Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP1-443-810/10-2/JL
z 19 października 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP1-443-810/10-2/JL
Data
2010.10.19



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
faktura VAT
faktura VAT
odliczenie podatku od towarów i usług
odliczenie podatku od towarów i usług
prawo do odliczenia
prawo do odliczenia


Istota interpretacji
Ponieważ istnieje związek zakupionych usług ze sprzedażą opodatkowaną Spółki i nie występują przypadki określone w art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług, należy uznać, iż Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturach wystawionych przez usługodawców.



Wniosek ORD-IN 746 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 30.07.2010 r. (data wpływu 05.08.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z zakupem usług dziennikarskich i usług o podobnym charakterze - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 05.08.2010 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z zakupem usług dziennikarskich i usług o podobnym charakterze.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Sp. z o.o. (dalej Spółka) w wielu przypadkach nabywa od osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą zarejestrowanych jako czynni podatnicy podatku od towarów i usług (dalej podatek VAT) usługi dziennikarskie oraz usługi o podobnym charakterze. Usługi polegają na pisaniu przez usługodawców (osoby fizyczne) artykułów do wydawanych przez Spółkę gazet i czasopism oraz innych tekstów do tych wydawnictw. Powyższe teksty stanowią utwory w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W związku z powyższym usługodawcom w tym zakresie przysługuje przymiot twórcy, to znaczy autora tekstu podlegającego ochronie określonej w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wynagrodzenie usługodawcy w tym zakresie może zostać uznane za honorarium za przekazanie licencji do praw autorskich. Usługodawcy wystawiają na Spółkę faktury VAT, które potwierdzają wykonanie powyższych usług. Usługodawcy wykazują podatek należny VAT według stawki 7 % (wtedy, gdy zastosowanie ma art. 41 ust. 2 w związku z poz. 162 załącznika nr 3 do ustawy o VAT), a w pewnych sytuacjach podatek należny VAT według stawki 22 % (wtedy, gdy nie ma podstawy do zastosowania obniżonej stawki VAT). Spółka dokonuje odliczenia podatku naliczonego wykazanego na fakturach wystawionych przez usługodawców.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w opisanym powyżej stanie faktycznym Spółka ma prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT wykazanego na fakturach wystawionych na Spółkę przez usługodawców...

Zdaniem Wnioskodawcy ze względu na to, że usługi dziennikarskie nabywane od usługodawców związane są ze sprzedażą opodatkowaną realizowaną przez Spółkę, Spółka ma prawo do odliczenia podatku naliczonego wykazanego na fakturach wystawionych przez usługodawców, ponieważ w omawianej sytuacji nie ma zastosowania art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o VAT, jako że usługi podlegają opodatkowaniu VAT-em według stawki 7 % (w sytuacjach, w których znajduje zastosowanie art. 41 ust. 2 w związku z poz. 162 załącznika nr 3 do ustawy o VAT) lub według stawki 22 %„ a nie ma do tych usług zastosowania zwolnienie, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt w związku z poz. 11 załącznika nr 4 ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT w zakresie w jakim usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy o VAT przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Opisane powyżej usługi wykorzystywane są do tworzenia poszczególnych numerów gazet i czasopism wydawanych przez Spółkę. Sprzedaż powyższych gazet i czasopism podlega opodatkowaniu VAT-em. Spółka wykazuje podatek należny VAT z tytułu takiej sprzedaży. Nie ulega wątpliwości, iż nabywane przez Spółkę usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, a zatem co do zasady przysługuje Spółce prawo do odliczenia podatku naliczonego wykazanego na fakturach za powyższe usługi.

Jednym z ograniczeń prawa podatnika do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego jest regulacja wynikająca z art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o VAT. Przepis ten stanowi, że nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego faktury w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku. Należy zatem rozpatrzyć, czy opisane powyżej - nabywane przez Spółkę - usługi podlegają opodatkowaniu VAT-em, czy też są zwolnione od tego podatku.

Zasadą jest opodatkowanie usług według stawki 22%. Zgodnie z art. 41 ust. 2 w związku z poz. 162 załącznika nr 3 do ustawy o VAT, opodatkowane 7% stawką VATu są: „usługi twórców i artystów wykonawców w rozumieniu przepisów ustawy oprawie autorskim i prawach pokrewnych wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich do artystycznego wykonania”. Ten przepis nie zawiera warunku, aby usługi związane były z kulturą ani odniesienia do symbolu PKWiU.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 w związku z poz. 11 załącznika nr 4 do ustawy o VAT zwolnione z podatku VAT są: „usługi związane z kulturą, w tym również usługi twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania oraz usługi związane z rekreacją i sportem„ z wyłączeniami zawartymi w pkt 1-8. W załączniku wskazano, że chodzi o usługi mieszczące się pod symbolem PKWiU ex 92.

Powyższe przepisy łącznie należy rozumieć w ten sposób, że stawka 7% ma zastosowanie do usług twórców i artystów wynagradzanych w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji, jeżeli usługi te nie są związane z kulturą. Z drugiej strony, jeżeli dane usługi są związane z kulturą, a nie są objęte żadnym z wyjątków zawartych w pkt 1-8 poz. 11 załącznika nr 4 do ustawy o VAT to do usług takich ma zastosowanie zwolnienie z VAT. Ponadto zwolnienie ma zastosowanie do innych usług związanych z kulturą i usług związanych z rekreacją i sportem (także z pewnymi wyłączeniami) - w ramach symbolu PKWiU ex 92.

Usługi wykonywane przez dziennikarzy piszących teksty do gazet codziennych i do czasopism, otrzymujących honoraria za przekazanie praw autorskich lub udzielenie licencji, należy zakwalifikować do pierwszej ze wskazanych powyżej kategorii, tzn. do usług opodatkowanych VAT-em według stawki 7%. Pewną część usług wykonywanych przez dziennikarzy na rzecz Spółki należy zakwalifikować do usług, których nie dotyczy ani zwolnienie ani obniżona stawka podatku - zastosowanie ma stawka 22% (w takich sytuacjach, gdy wynagrodzenie nie jest ustalane w formie honorarium za przeniesienie praw autorskich lub udzielenie licencji do praw do tekstu). Usługi, o których mowa w stanie faktycznym nie są związane z kulturą i dlatego nie ma do tych usług zastosowania wspomniane powyżej zwolnienie z VAT-u.

Powyższe oznacza, że prawidłowe jest odliczanie przez Spółkę VAT-u naliczonego z faktur VAT wystawionych przez dziennikarzy za usługi dziennikarskie wykazujących VAT według stawki 7% lub 22% (przy założeniu, że dany podatnik nie korzysta ze zwolnienia podmiotowego z VAT-u).

Nie ma podstaw do zakwestionowania prawa ASP do odliczenia VAT-u także w takich sytuacjach, gdy na danej fakturze błędnie zastosowano stawkę 7% zamiast 22% lub odwrotnie. Takich sytuacji nie dotyczy bowiem ograniczenie prawa do odliczenia VATu wynikające z art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o VAT.

Reasumując, Spółka ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur VAT wystawionych przez usługodawców, dokumentujących opisane powyżej usługi, ponieważ usługi te związane są ze sprzedażą opodatkowaną realizowaną przez Spółkę, a nie ma w tym przypadku zastosowania wyłączenie z art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o VAT, ponieważ usługi te nie korzystają ze zwolnienia z VAT-u wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 1 w związku z poz. 11 załącznika nr 4 do ustawy o VAT (usługi te albo podlegają opodatkowaniu VAT-em według stawki 7 % na podstawie art. 41 ust. 2 w związku z poz. 162 załącznika nr 3 do ustawy o VAT, albo podlegają opodatkowaniu VAT-em według stawki 22 %, gdy nie zachodzą przesłanki do zastosowania stawki 7 %).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z zakupem usług dziennikarskich i usług o podobnym charakterze uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do czynności podlegających opodatkowaniu, podatnikowi o którym mowa w art. 15 przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Kwotę podatku naliczonego – w myśl art. 86 ust. 2 cyt. ustawy - stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:

  1. z tytułu nabycia towarów i usług,
  2. potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego,
  3. od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu

- z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

W myśl art. 88 ust. 3a pkt 2 ww. ustawy, nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Jak wynika z powyższych regulacji, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wyłącznie podatnikom podatku od towarów i usług, w sytuacji gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Zaznaczyć jednak należy, że ustawodawca nie precyzuje w jakim zakresie i w jaki sposób towary i usługi muszą być wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, aby pozwoliło to podatnikowi na odliczenie podatku naliczonego. Związek ten może być bezpośredni lub pośredni.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka nabywa od osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą zarejestrowanych jako czynni podatnicy podatku od towarów i usług - usługi dziennikarskie oraz usługi o podobnym charakterze. Usługi polegają na pisaniu przez usługodawców artykułów do wydawanych przez Spółkę gazet i czasopism oraz innych tekstów do tych wydawnictw. Usługodawcy wystawiają na Spółkę faktury VAT, które potwierdzają wykonanie powyższych usług. Usługodawcy wykazują podatek należny VAT według stawki 7%, a w pewnych sytuacjach podatek należny VAT według stawki 22%. Usługi dziennikarskie nabywane od usługodawców związane są ze sprzedażą opodatkowaną realizowaną przez Spółkę.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy, zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W pozycji 11 ww. załącznika wymieniony został symbol PKWiU ex 92 „Usługi związane z kulturą, w tym również usługi twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania, usługi związane z rekreacją i sportem - z wyłączeniem (…)”.

Symbol „ex” oznacza, iż zwolnienie ma zastosowanie tylko do danej usługi z danego grupowania.

Z powyższego wynika, iż (z pewnymi wyłączeniami) zwolnione od podatku VAT są usługi twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania - jeśli mają one związek z kulturą.

Mając na uwadze powołane przepisy oraz przedstawiony we wniosku stan faktyczny należy wskazać, iż rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ustawy o VAT warunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. W przedmiotowej sprawie warunek ten został spełniony, ponieważ Spółka wykonuje czynności opodatkowane podatkiem VAT i nabywane przez Spółkę w ramach prowadzonej działalności usługi dziennikarskie i usługi o podobnym charakterze – są związane z wykonywanymi przez Spółkę czynnościami opodatkowanymi polegającymi na wydawaniu gazet i czasopism. W przedmiotowym stanie faktycznym spełniona została zatem podstawowa przesłanka warunkująca prawo do odliczenia podatku, określona w art. 86 ust. 1 cyt. ustawy. Ponadto w przedmiotowej sprawie nie zachodzą wyłączenia, o których mowa w art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o VAT, gdyż jak wskazał Wnioskodawca - usługi, o których mowa we wniosku nie są związane z kulturą i nie ma do nich zastosowania zwolnienie z podatku VAT.

W związku z powyższym, ponieważ istnieje związek zakupionych usług ze sprzedażą opodatkowaną Spółki i nie występują przypadki określone w art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług, należy uznać, iż Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturach wystawionych przez usługodawców. Ponieważ kwotę podatku naliczonego – w myśl art. 86 ust. 2 cyt. ustawy - stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 ustawy suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika – prawidłowe jest również stanowisko Wnioskodawcy, iż nie ma podstaw do zakwestionowania prawa Spółki do odliczenia podatku VAT także w takich sytuacjach, gdy na danej fakturze błędnie zastosowano stawkę 7% zamiast 22% lub odwrotnie.

Tym samym przedstawione we wniosku stanowisko Wnioskodawcy odnośnie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących usługi dziennikarskie i usługi o podobnym charakterze należało uznać za prawidłowe.

Tutejszy Organ podatkowy nadmienia, że przedmiotowa interpretacja nie rozstrzyga kwestii stawki prawidłowej dla usług, o których mowa we wniosku, gdyż nie była ona przedmiotem zapytania Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj