Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP2/443-466/10-2/IG
z 23 września 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP2/443-466/10-2/IG
Data
2010.09.23



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
deklaracja podatkowa
deklaracja podatkowa
faktura korygująca
faktura korygująca
potwierdzenie odbioru
potwierdzenie odbioru
zmniejszenie podatku należnego
zmniejszenie podatku należnego


Istota interpretacji
Czy w sytuacji opisanej powyżej podatnik ma prawo obniżyć podstawę opodatkowania za miesiąc maj, kiedy to otrzymał potwierdzenie odbioru faktur korygujących?



Wniosek ORD-IN 294 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz.U. z 2005r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2007r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 15.06.2010r. (data wpływu 02.07.2010r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obniżenia podstawy opodatkowania w miesiącu otrzymania potwierdzenia faktury korygującej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 02.07.2010r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obniżenia podstawy opodatkowania w miesiącu otrzymania potwierdzenia faktury korygującej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Podatnik - osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą w zakresie projektowania wnętrz, sprzedaży towarów i materiałów wykończeniowych. Jako podatnik, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy o VAT sprzedaż dokumentuje fakturami VAT. W przypadkach określonych w art. 29 ust. 4 ww. ustawy zmniejszenie obrotu następuje na podstawie potwierdzenia odbioru faktury korygującej w terminie, o którym mowa w art. 29 ust. 4a. W przypadku, kiedy faktury korygujące wysyłane są za pośrednictwem poczty, potwierdzeniem odbioru faktury korygującej jest pocztowe potwierdzenie odbioru, podpisane przez kontrahenta. W maju podatnik wysłał kontrahentowi dwie faktury korygujące za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Jedna z faktur dokumentuje zwrot towaru, który został odebrany od kontrahenta po zakończeniu współpracy, druga natomiast dokumentuje zwrot wpłaconej podatnikowi zaliczki, której wpłata dokumentowana była fakturą VAT zgodnie z zapisem art. 19 ust. 11. Kontrahent odebrał korespondencję 25 maja 2010r. Potwierdzenie odbioru faktur korygujących podatnik otrzymał 29 maja 2010r. Jednak kilka dni po otrzymaniu potwierdzenia odbioru faktur korygujących podatnik (również za pośrednictwem poczty) otrzymał przesyłkę listową od kontrahenta zawierającą nie otwartą korespondencję, której odbiór został potwierdzony 25 maja 2010r. Informacje o wysyłanych korektach były również przekazane kontrahentowi za pośrednictwem poczty elektronicznej. Podatnik ma prawo przypuszczać, iż jest to zamierzone działanie kontrahenta, utrudniające podatnikowi prawidłowe rozliczenie faktycznie zaszłych zdarzeń.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w sytuacji opisanej powyżej podatnik ma prawo obniżyć podstawę opodatkowania za miesiąc maj, kiedy to otrzymał potwierdzenie odbioru faktur korygujących...

Zdaniem Wnioskodawcy,

Zdaniem podatnika, w sytuacji opisanej we wniosku ma on prawo do obniżenia podstawy opodatkowania za miesiąc, w którym otrzymał potwierdzenie odbioru faktur korygujących. Przepis art. 29 ust. 4a uzależnia bowiem prawo do obniżenia podstawy opodatkowania podatkiem VAT od faktu posiadania potwierdzenia, iż kontrahent otrzymał fakturę korygującą. Potwierdzenie to wpłynęło do podatnika 29 maja 2010r., w związku z czym zdaniem podatnika ma on prawo uwzględnić przedmiotowe faktury korygujące w deklaracji VAT-7 za miesiąc maj 2010. Faktury korygujące zostały faktycznie doręczone kontrahentowi.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 29 ust. 4 i 4a ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) zwanej dalej ustawą - podstawę opodatkowania zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, z zastrzeżeniem ust. 4a i 4b.

W przypadku gdy podstawa opodatkowania ulega zmniejszeniu w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze, obniżenia podstawy opodatkowania podatnik dokonuje pod warunkiem posiadania, przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury, potwierdzenia otrzymania korekty faktury przez nabywcę towaru lub usługi, dla którego wystawiono fakturę. Uzyskanie potwierdzenia otrzymania przez nabywcę towaru lub usługi korekty faktury po terminie złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy uprawnia podatnika do uwzględnienia korekty faktury za okres rozliczeniowy, w którym potwierdzenie to uzyskano.

Z przedstawionego we wniosku zaistniałego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca w maju wysłał kontrahentowi dwie faktury korygujące za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Jedna z faktur dokumentuje zwrot towaru, który został odebrany od kontrahenta po zakończeniu współpracy, druga natomiast dokumentuje zwrot wpłaconej podatnikowi zaliczki, której wpłata dokumentowana była fakturą VAT zgodnie z zapisem art. 19 ust. 11. Kontrahent odebrał korespondencję 25 maja 2010r. Potwierdzenie odbioru faktur korygujących podatnik otrzymał 29 maja 2010r. Jednak kilka dni po otrzymaniu potwierdzenia odbioru faktur korygujących Podatnik (również za pośrednictwem poczty) otrzymał przesyłkę listową od kontrahenta zawierającą nie otwartą korespondencję, której odbiór został potwierdzony 25 maja 2010r. Informacje o wysyłanych korektach były również przekazane kontrahentowi za pośrednictwem poczty elektronicznej. Przepis art. 29 ust. 4a uzależnia prawo do obniżenia podstawy opodatkowania podatkiem VAT od faktu posiadania potwierdzenia, iż kontrahent otrzymał fakturę korygującą. Potwierdzenie to wpłynęło do podatnika 29 maja 2010r., w związku z czym ma on prawo uwzględnić przedmiotowe faktury korygujące w deklaracji VAT-7 za miesiąc maj 2010. Faktury korygujące zostały faktycznie doręczone kontrahentowi.

W związku z tym stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, ul. M.C. Skłodowskiej 40, 20-029 Lublin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj