Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB1/415-734/10-2/KS
z 27 października 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB1/415-734/10-2/KS
Data
2010.10.27


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze sprzedaży nieruchomości

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
nieruchomości
spółka jawna
wartość początkowa
wartość rynkowa
wkłady niepieniężne
zbycie


Istota interpretacji
Określenie wartości początkowej wniesionej nieruchomości do spółki jawnej oraz ustalenia kosztów uzyskania przychodów z tytułu zbycia środka trwałego.



Wniosek ORD-IN 452 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 11 sierpnia 2010 r. (data wpływu 13 sierpnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia wartości początkowej wniesionej nieruchomości do spółki jawnej oraz ustalenia kosztów uzyskania przychodów z tytułu zbycia środka trwałego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 sierpnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia wartości początkowej wniesionej nieruchomości do spółki jawnej oraz ustalenia kosztów uzyskania przychodów z tytułu zbycia środka trwałego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka jawna (dalej: spółka jawna) otrzymała tytułem wkładu niepieniężnego nieruchomość gruntową składającą się z czterech działek o numerach 231, 232, 233, 234 położonych w K. w gminie N. Podstawowym przedmiotem działalności spółki jawnej jest obrót nieruchomościami.

Spółka jawna zamierza wykorzystywać nieruchomość na potrzeby działalności gospodarczej Przedmiotowa nieruchomość zostanie zatem potraktowana jako środek trwały i wprowadzona do ewidencji środków trwałych.

W chwili obecnej wartość rynkowa nabytych działek wynosi 18.348.000 PLN. W takiej też wartości Wspólnik wniósł przedmiotową nieruchomości do spółki jawnej. W konsekwencji spółka jawna zamierza ustalić wartość początkową nieruchomości przy wprowadzeniu jej do ewidencji środków trwałych w wysokości 18.348.000 PLN.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

W związku z opisanym zdarzeniem powstało pytanie, czy wartość rynkowa nieruchomości ustalona na kwotę 18.348.000 PLN może stanowić jej wartość początkową dla celów podatku dochodowego, a tym samym, czy w momencie zbycia środka trwałego będzie ona stanowiła koszt uzyskania przychodów po stronie Wspólników spółki jawnej...

Zdaniem Wnioskodawcy spółka jawna jest uprawniona do wyceny wartości początkowej przedmiotowej nieruchomości w wysokości 18.348.000 PLN odpowiadającej jej wartości rynkowej. W momencie zbycia nieruchomości tak ustalona wartość będzie stanowiła koszt uzyskania przychodu u Wspólników (proporcjonalnie do posiadanego udziału w zyskach spółki jawnej) bez pomniejszenia o odpisy amortyzacyjne, gdyż nieruchomość gruntowa nie podlega amortyzacji.

Na potwierdzenie powyższego stanowiska Wspólnik pragnie przytoczyć poniższe argumenty.

Zgodnie z art. 22g ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 roku (Dz. U. Nr 80 poz. 350 ze zm.) - dalej ustawa o podatku dochodowym, za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych uważa się w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej, ustaloną przez wspólników na dzień wniesienia wkładu lub udziału wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej z dnia wniesienia wkładu.

Zgodnie z literalnym brzmieniem przytoczonego powyżej przepisu w przypadku wniesienia w postaci wkładu niepieniężnego do spółki osobowej środków trwałych ich wartość początkowa ustalana jest w oparciu o wartość ustaloną przez wspólników nie wyższą jednak niż wartość rynkowa.

Z powyższego wynika zatem uprawnienie dla Wspólnika wnoszącego wkład niepieniężny do określenia wartości początkowej przedmiotu wkładu odpowiadającej jego wartości rynkowej czyli w analizowanej sytuacji w kwocie 18.348.000 PLN.

Wspólnik pragnie zaznaczyć, iż ustawa o podatku dochodowym nie zawiera legalnej definicji środków trwałych. Odnosząc się jednak do regulacji art. 22a ust. 1 pkt 1 oraz art. 22c pkt 1 ustawy o podatku dochodowym należy wywnioskować, iż zarówno budynki jak i grunty mogą stanowić środki trwałe wykorzystywane w działalności gospodarczej.

W świetle zatem przywołanych regulacji nieruchomość gruntowa, która zostanie wniesiona przez Wspólnika do spółki jawnej będzie stanowiła środek trwały w spółce jawnej, którego wartość początkowa może zostać określona w wysokości odpowiadającej wartości rynkowej nieruchomości.

W świetle powyższych argumentów należy uznać za prawidłowe stanowisko, iż spółka jawna będzie uprawniona do wyceny otrzymanej w postaci wkładu niepieniężnego nieruchomości w kwocie 18.348.000 PLN stanowiącej wartość rynkową otrzymanej nieruchomości.

Powyższe konstatacje znajdują akceptację w stanowisku organów podatkowych. Przykładowo, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 29 lutego 2008 roku (sygn. ILPB1/415-249/07-7/GM) wskazał, iż „wartością początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, wniesionych do spółki komandytowej, winna być - w myśl art. 22g ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - ustalona przez wspólników na dzień wniesienia wkładu, nie wyższa jednak od wartości rynkowej, z dnia wniesienia.”

Analogiczne uwagi znajdują się w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 1 sierpnia 2008 roku (sygn. ILPB1/415-377/08-2/IM).

Takie stanowisko potwierdził także Naczelny Sąd Administracyjny (Ośrodek Zamiejscowy w Łodzi) w wyroku z dnia 6 listopada 2002 roku (sygn. akt I SA/Łd 1269/2002) wskazując, iż za wartość początkową środka trwałego wniesionego przez wspólnika jako wkład do spółki cywilnej należy przyjąć nie cenę, za jaką środek ten został wcześniej zakupiony przez wspólnika, ale wartość tego środka wskazaną w umowie spółki”.

W świetle przytoczonych powyżej argumentów Wspólnik stoi na stanowisku, iż wartość początkowa nieruchomości gruntowej wnoszonej przez niego do spółki jawnej może zostać ustalona w oparciu o wartość rynkową nieruchomości określoną na dzień wniesienia wkładu w wysokości 18.348.000 PLN.

Tym samym w momencie zbycia przedmiotowego środka trwałego (nieruchomości gruntowej) wartość początkowa będzie stanowiła u Wspólnika koszt uzyskania przychodu (proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zyskach spółki jawnej).

W związku z powyższym Wspólnik wnosi o uznanie jego stanowiska za prawidłowe.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenie przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 4 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) spółka jawna jest spółką osobową.

Stosowanie do art. 8 § 1 ustawy Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.), spółka osobowa może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana. Spółka osobowa prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą.

Wniesienie do spółki osobowej wkładu niepieniężnego powoduje przeniesienie własności rzeczy lub prawa będącego przedmiotem wkładu, na spółkę. Na mocy art. 50 Kodeksu spółek handlowych, wnoszący wkład otrzymuje udział kapitałowy, równy wartości wkładu określonej w umowie spółki, który stanowi podstawę do określenia praw lub obowiązków wspólnika.

Zgodnie z treścią art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Stosownie do art. 22g ust. 1 pkt 4 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-18, uważa się w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej - ustaloną przez wspólników na dzień wniesienia wkładu lub udziału, wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej, z dnia wniesienia wkładu. Przy ustalaniu wartości początkowej poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, zgodnie z ust. 1 pkt 3-5 oraz ust. 2, 8, 9, 14 i 15, przepis art. 19 stosuje się odpowiednio (art. 22g ust. 16 ww. ustawy).

Zgodnie z art. 19 ust. 3 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wartość rynkową rzeczy lub praw majątkowych określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak wartość ta, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, wartość tę określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej. Przepis art. 14 ust. 1 zdanie drugie stosuje się odpowiednio (art. 19 ust. 1 ww. ustawy).

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż wniesiona do spółki jawnej tytułem wkładu niepieniężnego nieruchomość gruntowa zostanie zakwalifikowany jako środek trwały.

Należy w tym miejscu podkreślić, że o klasyfikacji gruntu do środków trwałych lub towarów handlowych winien zadecydować podatnik wnoszący wkład niepieniężny. Decyzja w tym zakresie nie może mieć jednak charakteru dowolnego. W przypadku wniesienia gruntu tytułem wkładu do spółki jawnej decydujące znaczenie dla kwalifikacji tej nieruchomości powinno mieć jej przeznaczenie. Jeżeli spółka jawna zamierza nieruchomość w przyszłości sprzedać i z takim zamiarem zostanie ona do niej wniesiona, winna być ona uznana za towar handlowy. Jeżeli natomiast, nieruchomość ma być wykorzystywana na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, winna zostać uznana za środek trwały.

W świetle powołanych wyżej przepisy stwierdzić należy, iż w przedstawionym we wniosku zdarzeniu przyszłym, wartość początkowa gruntu wniesionego do spółki jawnej w formie wkładu niepieniężnego, zakwalifikowanego jako środek trwały, może zostać ustalona, na podstawie art. 22g ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w wysokości jego wartości rynkowej z dnia wniesienia wkładu do spółki.

Zgodnie z brzmieniem art. 22c pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – amortyzacji nie podlegają grunty i prawa wieczystego użytkowania gruntów.

Stosownie do art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. a ww. ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie gruntów lub prawa wieczystego użytkowania gruntów, z wyjątkiem opłat za wieczyste użytkowanie gruntów, wydatki te, zaktualizowane zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, są jednak kosztem uzyskania przychodów przy określaniu dochodu z odpłatnego zbycia rzeczy określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d), oraz gdy odpłatne zbycie rzeczy i praw jest przedmiotem działalności gospodarczej, a także w przypadku odpłatnego zbycia składników majątku związanych z działalnością gospodarczą, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, bez względu na czas ich poniesienia.

Mając więc na względzie wykładnię funkcjonalną art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy uznać, że wartość początkową nieruchomości wniesionej do Spółki tytułem wkładu niepieniężnego, określoną według wartości rynkowej na dzień wniesienia wkładu, należy traktować jako wydatki Spółki poniesione na nabycie nieruchomości w sensie art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. a) ww. ustawy.

Odnosząc powyższe uregulowania do przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego stwierdzić należy, iż w przypadku odpłatnego zbycia przez spółkę jawną, wniesionej do niej w formie wkładu niepieniężnego niezabudowanej nieruchomości (uznanej w Spółce za środek trwały), koszt uzyskania przychodów winien zostać ustalony w wysokości wartości początkowej ww. nieruchomości wykazanej w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Wskazać przy tym należy, iż ustalona ww. wartość początkowa wniesionej niezabudowanej nieruchomości, nie może być wyższa od jej wartości rynkowej ustalonej na dzień wniesienia wkładu.

Mając na uwadze powyższe stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

W odniesieniu do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji organów podatkowych oraz wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego należy stwierdzić, że orzeczenia te zapadły w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego przedmiotową interpretację.

Jeżeli przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe różni się od zdarzenia przyszłego występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawcę w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego zdarzenia przyszłego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art.54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj