Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB1/415-701/10-2/AMN
z 10 września 2010 r.

 

Zmieniona przez interpretację nr DD9/033/473/BRT/2014/RD-68820 w trakcie porządkowania

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB1/415-701/10-2/AMN
Data
2010.09.10



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
biegły sądowy
biegły sądowy
działalność wykonywana osobiście
działalność wykonywana osobiście
podatek dochodowy od osób fizycznych
podatek dochodowy od osób fizycznych


Istota interpretacji
Czy sąd ma prawo wypłacić wynagrodzenie powołanemu w sprawie sądowej biegłemu bez potrącania zaliczki na podatek dochodowy w sytuacji gdy wykonane czynności zostały udokumentowane rachunkiem lub fakturą wystawioną przez podmiot będący osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą na własny rachunek lub osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą w ramach wykonywania wolnego zawodu?



Wniosek ORD-IN 267 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 11 czerwca 2010 r. (data wpływu 17 czerwca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 czerwca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Sąd w postępowaniu sądowym zleca biegłym sądowym wpisanym na listę biegłych sądowych lub osobom spoza listy (Dz. U. Nr 15 poz.133 z 2005 r. rozporządzenie MS w sprawie biegłych sądowych) wykonanie opinii w danej sprawie. Po wykonaniu zleconych czynności (opracowaniu opinii) biegły wystawia rachunek lub fakturę imienną - czyli wystawcą jest osoba fizyczna z imienia i nazwiska. W przypadku, gdy biegły opracował opinię w ramach prowadzonej przez siebie jednoosobowej działalności gospodarczej lub jako prowadzący działalność gospodarczą w ramach wykonywania wolnego zawodu, wówczas rachunek lub faktura jest wystawiona przez dany podmiot-firmę. Sąd dokonuje wypłaty należnej kwoty za opracowanie opinii na podstawie prawomocnego postanowienia sądowego, w którym jest określona kwota wynagrodzenia oraz osoba biegłego (z imienia i nazwiska). Do postanowienia dołącza się rachunek lub fakturę biegłych dokumentującą wykonanie zleconych czynności. Rachunki i faktury są imienne lub wystawione przez firmę (osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą na własny rachunek lub osobę prowadzącą działalność gospodarczą w ramach wykonywania wolnego zawodu).

Sąd wypłacając należne wynagrodzenie jako płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 2, art. 13 pkt 6 i art. 41 ust. 1 i 1a jest obowiązany dokonać wypłaty po potrąceniu zaliczki na podatek dochodowy, a po zakończeniu roku podatkowego wystawić informację PIT-11 dla biegłego do właściwego urzędu skarbowego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy sąd ma prawo wypłacić wynagrodzenie powołanemu w sprawie sądowej biegłemu bez potrącania zaliczki na podatek dochodowy w sytuacji gdy wykonane czynności zostały udokumentowane rachunkiem lub fakturą wystawioną przez podmiot będący osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą na własny rachunek lub osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą w ramach wykonywania wolnego zawodu... Podatek dochodowy od osób fizyczny zostanie zapłacony przez ww. osoby w ramach prowadzonej przez te osoby działalności gospodarczej.

Wykonywane postanowienie przyznaje wynagrodzenie biegłemu wskazanemu z imienia i nazwiska.

Zdaniem Wnioskodawcy, prawomocne postanowienie sądowe dotyczące wypłaty wynagrodzenia biegłemu za wykonanie opinii dla sądu, wskazujące osobę z imienia i nazwiska, której przyznano wynagrodzenie, powinno zostać zrealizowane zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych art. 13 pkt 6 i art. 41 ust. 1 i 1a. Od wypłacanej należności (przyznanego wynagrodzenia) sąd jest obowiązany pobrać zaliczkę na podatek dochodowy, a po zakończonym roku podatkowym sporządzić informacje PIT-11 i przesłać ją biegłemu i do właściwego urzędu skarbowego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.) źródłem przychodów jest działalność wykonywana osobiście.

Natomiast w myśl art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy źródłem przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Zatem pozarolnicza działalność gospodarcza i działalność wykonywana osobiście stanowią odrębne źródła przychodów.

Stosownie do treści art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:

  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

nbspnbsp - prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Tak więc, dla celów podatkowych działalność prowadzona przez podatnika może być uznana za działalność gospodarczą pod warunkiem, że uzyskanych przychodów nie można zaliczyć do źródeł przychodów, o których mowa wyżej, tj. np. do działalności wykonywanej osobiście.

Zgodnie z treścią art. 13 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody osób, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zlecił wykonanie określonych czynności, a zwłaszcza przychody biegłych w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym i administracyjnym oraz płatników, z zastrzeżeniem art. 14 ust. 2 pkt 10, i inkasentów należności publicznoprawnych, a także przychody z tytułu udziału w komisjach powoływanych przez organy władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 9.

Wyodrębnienie w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w katalogu przychodów z działalności wykonywanej osobiście, przychodów osób, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zlecił wykonanie określonych czynności, a zwłaszcza przychodów biegłych w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym i administracyjnym - przy jednoczesnym zdefiniowaniu na użytek tej ustawy pojęcia pozarolniczej działalności gospodarczej - nie pozostawia wątpliwości, że źródłem tych przychodów nie jest pozarolnicza działalność gospodarcza, lecz zawsze działalność wykonywana osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy.

Ponadto należy podkreślić, iż na gruncie prawa podatkowego nie ma przeszkód, aby osoby prowadzące działalność gospodarczą równocześnie wykonywały na zlecenie sądów określone czynności i osiągały z tego tytułu przychody, o których mowa w art. 13 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jednakże przychodów tych nie należy łączyć z przychodami z działalności gospodarczej.

Konsekwencją takiej kwalifikacji przychodu jest spoczywający na organach dokonujących wypłaty przedmiotowych kwot obowiązek płatnika, określony w art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W myśl art. 41 ust. 1 ww. ustawy osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują świadczeń z tytułu działalności, o której mowa w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18, osobom określonym w art. 3 ust. 1, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy, stosując do dokonywanego świadczenia, pomniejszonego o miesięczne koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b), najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.

Stosownie do treści art. 41 ust. 1a ww. ustawy, zaliczkę od dochodów, o których mowa w ust. 1, obliczoną w sposób określony w tym przepisie zmniejsza się o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, o której mowa w art. 27b, pobranej ze środków podatnika przez płatnika, o którym mowa w ust. 1.

Nie ma w tym przypadku zastosowania art. 41 ust. 2 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w myśl którego płatnicy nie są obowiązani do poboru zaliczek od należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 2 i 8, jeżeli podatnik złoży oświadczenie, że wykonywane przez niego usługi wchodzą w zakres prowadzonej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3.

Przytoczony powyżej przepis art. 41 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ma zastosowanie tylko do przychodów określonych w art. 13 pkt 2 i 8, natomiast wykonywane przez biegłego czynności na zlecenie sądu ujęte zostały przez ustawodawcę w treści art. 13 pkt 6 ww. ustawy.

Reasumując, należności biegłego sądowego za wykonanie zleconych przez Sąd czynności stanowią dla biegłego przychód z działalności wykonywanej osobiście. Tym samym Sąd nie ma prawa wypłacić wynagrodzenie powołanemu w sprawie sądowej biegłemu bez potrącania zaliczki na podatek dochodowy w sytuacji, gdy wykonane czynności zostały udokumentowane rachunkiem lub fakturą wystawioną przez podmiot będący osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą na własny rachunek lub osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą w ramach wykonywania wolnego zawodu. Zatem na Wnioskodawcy ciążą obowiązki płatnika.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj