Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP1/443-553/10/MS
z 22 września 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPP1/443-553/10/MS
Data
2010.09.22



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Szczególne przypadki zastosowania stawki 0% --> Szczególne przypadki zastosowania stawki 0%


Słowa kluczowe
komputery
komputery
placówka oświatowa
placówka oświatowa
podatek od towarów i usług
podatek od towarów i usług
stawki podatku
stawki podatku


Istota interpretacji
stwierdzenie czy jako niepubliczna placówka oświatowa, Wnioskodawca może dokonać zakupu sprzętu komputerowego, w tym komputera stacjonarnego, komputera przenośnego, monitora LCD 19 cali, systemu operacyjnego Windows 7 Proffesional, drukarki laserowej czarno-białej, przenośnej tablicy multimedialnej SMART BOARD, projektora multimedialnego, serwera, z zastosowaniem stawki podatku VAT w wysokości 0%



Wniosek ORD-IN 754 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 30 maja 2010r. (data wpływu 11 czerwca 2010r.), uzupełnionym pismem, które wpłynęło do tut. organu w dniu 19 sierpnia 2010r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stwierdzenia czy jako niepubliczna placówka oświatowa, Wnioskodawca może dokonać zakupu sprzętu komputerowego, w tym komputera stacjonarnego, komputera przenośnego, monitora LCD 19 cali, systemu operacyjnego Windows 7 Proffesional, drukarki laserowej czarno-białej, przenośnej tablicy multimedialnej SMART BOARD, projektora multimedialnego, serwera, z zastosowaniem stawki podatku VAT w wysokości 0 % – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 czerwca 2010r. wpłynął do tutejszego organu wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stwierdzenia czy jako niepubliczna placówka oświatowa, Wnioskodawca może dokonać zakupu sprzętu komputerowego, w tym komputera stacjonarnego, komputera przenośnego, monitora LCD 19 cali, systemu operacyjnego Windows 7 Proffesional, drukarki laserowej czarno-białej, przenośnej tablicy multimedialnej SMART BOARD, projektora multimedialnego, serwera, z zastosowaniem stawki podatku VAT w wysokości 0 %.

Wniosek został uzupełniony pismem, które wpłynęło do tut. organu w dniu 19 sierpnia 2010r., będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu nr IBPP1/443-553/10/MS z dnia 4 sierpnia 2010r.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą pod nazwą B. S. of E. od 23 stycznia 1991r. Podstawowym przedmiotem są usługi edukacyjne, polegające na prowadzeniu kursów języków obcych. Swoje usługi Wnioskodawca świadczy zarówno dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, jak również podmiotów gospodarczych. Przeważająca grupa uczniów to osoby poniżej 18-go roku życia. Uzupełnieniem oferty jest sprzedaż podręczników do nauki języków obcych oraz usługi tłumaczenia przysięgłego. Firma prowadzi swoją działalność w 3 placówkach, tj. w D., T. i J. Podmiot jest wpisany w ewidencji szkół i placówek niepublicznych Powiatu D. prowadzonej przez Starostwo Powiatowe w D. pod numerem 11/99. Pierwotną datą wpisu placówki do ewidencji szkół i placówek niepublicznych jest 22 luty 1992r.

Organem dokonującym wpisu był Kurator Oświaty w T. W związku z reformą administracyjną obecnie nadzór pedagogiczny nad placówką sprawuje Kuratorium Oświaty w R. Pani B. K. jako właściciel ponosi pełną odpowiedzialność za zobowiązania podmiotu, który prowadzi. W związku z rozwojem prowadzonej działalności B. S. of E. Wnioskodawca zamierza zwiększyć liczbę posiadanych komputerów stacjonarnych, przenośnych, tablic multimedialnych, które w swojej budowie charakteryzują się cechami wspólnymi dla komputerów oraz urządzeń peryferyjnych, takich jak drukarki w celach stałej poprawy standardu świadczonych usług edukacyjnych.

Uzupełniając wniosek Wnioskodawca stwierdził, że jest placówką oświatową, o której mowa w art. 83 ust. 1 pkt 26 oraz art. 43 ust. 9 ustawy o VAT.

Sprzęt komputerowy jaki Wnioskodawca zamierza nabyć to:

  • komputer stacjonarny: procesor Intel Core i3, pamięć RAM 4 GB, dysk HDD 320 GB, płyta główna H55M, karta graficzna zintegrowana, napęd optyczny DVDRW, czytnik pamięci flash,
  • komputer przenośny: procesor Intel Core i3, pamięć RAM 4 GB, dysk HDD 320 GB, karta graficzna zintegrowana, napęd optyczny DVDRW, czytnik pamięci flash,
  • monitor LCD 19 cali,
  • system operacyjny Windows 7 Proffesional,
  • drukarka laserowa czarno-biała,
  • przenośna tablica multimedialna SMART BOARD przekątna ekranu 64 cale,
  • projektor multimedialny (technologia DLP, rozdzielczość WXGA (1280x720), jasność 600-1000 lumenów),
  • serwer: konfiguracja podstawowa R510 Chassis, Up to 8x3.5" Hot-Plug HDs, Intel 55xx Support, LCD Diags, Supports Hot Swap PSUs, procesor Intel Xeon® E5504; 4C, 2.00Ghz, 4M Cache, 4.86 GT/s QPI, 80W TDP, 800MHz Max Mem, pamięć 2GB Memory for 1 CPU, DDR3, 1066MHz (2x1 GB Single Ranked UDIMMs), urządzenia optyczne 16X DVD+/-RW Drive SATA for Win2K8 R2, dysk twardy (3x) 146GB, SAS, 6Gbps, 2.5-inch, 10K RPM Hybrid Hard Drive (Hot Plug) in 3.5-inch Carrier, system operacyjny zainstalowany fabrycznie Windows Server®2008SP2, Standard Edition, Includes 5 CALs English.

Sformułowanie z wniosku z dnia 30 maja 2010r., „które w swojej budowie charakteryzują się cechami wspólnymi dla komputerów oraz urządzeń peryferyjnych takich jak drukarki” odnosi się do przenośnych tablic multimedialnych.

Dokonujący dostawy wskazanego we wniosku sprzętu komputerowego będzie posiadał stosowne zamówienie potwierdzone przez organ nadzorujący placówkę oświatową (w przedmiotowym przypadku Wnioskodawcę).

Dostawca przekaże kopię przedmiotowego zamówienia potwierdzonego przez organ nadzorujący placówką oświatową do właściwego urzędu skarbowego.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy jako niepubliczna placówka kształcenia ustawicznego, B. S. of E. może dokonać zakupu sprzętu komputerowego, w tym komputerów stacjonarnych, przenośnych, tablic multimedialnych które w swojej budowie charakteryzują się cechami wspólnymi dla komputerów oraz urządzeń peryferyjnych, takich jak drukarki stosując stawkę 0% podatku od towarów i usług...

Kto, wg art. 83 ust. 14 ustawy o podatku od towarów i usług powinien potwierdzić zamówienie, którego kopię powinno się przekazać do Urzędu Skarbowego...

Zdaniem Wnioskodawcy, jako niepubliczna placówka kształcenia ustawicznego B. S. of E. ma prawo do zastosowania stawki podatku od towarów i usług w wysokości 0% przy zakupie sprzętu komputerowego, tj. komputerów stacjonarnych, przenośnych, tablic mułtimedialnych które w swojej budowie charakteryzują się cechami wspólnymi dla komputerów oraz urządzeń peryferyjnych, takich jak drukarki. W związku, iż właścicielem placówki jest osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, nie ma konieczności potwierdzania zamówienia zakupu przez organ nadzorujący.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Natomiast jak stanowi art. 2 pkt 6 przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Co do zasady, zgodnie z przepisem art. 41 ust. 1 ww. ustawy o VAT, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Jednakże ustawodawca przewidział również możliwość zastosowania stawki obniżonej dla określonych czynności i w określonych okolicznościach m.in. w art. 83 ustawy o VAT.

I tak, w myśl art. 83 ust. 1 pkt 26 lit. a ww. ustawy stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do dostaw sprzętu komputerowego dla placówek oświatowych przy zachowaniu warunków, o których mowa w ust. 13-15.

Stosownie do art. 83 ust. 13 ustawy o VAT opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 0% podlegają towary wymienione w załączniku nr 8 do ustawy, tj.:

  1. Jednostki centralne komputerów, serwery, monitory, zestawy komputerów stacjonarnych,
  2. Drukarki,
  3. Skanery,
  4. Urządzenia komputerowe do pism Braille’a (dla osób niewidomych i niedowidzących),
  5. Urządzenia do transmisji danych cyfrowych (w tym koncentratory i switche sieciowe, routery i modemy).

Jak stanowi art. 83 ust. 14 pkt 1 ww. ustawy, dokonujący dostawy, o której mowa w ust. 1 pkt 26, stosuje stawkę podatku 0%, pod warunkiem posiadania stosownego zamówienia potwierdzonego przez organ nadzorujący daną placówkę oświatową, zgodnie z odrębnymi przepisami - w przypadku dostawy, o której mowa w ust. 1 pkt 26 lit. a.

Dostawca obowiązany jest przekazać kopię dokumentów, o których mowa w ust. 14, do właściwego urzędu skarbowego (art. 83 ust. 15 ustawy o VAT).

Należy zaznaczyć, że przez placówki oświatowe, o których mowa w art. 83, rozumie się szkoły i przedszkola publiczne i niepubliczne, szkoły wyższe i placówki opiekuńczo-wychowawcze (art. 43 ust. 9 ustawy o VAT).

Zgodnie z przedstawionym we wniosku opisem zdarzenia przyszłego Wnioskodawca zamierza zakupić:

  • komputer stacjonarny: procesor Intel Core i3, pamięć RAM 4 GB, dysk HDD 320 GB, płyta główna H55M, karta graficzna zintegrowana, napęd optyczny DVDRW, czytnik pamięci flash,
  • komputer przenośny: procesor Intel Core i3, pamięć RAM 4 GB, dysk HDD 320 GB, karta graficzna zintegrowana, napęd optyczny DVDRW, czytnik pamięci flash,
  • monitor LCD 19 cali,
  • system operacyjny Windows 7 Proffesional,
  • drukarkę laserową czarno-białą,
  • przenośną tablicę multimedialną SMART BOARD przekątna ekranu 64 cale,
  • projektor multimedialny (technologia DLP, rozdzielczość WXGA (1280x720), jasność 600-1000 lumenów),
  • serwer: konfiguracja podstawowa R510 Chassis, Up to 8x3.5" Hot-Plug HDs, Intel 55xx Support, LCD Diags, Supports Hot Swap PSUs, procesor Intel Xeon® E5504; 4C, 2.00Ghz, 4M Cache, 4.86 GT/s QPI, 80W TDP, 800MHz Max Mem, pamięć 2GB Memory for 1 CPU, DDR3, 1066MHz (2x1 GB Single Ranked UDIMMs), urządzenia optyczne 16X DVD+/-RW Drive SATA for Win2K8 R2, dysk twardy (3x) 146GB, SAS, 6Gbps, 2.5-inch, 10K RPM Hybrid Hard Drive (Hot Plug) in 3.5-inch Carrier, system operacyjny zainstalowany fabrycznie Windows Server®2008SP2, Standard Edition, Includes 5 CALs English.

Wnioskodawca jest placówką oświatową, o której mowa w art. 83 ust. 1 pkt 26 oraz art. 43 ust. 9 ustawy o VAT.

Dokonujący dostawy wskazanego sprzętu komputerowego będzie posiadał stosowne zamówienie potwierdzone przez organ nadzorujący placówkę oświatową (w przedmiotowym przypadku Wnioskodawcę).

Dostawca przekaże kopię przedmiotowego zamówienia potwierdzonego przez organ nadzorujący placówką oświatową do właściwego urzędu skarbowego.

W związku z powyższym Wnioskodawca powziął wątpliwości, czy dostawa ww. sprzętu komputerowego, tj. komputera stacjonarnego, komputera przenośnego, monitora LCD 19 cali, systemu operacyjnego Windows 7 Proffesional, drukarki laserowej czarno-białej, przenośnej tablicy multimedialnej SMART BOARD, projektora multimedialnego, serwera podlega opodatkowaniu preferencyjną stawką podatku VAT w wysokości 0%.

Z cytowanych powyżej przepisów prawa wynika, iż nie każdy sprzęt komputerowy, będący przedmiotem dostawy dla placówek oświatowych, będzie opodatkowany stawką podatku VAT w wysokości 0%, lecz tylko i wyłącznie wymieniony w załączniku nr 8 do ustawy. Wszystkie nie wymienione w załączniku towary wchodzące w skład sprzętu komputerowego będą opodatkowane stawką podstawową VAT, czyli 22%.

Z treści cyt. załącznika nr 8 do ustawy wynika, że ustawodawca nie określił zakresu urządzeń opodatkowanych obniżoną stawką podatku w powiązaniu z konkretnymi grupowaniami statystycznymi lub posiadanymi funkcjami, lecz wymienił z nazwy konkretne urządzenia.

Jednocześnie w odniesieniu do wymienionych w załączniku nr 8 do ustawy o VAT urządzeń komputerowych ustawodawca poza wskazaniem podmiotów, które mogą ten sprzęt nabywać z preferencyjną stawką podatku VAT w wysokości 0% (art. 43 ust. 9 ustawy o VAT), przy spełnieniu warunków wynikających z art. 83 ust. 14 pkt 1 i art. 83 ust. 15 ustawy o VAT, nie wskazał żadnych dodatkowych ograniczeń w szczególności w zakresie wykorzystania przedmiotowego sprzętu przez jego nabywcę.

Zatem dostawa komputera stacjonarnego, monitora LCD 19”, drukarki laserowej czarno-białej oraz serwera w ramach zawartej przez Wnioskodawcę umowy z dostawcą, przy spełnieniu warunków wymienionych w przepisach art. 83 ust. 13 – 15 ustawy o podatku od towarów i usług będzie opodatkowana stawką VAT w wysokości 0% na podstawie przepisu art. 83 ust. 1 pkt 26 ww. ustawy w związku odpowiednio z poz. 1 (komputer stacjonarny, serwer, monitor LCD 19”), poz. 2 (drukarka laserowa czarno-biała) załącznika nr 8 do ustawy o VAT.

Natomiast dostawa na rzecz Wnioskodawcy komputera przenośnego, systemu operacyjnego Windows 7 Proffesional, przenośnej tablicy multimedialnej SMART BOARD, projektora multimedialnego, mimo spełnienia warunków wymienionych w przepisach art. 83 ust. 13 – 15 ustawy o podatku od towarów i usług, z uwagi na to, że wskazany sprzęt komputerowy nie został wymieniony w załączniku nr 8 do ustawy o VAT nie będzie mogła korzystać z opodatkowania preferencyjną stawką VAT w wysokości 0% na podstawie przepisu art. 83 ust. 1 pkt 26 ww. ustawy o VAT.

Tym samym należy stwierdzić, iż ewentualna dostawa komputera przenośnego, systemu operacyjnego Windows 7 Proffesional, przenośnej tablicy multimedialnej SMART BOARD, projektora multimedialnego na rzecz Wnioskodawcy opodatkowana będzie stawką podatku VAT w wysokości 22%.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy, że ma prawo do nabycia całości wskazanego we wniosku sprzętu komputerowego z zastosowaniem 0% stawki podatku należało uznać za nieprawidłowe.

W tym miejscu wskazać należy, że Wnioskodawca we wniosku nie sprecyzował, jaki dokładnie rodzaj drukarki będzie przedmiotem dostawy i w jakie funkcje jest ona wyposażona. Zgodnie z definicją zawartą w internetowym Słowniku Języka Polskiego (http://sjp.pwn.pl/) pojęcie „drukarka” oznacza: „1. urządzenie podłączone do komputera, służące do drukowania tekstów i rysunków zapisanych na dysku 2. maszyna biurowa do drukowania krótkich tekstów”. Zatem należy zastrzec, iż niniejsza interpretacja jest wydawana w oparciu o zdarzenie przyszłe, zgodnie z którym pojęcie „drukarka” oznacza urządzenie wymienione w poz. 2 załącznika nr 8 do ustawy o VAT – tj. urządzenie, którego jedynym zadaniem jest drukowanie tekstów, rysunków lub zdjęć. Zaznaczyć należy, iż załącznik nr 8 do ustawy o VAT nie wymienia urządzeń wielofunkcyjnych. Zatem jeżeli użyte we wniosku określenie „drukarka” oznacza, iż dana drukarka wyposażona jest również np. w funkcje kopiarki, skanera, faksu lub telefonu, to należy stwierdzić, iż przedmiotem zapytania Wnioskodawcy nie jest „drukarka” lecz „urządzenie wielofunkcyjne”, które nie jest wymienione w załączniku nr 8 do ustawy o VAT. Tym samym należy stwierdzić, iż ewentualna dostawa „urządzenia wielofunkcyjnego” na rzecz Wnioskodawcy opodatkowana będzie stawką podatku VAT w wysokości 22%.

Ponadto jak już wcześniej wskazano zgodnie z art. 83 ust. 14 pkt 1 ustawy o VAT, dokonujący dostawy, o której mowa w ust. 1 pkt 26, stosuje stawkę podatku 0%, pod warunkiem posiadania stosownego zamówienia potwierdzonego przez organ nadzorujący daną placówkę oświatową, zgodnie z odrębnymi przepisami - w przypadku dostawy, o której mowa w ust. 1 pkt 26 lit. a.

Powyższy przepis nie warunkuje konieczności potwierdzania, przez organ nadzorujący daną placówkę oświatową, zamówienia na dostawę sprzętu wymienionego w załączniku nr 8 do ustawy o VAT od statusu placówki oświatowej a w szczególności czy placówka oświatowa jest placówką publiczną czy niepubliczną.

Powyższe wynika wprost z postanowień art. 43 ust. 9 ustawy o VAT, zgodnie z którymi przez placówki oświatowe, o których mowa w art. 83 (w odniesieniu do których dostawa sprzętu komputerowego wymienionego w załączniku nr 8 do ustawy o VAT może korzystać z opodatkowania preferencyjną stawką podatku w wysokości 0 %), rozumie się szkoły i przedszkola publiczne i niepubliczne, szkoły wyższe i placówki opiekuńczo-wychowawcze.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy w zakresie stwierdzenia, że z uwagi na to, iż Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą nie ma konieczności potwierdzenia zamówienia zakupu przez organ zamawiający, należało uznać za nieprawidłowe.

Stanowisko Wnioskodawcy oceniane całościowo należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienia się, że niniejsza interpretacja indywidualna traci swoją ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego zdarzenia przyszłego lub zmiany stanu prawnego.

Kwestię jaki konkretnie organ jest organem nadzorującym Wnioskodawcę (jeżeli Wnioskodawca jest placówką oświatową zgodnie z art. 43 ust. 9 ustawy o VAT) nie regulują przepisy prawa podatkowego (zgodnie z ww. art. 3 pkt 2 ustawy Ordynacja podatkowa przepisy ustaw podatkowych), a także przepisy aktów wykonawczych wydanych na podstawie ustaw podatkowych.

Zatem tutejszy organ nie jest organem uprawnionym do udzielenia interpretacji odnośnie stwierdzenia jaki organ (jaki konkretnie podmiot), w myśl odrębnych przepisów, jest organem nadzorującym Wnioskodawcę, który zgodnie z art. 83 ust. 14 ustawy o VAT powinien potwierdzić zamówienie na dostawę sprzętu komputerowego.

Jednocześnie uzupełniając wniosek Wnioskodawca stwierdził, że dokonujący dostawy wskazanego we wniosku sprzętu komputerowego będzie posiadał stosowne zamówienie potwierdzone przez organ nadzorujący placówkę oświatową (w przedmiotowym przypadku Wnioskodawcę).

Zatem tut. organ stwierdza, że mając na uwadze powyższe przedmiotem niniejszej interpretacji nie była kwestia kto (jaki organ nadzorujący Wnioskodawcę), wg art. 83 ust 14 ustawy o podatku od towarów i usług powinien potwierdzić zamówienie, którego kopię powinno się przekazać do Urzędu Skarbowego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, ul. Józefa Ignacego Kraszewskiego 4A, 35-016 Rzeszów po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj