Interpretacja Ministra Finansów
DD9/DD2/033/80/BRT/09/460
z 12 października 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
DD9/DD2/033/80/BRT/09/460
Data
2010.10.12



Autor
Minister Finansów


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
darowizna
darowizna
dział spadku
dział spadku
sprzedaż nieruchomości
sprzedaż nieruchomości
współwłasność
współwłasność
zmiana
zmiana
zwolnienia przedmiotowe
zwolnienia przedmiotowe


Istota interpretacji
Czy Wnioskodawczyni musi płacić podatek dochodowy od zamiany działek, jako że chce dysponować spadkiem przed upływem 5 lat od otwarcia spadku?
Czy Wnioskodawczynię obowiązuje podatek od czynności cywilno-prawnych przy zamianie działek?
Czy Wnioskodawczyni będzie płacić inne podatki od zamiany działek?



Wniosek ORD-IN 400 kB

ZMIANA INTERPRETACJI INDYWIDUALNEJ


Na podstawie art. 14e ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60, z późn. zm.), Minister Finansów zmienia, z urzędu, interpretację indywidualną z dnia 09 kwietnia 2008 r., Nr IPPB2/415-10/08-4/AF wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w imieniu Ministra Finansów na wniosek z dnia 30 grudnia 2007 r. uzupełniony pismem z dnia 18 lutego 2008 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania przychodu uzyskanego z zamiany działki wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego, gdyż stwierdza jej nieprawidłowość.


Uzasadnienie


Dnia 09 kwietnia 2008 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając – na podstawie § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) – w imieniu Ministra Finansów, wydał interpretację indywidualną dotyczącą podatku dochodowego od osób fizycznych. Interpretacja wydana została na wniosek Wnioskodawcy z dnia 30 grudnia 2007 r. Interpretacja ta stanowiła odpowiedź na pytanie zawarte we wniosku do przedstawionego przez Wnioskodawcę następującego zdarzenia przyszłego:

Wnioskodawczyni posiada działkę. Ziemia ta wchodzi w skład prowadzonego przez Wnioskodawczynię gospodarstwa rolnego. Wspomnianą działkę Wnioskodawczyni odziedziczyła w spadku po zmarłej w dniu 03.04.2006 r. matce. Spadkobiercami po zmarłej są trzy córki. We wrześniu 2006 r. zostało wydane postanowienie sądu w sprawie spadku. Następnie w obecności notariusza została spisana umowa o dział spadku. Spadkobierczynie w maju 2007 dokonały działu spadku po matce bez żadnych spłat i dopłat.

W wyniku działu spadku Wnioskodawczyni odziedziczyła działkę, która wchodzi w skład gospodarstwa rolnego. Działka ta jest długa i wąska. Sąsiad posiada identyczną działkę, o takiej samej powierzchni i kształcie. Wnioskodawczyni wraz z sąsiadem postanowili dokonać ich zamiany, aby otrzymać działki o „lepszym” kształcie.

Na podstawie tej zamiany nie zmienia się areał działek, a jedynie kształt. Zamiana ta jest bez żadnych spłat i dopłat, tylko na zasadzie: „ziemia za ziemię”. Żadna ze stron nie zyskuje korzyści finansowych.

Pismem z dnia 08 lutego 2008 r. Nr IPPB2/415-10/08-2/AF wezwano Wnioskodawczynię o uzupełnienie wniosku w zakresie zdarzenia przyszłego, czy w wyniku przeprowadzonego działu spadku, uległ zwiększeniu pierwotny udział nabyty w drodze spadku. Wnioskodawczyni pismem z dnia 18 lutego 2008 r. uzupełniła wniosek wskazując, że zgodnie z postanowieniem sądu z dnia 22.08.2006 r. każda z trzech spadkobierczyń nabyła po 1/3 całego spadku po mamie. Następnie we trzy (spadkobierczynie) wspólnie ustaliły wartość poszczególnych składników masy spadkowej. Dokonały podziału majątku spadkowego między sobą tak, aby każda z nich miała taki sam udział. Podział ten został zaakceptowany przez każdą ze spadkobierczyń i uznany za sprawiedliwy, a następnie potwierdzony notarialnie. Wnioskodawczyni stwierdza, że w wyniku przeprowadzonego działu spadku, jej pierwotny udział nabyty w drodze spadku nie uległ powiększeniu. Udział Wnioskodawczyni w spadku nie zmienił się i wynosi 1/3 masy spadkowej. Wnioskodawczyni dodaje, że podział majątku spadkowego dokonany został bez żadnych spłat i dopłat. Nastąpił w atmosferze wzajemnego zrozumienia i akceptacji.


Wnioskodawczyni do przedstawionego zdarzenia przyszłego zadała pytania w brzmieniu:


  1. „Czy muszę płacić podatek dochodowy od zamiany działek, jako że chcę dysponować spadkiem przed upływem 5 lat od otwarcia spadku...
  2. Czy obowiązuje mnie podatek od czynności cywilno-prawnych przy zamianie działek...
  3. Czy będę płacić inne podatki od zamiany działek...”.

Wnioskodawczyni przedstawiła stanowisko, że nie powinna płacić podatku dochodowego, gdyż uiściła podatek od spadku w momencie przyjęcia spadku, zamiana działek nie wiąże się z żadnymi korzyściami finansowymi oraz że działka jest częścią gospodarstwa rolnego.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów w niniejszej interpretacji rozpatrzył pytanie nr 1 zawarte we wniosku i uznał stanowisko Wnioskodawcy za nieprawidłowe oraz na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdził, co następuje:


Zgodnie z przepisem z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), z zastrzeżeniem ust. 2, źródłem przychodu jest między innymi odpłatne zbycie:


  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
  • jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonujących zamiany.


Umowa zamiany jest umową dwustronnie zobowiązującą. Zgodnie z art. 603 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zm.), przez umowę zamiany każda ze stron zobowiązuje się przenieść na drugą stronę własność rzeczy w zamian za zobowiązanie się do przeniesienia własności innej rzeczy.

W świetle ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, umowa zamiany nie jest umową nieodpłatną. Zgodnie z art. 19 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodem z odpłatnego zbycia w drodze zamiany nieruchomości lub praw majątkowych, a także innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, u każdej ze stron umowy przenoszącej własność jest wartość nieruchomości, rzeczy lub prawa zbywanego w drodze zamiany.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że działkę, która wchodzi w skład gospodarstwa rolnego nabyła Pani w drodze spadku po matce, która zmarła 03.04.2006 r. W wyniku przeprowadzonego działu spadku nie zmienił się Pani pierwotny udział nabyty w spadku. W związku z tym, jako datę nabycia przedmiotowej działki należy przyjąć datę nabycia jej w drodze spadku, czyli 03.04.2006 r. Powyższą działkę, która wchodzi w skład gospodarstwa rolnego zamierza Pani zamienić z sąsiadem na inną działkę.

W myśl art. 7 ustawy z dnia 16 listopada 2006 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588) do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych związanych z nieruchomościami, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31.12.2006 r., stosuje się zasady określone w ustawie z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 01.01.2007 r.

W świetle art. 28 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym do 32.12.2006 r., podatek od przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, chyba że podatnik w tym samym terminie złoży oświadczenie, że uzyskany przychód ze sprzedaży przeznaczy na cele mieszkaniowe określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e) ustawy.


Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32a z zastrzeżeniem ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2006 r., zwolnione od podatku dochodowego zostały przychody uzyskane z zamiany:


a) budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, lub
b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, lub udziału w tych prawach, lub
c) gruntu, udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z budynkiem lub lokalem wymienionym w lit. a)

- jeżeli przedmiotem zamiany są wyłącznie znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieruchomości i prawa wymienione w lit. a)-c)

e) w części wydatkowanej, nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży, na spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele, o których mowa w lit. a), w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo - kredytowej, mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów.


Natomiast w myśl art. 21 ust. 2 ustawy (w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2006 r.) przepisy ust. 1 pkt 32a nie mają zastosowania, jeżeli:


  1. budowa i sprzedaż budynków i lokali oraz sprzedaż gruntów i prawa wieczystego użytkowania gruntów jest przedmiotem działalności gospodarczej podatnika,
  2. przychód ze sprzedaży lub zamiany jest wydatkowany na:
    1. nabycie gruntu lub udziału w gruncie, prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie, budynku, jego części lub udziału w budynku, lub
    2. budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, modernizację, adaptację lub remont budynku albo jego części przeznaczonych na cele rekreacyjne,
  3. przychód ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych stanowi przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej lub z działów specjalnych produkcji rolnej w rozumieniu art. 14 ust. 2 pkt 1.


Z treści art. 21 ust. 1 pkt 32a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z zamiany nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli przedmioty zamiany znajdują się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a przedmiotem zamiany są wyłącznie nieruchomości i prawa wymienione w lit. a)-c) powołanej ustawy.

Zgodnie z art. 19 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodem z odpłatnego zbycia w drodze zamiany nieruchomości lub praw majątkowych, także innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, u każdej ze stron umowy przenoszącej własność jest wartość nieruchomości, rzeczy lub prawa zbywanego w drodze zamiany.

Uiszczenie podatku od spadków i darowizn z tytułu nabycia spadku nie ma znaczenia przy zastosowaniu zwolnienia wynikającego z ustawy o podatku dochodowego od osób fizycznych w sytuacji uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia w drodze zamiany działki wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego nabytej w drodze spadku.

Biorąc pod uwagę art. 21 ust. 1 pkt 32a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy stwierdzić, iż przychód uzyskany z odpłatnego zbycia w drodze zamiany działki wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego nie podlega zwolnieniu od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Ustawodawca w art. 21 ust. 1 pkt 32a ustawy wskazał bowiem, iż wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z zamiany gruntu, udziału w gruncie związanych z budynkiem lub lokalem wymienionym w lit. a).

Reasumując należy stwierdzić, że przychód uzyskany z odpłatnego zbycia w drodze zamiany działki wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego podlega opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 28 ust. 2 ustawy. Przychód ten może korzystać ze zwolnienia, jeśli zostanie wydatkowany na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub e) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obwiązującym do 31.12.2006 r.


Po zapoznaniu się z aktami sprawy Minister Finansów zważył co następuje:

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307, z późn. zm.), źródłem przychodu jest m.in. odpłatne zbycie nieruchomości lub jej części oraz udziału w nieruchomości, a także spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.

W świetle ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, umowa zamiany nie jest umową nieodpłatną. Zgodnie z art. 19 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodem z odpłatnego zbycia w drodze zamiany nieruchomości lub praw majątkowych, a także innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, u każdej ze stron umowy przenoszącej własność jest wartość nieruchomości, rzeczy lub prawa zbywanego w drodze zamiany.

Zgodnie z art. 7 ustawy z dnia 16 listopada 2006 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588, z późn. zm.) do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych związanych z nieruchomościami, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31.12.2006 r., stosuje się zasady określone w ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 01.01.2007 r.


Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 32 ustawy, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r., wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a:


  1. w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży:
    • na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,
    • na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,
    • na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego,
    • na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
    • na rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację - na cele mieszkalne - własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  2. w całości - jeżeli sprzedaż nastąpiła w celu uzyskania, w zamian za te nieruchomości lub prawa, spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu albo budynku mieszkalnego lub jego części,
  3. w całości - jeżeli sprzedaż nastąpiła w wykonaniu lub w związku z wielostronną umową o zamianie tych budynków lub praw do lokali,
  4. w całości - jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny,
  5. w części wydatkowanej, nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży, na spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele, o których mowa w lit. a), w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki oraz odsetek od tego kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów.


Jak wynika z literalnego brzmienia art. 21 ust. 1 pkt 32 ustawy, przedmiotowe zwolnienie dotyczy wyłącznie przychodów uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c).


Jednocześnie stosownie do art. 7 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw, w zakresie zwolnień przedmiotowych do przychodów z odpłatnego zbycia w drodze zamiany zastosowanie mają przepisy art. 21 ust. 1 pkt 32a i 32b ustawy, w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r. Na podstawie przepisu art. 21 ust. 1 pkt 32a ustawy wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z zamiany, z zastrzeżeniem ust. 2:

  1. budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, lub
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, lub udziału w tych prawach, lub
  3. gruntu, udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z budynkiem lub lokalem wymienionym w lit. a)
  • jeżeli przedmiotem zamiany są wyłącznie znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieruchomości i prawa wymienione w lit. a)-c).


Natomiast zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 32b ustawy wolne od podatku dochodowego są przychody z zamiany rzeczy lub praw, innych niż wymienione w pkt 32a, jeżeli z tytułu jednej umowy nie przekraczają kwoty 2.280 zł.

W sytuacji, gdy uzyskane przychody z odpłatnego zbycia w drodze zamiany, do których na podstawie art. 7 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw mają zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r., nie spełniają warunków określonych w powołanych powyżej zwolnieniach przedmiotowych, przychody te podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach określonych w art. 28 ustawy, czyli 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

W związku z powyższym stanowisko przedstawione przez Wnioskodawczynię w tym zakresie jest nieprawidłowe.

W świetle powyższego należało, z urzędu, zmienić interpretację indywidualną wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, gdyż stwierdzono jej nieprawidłowość polegającą na uznaniu, iż przychód uzyskany z odpłatnego zbycia w drodze zamiany działki wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego może korzystać ze zwolnienia, jeśli zostanie wydatkowany na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub e) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obwiązującym do 31.12.2006 r.


Zmieniona interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania zmienionej interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie Ministra Finansów w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270, z późn. zm.). Skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego wnosi się (w dwóch egzemplarzach) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi Ministra Finansów na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli Minister Finansów nie udzieli odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem Ministra Finansów, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ustawy), na adres: Świętokrzyska 12, 00-916 Warszawa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj