Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP2/443-629/10/UH
z 3 listopada 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPP2/443-629/10/UH
Data
2010.11.03



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
lokal mieszkalny
lokal mieszkalny
lokal użytkowy
lokal użytkowy
odliczenie częściowe
odliczenie częściowe
prawo do odliczenia
prawo do odliczenia


Istota interpretacji
Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług związanych w pierwszym etapie z budową budynku, w którym będą świadczone usługi gastronomiczne oraz w drugim etapie z budową lokalu, w którym będą świadczone usługi wynajmu pokoi oraz będzie się znajdowało mieszkanie przedsiębiorcy.



Wniosek ORD-IN 3 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 30 lipca 2010r. (data wpływu 3 sierpnia 2010r.), uzupełnionym pismem z dnia 12 października 2010r. (data wpływu 13 października 2010r.) oraz pismem z dnia 21 października 2010r. (data wpływu 21 października 2010r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w kwestii prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług związanych w pierwszym etapie z budową budynku, w którym będą świadczone usługi gastronomiczne oraz w drugim etapie z budową lokalu, w którym będą świadczone usługi wynajmu pokoi oraz będzie się znajdowało mieszkanie przedsiębiorcy – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 sierpnia 2010r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony pismem z dnia 12 października 2010r. (data wpływu 13 października 2010r.) oraz pismem z dnia 21 października 2010r. (data wpływu 21 października 2010r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w kwestii prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług związanych w pierwszym etapie z budową budynku, w którym będą świadczone usługi gastronomiczne oraz w drugim etapie z budową lokalu, w którym będą świadczone usługi wynajmu pokoi oraz będzie się znajdowało mieszkanie przedsiębiorcy.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny/zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest czynnym, zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług od 7 lipca 2009r. z tytułu działalności gospodarczej w zakresie usług gastronomicznych i hotelowych. Rozpoczął ją od budowy budynku usługowo - mieszkalnego, który w części usługowej służyć będzie działalności opodatkowanej. Na rozpoczęcie prac została wydana decyzja przez Starostę Nowotarskiego 24 marca 2010r. nr 192/2010.

Zgodnie z projektem powierzchnia użytkowa części użytkowej wynosi 2.263,53 m² (tj. część gastronomiczna - 1.452,49 m², część hotelowa - 811,04 m²), a lokalu mieszkalnego 115,20 m². Powierzchnia ogółem wynosi 2.378,73 m².

Inwestycja ta została podzielona przez Wnioskodawcę na dwa etapy:

  1. Budowa lokalu, w którym świadczone będą tylko usługi gastronomiczne,
  2. Budowa w przyszłości lokalu z pokojami do wynajęcia, z częścią mieszkalną na potrzeby osobiste Wnioskodawcy.

Z tym zamysłem został wykonany projekt budynków, toteż w projekcie pomiędzy lokalem służącym usługom gastronomicznym, a lokalem z miejscami noclegowymi, zaprojektowano tzw. dyletację tj. izolacje między budynkami, która na czas określony pozwoli na funkcjonowanie budynku w zakresie usług gastronomicznych. Decyzja taka podyktowana jest pozyskaniem środków finansowych z usług gastronomicznych do dalszego inwestowania w część hotelową. Od lipca 2009r. Wnioskodawca dokonuje zakupów materiałów budowlanych i usług, które bezpośrednio służą wznoszeniu budynku, w którym prowadzone będą usługi gastronomiczne, a więc usługi opodatkowane. Wnioskodawca przed rozpoczęciem świadczenia usług gastronomicznych wystąpi do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego o częściowy odbiór obiektu budowlanego.

Zdarzeniem przyszłym jest budowa lokalu z pokojami do wynajęcia o powierzchni użytkowej 811,04 m² który na ostatniej kondygnacji będzie posiadał lokal mieszkalny o powierzchni użytkowej 115, 20 m². na potrzeby Wnioskodawcy - ogółem powierzchnia lokalu II etapu inwestowania wynosi 926,24 m². W okresie jego budowy Wnioskodawca zamierza dokonywać odliczenia podatku naliczonego od należnego z faktur na wydatki inwestycyjne wspólne na podstawie cytowanego wyżej przepisu, natomiast w dacie wydania decyzji o pozwoleniu na użytkowanie lokalu z pokojami do wynajęcia wystawi fa VAT przyjmując datę wydania tej decyzji jako moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu przekazania lokalu mieszkalnego na potrzeby własne, zgodnie z treścią art. 7 ust 2 pkt 1 cytowanej wyżej ustawy. Zastosuje 7 % stawkę podatku VAT mając na uwadze brzmienie przepisu § 6 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług z 28 listopada 2008r. (Dz. U. Nr 212, poz. 1336) w nawiązaniu do treści art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług.

Podstawę opodatkowania stanowić będzie 12,44% (tj. stosunek powierzchni lokalu mieszkalnego-115,2 m² do powierzchni 926,24 m²) wartości sumy wspólnych nakładów na budowę lokalu z pokojami pod wynajem i lokalu mieszkalnego – II etap. Podstawa ta będzie powiększona o 4,84% (tj. stosunek powierzchni lokalu mieszkalnego - 115,2 m² do powierzchni ogółem 2.378,73 m²) nakładów inwestycyjnych, wspólnych dla wszystkich trzech rodzajów lokali dotyczących np.: pieca centralnego ogrzewania, studni głębinowej, podziemnego zbiornika na ścieki, których zakres będzie możliwy do ustalenia w dacie wydania decyzji na użytkowanie lokalu z II etapu inwestycji. Przedsiębiorca przyjmuje, że wydatki na wyposażenie lokalu mieszkalnego w wewnętrzną instalację elektryczną (gniazdka, punkty oświetleniowe) wraz z białym montażem sanitarnym jak i robotami fliziarsko posadzkarskimi stanowić będą jego osobisty wydatek.

W piśmie z dnia 21 października 2010r. w uzupełnieniu stanu faktycznego Wnioskodawca stwierdził, iż od 1 sierpnia 2009r. składa deklaracje VAT-7, w których wykazywana jest nadwyżka podatku naliczonego nad należnym. Jednocześnie Wnioskodawca wycofuje następujące zdanie:

„Wydatki inwestycyjne są dokumentowane fakturami VAT, a podatek naliczony wynikający z tych faktur jest odliczany od podatku należnego na podstawie art. 86. ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz. 535 ze zm.)”, które zostało błędnie zredagowane.

Natomiast w zakresie zdarzenia przyszłego Wnioskodawca dodał, iż w przypadku wydatków inwestycyjnych związanych z budynkiem z miejscami noclegowymi i lokalem mieszkalnym dokumentowanych fakturami VAT odliczenie podatku naliczonego będzie dokonane na podstawie art. 86 ust. 1 i 2 ustawy o VAT.

Ponadto w piśmie z dnia 12 października 2010r. Wnioskodawca zmodyfikował pytanie nr 2 oraz stanowiska do pytania nr 1 i 2, które przytoczono poniżej.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Pytanie nr 1.

Czy Wnioskodawcy przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego na podstawie przepisu art. 86 ust. 1 i 2 ustawy o podatku od towarów i usług z faktur na nabycie towarów i usług mających związek z budową lokalu, w którym będzie prowadzona działalność opodatkowana w zakresie usług gastronomicznych ...

Pytanie nr 2.

Czy Wnioskodawcy przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego z faktur na nabycie towarów i usług mających związek z budową budynku służącego w świadczeniu usług noclegowych z lokalem mieszkalnym przeznaczonym na cele osobiste przedsiębiorcy...

Przedstawiając swoje stanowisko do pytania nr 1 Wnioskodawca stwierdził iż: obecnie nie wykonuje czynności opodatkowanych, a jedynie ponosi wydatki na nabycie towarów i usług związanych z budową budynku z przeznaczeniem tylko wyłącznie na działalność gastronomiczną i jego zdaniem podatek naliczony zawarty w fa VAT na ww. wydatki ma prawo odliczyć od podatku należnego. Tak więc począwszy od miesiąca sierpnia 2009r. w składanych do Urzędu Skarbowego deklaracjach VAT-7 wykazywana jest nadwyżka podatku naliczonego nad należnym.

Przedstawiając swoje stanowisko do pytania nr 2 Wnioskodawca stwierdził iż: wykonując czynności opodatkowane w zakresie usług gastronomicznych i jednocześnie przystępując w przyszłości do budowy budynku w II etapie - z miejscami noclegowymi, a ponosząc wydatki inwestycyjne, będzie miał prawo do odliczenia podatku naliczonego od nabywanych towarów i usług. Zdaniem Wnioskodawcy prawo to istnieje mimo tego, że w budynku w którym świadczone będą usługi noclegowe, znajdować się będzie jego lokal mieszkalny. Przekazanie go na potrzeby osobiste stanowi również czynność opodatkowaną w świetle ustawy o podatku od towarów i usług. Na tę okoliczność Wnioskodawca wystawi fa VAT z 7 % stawką podatku VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Ad. 1

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Jednocześnie, zgodnie z ust. 2 pkt 1 lit. a) i b) cytowanego powyżej artykułu, kwotę podatku naliczonego stanowi, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług oraz potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatki, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego (…).

Z powyższego uregulowania wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje jedynie podatnikom w związku z zakupem towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych.

Czynności te zostały wymienione w art. 5 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z tym przepisem jest to:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,
  2. eksport towarów,
  3. import usług,
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 86 ust. 19 ustawy o VAT, jeżeli w okresie rozliczeniowym podatnik nie wykonywał czynności opodatkowanych na terytorium kraju oraz nie wykonywał czynności poza terytorium kraju kwotę podatku naliczonego może przenieść do rozliczenia na następny okres rozliczeniowy.

Realizacja prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony jest obostrzona ograniczeniami zawartymi w dziale IX cytowanej ustawy o VAT. Ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w określonych terminach, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, np. tego że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy o VAT.

Z treści wniosku wynika, iż Wnioskodawca jest od dnia od 7 lipca 2009r. zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

Działalność gospodarczą w zakresie usług gastronomicznych i hotelowych Wnioskodawca rozpoczął od budowy budynku usługowo - mieszkalnego, który w części usługowej służyć będzie działalności opodatkowanej.

Ogólna powierzchnia całej inwestycji (część użytkowa i część mieszkalna) zgodnie z projektem wynosi 2 378,73 m².

Powierzchnia części użytkowej obejmuje ogółem 2.263,53 m², na którą składa się część gastronomiczna o powierzchni 1.452,49 m² oraz część hotelowa o powierzchni 811,04 m².

Natomiast część mieszkalna będzie obejmować 115,20 m² powierzchni.

Inwestycja ta została podzielona przez Wnioskodawcę na dwa etapy. W pierwszym etapie Wnioskodawca buduje lokal, w którym świadczone będą tylko usługi gastronomiczne, w drugim etapie prowadzona będzie budowa lokalu, w którym będą wynajmowane pokoje oraz będzie znajdowała się część mieszkalna przeznaczona na potrzeby osobiste Wnioskodawcy.

Od lipca 2009r. Wnioskodawca dokonuje zakupów materiałów budowlanych i usług, które przeznaczone są do budowy budynku, w którym będą świadczone opodatkowane podatkiem VAT usługi gastronomiczne. Po zakończeniu pierwszego etapu budowy Wnioskodawca, przed rozpoczęciem świadczenia usług gastronomicznych, wystąpi do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego o częściowy odbiór obiektu budowlanego.

Pozyskiwane ze świadczenia usług gastronomicznych środki finansowe, Wnioskodawca będzie wykorzystywał w drugim etapie inwestycji polegającej na budowie części hotelowej z mieszkaniem przeznaczonym dla Wnioskodawcy.

Od 1 sierpnia 2009r. Wnioskodawca nie wykonuje czynności opodatkowanych, ponosi natomiast wydatki związane z nabyciem towarów i usług dotyczących budowy części budynku w którym będą świadczone usługi gastronomiczne. Składa deklaracje VAT-7, w których wykazywana jest nadwyżka podatku naliczonego nad należnym.

Wydatki inwestycyjne związane z budową budynku, w którym będą znajdowały się miejsca noclegowe oraz lokal mieszkalny Wnioskodawcy, będą dokumentowane fakturami VAT a odliczenie podatku naliczonego będzie dokonane na podstawie art. 86 ust. 1 i 2 ustawy o VAT.

Mając zatem na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz przywołane wyżej przepisy, należy stwierdzić, iż o ile faktycznie ww. budynek służyć będzie wyłącznie opodatkowanej działalności gospodarczej Wnioskodawcy, a jednocześnie nie wystąpią wyłączenia przewidziane przepisem art. 88 ustawy o VAT, wówczas może on skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego wykazanego w fakturach dokumentujących zakup towarów i usług związanych z budową budynku, w którym będą świadczone opodatkowane podatkiem VAT usługi gastronomiczne.

W konsekwencji stanowisko dotyczące pytania nr 1 należało uznać za prawidłowe.

Ad.2

Zgodnie art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Treść tego przepisu wskazuje, iż:

  • prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje podatnikom VAT czynnym,
  • prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje podatnikowi „w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.”

Zatem odliczyć można w całości podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika. Wskazana zasada wyłącza jednocześnie możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku świadczenia czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Ponadto odliczenie podatku naliczonego może być częściowe, tzn. w tej części (w takim zakresie), w jakiej dane towary lub usługi, z którymi związany jest podatek naliczony, są wykorzystywane do realizacji czynności opodatkowanych, z pominięciem tej części podatku, w jakiej te towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności zwolnionych od podatku lub niepodlegających opodatkowaniu.

Podatnik w momencie nabycia towarów lub usług powinien dokonać ich kwalifikacji do określonych rodzajów sprzedaży, z którymi zakupy te są związane. Najistotniejszym bowiem warunkiem, umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego, jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o VAT, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

W myśl art. 90 ust. 1 ustawy o VAT, w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Zwrócić też trzeba uwagę na przepis art. 88 cyt. ustawy, w którym ustawodawca wskazał przypadki gdy nie stosuje się obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego.

Zgodnie z treścią art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny

-jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Z cyt. wyżej przepisu wynika zatem, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. nieodpłatne przekazanie towarów na cele osobiste podatnika. Dla opodatkowania danej czynności nieodpłatnego przekazania towarów istotne jest jednak to, czy podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności w całości lub w części.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca po wybudowaniu budynku przeznaczonego do wykonywania opodatkowanych podatkiem VAT usług gastronomicznych będzie kontynuował drugi etap inwestycji polegający na budowie lokalu z pokojami do wynajęcia, oraz lokalu mieszkalnego usytuowanego na ostatniej kondygnacji budynku.

Drugi etap inwestycji będzie finansowany ze środków pochodzących ze świadczenia usług gastronomicznych wykonywanych w części budynku wybudowanym w pierwszym etapie inwestycji.

Wydatki inwestycyjne związane z budową budynku, w którym będą mieściły się miejsca noclegowe oraz na ostatniej kondygnacji lokal mieszkalny Wnioskodawcy, będą dokumentowane fakturami VAT, a kwota podatku naliczonego z nich wynikająca będzie obniżała kwotę podatku należnego na podstawie art. 86 ust. 1 i 2 ustawy o VAT.

Mając zatem na uwadze przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe oraz przywołane wyżej przepisy, należy stwierdzić, iż Wnioskodawcy przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakup towarów i usług związanych z drugim etapem inwestycji (budowa lokalu, w którym będą się mieściły miejsca noclegowe oraz lokal mieszkalny Wnioskodawcy) tylko w takiej części w jakiej zakupione towary i usługi służyć będą wyłącznie opodatkowanej działalności gospodarczej Wnioskodawcy, a jednocześnie nie wystąpią wyłączenia przewidziane przepisem art. 88 ustawy o VAT.

Zatem Wnioskodawca może skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego wykazanego w fakturach dokumentujących zakup towarów i usług związanych wyłącznie z budową tej części lokalu, w której będzie prowadzona opodatkowana działalność gospodarczą.

Natomiast Wnioskodawcy nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktur VAT dokumentujących wydatki związane z budową lokalu mieszkalnego, bowiem lokal ten nie będzie wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych.

Wnioskodawca przed rozpoczęciem działalności gospodarczej z góry założył, iż dwuetapowo prowadzona inwestycja będzie polegała w pierwszym etapie na budowie budynku użytkowego, w którym świadczone będą usługi gastronomiczne a w drugim etapie na budowie części hotelowej zaś na ostatniej kondygnacji zostanie wybudowane mieszkanie przeznaczone na potrzeby własne Wnioskodawcy. Zatem celem przedmiotowej inwestycji jest jak Wnioskodawca wskazał w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, budowa budynku usługowo- mieszkalnego.

Wobec powyższego, Wnioskodawcy nie będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od czynności związanej z budową mieszkania a zatem art. 7 ust. 2 ustawy o VAT nie znajdzie zastosowania w przedmiotowej sprawie.

Reasumując: Jeżeli zakupy towarów i usług związanych z ww. inwestycją służą zarówno sprzedaży opodatkowanej, jak i czynnościom niepodlegającym opodatkowaniu, odliczenie podatku naliczonego przysługuje jedynie w części w jakiej związany jest on ze sprzedażą opodatkowaną (art.90 ust.1 ustawy o VAT).

Tut. organ podkreśla, że ciężar rzetelnego ustalenia jaka część realizowanej inwestycji związana będzie z prowadzoną działalnością gospodarczą, a jaka część wykorzystywana będzie dla potrzeb osobistych osoby fizycznej prowadzącej działalność, spoczywa zawsze na Wnioskodawcy.

W konsekwencji stanowisko Wnioskodawcy dotyczące pytania nr 2 należało uznać za nieprawidłowe.

Uwzględniając powyższe, stanowisko Wnioskodawcy całościowo należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w części dotyczącej zdarzenia przyszłego – stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Należy podkreślić, iż niniejsza interpretacja indywidualna traci swoją moc w przypadku zmiany jakiegokolwiek elementu przedstawionego stanu faktycznego/ /zdarzenia przyszłego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj