Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP2/443-894/10/AJ
z 5 października 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPP2/443-894/10/AJ
Data
2010.10.05



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
fundusze europejskie
fundusze europejskie
odliczenie podatku
odliczenie podatku
szkoły
szkoły
usługa nieodpłatna
usługa nieodpłatna
usługi edukacyjne
usługi edukacyjne
zwolnienia podatkowe
zwolnienia podatkowe


Istota interpretacji
Czy Szkoła ma prawo odliczyć podatek naliczony z tytułu poniesionych wydatków w związku z realizowanym projektem dofinansowanym ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego 2007-2013?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJAINDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 27 sierpnia 2010 r. (data wpływu 30 sierpnia 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn. „Zakup wyposażenia oraz adaptacja pomieszczeń na potrzeby uruchomienia nowego kierunku kształcenia – asystentki stomatologicznej, jako dostosowanie oferty edukacyjnej do potrzeb rynku pracy” – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 30 sierpnia 2010 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn. „Zakup wyposażenia oraz adaptacja pomieszczeń na potrzeby uruchomienia nowego kierunku kształcenia – asystentki stomatologicznej, jako dostosowanie oferty edukacyjnej do potrzeb rynku pracy”.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Szkoła P. (dalej Szkoła) realizuje projekt pn. „Zakup wyposażenia oraz adaptacja pomieszczeń na potrzeby uruchomienia nowego kierunku kształcenia – asystentki stomatologicznej, jako dostosowanie oferty edukacyjnej do potrzeb rynku pracy”, który jest dofinansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego 2007-2013. Szkoła jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, składającym deklaracje VAT-7. Przedmiotem realizowanego projektu jest remont i przebudowa oraz dostosowanie istniejących pomieszczeń i ich wyposażenia do nadania im funkcji pracowni kształcenia zawodowego na kierunku asystentka stomatologiczna z uwzględnieniem dostosowania do standardów wyposażenia dydaktycznego pracowni kształcenia zawodowego. Jest to odpowiedź na zidentyfikowane problemy i potrzeby w zakresie kształcenia kadr w branży stomatologicznej, zgodnie z zapotrzebowaniem gospodarki miasta i regionu.

Realizowany projekt obejmuje swym zakresem okres III i IV kwartał 2010 r. W jego ramach rozliczane będą usługi i zakupy towarów związane wyłącznie z wykonywaniem przez Szkołę usług zwolnionych od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Przez okres 5 lat od daty zakończenia rzeczowej realizacji projektu, Szkoła nie będzie wykonywała czynności opodatkowanych związanych z infrastrukturą i sprzętem sfinansowanym w ramach projektu i nie będzie osiągała przychodów. Zakupy dokonywane w związku z jego realizacją będą służyć wyłącznie działalności dydaktycznej (zwolnionej od podatku od towarów i usług). Uczniowie będą korzystać z efektów projektu nieodpłatnie.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Czy Szkoła ma prawo odliczyć podatek naliczony z tytułu poniesionych wydatków w związku z realizowanym projektem dofinansowanym ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego 2007-2013...


Zdaniem Wnioskodawcy, nie może odliczyć podatku naliczonego w związku z realizacją ww. projektu dofinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego 2007-2013. Szkoła wskazała, że w myśl art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W poz. 7 tego załącznika wymieniono usługi w zakresie edukacji (PKWiU ex 80). Podniosła, że nabywane towary i usługi to przede wszystkim usługi budowlano-remontowe, wyposażenie dydaktyczne i urządzenia do sal wykładowych – asystentki stomatologicznej, a więc dla potrzeb działalności edukacyjnej (PKWiU ex 80) i nie będą miały jakiegokolwiek związku z wykonywaniem czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupionych towarów i usług z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Przedstawiona zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku lub niepodlegających opodatkowaniu.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1, 10-562 Olsztyn, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj