Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB1/415-908/10-3/IM
z 3 listopada 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB1/415-908/10-3/IM
Data
2010.11.03


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
darowizna
darowizna
odsetki
odsetki
opodatkowanie
opodatkowanie
podatek dochodowy
podatek dochodowy
pożyczka
pożyczka
zwrot
zwrot


Istota interpretacji
1. Czy kwota naliczonych i otrzymanych przez Wnioskodawcę (nowego – przyszłego pożyczkodawcę) odsetek z tytułu udzielonej pożyczki podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a jeżeli tak to w jakiej wysokości?
2. Czy opodatkowaniu tym podatkiem podlega również kwota otrzymanej (zwróconej) pożyczki?



Wniosek ORD-IN 1004 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 15 czerwca 2010 r. (data wpływu 9 sierpnia 2010 r.), uzupełnionym w dniu 19 października 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 sierpnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa w art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, w związku z czym pismem z dnia 13 października 2010 r., znak ILPB2/436-173/10-2/AJ, ILPB2/436-174/10-2/AJ, ILPB1/415-908/10-2/IM, na podstawie art. 169 § 1 tej ustawy wezwano Wnioskodawczynię do usunięcia braków w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem pozostawienia podania bez rozpatrzenia.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 18 października 2010 r., a w dniu 19 października 2010 r. wniosek uzupełniono o brakującą opłatę.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Małżonek Wnioskodawczyni (pożyczkodawca) zawarł ze sp. z o.o. umowę pożyczki, w której pożyczył spółce określoną kwotę pieniężną. Strony uzgodniły, iż z tytułu udzielonej pożyczki spółka (pożyczkobiorca) będzie uiszczała na rzecz małżonka Wnioskodawczyni odsetki zgodnie ze stopą oprocentowania określoną w umowie (w skali roku). Zgodnie z umową pożyczki naliczanie i płatność odsetek od kwoty pożyczki następuje w okresach miesięcznych, do czasu spłaty pożyczki, co nastąpić ma jednorazowo przed upływem terminu oznaczonego w umowie. Umowa nie przewiduje żadnych obowiązków po stronie pożyczkodawcy (poza wypłatą kwoty pożyczki, co już nastąpiło).

Małżonek Wnioskodawczyni (pożyczkodawca) planuje przenieść ogół swoich praw i obowiązków wynikających z umowy pożyczki na Wnioskodawczynię (żonę pożyczkodawcy), pod tytułem darmym, w drodze trójstronnego porozumienia - aneksu do umowy pożyczki (przez co uzyskana zostanie jednocześnie zgoda zobowiązanej sp. z o.o. - pożyczkobiorcy). Wskutek planowanej czynności prawnej Wnioskodawczyni (żona aktualnego pożyczkodawcy) stanie się uprawniona do żądania zwrotu wypłaconej wcześniej kwoty pożyczki, jak również do uzyskiwania odsetek z tytułu udzielonej pożyczki naliczanych do dnia dokonania zwrotu kwoty pożyczki. Ww. przeniesienie praw i obowiązków nastąpi z dniem podpisania powołanego trójstronnego porozumienia - aneksu do umowy pożyczki, zawieranego w zwykłej formie pisemnej.

Wnioskodawczyni posiada obywatelstwo polskie i zamieszkuje na terenie RP (jest tzw. „rezydentem podatkowym” w świetle opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych). Jednocześnie Wnioskodawczyni nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie udzielania pożyczek.

W związku z powyższym zadano następujące pytania w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

  1. Czy kwota naliczonych i otrzymanych przez Wnioskodawczynię (nowego - przyszłego pożyczkodawcę) odsetek z tytułu udzielonej pożyczki podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a jeżeli tak to w jakiej wysokości...
  2. Czy opodatkowaniu tym podatkiem podlega również kwota otrzymanej (zwróconej) pożyczki...

Zdaniem Wnioskodawczyni, przychody z tytułu odsetek od udzielonej pożyczki uzyskiwane przez Zainteresowaną po przeniesieniu praw i obowiązków pożyczkodawcy wynikających z umowy pożyczki, opodatkowane będą zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych w wysokości 19% (art. 30a ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176, z późn. zm.).

Podatkowi dochodowemu od osób fizycznych nie będzie zaś podlegać odebrana przez Wnioskodawczynię - zwrócona przez pożyczkobiorcę (spółkę z o.o.) kwota pożyczki. Otrzymanie zwracanej kwoty pożyczki nie stanowi bowiem przychodu w rozumieniu powołanej ustawy od podatku dochodowym od osób fizycznych. Należy mieć przy tym na uwadze, iż w drodze planowanej czynności prawnej - przeniesienia ogółu praw i obowiązków pożyczkodawcy na Wnioskodawczynię, Zainteresowana wejdzie w prawa i obowiązki dotychczasowego pożyczkodawcy, stając się stroną zawartej umowy pożyczki („nowym” pożyczkodawcą).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Umowa pożyczki uregulowana została w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.).

Zgodnie z art. 720 § 1 ww. ustawy przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości. Umowa pożyczki, której wartość przenosi pięćset złotych, powinna być stwierdzona pismem (art. 720 § 2 ustawy).

Pożyczka może być udzielona nieodpłatnie lub odpłatnie tj. za oznaczonym wynagrodzeniem w formie odsetek w zależności od woli stron.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż mąż Wnioskodawczyni planuje przenieść ogół swoich praw i obowiązków wynikających z umowy pożyczki na rzecz Wnioskodawczyni, pod tytułem darmym, w drodze trójstronnego porozumienia – aneksu do umowy pożyczki. Wskutek planowanej czynności prawnej Wnioskodawczyni stanie się uprawniona do żądania zwrotu wypłaconej wcześniej kwoty pożyczki, jak również do uzyskiwania odsetek z tytułu udzielonej pożyczki naliczanych do dnia dokonania zwrotu kwoty pożyczki.

Mając na względzie powyższe należy stwierdzić, iż samo udzielenie pożyczki i późniejsza jej spłata pozostają neutralne podatkowo i nie stanowią źródła przychodu dla pożyczkobiorcy, ponieważ umowa pożyczki nakłada na pożyczającego obowiązek zwrotu tej samej ilości pieniędzy. Inaczej rzecz biorąc, kwota przenoszona na drugą stronę w wykonaniu takiej umowy ma charakter zwrotny, nie stanowi dla niej definitywnego przysporzenia majątkowego i z tego względu jest zdarzeniem obojętnym pod względem prawnopodatkowym.

Natomiast w sytuacji, gdy strony zawarły umowę pożyczki z zastrzeżeniem odpowiedniego wynagrodzenia na rzecz pożyczkodawcy, po stronie biorącego pożyczkę pojawia się obowiązek zapłaty odsetek. Odsetki stanowią bowiem typowe, należne dającemu, wynagrodzenie.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy, jednym ze źródeł przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a) – c).

Przepis art. 17 ust. 1 pkt 1) stanowi, iż za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się m. in. odsetki od pożyczek.

Przychody z tytułu odsetek powstają w momencie otrzymania odsetek lub postawienia odsetek do dyspozycji, stosownie do treści art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

W oparciu o art. 30a ust. 1 pkt 1 powołanej ustawy, od uzyskanych dochodów (przychodów): z odsetek od pożyczek z wyjątkiem gdy udzielenie pożyczek jest przedmiotem działalności gospodarczej, pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a.

Stosownie do regulacji art. 30a ust. 6 ww. ustawy, zryczałtowany podatek, o którym mowa w ust. 1 pkt 1-4 oraz pkt 6, 8 i 9, pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 5 pkt 1, 2 i 4, ust. 5a i 5d.

W myśl art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t. j. Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 ze zm.) podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne tytułem darowizny własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Natomiast zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom ustawy od spadków i darowizn.

Reasumując, w ramach źródła przychodów z kapitałów pieniężnych odsetki od udzielonych pożyczek stanowić będą dla Wnioskodawczyni przychód podlegający opodatkowaniu 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Natomiast sama spłata pożyczki jest zdarzeniem neutralnym podatkowo.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Tutejszy organ informuje, że wniosek w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych oraz wniosek w zakresie podatku od spadków i darowizn rozstrzygnięty zostanie w terminie późniejszym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj