Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB4/423-93/10-3/DS
z 13 października 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB4/423-93/10-3/DS
Data
2010.10.13



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Pobór podatku --> Osoby prawne jako płatnicy

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku --> Zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów


Słowa kluczowe
grupa
grupa
koszty uzyskania przychodów
koszty uzyskania przychodów
kredyt
kredyt
kredyt kupiecki
kredyt kupiecki
Niemcy
Niemcy
odsetki
odsetki
powiązania
powiązania
prowizje
prowizje


Istota interpretacji
Czy wypłata odsetek na rzecz Dostawcy od kredytu kupieckiego udzielonego przez niego na przedstawionych warunkach skutkuje po stronie Wnioskodawcy jako płatniku podatku dochodowego powstaniem obowiązku obliczenia i poboru podatku u źródła w świetle postanowień UPO?



Wniosek ORD-IN 489 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością reprezentowanej przez Pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 16 lipca 2010 r. (data wpływu 19 lipca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie opodatkowania odsetek z tytułu kredytu kupieckiego udzielonego Spółce – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 lipca 2010 r. został złożony ww. wniosek – uzupełniony pismem z dnia 05 sierpnia 2010 r. (data wpływu 09.08.2010 r.) – o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie opodatkowania odsetek z tytułu kredytu kupieckiego udzielonego Spółce.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Wnioskodawca wchodzi w skład holenderskiego koncernu „A”, producenta farb i lakierów w aerozolu, lakierów specjalistycznych, sprayów technicznych, środków do konserwacji pojazdów oraz kosmetyków samochodowych.

Wnioskodawca jest dystrybutorem asortymentu towarowego, który zakupuje od wchodzącej w skład koncernu spółki (osoby prawnej) z siedzibą w Niemczech.

W związku ze stałą współpracą pomiędzy Wnioskodawcą a podmiotem niemieckim w zakresie dostaw asortymentu towarowego, a tym samym z uwagi na dużą ilość dokonywanych transakcji, Wnioskodawca oraz dostawca zamierzają wzajemnie dążyć do ustalenia dogodnych terminów płatności z tytułu dostaw towarów. W tym celu Wnioskodawca zamierza zawrzeć z dostawcą porozumienie w przedmiocie udzielenia odpłatnego kredytu kupieckiego. Warunki udzielenia kredytu kupieckiego będą miały na celu minimalizację kosztów związanych z bieżącym monitorowaniem płatności z tytułu dostaw asortymentu towarowego.

W związku z powyższym, wynagrodzenie za udzielony kredyt kupiecki w postaci odsetek będzie ustalane w następujący sposób: podstawa naliczania odsetek (Baza odsetkowa) będzie obliczana po zakończeniu każdego kwartału kalendarzowego. Stanowić ją będzie średnia arytmetyczna z sumy kwot stanowiących łączną kwotę zobowiązań handlowych Wnioskodawcy względem dostawcy istniejących w ostatnim dniu każdego miesiąca w danym kwartale kalendarzowym, obliczoną zgodnie z następującym wzorem:

BO = (M1 + M2 + M3) / 3

gdzie:

  • BO – oznacza Bazę odsetkową,
  • M1 – łączną kwotę zobowiązań handlowych Wnioskodawcy względem dostawcy istniejącą na ostatni dzień pierwszego miesiąca w danym kwartale kalendarzowym,
  • M2 – łączną kwotę zobowiązań handlowych Wnioskodawcy względem dostawcy istniejącą na ostatni dzień drugiego miesiąca w danym kwartale kalendarzowym,
  • M3 – łączną kwotę zobowiązań handlowych Wnioskodawcy względem dostawcy istniejącą na ostatni dzień trzeciego miesiąca w danym kwartale kalendarzowym.

Odsetki, jako wynagrodzenie związane z kredytem kupieckim, będzie obliczane zgodnie z następującym wzorem:

Odsetki = (stawka procentowa x BO) / 360 x 90

Termin płatności odsetek z tytułu kredytu kupieckiego dostawca określi w fakturze po zakończeniu danego kwartału. Odsetki te nie są odsetkami karnymi naliczanymi z tytułu opóźnienia zapłaty.

Wnioskodawca posiada certyfikat rezydencji Dostawcy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy wypłata odsetek na rzecz Dostawcy od kredytu kupieckiego udzielonego przez niego na przedstawionych warunkach skutkuje po stronie Wnioskodawcy, jako płatniku podatku dochodowego, powstaniem obowiązku obliczenia i poboru podatku u źródła w świetle postanowień UPO...

Zdaniem Wnioskodawcy, wypłata odsetek dla Dostawcy z tytułu udzielonego kredytu kupieckiego nie podlega opodatkowaniu w Polsce podatkiem u źródła. Tym samym, Wnioskodawca nie jest zobowiązany do obliczenia i pobrania podatku u źródła.

Uzasadnienie.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podatek dochodowy z tytułu uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (RP) przez podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2 (nierezydenci), przychodów z odsetek (...) ustala się w wysokości 20% tych przychodów.

Przepis ten jednakże stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżeniu podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest RP (art. 21 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

Wnioskodawca jako płatnik podatku, który dokonuje wypłat należności z tytułu odsetek, zobowiązany jest pobierać w dniu dokonania wypłaty, zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat. Jednakże zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania albo niepobranie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania miejsca siedziby podatnika dla celów podatkowych uzyskanym od podatnika certyfikatem rezydencji (art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

Oznacza to, iż istotne znaczenie w tym zakresie mają postanowienia UPO.

W świetle art. 11 ust. 1 UPO, odsetki, które powstają w Umawiającym się Państwie (tu: Polska) i są wypłacane osobie mającej siedzibę w drugim Umawiającym się Państwie (tu: Niemcy), mogą być opodatkowane w tym drugim Państwie.

Ustęp 2 art. 11 UPO stanowi, iż odsetki takie mogą być także opodatkowane w Umawiającym się Państwie, w którym powstają (Polska), i zgodnie z ustawodawstwem tego Państwa, ale jeżeli osoba uprawniona do odsetek ma siedzibę w drugim Umawiającym się Państwie (Niemcy), to podatek w ten sposób ustalony nie może przekroczyć 5 procent kwoty brutto tych odsetek.

Na mocy art. 11 ust. 3 lit. d) UPO, bez względu na postanowienia ustępu 2, odsetki, o których mowa w ustępie 1, podlegają opodatkowaniu tylko w Umawiającym się Państwie, w którym odbiorca odsetek ma siedzibę (tu: Niemcy), jeżeli odbiorca ten jest osobą uprawnioną do odsetek i jeżeli takie odsetki są wypłacane w związku ze sprzedażą na kredyt towarów przez jedno przedsiębiorstwo drugiemu przedsiębiorstwu.

Stosownie do tej regulacji sprzedaży na kredyt towarów musi dokonać udzielający kredytu.

Pod pojęciem sprzedaży na kredyt należy rozumieć sprzedaż dokonaną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej podmiotu zagranicznego, dokonywaną w ramach polityki finansowej tego podatnika, uwzględniającej np. sprzedaż w ramach kredytu kupieckiego (odroczonego terminu płatności za wynagrodzeniem w postaci wynagrodzenia np. odsetek) lub sprzedaży ratalnej. Bez znaczenia jest to, czy odsetki zastrzega się w oddzielnym kontrakcie dodatkowo do ceny sprzedaży, czy też od samego początku włączone są do ceny płaconej w ratach. Jeżeli zatem przedmiotowe odsetki, powstające w Polsce, wypłacane są na rzecz osoby mającej siedzibę w Niemczech, w związku ze sprzedażą na kredyt towarów, zastosowanie znajdzie wyjątek wynikający z art. 11 ust. 3 lit. d) UPO.

Oznacza to, iż przedmiotowe odsetki podlegają opodatkowaniu tylko w Niemczech.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj