Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP2/443-633/10-5/AO
z 10 listopada 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP2/443-633/10-5/AO
Data
2010.11.10



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku

Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Ewidencje --> Ewidencja sprzedaży


Słowa kluczowe
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
prawo do odliczenia
prawo do odliczenia
rozpoczęcie działalności gospodarczej
rozpoczęcie działalności gospodarczej


Istota interpretacji
Czy Wnioskodawca może odliczyć VAT wykazany na zakupowych fakturach, które otrzymał przed rozpoczęciem działalności gospodarczej?Czy Wnioskodawca prawidłowo wykonał rejestr zakupów VAT ujmując w nim wszystkie faktury zakupowe od dnia 13.07.2010r.?



Wniosek ORD-IN 354 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 19 sierpnia 2010r. (data wpływu 26.08.2010r.), uzupełnionym na wezwanie tut. Organu z dnia 14 października 2010r. znak sprawy IPPP2/443-633/10-2/AO pismem z dnia 19 października 2010r. (data wpływu 22.10.2010r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług dotyczącej odliczenia podatku VAT wykazanego na fakturach zakupowych otrzymanych przed rozpoczęciem działalności gospodarczej i ujęcia w rejestrze zakupów VAT wszystkich faktur zakupowych od dnia zarejestrowania jako czynny podatnik VAT - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 sierpnia 2010r. do Izby Skarbowej w Warszawie, Biura Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie w zakresie podatku od towarów i usług dotyczącej odliczenia podatku VAT wykazanego na fakturach zakupowych otrzymanych przed rozpoczęciem działalności gospodarczej i ujęcia w rejestrze zakupów VAT wszystkich faktur zakupowych od dnia zarejestrowania jako czynny podatnik VAT. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 19 października 2010r. (data wpływu 22.10.2010r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. Organu z dnia 14 października 2010r. znak sprawy IPPP2/443-633/10-2/AO

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jako osoba bezrobotna w lipcu 2010r. otrzymał z Powiatowego Urzędu Pracy, z Funduszu Pracy, środki na podjęcie działalności gospodarczej w kwocie x zł (dalej zwane dotacją z Urzędu Pracy).

W dniu 13.07.2010r. Wnioskodawca uzyskał wpis do ewidencji działalności gospodarczej z datą rozpoczęcia 21.07.2010r. W dniu 13.07.2010r. Wnioskodawca złożył w Urzędzie Skarbowym w P. (zgodnie z siedzibą firmy) VAT-R, zgłoszenie rejestracyjne w zakresie podatku od towarów i usług. Potwierdzenie złożonego VAT-R z Urzędu Skarbowego Wnioskodawca otrzymał w dniu 19.07.2010r. Na formularzu VAT-R Wnioskodawca dokonał wyboru rezygnacji ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 lub ust. 9.

Zgodnie z podpisaną umową z UP w M. oraz celem uruchomienia firmy od dnia 13.07.2010r. Wnioskodawca rozpoczął zakupy: towary handlowe oraz pozostałe wydatki tj. lustra, gabloty, środki czystości, środki biurowe (żadne z nich nie przekracza kwoty 3 500 zł). Wnioskodawca poniósł koszty celem uruchomienia firmy, która będzie osiągać przychody. Wszystkie otrzymane faktury zakupowe od dnia 13.07.2010r. do dnia 21.07.2010r. zawierają pełną nazwę firmy Wnioskodawcy.

Ponadto Wnioskodawca wskazuje, że jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług zarejestrowanym jako podatnik VAT od dnia 13 lipca 2010r. Wcześniej nie prowadził działalności gospodarczej. Remanent Wnioskodawca sporządził na zakupione towary przed rozpoczęciem działalności, które ujął w remanencie początkowym na dzień rozpoczęcia działalności gospodarczej tj. na dzień 21.07.2010r. i wpisał tylko do księgi przychodów i rozchodów.

Natomiast do celów rozliczenia podatku od towarów i usług Wnioskodawca ujął wszystkie faktury zakupowe od dnia 13.07.2010r. w rejestrze zakupów VAT. Wnioskodawca wskazuje, że wszystkie zakupione towary i artykuły będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Jednocześnie nadmienia, że wszystkie poniesione zakupy związane są z Jego działalnością gospodarczą i mają wpływ na osiąganie przychodu.

W związku z powyższym zadano następujące pytania (sformułowane w uzupełnieniu do złożonego wniosku):

  1. Czy Wnioskodawca może odliczyć VAT wykazany na zakupowych fakturach, które otrzymał przed rozpoczęciem działalności gospodarczej...
  2. Czy Wnioskodawca prawidłowo wykonał rejestr zakupów VAT ujmując w nim wszystkie faktury zakupowe od dnia 13.07.2010r....

Zdaniem Wnioskodawcy,

Środki uzyskane z Urzędu Pracy przeznaczone są na uruchomienie działalności gospodarczej. W związku z powyższym Wnioskodawca zakupił towary handlowe oraz poniósł inne wydatki, które pozwolą na uzyskanie dochodu.

Według oceny Wnioskodawcy, faktury które otrzymał od dnia 13.07.2010r. są kosztem uzyskania przychodów. Od 13.07.2010r. Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, a zatem VAT naliczony powinien być ujęty w rejestrze zakupów VAT i naliczony w deklaracji VAT-7K za trzeci kwartał.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z dyspozycją zawartą w art. 96 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podmioty, o których mowa w art. 15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne (…). Ust. 4 tego artykułu stanowi, iż naczelnik urzędu skarbowego rejestruje podatnika i potwierdza jego zarejestrowanie jako „podatnika VAT czynnego” (…).

Jednocześnie ustawodawca na podstawie art. 99 ust. 1 ww. ustawy nałożył na podatników, o których mowa w art. 15, obowiązek składania w urzędzie skarbowym deklaracji podatkowych za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu (…). Mali podatnicy, którzy wybrali metodę kasową, składają w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy kwartalne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym kwartale (art. 99 ust. 2 ustawy o VAT). Ponadto na mocy art. 99 ust. 3 cyt. ustawy podatnicy, o których mowa w ust. 1, inni niż podatnicy rozliczający się metodą kasową, mogą również składać deklaracje podatkowe, o których mowa w ust. 2, po uprzednim pisemnym zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego, najpóźniej do 25. dnia drugiego miesiąca kwartału, za który będzie po raz pierwszy złożona kwartalna deklaracja podatkowa. Podatnik rozpoczynający w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu dokonuje zawiadomienia, o którym mowa w zdaniu pierwszym, w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym rozpoczął wykonywanie tych czynności.

Zatem, w momencie złożenia zgłoszenia rejestracyjnego, tj. złożenia w urzędzie skarbowym druku VAT-R, podmiot uzyskuje formalnie status podatnika podatku od towarów i usług oraz od tego dnia przysługuje mu prawo do wystawiania faktur VAT, jak również do odliczania podatku naliczonego od dokonywanych zakupów.

Z treści art. 15 ust. 1 cyt. ustawy wynika, że podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Podstawowe uprawnienia podatnika dotyczące obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zawarte zostały w art. 86 ust. 1 ww. ustawy. Zgodnie z tym przepisem w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Przedstawiona zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

Generalnie kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika (art. 86 ust. 2 ustawy o VAT) z zastrzeżeniem kolejnych ustępów powołanego przepisu. Treść art. 86 ust. 10 i 11 ww. ustawy wskazuje na terminy, w jakich podatnik może z tego uprawnienia skorzystać. Zgodnie bowiem z treścią art. 86 ust. 10 pkt 1 cyt. ustawy prawo podatnika do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-5 oraz ust. 11, 12, 16 i 18. Jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych (art. 86 ust. 11 ustawy o VAT).

Prawo to wynika z samej konstrukcji podatku od towarów i usług i zapewnia neutralność tego podatku dla czynnych podatników VAT. Ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w określonych terminach, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, m.in. tego, że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.

Przepisy ustawy przewidują sytuacje, w których podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, pomimo, że spełnione są generalne przesłanki upoważniające do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Ograniczenia te zawarte są w art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z uregulowaniami art. 88 ust. 4 ww. ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20 (przypadek ten nie ma zastosowania w przedmiotowej sprawie).

Podatnik nabywa prawo do odliczenia podatku naliczonego w momencie otrzymania faktury, lecz aby uprawnienie to zrealizować musi posiadać status podatnika VAT czynnego. Prawo to podatnik może zrealizować dopiero w dniu złożenia rozliczenia (deklaracji) dla podatku od towarów i usług w obowiązującym do jej złożenia terminie.

Należy podkreślić, iż jedną z fundamentalnych zasad konstrukcji podatku od towarów i usług jest prawo podatnika do odliczenia podatku zapłaconego w cenie przy nabyciu towarów i usług związanych z działalnością gospodarczą. Podstawowa zasada wspólnego systemu VAT jaką jest zasada neutralności podatku, jest rozumiana jako stosowanie podatku od towarów i usług na wszystkich etapach obrotu gospodarczego z równoczesnym prawem do potrącenia podatku zawartego w poprzedniej fazie obrotu. Wszelkie ograniczenia prawa do odliczenia podatku naliczonego wpływają na neutralność tego podatku i mogą wynikać jedynie z wyraźnej regulacji ustawowej.

Na podstawie art. 109 ust. 3 ustawy o VAT podatnicy, z wyjątkiem podatników wykonujących wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 i 82 ust. 3 oraz zwolnionych od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9, są obowiązani prowadzić ewidencję zawierającą: kwoty określone w art. 90, dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokość podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżające kwotę podatku należnego oraz kwotę podatku podlegającą wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu oraz inne dane służące do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej, a w przypadkach określonych w art. 120 ust. 15, art. 125, 134, 138 - dane określone tymi przepisami niezbędne do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług zarejestrowanym jako podatnik VAT od dnia 13 lipca 2010r. Zgodnie z podpisaną umową z UP w M. oraz celem uruchomienia firmy od dnia 13.07.2010r. Wnioskodawca rozpoczął zakupy: towary handlowe oraz pozostałe wydatki tj. lustra, gabloty, środki czystości, środki biurowe. Wszystkie otrzymane faktury zakupowe od dnia 13.07.2010r. do dnia 21.07.2010r. zawierają pełną nazwę firmy Wnioskodawcy. Do celów rozliczenia podatku od towarów i usług Wnioskodawca ujął wszystkie faktury zakupowe od dnia 13.07.2010r. w rejestrze zakupów VAT. Wszystkie zakupione towary i artykuły będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony powstaje u wszystkich podatników podatku od towarów i usług, o ile wykażą, że zakupy były związane z bieżącą lub przyszłą działalnością opodatkowaną. Trzeba rozróżnić moment powstania prawa do odliczenia od momentu skorzystania z tego prawa. Realizacja prawa do odliczenia następuje poprzez złożenie deklaracji podatkowej, wyrażającej wolę skorzystania przez podatnika z prawa do odliczenia. Na podstawie art. 86 ust. 10 ustawy o VAT prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z nabyciem towarów związanych z przyszłymi czynnościami opodatkowanymi powstało w okresie rozliczeniowym, w którym Wnioskodawca otrzymał faktury, a realizacja tego prawa następuje poprzez złożenie deklaracji podatkowej za ten okres rozliczeniowy. W chwili skorzystania z tego prawa Wnioskodawca musi posiadać status podatnika zarejestrowanego do celu podatku od towarów i usług.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz powołane powyżej przepisy prawa podatkowego, należy stwierdzić, iż Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego wykazanego w fakturach zakupowych, które otrzymał od 13.07.2010r. tj. od momentu rejestracji jako czynny podatnik VAT z uwzględnieniem ograniczeń zawartych w art. 88 ustawy o VAT.

Z dniem rejestracji Wnioskodawca, w świetle ustawy o podatku od towarów i usług, rozpoczął działalność gospodarczą. Wobec czego wszystkie faktury zakupowe od dnia 13.07.2010r. do dnia 21.07.2010r. Wnioskodawca otrzymał w ramach rozpoczętej działalności gospodarczej. Faktury wystawione są na rzecz Wnioskodawcy i dokumentują zakupy służące przyszłej opodatkowanej działalności gospodarczej. W sytuacji rozliczeń kwartalnych Wnioskodawca ujmuje podatek naliczony z otrzymanych faktur (od dnia 13.07.2010r. do dnia 21.07.2010r.) w deklaracji podatkowej za III kwartał. Odliczenie przysługuje z uwagi na związek dokonanych zakupów z wykonaniem czynności opodatkowanych.

Ponadto, zgodnie z przytoczonym wyżej art. 109 ust. 3 ustawy o VAT, na Wnioskodawcę będącego zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT nałożony został obowiązek prowadzenia ewidencji na potrzeby podatku VAT, o której mowa w tym przepisie. Wobec powyższego, Wnioskodawca obowiązany jest prowadzić ewidencję zawierającą m.in. kwoty podatku naliczonego obniżające kwotę podatku należnego.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Jednocześnie Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie informuje, iż z uwagi na fakt, że złożony wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego z dnia 19.08.2010 r. wpłynął do tut. Organu w dniu 26.08.2010 r. Podatnik winien wnieść opłatę w wysokości 40 zł (od dnia 20.09.2008r. opłata za wydanie interpretacji indywidualnej wynosi 40 zł – art. 14f § 1 Ordynacji podatkowej). Podatnik dokonał wpłaty w wysokości 75 zł za wydanie interpretacji indywidualnej w dniu 24.08.2010r. (data wpływu 26.08.2010r.). Zatem kwota w wysokości 35 zł, zgodnie z art. 14f § 2a Ordynacji Podatkowej zostanie zwrócona przekazem pocztowym na adres wskazany w części B.3.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj