Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP2/443-493/10-5/AO
z 8 października 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP2/443-493/10-5/AO
Data
2010.10.08


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
towar używany
towar używany
wyposażenie
wyposażenie
zwolnienia podatkowe
zwolnienia podatkowe


Istota interpretacji
Dot. zbycia wyposażenia (maszyny i narzędzia)



Wniosek ORD-IN 733 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni, przedstawione we wniosku z dnia 1 lipca 2010r. (data wpływu 09.07.2010r.), uzupełnionym na wezwanie Organu pismem z dnia 22 września 2010r. (data wpływu 27.09.2010r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług dotyczącej sposobu rozliczenia podatku VAT od sprzedaży wyposażenia zakupionego i rozliczonego w ramach prowadzonej działalności - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 lipca 2010r. do tut. Organu wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z podatku VAT sprzedaży nieruchomości będącej przedmiotem wniosku. Przedmiotowy wniosek uzupełniono pismem z dnia 22 września 2010r. (data wpływu 27.09.2010r.), będącym odpowiedzią na wezwanie Organu z dnia 30 sierpnia 2010r. znak IPPP2/443-493/10-2/AO.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Mąż Wnioskodawczyni jako czynny podatnik VAT prowadził działalność w zakresie produkcji stolarki budowlanej. W dniu 26 stycznia 2007r. mąż zginął w wypadku drogowym. Spadek po mężu nabyła Wnioskodawczyni oraz dwie córki. Za ich zgodą Wnioskodawczyni przejęła firmę męża i prowadzi ją do chwili obecnej. Wnioskodawczyni jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Obecnie planowana jest sprzedaż całego wyposażenia przeznaczonego do produkcji stolarki budowlanej. Wszystkie elementy wyposażenia, których dotyczy zapytanie były wykorzystywane najpierw przez zmarłego męża a później przez Wnioskodawczynię przez okresy dłuższe niż sześć miesięcy. Jednakże Wnioskodawczyni zaznacza, iż część z nich została zakupiona przed wejściem w życie przepisów ustawy o VAT z 1993r. lub później - jako zwolniona z tego podatku, natomiast pozostała część została zakupiona z podatkiem VAT i mąż Wnioskodawczyni skorzystał z prawa do jego odliczenia.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie (wersja ostateczna sprecyzowana w uzupełnieniu do wniosku):

Jak należy rozliczyć w deklaracji VAT-7 sprzedaż wyposażenia (maszyny, narzędzia) zakupionego przez zmarłego męża w przypadku, gdy w stosunku do niektórych z jego składników przysługiwało prawo odliczenia podatku naliczonego i został on odliczony a niektóre zostały zakupione przed wejściem w życie ustawy o podatku od towarów i usług z 1993r. lub później, ale korzystały ze zwolnienia jako towary używane...

Zdaniem Wnioskodawczyni

W myśl art. 97 par 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa spadkobiercy podatnika przejmują przewidziane w przepisach prawa podatkowego majątkowe prawa i obowiązki spadkodawcy. Jeżeli na podstawie przepisów prawa podatkowego spadkodawcy przysługiwały prawa o charakterze niemajątkowym, związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, uprawnienia te przechodzą na spadkobierców pod warunkiem dalszego prowadzenia tej działalności na ich rachunek.

Tak więc w zaistniałej sytuacji cała wartość sprzedaży wyposażenia, zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o VAT winna zostać rozliczona przez Wnioskodawczynię w deklaracji VAT-7.

Wnioskodawczyni uważa, że wyposażenie, przy zakupie którego mężowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, i z którego to prawa skorzystał, jako niespełniające definicji towaru używanego, o której mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, należy przy jego sprzedaży opodatkować według właściwej stawki podatku. Natomiast wyposażenie zakupione bez prawa do odliczenia podatku przy jego sprzedaży korzysta ze zwolnienia jako spełniające kryteria towaru używanego, zgodnie z cytowanym wyżej przepisem.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, stosownie do przepisu art. 7 ust. 1 cyt. ustawy, należy rozumieć przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Towarami, w świetle art. 2 pkt 6 ww. ustawy, są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Co do zasady, w myśl art. 41 ust. 1 cyt. ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2 - 12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Zarówno w treści ustawy, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych towarów i usług stawkami obniżonymi lub możliwość zastosowania zwolnień.

Zwolnieniem od podatku od towarów i usług została objęta, zgodnie z treścią art. 43 ust. 1 pkt 2 powołanej ustawy, dostawa towarów używanych, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2 powołanego artykułu, rozumie się ruchomości, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku po nabyciu prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel (art. 43 ust. 2 ustawy o VAT).

We wniosku Wnioskodawczyni wskazała, że obecnie planowana jest sprzedaż całego wyposażenia przeznaczonego do produkcji stolarki budowlanej. Wszystkie elementy wyposażenia, których dotyczy zapytanie były wykorzystywane najpierw przez zmarłego męża a później przez Wnioskodawczynię przez okresy dłuższe niż sześć miesięcy. Jednakże Wnioskodawczyni zaznacza, iż część z nich została zakupiona przed wejściem w życie przepisów ustawy o VAT z 1993r. lub później - jako zwolniona z tego podatku, natomiast pozostała część została zakupiona z podatkiem VAT i mąż Wnioskodawczyni skorzystał z prawa do jego odliczenia.

W świetle powołanych wyżej regulacji, mając na uwadze okoliczności przedstawione przez Wnioskodawczynię stwierdzić należy, że dostawa wyposażenia (maszyny i narzędzia) nabytego przez zmarłego męża Wnioskodawczyni przed wejściem w życie przepisów ustawy o VAT z 1993r. lub później - jako zwolniona z tego podatku, z uwagi na spełnienie wymogów zwolnienia, określonych w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, korzystać będzie ze zwolnienia z podatku VAT na mocy powołanego przepisu. Natomiast dostawa wyposażenia nabytego przez zmarłego męża Wnioskodawczyni zakupionego z podatkiem VAT, w odniesieniu do którego przysługiwało prawo do odliczenia podatku od towarów i usług nie będzie korzystała ze zwolnienia ze względu na nie wypełnienie warunku określonego ww. przepisem tj. dotyczącego braku prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Wobec powyższego zastosowanie będzie miała zasada ogólna opodatkowania, wyrażona w art. 41 ust. 1 ustawy o VAT. Dostawa wyposażenia bez prawa do zwolnienia z podatku od towarów i usług, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, podlegała będzie opodatkowaniu według właściwej stawki podatku od towarów i usług dla poszczególnego towaru.

Jednocześnie wskazuje się, że niniejszej interpretacji rozpatrzono wniosek w części dotyczącej przedstawionego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług w zakresie rozliczenia sprzedaży wyposażenia (maszyny i narzędzia). W kwestii dotyczącej opisanego zdarzenia przyszłego w zakresie podatku od towarów i usług dotyczącej zwolnienia przedmiotowej nieruchomości zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie znak IPPP2/443-493/10-4/AO.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, ul. M. C. Skłodowskiej 40, 20-029 Lublin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu — do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi — Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach — art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj