodawczyni proporcjonalnie określi jako współczynnik procentowy w zaokrągleniu do jednej setnej części procenta, które zgodnie z projektem budowlanym i stanem faktycznym wynoszą:

  1. podpiwniczenie – część handlowo-usługowa 76,82% część mieszkalna 23,18%,
  2. parter – część handlowo-usługowa 84,25%, część mieszkalna 15,75%,
  3. poddasze część mieszkalna 100,00%
  4. całość budynku-część handlowo usługowa 55,69%, część mieszkalna 44,31%.

Współczynniki 55,69% dla części handlowo-usługowej i 44,31% dla części mieszkalnej wnioskodawczyni zamierza zastosować do niżej wymienionych wydatków:

  • wykonanie projektu budowlanego,
  • opłat administracyjnych związanych z projektowaniem oraz uzyskaniem pozwolenia na budowę,
  • opłat za nadzór budowlany,
  • robót ziemnych związanych z wykopami pod fundamenty oraz zagospodarowaniem terenu,
  • wykonanie fundamentów budynku,
  • wykonanie szkieletu i pokrycia dachowego,
  • wykonanie ocieplenia i elewacji ścian zewnętrznych budynku,
  • budowa przyłączy: energetycznego, gazowego, wodociągowego, kanalizacyjnego, telekomunikacyjnego,
  • budowa urządzeń zagospodarowania terenu: drogi dojazdowej, chodników, opaski odbojowej budynku, utwardzonego placu, ogrodzenia i zieleni,
  • inne towary i usługi, których nie można przyporządkować do poszczególnych kondygnacji.

Po sporządzeniu zestawienia wydatków poniesionych na wytworzenie budynku, wnioskodawczyni ustali udział wydatków poniesionych na budowę części handlowo-usługowej oraz części mieszkalnej w wydatkach razem według wskaźnika procentowego w zaokrągleniu do drugiego miejsca po przecinku. Według tak ustalonych wskaźników procentowych wnioskodawczyni dokona podziału poniesionych wydatków na spłatę odsetek od kredytu na część handlowo-usługową oraz na część mieszkalną.

Na powyższej podstawie wnioskodawczyni zamierza wydatki poniesione na spłatę odsetek od części mieszkalnej odliczyć od dochodu zgodnie z zasadami określonymi w art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam, co następuje.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588 ze zm.) podatnikowi, któremu w latach 2002-2006 został udzielony kredyt (pożyczka), o którym mowa w art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 01 stycznia 2007r., zwany dalej "kredytem mieszkaniowym", przysługuje na zasadach określonych w tej ustawie oraz w ustawie o podatku ryczałtowym w brzmieniu obowiązującym przed 01 stycznia 2007r., prawo do odliczania wydatków na spłatę odsetek:

  1. od kredytu mieszkaniowego,
  2. od kredytu (pożyczki) zaciągniętego na spłatę kredytu mieszkaniowego,
  3. od każdego kolejnego kredytu (pożyczki) zaciągniętego na spłatę kredytu (pożyczki), o którym mowa w pkt 1 lub 2

- do upływu terminu spłaty określonego w umowie o kredyt mieszkaniowy zawartej przed dniem 01 stycznia 2007r., nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2027r.

Stosownie do treści art. 26b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze. zm.) w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006r. od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1 odlicza się, z zastrzeżeniem ust. 2-4, faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej z:

  1. budową budynku mieszkaniowego albo
  2. wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku, albo
  3. zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej, albo
  4. nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego.


Ponadto w myśl art. 26b ust. 2 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, odliczenie wydatków na spłatę odsetek od kredytu na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych podatnika stosuje się, jeżeli:

  1. kredyt (pożyczka) był udzielony po dniu 1 stycznia 2002r.,
  2. kredyt (pożyczka) był udzielony przez podmiot uprawniony na podstawie przepisów prawa bankowego albo przepisów o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych do udzielania kredytów (pożyczek), a z umowy kredytu (pożyczki) wynika, że dotyczy on jednej z inwestycji wymienionych w ust. 1,
  3. inwestycja wymieniona w ust. 1 dotyczy budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przeznaczonych pod budownictwo mieszkaniowe w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, a w razie braku tego planu - określonym w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, wydanej na podstawie obowiązujących ustaw,
  4. inwestycja wymieniona w ust. 1 dotyczy budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, którego budowa została zakończona nie wcześniej niż w 2002r., a ponadto zakończenie budowy budynku mieszkalnego nastąpiło przed upływem trzech lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym zgodnie z prawem budowlanym uzyskano pozwolenie na budowę budynku,
  5. do zeznania podatkowego, składanego za rok, w którym po raz pierwszy dokonuje się odliczenia, o którym mowa w ust. 1, podatnik dołączy oświadczenie, według określonego wzoru, o wysokości wszystkich poniesionych wydatków związanych z daną inwestycją, w tym o wysokości wydatków udokumentowanych fakturami wystawionymi przez podatników podatku od towarów i usług niekorzystających ze zwolnienia od tego podatku (tzw. PIT-2K),
  6. odsetki o których mowa w ust. 1:
    1. zostały faktycznie zapłacone, a ich wysokość i termin zapłaty są udokumentowane dowodem wystawionym przez podmiot wymieniony w pkt 2,
    2. nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie, chyba że zwrócone odsetki zwiększyły podstawę obliczenia podatku,
    3. nie zostały odliczone od przychodów na podstawie art. 11 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym,
  7. podatnik lub jego małżonek nie korzystał lub nie korzysta z odliczenia od dochodu (przychodu) lub podatku wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe, przeznaczonych na:
    1. zakup gruntu lub odpłatne przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę budynku mieszkalnego,
    2. budowę budynku mieszkalnego,
    3. wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej,
    4. zakup nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej,
    5. nadbudowę lub rozbudowę budynku na cele mieszkalne,
    6. przebudowę strychu, suszarni albo przystosowanie innego pomieszczenia na cele mieszkalne oraz wykończenie lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym, do dnia zasiedlenia tego lokalu,
    7. systematyczne gromadzenie oszczędności na rachunku oszczędnościowo-kredytowym w banku prowadzącym kasę mieszkaniową, według zasad określonych w odrębnych przepisach.

Natomiast zgodnie z art. 26b ust. 4 ww. ustawy odliczenie obejmuje wyłącznie odsetki:

  1. naliczone za okres począwszy od dnia 01 stycznia 2002r. i zapłacone od tego dnia,
  2. od tej części kredytu, która nie przekracza ustalonej w roku zakończenia inwestycji kwoty stanowiącej iloczyn 70 m kw. powierzchni użytkowej i wskaźnika przeliczeniowego 1 m. kw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, ustalonego dla celów obliczania premii gwarancyjnej od wkładów na oszczędnościowych książeczkach mieszkaniowych za III kwartał roku poprzedzającego rok podatkowy, określonej na rok zakończenia inwestycji).

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych określa także termin, od którego możliwe jest dokonywanie odliczeń z tytułu spłaty odsetek od kredytu hipotecznego. Zgodnie z art. 26b ust. 5 ww. ustawy pierwszego odliczenia z tytułu omawianej ulgi można dokonać najwcześniej za rok podatkowy, w którym została zakończona dana inwestycja. Jeżeli odsetki, o których mowa zostały zapłacone także przed rokiem zakończenia inwestycji sfinansowanej kredytem hipotecznym, to wówczas mogą być odliczone od podstawy obliczenia podatku za rok podatkowy, w którym podatnik po raz pierwszy odlicza odsetki, a także mogą być odliczone od podstawy obliczenia podatku również w roku podatkowym bezpośrednio następującym po roku, w którym podatnik po raz pierwszy odliczył odsetki; w tym przypadku odliczeniu podlega wyłącznie różnica między sumą odsetek przypadających do odliczenia a kwotą odsetek faktycznie odliczonych w roku, w którym podatnik dokonał pierwszego odliczenia (art. 26b ust. 6 i ust. 7 ww. ustawy).

Ze zdarzenia przedstawionego we wniosku wynika, że wnioskodawczyni zaciągnęła kredyt, z którego sfinansowano budowę budynku mieszkalno-usługowego. Jednakże zgodnie z ww. art. 26b ust. 1 pkt 1 prawo do skorzystania z ulgi odsetkowej dotyczy wyłącznie budowy budynku mieszkalnego mającego na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Warunku tego nie spełnia budowa budynku usługowego. W związku z powyższym należy stwierdzić, iż jedynie odsetki od kredytu w części przypadającej na budowę części mieszkalnej budynku będą podlegały odliczeniu w ramach przedmiotowej ulgi.

Wnioskodawczyni zamierza określić kwotę przypadających do odliczenia w ramach ulgi odsetkowej wydatków na spłatę odsetek w następujący sposób: nabyte towary i usługi, które jednoznacznie można przyporządkować do mieszkalnej części budynku rozliczy w 100%, natomiast nabyte towary i usługi, których nie można bezpośrednio przyporządkować do poszczególnych części (handlowo-usługowej lub mieszkalnej) rozliczy proporcjonalnie do udziału sumy powierzchni użytkowych wszystkich pomieszczeń części handlowo-usługowej oraz sumy powierzchni użytkowych wszystkich pomieszczeń części mieszkalnej do sumy powierzchni użytkowych wszystkich pomieszczeń handlowo-usługowych i mieszkalnych na poszczególnych kondygnacjach (podpiwniczenie, parter, poddasze) oraz całego budynku. Wnioskodawczyni określiła proporcjonalnie współczynnik procentowy w zaokrągleniu do jednej setnej części procenta, który zdaniem wnioskodawczyni zgodnie z projektem budowlanym i stanem faktycznym wynosi dla całości budynku-część handlowo usługowa 55,69%, część mieszkalna 44,31%. Wskaźnik ten będzie obrazował udział wydatków na budowę części mieszkalnej i usługowej w całości wydatków na budowę budynku.

Tymczasem organ podatkowy zauważa, że stosownie do treści art. 26b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006r. od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1 odlicza się, z zastrzeżeniem ust. 2-4, faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Oznacza to, że o ile wnioskodawczyni jest w stanie rozróżnić poszczególne związane z budową przedmiotowego budynku a sfinansowane z zaciągniętego przez wnioskodawczynię kredytu wydatki na wydatki, które dotyczą wyłącznie części mieszkalnej oraz na wydatki które dotyczą wyłącznie części handlowo usługowej, to w takim przypadku tę część odsetek przypadającą na wydatki dotyczące wyłącznie części mieszkalnej wnioskodawczyni będzie mogła odliczyć w całości od podstawy obliczenia podatku. Natomiast odnośnie sposobu określenia, która część odsetek podlega odliczeniu w przypadku wydatków poniesionych przez wnioskodawczynię, co do których nie jest możliwe przyporządkowanie ich do części mieszkalnej bądź usługowo-handlowej, należy stwierdzić, że wnioskodawczyni będzie mogła część tych odsetek odliczyć.

Organ podatkowy nie może jednak potwierdzić, że obliczenia powyższej proporcji będącej podstawą określenia części wydatków poniesionych na spłatę odsetek podlegających odliczeniu należy dokonać poprzez zastosowanie proporcji pomiędzy powierzchnią użytkową części handlowo-usługowej a powierzchnią użytkowej części mieszkalnej i że jak sugeruje wnioskodawczyni, jest to powierzchnia 209,20 m2 (44,31%). Prawidłowego obliczenia powyższej proporcji należy bowiem dokonać mając na uwadze, proporcję całkowitej powierzchni mieszkalnej budynku do całkowitej powierzchni budynku, a nie tylko powierzchnię użytkową poszczególnych części. Należy bowiem zauważyć, że ustalając jaką powierzchnię zaliczyć do całkowitej powierzchni mieszkalnej a jaką do usługowej trzeba wziąć pod uwagę, że do powierzchni całkowitej budynków wlicza się także powierzchnię nie stanowiącą powierzchni użytkowej, która będzie wykorzystywana wyłącznie do celów mieszkaniowych bądź wyłącznie od celów usługowych, ale mogą być też powierzchnie nie wchodzące w skład powierzchni użytkowych, wykorzystywane zarówno do celów mieszkalnych jak i usługowych. Wówczas takie powierzchnie wspólne należy podzielić i dodać w części do całkowitej powierzchni mieszkalnej i w części do całkowitej powierzchni usługowej. Podziału części wspólnej należy dokonać proporcjonalnie do udziału powierzchni całkowitej mieszkalnej bądź usługowej w powierzchni całkowitej budynku.

Tak obliczona powierzchnia mieszkalna w stosunku do powierzchni całkowitej budynku mieszkalno-usługowego stanowi procent powierzchni całkowitej mieszkalnej, która może skorzystać z prawa do ulgi odsetkowej.

Podkreślenia wymaga również fakt, że odliczeniu podlegają odsetki od kredytu, z którego sfinansowano budowę budynku mieszkalnego (części mieszkalnej), a nie odsetki od kredytu w części, która przeznaczona została na sfinansowanie budowy drogi, chodników, ogrodzenia, zieleni itp.

Należy także zauważyć, że wysokość dokonywanych odliczeń jest limitowana. Odliczenie obejmuje jedynie odsetki od tej części kredytu, która nie przekracza limitu. Ostateczną kwotę limitu kredytu wnioskodawczyni zobowiązana jest ustalić dopiero w roku zakończenia inwestycji. W sytuacji przedstawionej we wniosku rokiem zakończenia inwestycji jest rok 2008, a na ten rok limit wynosi 212.870 zł.

Ustalony zaś limit będzie dla wnioskodawczyni obowiązujący w następnych latach. Jeżeli podatnik spełnił warunki do skorzystania z ulgi i zakończył inwestycję, to kwota bazowa do wyznaczenia odsetek, które podlegają odliczeniu, ulega zamrożeniu.

Reasumując, wnioskodawczyni przysługuje prawo do odliczenia odsetek odpowiadających proporcjonalnie wartości kredytu przeznaczonego na budowę części mieszkalnej budynku, jednakże sposób ustalenia części odsetek podlegających odliczeniu, dotyczących wydatków, których nie można bezpośrednio przyporządkować do poszczególnych części (handlowo-usługowej albo mieszkalnej) zaproponowany przez wnioskodawczynię jest niewłaściwy.

Tym samym stanowisko wnioskodawczyni należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, ul. Kraszewskiego 4a, 35-016 Rzeszów, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj