Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP2/443-454/10-4/IG
z 7 października 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP2/443-454/10-4/IG
Data
2010.10.07



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
agent
agent
organizacje pożytku publicznego
organizacje pożytku publicznego
Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU)
Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU)
stowarzyszenia
stowarzyszenia
świadczenie usług
świadczenie usług
umowa pośrednictwa
umowa pośrednictwa
zwolnienia z podatku od towarów i usług
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Istota interpretacji
1. Czy w rozumieniu art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, odsyłającego do załącznika nr 4 (pozycja nr 11 i przypis nr 1) do w/w ustawy, do kategorii podmiotów, które nie mają jako celu systematycznego dążenia do osiągania zysków, zaś wszelkie zyski, które mimo wszystko osiąga, przeznacza na utrzymanie lub poprawę świadczonych usług, zalicza się Stowarzyszenia, będące organizacją pożytku publicznego, prowadzące działalność gospodarczą z której dochody są przeznaczane wyłącznie na cele statutowe? 2. Czy w przypadku sprzedaży przez agenta usług świadczonych wyłącznie przez podmiot, który nie ma na celu systematycznego dążenia do osiągania zysków, zaś wszelkie zyski, które mimo wszystko osiąga, przeznacza na utrzymanie lub poprawę świadczonych usług, podlegają one zwolnieniu od podatku od towarów i usług, o którym jest mowa w art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług?



Wniosek ORD-IN 587 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 21 czerwca 2010r. (data wpływu 29 czerwca 2010r.), uzupełnionym pismem z dnia 27 września 2010r. (data wpływu 30 września 2010r.) w odpowiedzi na wezwanie z dnia 16 września 2010r. Nr IPPP2/443-454/10-2/IG do uzupełnienia wniosku otrzymane w dniu 22 września 2010r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku VAT usług związanych z rekreacją i sportem świadczonych przez podmiot, który nie ma na celu systematycznego dążenia do osiągania zysków, zaś wszelkie zyski które osiąga przeznacza na utrzymanie lub poprawę świadczonych usług, oraz zwolnienia tych usług w przypadku gdy są one sprzedawane za pośrednictwem agenta - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 czerwca 2010r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku VAT usług związanych z rekreacją i sportem świadczonych przez podmiot, który nie ma na celu systematycznego dążenia do osiągania zysków, zaś wszelkie zyski które osiąga przeznacza na utrzymanie lub poprawę świadczonych usług, oraz zwolnienia tych usług w przypadku gdy są one sprzedawane za pośrednictwem agenta, uzupełniony pismem z dnia 27 września 2010r. (data wpływu 30 września 2010r.) w odpowiedzi na wezwanie z dnia 16 września 2010r. Nr IPPP2/443-454/10-2/IG do uzupełnienia wniosku otrzymane w dniu 22 września 2010r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.

Stan faktyczny.

Stowarzyszenie jest organizacją pożytku publicznego. Celem Stowarzyszenia zgodnie z § 5 statutu jest:

  • rozwijanie i propagowanie sportów konnych,
  • kształtowanie właściwych postaw sportowych wśród młodzieży

Stowarzyszenie realizuje swoje cele m.in. poprzez prowadzenie klubu jeździeckiego i organizację zawodów jeździeckich. Zgodnie z § 23 statutu, Stowarzyszenie prowadzi działalność gospodarczą z tym że dochód z działalności gospodarczej służy realizacji celów statutowych i nie może być przeznaczony do podziału między jego członków.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Stowarzyszenie świadczy na rzecz osób trzecich m.in. następujące usługi związane z rekreacją i sportem:

  • rekreacyjna jazda konna,
  • przejażdżki bryczka/saniami,
  • oprowadzanie po stajni połączone z pogadanką o koniach i jeździectwie,

które są sklasyfikowane według PKWiU z 1997 r. jako usługi rekreacyjne pozostałe 92.72.

W przyszłości Stowarzyszenie ma zamiar skorzystać z usług agenta, który sprzedawałby ww. usługi Stowarzyszenia w jego imieniu - na podstawie umowy agencyjnej i stosownego pełnomocnictwa, w zamian za wynagrodzenie prowizyjne.

Agent będzie otrzymywał prowizję za wykonane usługi pośrednictwa przy sprzedaży usług faktycznie świadczonych przez Stowarzyszenie.

Agent działający we własnym imieniu i na rzecz stowarzyszenia nie będzie brał udziału w świadczeniu usług. Świadczenie usług będzie faktycznie wykonywane wyłącznie przez Stowarzyszenie.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy w rozumieniu art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, odsyłającego do załącznika nr 4 (pozycja nr 11 i przypis nr 1) do w/w ustawy, do kategorii podmiotów, które nie mają jako celu systematycznego dążenia do osiągania zysków, zaś wszelkie zyski, które mimo wszystko osiąga, przeznacza na utrzymanie lub poprawę świadczonych usług, zalicza się Stowarzyszenia, będące organizacją pożytku publicznego, prowadzące działalność gospodarczą z której dochody są przeznaczane wyłącznie na cele statutowe...
  2. Czy w przypadku sprzedaży przez agenta usług świadczonych wyłącznie przez podmiot, który nie ma na celu systematycznego dążenia do osiągania zysków, zaś wszelkie zyski, które mimo wszystko osiąga, przeznacza na utrzymanie lub poprawę świadczonych usług, podlegają one zwolnieniu od podatku od towarów i usług, o którym jest mowa w art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług...

Zdaniem wnioskodawcy

Sprzedaż usług rekreacyjnych pozostałych (PKWiU z 1997 r. 92.72) przez Stowarzyszenie, będące organizacją pożytku publicznego, prowadzącą działalność gospodarczą z której dochody są przeznaczone wyłącznie na cele statutowe, jest zwolniona od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Stowarzyszenie, będące organizacją pożytku publicznego, prowadzącą działalność gospodarczą, z której dochody są przeznaczone wyłącznie na cele statutowe, jest podmiotem, który nie ma jako celu systematycznego dążenia do osiania zysków, zaś wszelkie zyski, które mimo wszystko osiąga, przeznacza na utrzymanie i poprawę świadczonych usług.

Sprzedaż usług rekreacyjnych pozostałych (PKWiU z 1997 r. 92.72) świadczonych wyłącznie przez Stowarzyszenie, które jest podmiotem, który nie ma jako celu systematycznego dążenia do osiągania zysków, zaś wszelkie zyski, które mimo wszystko osiąga, przeznacza na utrzymanie i poprawę świadczonych usług, za pośrednictwem komercyjnego agenta jest zwolniona od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

W przypadku sprzedaży usług Stowarzyszenia przez agenta, będą one w dalszym ciągu świadczone przez podmiot, który nie ma jako celu systematycznego dążenia do osiągania zysków, zaś wszelkie zyski, które mimo wszystko osiąga, przeznacza na utrzymanie lub poprawę świadczonych usług - a wobec tego sprzedaż usług związanych z rekreacją i sportem przez agenta, ale świadczonych przez Stowarzyszenie, będzie zwolnione z podatku VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) zwanej dalej ustawą – zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. Załącznik nr 4 do ustawy zawiera wykaz usług zwolnionych od podatku. W pozycji 11 tego załącznika określono między innymi, że zwalnia się od podatku usługi o symbolu PKWiU ex 92 związane z rekreacją i sportem świadczone przez podmioty, które nie mają jako celu systematycznego dążenia do osiągania zysków, zaś wszelkie zyski, które mimo wszystko osiągną, przeznaczą na utrzymanie lub poprawę świadczonych usług.

Powyższe zwolnienie nie ma zastosowania do usług enumeratywnie wymienionych w podpunktach od 1 do 8., jednakże wyłączenia tam zawarte nie mają zastosowania do usług świadczonych przez Wnioskodawcę i opisanych w złożonym wniosku.

Z opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca będąc podmiotem, który nie ma jako celu systematycznego dążenia do osiągania zysków, zaś wszelkie zyski, które mimo wszystko osiąga, przeznacza na utrzymanie lub poprawę świadczonych usług, świadczy następujące usługi związane z rekreacją i sportem: rekreacyjna jazda konna, przejażdżki bryczkami i saniami oraz oprowadzanie po stajni połączone z pogadanką o koniach i jeździectwie, które są sklasyfikowane według PKWiU z 1997 r. jako usługi rekreacyjne pozostałe 92.72. Wnioskodawca w przyszłości zamierza świadczyć powyżej wymienione usługi również za pośrednictwem agenta, który będzie otrzymywał prowizję za wykonane usługi pośrednictwa przy sprzedaży usług faktycznie świadczonych przez Stowarzyszenie. Agent działający na rzecz stowarzyszenia nie będzie brał udziału w świadczeniu usług. Świadczenie usług będzie faktycznie wykonywane wyłącznie przez Stowarzyszenie.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny i zdarzenie przyszłe należy uznać że świadczenie ww. usług przez Wnioskodawcę będącego podmiotem, który nie ma jako celu systematycznego dążenia do osiągnięcia zysków, zaś wszelkie zyski, które mimo wszystko osiąga, przeznacza na utrzymanie lub poprawę tych usług związanych z rekreacją i sportem (PKWiU z 1997r. 92.72) jest zwolnione z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy. Powyższe zwolnienie dla Wnioskodawcy z tytułu świadczonych usług będzie miało również zastosowanie w przypadku, gdy ww. usługi sprzedawane będą przez komercyjnego Agenta, który będzie otrzymywał prowizję za pośrednictwo przy sprzedaży usług i który to Agent nie będzie brał udziału w świadczeniu usług przynależnych Wnioskodawcy.

W związku z tym stanowisko Wnioskodawcy co do przedstawionego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego należy uznać za prawidłowe.

Wydana interpretacja nie rozstrzyga kwestii czy Wnioskodawca będący organizacją pożytku publicznego prowadzącym działalność gospodarczą, z której dochody są przeznaczone na cele statutowe, zalicza się do podmiotów które nie mają jako celu systematycznego dążenia do osiągnięcia zysków, zaś wszelkie zyski, które mimo wszystko osiągają przeznaczają na utrzymanie lub poprawę świadczonych usług, gdyż powyższe kwestie nie są uregulowane w ustawie o podatku od towarów i usług.

Należy podkreślić, że niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie statutowej działalności pożytku publicznego, która nie jest działalnością gospodarczą w rozumieniu przepisów Prawa działalności gospodarczej (z zastrzeżeniem art. 9 ust. 1) ustawy z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. Nr 96, poz. 873 z późn. zm.), dotyczy podmiotu, który spełnia inne warunki, o których mowa w tej ustawie i świadczy usługi związane z rekreacją i sportem prawidłowe sklasyfikowane według PKWiU z 1997r. – ex 92.72.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego – stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja 10 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj