Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB3/423-344b/10/MT
z 8 października 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB3/423-344b/10/MT
Data
2010.10.08



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku --> Opodatkowanie dochodów z udziału w zyskach osób prawnych

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Udziały w zyskach


Słowa kluczowe
likwidacja spółki kapitałowej
likwidacja spółki kapitałowej
udział w zyskach osób prawnych
udział w zyskach osób prawnych


Istota interpretacji
Czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym będą spełnione przesłanki zwolnienia dochodu (przychodu) Wnioskodawcy z tytułu udziału w zyskach osoby prawnej („spółki córki”) - w postaci wartości majątku otrzymanego w związku z likwidacją tej osoby prawnej - od podatku, na podstawie art. 22 ust. 4 - 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?



Wniosek ORD-IN 3 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 1 lipca 2010 r. (data wpływu 7 lipca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego i jego uzupełnieniu z dnia 3 września 2010 r. (data wpływu 6 września 2010 r.), dotyczące podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych otrzymania majątku w związku z likwidacją spółki z ograniczoną odpowiedzialnością - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 7 lipca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie skutków podatkowych otrzymania majątku w związku z likwidacją spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Jego uzupełnienie datowane na dzień 3 września 2010 r. – stanowiące odpowiedź na wezwanie tutejszego organu z dnia 26 sierpnia 2010 r. znak ITPB3/423-344/10-02/MT – wpłynęło do tutejszego organu w dniu 6 września 2010 r.


W przedmiotowym wniosku i jego uzupełnieniu przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca jest osobą prawną, podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce, spółką prawa handlowego posiadającą 100 % udziałów w innej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, która decyzją walnego zgromadzenia wspólników postawiona została w stan likwidacji. Zgodnie z art. 286 Kodeksu spółek handlowych, po upływie sześciu miesięcy od daty ogłoszenia o otwarciu likwidacji i wezwaniu wierzycieli, nastąpi podział między wspólników majątku pozostałego po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli.

Ze względu na taki sam profil działalności obu spółek, Wnioskodawca jako udziałowiec zamierza pozostały po likwidacji „spółki córki” majątek przejąć w naturze, w formie rzeczowej i wykorzystać go w swojej działalności zgodnie z przeznaczeniem. Majątek ten składa się z rzeczowego majątku trwałego w części wniesionego aportem, a w części zakupionego. Aportem wniesione były poszczególne środki trwałe i wartości niematerialne i prawne wcześniej wykorzystywane w działalności gospodarczej udziałowca.


W związku z likwidacją „spółki córki” Wnioskodawca otrzyma środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, które:


  1. uprzednio nie zostały wniesione do „spółki córki” jako wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, lecz jako pojedyncze środki trwałe (zostały wniesione do „spółki córki” jako wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część);
  2. zostały nabyte przez „spółkę córkę” w innej formie niż wkład niepieniężny lub przez nią wytworzone.


„Spółka córka” ma siedzibę i zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Na moment otrzymania majątku w związku z likwidacją „spółki córki” Wnioskodawca będzie posiadał bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów w tej spółce nieprzerwanie przez okres dwóch lat.


W związku z powyższym zadano następujące pytania.


  1. Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, że majątek składający się z środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych otrzymany przez wspólnika, będącego osobą prawną, po likwidacji „spółki córki” można wprowadzić do ewidencji środków trwałych w wartości początkowej określonej w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych likwidowanej spółki, natomiast odpisów amortyzacyjnych dokonywać z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów oraz kontynuować metodę amortyzacji przyjętą przez likwidowaną spółkę na zasadach określonych w art. 16h ust. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych...
  2. Czy Wnioskodawca, w związku z otrzymaniem ww. majątku, określanego jako dywidenda likwidacyjna, może skorzystać ze zwolnienia z podatku, o którym mowa w art. 22 ust. 4-6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, po spełnieniu określonych tam warunków...


Niniejsza interpretacja indywidualna stanowi ocenę stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania drugiego. Stanowisko Spółki w pozostałym zakresie będzie przedmiotem odrębnego rozstrzygnięcia.

Zdaniem Wnioskodawcy, majątek otrzymany przez wspólnika w ramach likwidacji spółki jest określany jako dywidenda likwidacyjna i podobnie jak zwykła dywidenda stanowi zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przychód z udziału w zyskach osób prawnych w wysokości odpowiadającej wartości przedmiotu dywidendy - w jego przypadku ustalonej na poziomie wartości netto przyjętych środków trwałych. Wspólnik będący spółką podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce lub w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej, państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub w Szwajcarii może skorzystać ze zwolnienia z podatku, o którym mowa w art. 22 ust. 4-6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, po spełnieniu określonych tam warunków. W związku z przedstawionymi regulacjami wypłata dywidendy likwidacyjnej w formie niepieniężnej powinna być – w ocenie Wnioskodawcy – zwolniona z podatku dochodowego od osób prawnych.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego w zakresie pytania drugiego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), podatek dochodowy od dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ustala się w wysokości 19 % uzyskanego przychodu.

W myśl art. 10 ust. 1 powołanej ustawy, dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4a i 4b, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji). Ustawodawca wskazał jednocześnie w pkt 1 - 8 tego przepisu przykładowe przysporzenia z ww. tytułu. Należy do nich m.in. wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej (art. 10 ust. 1 pkt 3 omawianej ustawy), przy czym na mocy art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie uważa się za przychody podatkowe wartości majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej - w części stanowiącej koszt nabycia bądź objęcia udziałów (akcji) tej osoby prawnej.

Ww. dochody (przychody) z udziału w zyskach osób prawnych podlegają tzw. opodatkowaniu „u źródła” - stosownie do art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz będące przedsiębiorcami osoby fizyczne, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 22 ust. 1, są obowiązane, jako płatnicy, pobierać, z zastrzeżeniem ust. 2, w dniu dokonania wypłaty, zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat.


Ustawodawca przewidział jednocześnie wyjątki od zasady wskazanej w art. 22 ust. 1 omawianej ustawy. Na mocy art. 22 ust. 4 omawianej ustawy, zwalnia się od podatku dochodowego dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:


  1. wypłacającym dywidendę oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego, mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  2. uzyskującym dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w pkt 1, jest spółka podlegająca w Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania,
  3. spółka, o której mowa w pkt 2, posiada bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki, o której mowa w pkt 1,
  4. odbiorcą dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka, o której mowa w pkt 2, albo zagraniczny zakład tej spółki.


Należy ponadto wskazać, że warunkiem zastosowania omawianego zwolnienia – ustanowionym w art. 22 ust. 4a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – jest posiadanie przez spółkę uzyskującą dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, udziałów (akcji) w spółce wypłacającej te należności w wysokości, o której mowa w ust. 4 pkt 3, nieprzerwanie przez okres dwóch lat. Na mocy art. 22 ust. 4b tej ustawy, omawiane zwolnienie ma zastosowanie również w przypadku, gdy okres dwóch lat nieprzerwanego posiadania tych udziałów (akcji), w wysokości określonej w ust. 4 pkt 3, upływa po dniu uzyskania dochodów (przychodów), o których mowa w art. 22 ust. 1.


Osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 22 ust. 1, w związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego na podstawie art. 22 ust. 4, stosują zwolnienie wynikające z tego przepisu wyłącznie pod warunkiem udokumentowania przez spółkę uzyskującą dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych:


  1. jej miejsca siedziby dla celów podatkowych, uzyskanym od niej certyfikatem rezydencji, lub
  2. istnienia zagranicznego zakładu - zaświadczeniem wydanym przez właściwy organ administracji podatkowej państwa, w którym znajduje się jej siedziba lub zarząd, albo przez właściwy organ podatkowy państwa, w którym ten zagraniczny zakład jest położony (art. 26 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).


Należy przy tym podkreślić, że obowiązek udokumentowania miejsca siedziby spółki uzyskującej dochody (przychody) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych certyfikatem rezydencji w celu skorzystania ze zwolnienia, ciąży zarówno na spółkach zagranicznych, jak i na spółkach z siedzibą na terytorium Polski.


Jak wynika z powołanych przepisów, omawiane zwolnienie od podatku dochodowego dochodów (przychodów) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych ma zastosowanie na moment dokonywania wypłaty tych należności, jeśli łącznie zostaną spełnione następujące warunki:


  1. wypłacającym te należności jest spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego, mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Polski,
  2. uzyskującym należności jest spółka podlegająca nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce lub w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego,
  3. spółka uzyskująca należności posiada bezpośrednio odpowiedni procent udziałów (akcji) w kapitale spółki wypłacającej te należności,
  4. spółka uzyskująca należności posiada te udziały (akcje) nieprzerwanie przez okres dwóch lat,
  5. odbiorcą należności jest spółka, o której mowa w pkt 2, albo zagraniczny zakład tej spółki,
  6. miejsce siedziby spółki uzyskującej te należności zostanie udokumentowane certyfikatem rezydencji albo istnienie zagranicznego zakładu zostanie udokumentowane odpowiednim zaświadczeniem organu podatkowego.


W analizowanym przypadku, Wnioskodawca uzyska składniki majątku w związku z likwidacją spółki z ograniczona odpowiedzialnością, której jest wspólnikiem.

Z zastrzeżeniem art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wartość otrzymanego majątku stanowić będzie jego dochód (przychód) z tytułu udziału w zyskach osoby prawnej, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy.

W związku z powyższym, Zainteresowany ma wątpliwości, czy przedmiotowe przysporzenie podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym (art. 22 ust. 1 omawianej ustawy), czy jest wolne od podatku na podstawie art. 22 ust. 4 tej ustawy.


Należy zatem podkreślić, że w przedstawionym zdarzeniu przyszłym:


  • wypłacającym dochody (przychody) z tytułu udziału w zyskach osoby prawnej jest „spółka córka” - spółka z ograniczoną odpowiedzialnością będąca podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, mająca siedzibę i zarząd na terytorium RP,
  • uzyskującym te dochody (przychody) jest Wnioskodawca - spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, podlegająca nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce,
  • Wnioskodawca posiada bezpośrednio 100% udziałów w kapitale zakładowym „spółki córki”,
  • na moment uzyskania dochodów (przychodów) Wnioskodawca będzie posiadał bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów w „spółce córce” nieprzerwanie przez okres dwóch lat.


Oznacza to, że w przedstawionym zdarzeniu przyszłym będą spełnione przesłanki zwolnienia dochodu (przychodu) Wnioskodawcy z tytułu udziału w zyskach osoby prawnej („spółki córki”) - w postaci wartości majątku otrzymanego w związku z likwidacja tej osoby prawnej - od podatku, na podstawie art. 22 ust. 4 - 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Należy jednak zaznaczyć, że „spółka córka” jako osoba prawna dokonująca wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 22 ust. 1 omawianej ustawy, w związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego na podstawie art. 22 ust. 4, może zastosować zwolnienie wynikające z tego przepisu wyłącznie pod warunkiem udokumentowania przez Wnioskodawcę jego siedziby certyfikatem rezydencji (art. 26 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej datowania.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. H. Sienkiewicza 84, 15 – 950 Białystok po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj