Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB3/423-328/10-7/GC
z 28 lipca 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB3/423-328/10-7/GC
Data
2010.07.28



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Różnice kursowe


Słowa kluczowe
konto
konto
rachunek bankowy
rachunek bankowy
różnice kursowe
różnice kursowe
różnice kursowe zrealizowane
różnice kursowe zrealizowane
waluta obca
waluta obca
zobowiązanie
zobowiązanie


Istota interpretacji
Czy Spółka ma prawo do zaliczenia w koszty lub przychody finansowe różnice kursowe powstałe przy przekazywaniu środków walutowych pomiędzy rachunkami, a tym samym traktować je jako zrealizowane różnice kursowe i co za tym idzie również jako koszty lub przychody podatkowe?



Wniosek ORD-IN 844 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki - przedstawione we wniosku z dnia 06 kwietnia 2010 r. (data wpływu 12.04.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie różnic kursowych powstałych na skutek przesunięcia środków finansowych pomiędzy rachunkami bankowymi Spółki – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 kwietnia 2010 r. został złożony ww. wniosek – uzupełniony pismami z dnia 24 czerwca 2010 r. (data wpływu 28.06.2010 r.) oraz z dnia 06 lipca 2010 r. (data wpływu 12.07.2010 r.) - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie różnic kursowych powstałych na skutek przesunięcia środków finansowych pomiędzy rachunkami bankowymi Spółki.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka posiada kilka rachunków walutowych w różnych bankach i w różnych walutach. Często dokonywane są transakcje przekazywania walut pomiędzy rachunkami. W chwili wprowadzania do ksiąg wyciągu bankowego z szeregiem operacji, system księgowy używany przez Spółkę, nadaje dla każdej pojedynczej transakcji kurs waluty systemowy, którym jest średni kurs NBP.

Codziennie przed rozpoczęciem pracy systemu księgowego wgrywane są do niego odpowiednie tabele kursowe, które system wykorzystuje odpowiednio dla operacji księgowych wyrażonych w walucie obcej. System nie posiada technicznej możliwości wprowadzenia jednej pozycji wyciągu bankowego po innym kursie waluty niż systemowym. W związku z powyższym, transakcja przekazania waluty z jednego rachunku na drugi powoduje powstanie różnic kursowych, które nie powinny powstawać.

Różnice te na bieżąco wyksięgowywane są w koszty / przychody z tytułu różnic kursowych, innych niż zrealizowane różnice kursowe powstałe w wyniku wpływu lub wypływu waluty z rachunku.

Spółka dokonuje szeregu operacji spłaty zobowiązań wyrażonych w walucie obcej. Zobowiązania te regulowane są za pośrednictwem rachunków walutowych po odpowiednim kursie. W chwili dokonania transakcji naliczane są zrealizowane różnice kursowe, które na podstawie art. 15a ust. 2 i 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zaliczane są odpowiednio do przychodów lub kosztów finansowych, które są przychodami lub kosztami podatkowymi.

Spółka rozlicza różnice kursowe w oparciu o przepisy podatkowe (tj. zgodnie z art. 15a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

Pismem z dnia 06 lipca 2010 r. (data wpływu 12.07.2010 r.) Spółka uzupełniła przedmiotowy wniosek wskazując, że zdanie „transakcja przekazania waluty z jednego rachunku na drugi…” należy rozumieć jako przesunięcie waluty pomiędzy różnymi, należącymi do Spółki, rachunkami bankowymi prowadzonymi w walutach obcych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Spółka ma prawo do zaliczenia w koszty lub przychody finansowe różnice kursowe powstałe przy przekazywaniu środków walutowych pomiędzy rachunkami, a tym samym traktować je jako zrealizowane różnice kursowe i co za tym idzie również jako koszty lub przychody podatkowe...

Pismem z dnia 06 lipca 2010 r. (data wpływu 12.07.2010 r.) doprecyzowano powyższe pytanie w taki sposób, że stwierdzono iż sformułowania - „różnice kursowe powstałe przy przekazywaniu środków walutowych pomiędzy rachunkami” dotyczy różnic kursowych powstałych przy przesunięciu waluty pomiędzy różnymi, należącymi do Spółki rachunkami bankowymi prowadzonymi w walutach obcych.

Zdaniem Wnioskodawcy, różnice kursowe powstałe przy przekazywaniu środków walutowych pomiędzy rachunkami są różnicami kursowymi zrealizowanymi, gdyż różnice te pośrednio wpływają na wartość zrealizowanych różnic kursowych powstałych przy transakcji wpłaty bądź wypłaty środków z rachunku walutowego.

Spółka stoi na stanowisku, że różnice te są różnicami podatkowymi. Pomimo pierwotnie innego sposobu prezentacji operacji gospodarczej jej efekt w postaci różnic pozostaje bez zmian.

Poniżej prosty przykład rozwiązania powszechnie stosowanego oraz przyjętego przez Spółkę, narzuconego przez ograniczenia techniczne programu księgowego. Jak widać z poniższego przykładu, różnica powstaje z powodu niezastosowania przez system kursu bankowego. W to miejsce system zaciąga dane z tabel kursowych wgrywanych do systemu (…).

Przekazanie środków pomiędzy kontami walutowymi nastąpiło na podstawie wyciągu bankowego nr x na kwotę 600.000 CZK z konta koron czeskich na konto dolarów USD. Na konto dolarowe USD wpłynęły środki w wysokości 30.606,78 USD na podstawie wyciągu bankowego nr x.

Spłata zobowiązań nastąpiła na podstawie faktur zakupu wyrażonych w USD, nr faktur: x, na kwoty odpowiednio: 2.112,80 USD, 27.067,00 USD, 1.426,98 USD, w sumie kwota zejść z konta 30.606,78 USD.

Ponadto, zgodnie ze stanowiskiem Spółki przedstawionym w piśmie z dnia 06 lipca 2010 r. (data wpływu 12.07.2010 r.), różnice kursowe powstałe przy przesunięciu waluty pomiędzy różnymi, należącymi do Niej rachunkami bankowymi prowadzonymi w walutach obcych są różnicami kursowymi zrealizowanymi, gdyż pośrednio wpływają na wartość zrealizowanych różnic kursowych, powstałych na operacjach bankowych, takich jak np.: zapłata zobowiązania.

W związku z powyższym, Spółka uważa, że w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowią one przychody bądź koszty podatkowe.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 15a ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowego od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), różnice kursowe zwiększają odpowiednio przychody jako dodatnie różnice kursowe albo koszty uzyskania przychodów jako ujemne różnice kursowe w kwocie wynikającej z różnicy między wartościami określonymi w ust. 2 i 3.

Stosownie do art. 15a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dodatnie różnice kursowe powstają, jeżeli wartość:

  1. przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest niższa od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia,
  2. poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest wyższa od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia,
  3. otrzymanych lub nabytych środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej w dniu ich wpływu jest niższa od wartości tych środków lub wartości pieniężnych w dniu zapłaty lub innej formy wypływu tych środków lub wartości pieniężnych, według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni, z zastrzeżeniem pkt 4 i 5,
  4. kredytu (pożyczki) w walucie obcej w dniu jego udzielenia jest niższa od wartości tego kredytu (pożyczki) w dniu jego zwrotu, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni,
  5. kredytu (pożyczki) w walucie obcej w dniu jego otrzymania jest wyższa od wartości tego kredytu (pożyczki) w dniu jego spłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni.


Natomiast w myśl art. 15a ust. 3 ww. ustawy, ujemne różnice kursowe powstają, jeżeli wartość

  1. przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest wyższa od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia,
  2. poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest niższa od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia,
  3. otrzymanych lub nabytych środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej w dniu ich wpływu jest wyższa od wartości tych środków lub wartości pieniężnych w dniu zapłaty lub innej formy wypływu tych środków lub wartości pieniężnych, według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni, z zastrzeżeniem pkt 4 i 5,
  4. kredytu (pożyczki) w walucie obcej w dniu jego udzielenia jest wyższa od wartości tego kredytu (pożyczki) w dniu jego zwrotu, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni,
  5. kredytu (pożyczki) w walucie obcej w dniu jego otrzymania jest niższa od wartości tego kredytu (pożyczki)w dniu jego spłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni.


Powołane powyżej przepisy wyraźnie określają sytuacje, kiedy powstają podatkowe różnice kursowe mające wpływ na wysokość podstawy opodatkowania, a mianowicie: gdy wartość przychodu należnego w walucie obcej w dniu jego powstania dla celów podatkowych jest inna niż jego wartość w dniu faktycznego otrzymania; gdy wartość kosztu podatkowego w walucie obcej w dniu jego zarachowania jest inna niż jego wartość w dniu zapłaty; wartość środków (wartości pieniężnych) w walucie obcej w dniu ich nabycia (wpływu na rachunek bankowy) jest inna niż ich wartość w dniu ich wypływu z tego rachunku; wartość kredytu (pożyczki) w walucie obcej w dniu jego udzielenia jest inna niż jego wartość w dniu zwrotu; wartość kredytu (pożyczki) w walucie obcej w dniu jej otrzymania jest inna niż jego wartość w dniu spłaty.

Podstawą do naliczania różnic kursowych w Spółce jest art. 9b ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka posiada kilka rachunków walutowych, za pomocą których dokonuje transakcji z kontrahentami. W związku z transakcjami w różnych walutach Spółka przekazuje środki pieniężne pomiędzy posiadanymi rachunkami.

Przesunięcie walut obcych z jednego rachunku walutowego na inny rachunek nie skutkuje powstaniem różnic kursowych podatkowych, gdyż wartość posiadanych walut nie ulega zmianie zależnie od tego, czy znajdują się one na jednym rachunku walutowym Spółki, czy też zostały wpłacone na inny Jej rachunek walutowy.

Jeśli powyższe czynności spowodują powstanie różnic kursowych, to jednak nie będą one wpływały na podstawę opodatkowania w podatku dochodowym od osób prawnych.

Należy wskazać również, iż w tym momencie nie wystąpi żadna operacja gospodarcza, od której zgodnie z przytoczonymi powyżej przepisami art. 15a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zależy naliczenie różnic kursowych.

Reasumując powyższe wyjaśnienia, dokonywane przez Spółkę przesunięcia środków pomiędzy rachunkami w banku (z rachunku prowadzonego w koronach czeskich na rachunek prowadzony w dolarach) są neutralne pod względem podatkowym, tj. nie wywołują skutków ani po stronie przychodów, ani po stronie kosztów ich uzyskania.

Powstałe na moment tych przesunięć dodatnie lub ujemne różnice kursowe mają charakter wyłącznie rachunkowy - powodują zmianę wyrażonej w księgach rachunkowych kwoty zobowiązania lub należności.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj