Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP1/443-605/10/AZb
z 1 października 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPP1/443-605/10/AZb
Data
2010.10.01



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
budynek
budynek
dostawca towaru
dostawca towaru
nieruchomość zabudowana
nieruchomość zabudowana
sprzedaż nieruchomości
sprzedaż nieruchomości
udział
udział
współwłasność
współwłasność
zwolnienia podatkowe
zwolnienia podatkowe


Istota interpretacji
Czy sprzedaż udziału w nieruchomości stanowi dostawę towaru czy świadczenie usług oraz możliwość zastosowania dla tej czynności zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 22 czerwca 2010r. (data wpływu 25 czerwca 2010r.), uzupełnionym pismem z dnia 27 sierpnia 2010r. (data wpływu 30 sierpnia 2010r.) oraz pismem z dnia 29 września 2010r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania, czy sprzedaż udziału w nieruchomości stanowi dostawę towaru czy świadczenie usług oraz możliwości zastosowania dla tej czynności zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 czerwca 2010r. do tut. organu wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania, czy sprzedaż udziału w nieruchomości stanowi dostawę towaru czy świadczenie usług oraz możliwości zastosowania dla tej czynności zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a.

Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 27 sierpnia 2010r. (data wpływu 30 sierpnia 2010r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 18 sierpnia 2010r., oraz pismem z dnia 29 września 2010r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Dnia 10 czerwca 2010r. spisany został akt notarialny na sprzedaż udziału w nieruchomości, wynoszącego 42/100 całości. W skład zbywanej nieruchomości zgodnie z odpisem zwykłym z księgi wieczystej Ekspozytura w Ch., wchodzą zabudowania przemysłowe (hale) wraz z gruntem. Zbywana nieruchomość nabyta została w 1997r. bez podatku od towarów i usług, w związku z czym dokonującemu dostawy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W ostatnich pięciu latach dokonujący dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Wnioskodawca jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym od listopada 1993r.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą od 1993r. - wyrób i sprzedaż mebli kuchennych.

Część nieruchomości będącej przedmiotem transakcji stanowi środek trwały wpisany do ewidencji.

Wnioskodawca zakupił nieruchomość jako zorganizowaną część przedsiębiorstwa, w skład którego wchodziła nieruchomość. Zakup udokumentowany fakturą VAT nr X z dnia 14 sierpnia 1997r. - zwolniony z VAT na podstawie art. 7 pkt 1 p.pkt 5 ustawy o podatku od towarów i usług.

Nieruchomość została nabyta w celu prowadzenia w niej działalności gospodarczej - produkcja mebli, przyczyną sprzedaży są trudności na rynku produkcji mebli kuchennych i konieczność jej zmniejszenia.

W skład nieruchomości wchodzą dwie działki gruntowe zarejestrowane pod numerami 779/6 i 745/6. Obie działki są działkami zabudowanymi halami przemysłowymi murowanymi związanymi trwale z gruntem - PKOB 125. Hale przemysłowe zakupione zostały jako część zorganizowanego przedsiębiorstwa i zostały wybudowane w różnych okresach od 1920r. do 1998r. Działki przeznaczone są pod zabudowę przemysłową z zakazem lokalizacji obiektów mieszkalnych.

W związku z faktem, że nabyto hale od ich użytkownika, nastąpiło pierwsze zasiedlenie w rozumieniu art. 2 pkt 14 w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2009r. Hale nie były ulepszane.

Część nieruchomości będąca przedmiotem sprzedaży była wynajmowana od czerwca 2000r.

Wnioskodawca dodatkowo wskazał, iż halę produkcyjną trwale związaną z gruntem na bazie konstrukcji stalowej, stanowiącą łącznik pomiędzy istniejącymi zabudowaniami przemysłowymi, która była przedmiotem sprzedaży dokonanej w 2010r. dobudowano w roku 1998.

Budowę zlecono wyspecjalizowanej firmie. Podatek VAT z faktur dokumentujących wydatki ponoszone w związku z budową hali był odliczany od podatku należnego jako podatek naliczony.

W 2000r. zawarta została na czas nieokreślony umowa najmu dobudowanej w 1998r. hali. Umowa trwała aż do czasu transakcji sprzedaży nieruchomości.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy sprzedaż części nieruchomości stanowi dostawę towaru korzystającą ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a, gdyż dokonującemu ich dostawy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego i dokonujący dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego...

Zdaniem Wnioskodawcy, przedmiotem różnych orzeczeń sądów administracyjnych i interpretacji organów jest uznanie, czy sprzedaż udziału w nieruchomości stanowi dostawę towarów, czy też sprzedaż udziału w nieruchomości uznać należy za świadczenie usług, zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Dyrektywa 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L nr 347/1 ze zm.) pozwala państwom członkowskim uznać za dostawę towarów zbycie udziałów w nieruchomości, praw rzeczowych dających posiadaczowi prawo do korzystania z takiej nieruchomości, jak również udziałów i innych równoważnych z udziałami tytułów prawnych dających posiadaczowi prawne lub faktyczne prawo do własności lub posiadania nieruchomości lub jej części. Na podstawie regulacji dyrektywy niektóre z tego rodzaju transakcji uznane zostały za dostawę towarów, jednak w art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, stanowiącym jakiego rodzaju transakcje uznać należy za dostawę towarów, nie wymieniono odpłatnego zbycia udziału w nieruchomości wspólnej i na tej podstawie niektóre sady i niektóre organy podatkowe wywodzą, że tego rodzaju transakcja stanowi świadczenie usług.

Zdaniem Wnioskodawcy sprzedaż udziału w nieruchomości wspólnej uznać należy za dostawę towarów na podstawie art. 2 pkt 6 ustawy zawierającego definicję towaru, gdyż zgodnie z jego brzmieniem przez towary rozumie się miedzy innymi budynki, budowle lub ich części, a także grunty. W przypadku sprzedaży nieruchomości czy udziału w nieruchomości następuje przeniesienie prawa własności nieruchomości. Dochodzi więc do zmiany podmiotu tego prawa. Sprzedając nieruchomość, bądź udział w nieruchomości, spełniającej przesłanki wymienione w art. 43 ust. 1 pkt 10a, zastosować można zwolnienie od podatku od towarów i usług wynikające z jego brzmienia.

Reasumując: sprzedaż udziału w nieruchomości wspólnej, jest sprzedażą towaru, który na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a (pod warunkiem spełnienia przesłanek w nim zawartych) korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

W ocenie Wnioskodawcy sprzedaż udziału w nieruchomości stanowi dostawę towarów korzystającą ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a, gdyż spełnia przesłanki w nim zawarte.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Czynności określone w ust. 1 podlegają opodatkowaniu niezależnie od tego, czy zostały wykonane z zachowaniem warunków oraz form określonych przepisami prawa, o czym stanowi art. 5 ust. 2 ww. ustawy.

Przepisy art. 7 ust. 1 i art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług definiują pojęcie dostawy towarów i świadczenia usług za wynagrodzeniem.

W myśl przepisu art. 7 ust. 1 ww. ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Natomiast przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Towarami natomiast, w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Z cytowanego wyżej brzmienia definicji towaru wynika, iż sformułowanie „ich części” odnosi się do budynków oraz budowli. Wobec powyższego na podstawie ww. przepisu art. 2 pkt 6 ww. ustawy, towarem jest również część budynku lub budowli.

W przypadku współwłasności nieruchomości określonej w częściach ułamkowych, każdy ze współwłaścicieli ma określony ułamkiem udział w nieruchomości. Zgodnie bowiem z art. 46 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.

Z przepisu art. 195 ww. ustawy Kodeks cywilny wynika, że własność tej samej rzeczy może przysługiwać niepodzielnie kilku osobom (współwłasność). Współwłasność nie jest instytucją samodzielną, stanowi odmianę własności i cechuje się tym, że własność rzeczy (ruchomej lub nieruchomej) przysługuje kilku podmiotom, a każdy z nich może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli.

Podkreślić należy, że współwłaściciel ma względem swego udziału pozycję wyłącznego właściciela. Ze względu na charakter udziału, każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli (art. 198 Kodeksu cywilnego). Rozporządzanie udziałem polega na tym, że współwłaściciel może zbyć swój udział. W świetle definicji zawartej w art. 2 pkt 6 powołanej ustawy, sprzedaż udziału we współwłasności nieruchomości należy traktować w kategorii sprzedaży towaru, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Ponadto ustawodawca w ww. przepisach poza wskazaniem, że przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, wskazał ponadto, że za świadczenie usług uznawana jest każda transakcja, która nie stanowi dostawy towarów.

Przyjęcie podziału na dostawę towaru oraz świadczenie usług oznacza w praktyce, że wolą ustawodawcy było określenie maksymalnie szeroko rozumianego przedmiotu opodatkowania podatkiem od towarów i usług, jeżeli nawet wykazane zostałoby w konkretnym przypadku, że nie występuje dostawa towarów to i tak z reguły należy opodatkować czynność kwalifikowaną wówczas jako świadczenie usług. Głównym celem wprowadzenia takiej konstrukcji jest zagwarantowanie, aby każda transakcja, która nie mogłaby zostać uznana za dostawę towarów była opodatkowana jako świadczenie usług, za wyjątkiem tych transakcji, które taksatywnie są wyłączone lub zwolnione z opodatkowania.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, iż dnia 10 czerwca 2010r. spisany został akt notarialny na sprzedaż udziału w nieruchomości, wynoszącego 42/100 całości. W skład zbywanej nieruchomości wchodzą zabudowania przemysłowe (hale) wraz z gruntem.

W myśl art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, podstawowa stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Jednakże, zarówno w treści wskazanej ustawy, jak i w przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie z podatku.

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Ponadto stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

  1. w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
  2. dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30 % wartości początkowej tych obiektów.

Zgodnie z art. 2 pkt 14 ww. ustawy, przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

  1. wybudowaniu lub
  2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30 % wartości początkowej.

Zgodnie z art. 43 ust. 7a ustawy o VAT, warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10a lit. b, nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat.

Zatem jeżeli dostawa budynków, budowli lub ich części może korzystać ze zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, wówczas badanie przesłanek wynikających z przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10a staje się bezzasadne.

Jak stwierdzono powyżej ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług może korzystać dostawa budynków i budowli.

Zgodnie z Polską Klasyfikacją Obiektów Budowlanych (PKOB) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999r. (Dz. U. Nr 112 poz. 1316 ze zm.) przez obiekt budowlany rozumie się konstrukcję połączoną z gruntem w sposób trwały, wykonany z materiałów budowlanych i elementów składowych będący wynikiem prac budowlanych. Budynki natomiast to zadaszone obiekty budowlane wraz z wbudowanymi instalacjami i urządzeniami technicznymi, wykorzystywane dla potrzeb stałych, przystosowane do przebywania ludzi, zwierząt lub ochrony przedmiotów.

W myśl art. 3 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku Prawo budowlane (t.j. Dz. U. z 2006r. Nr 156, poz. 1118 ze zm.) ilekroć w ustawie jest mowa o:

  1. obiekcie budowlanym - należy przez to rozumieć:
    1. budynek wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi,
    2. budowlę stanowiącą całość techniczno-użytkową wraz z instalacjami i urządzeniami,
    3. obiekt małej architektury;

  2. budynku - należy przez to rozumieć taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach.

Natomiast zgodnie z art. 3 pkt 3 ww. ustawy pod pojęciem budowli należy rozumieć każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, jak: obiekty liniowe, lotniska, mosty, wiadukty, estakady, tunele, przepusty, sieci techniczne, wolno stojące maszty antenowe, wolno stojące trwale związane z gruntem urządzenia reklamowe, budowle ziemne, obronne (fortyfikacje), ochronne, hydrotechniczne, zbiorniki, wolno stojące instalacje przemysłowe lub urządzenia techniczne, oczyszczalnie ścieków, składowiska odpadów, stacje uzdatniania wody, konstrukcje oporowe, nadziemne i podziemne przejścia dla pieszych, sieci uzbrojenia terenu, budowle sportowe, cmentarze, pomniki, a także części budowlane urządzeń technicznych (kotłów, pieców przemysłowych, elektrowni wiatrowych i innych urządzeń) oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową.

W świetle powyższego, jeżeli opisane we wniosku obiekty mające być przedmiotem sprzedaży stanowią budynki i budowle trwale z gruntem związane w rozumieniu wyżej cyt. ustawy Prawo budowlane oraz rozporządzenia w sprawie PKOB, zastosowanie znajdą cyt. przepisy art. 43 i art. 2 pkt 14 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż w skład zbywanej nieruchomości wchodzą dwie działki gruntowe zarejestrowane pod numerami 779/6 i 745/6. Obie działki są działkami zabudowanymi halami przemysłowymi murowanymi związanymi trwale z gruntem - PKOB 125. Hale przemysłowe zostały wybudowane w różnych okresach od 1920r. do 1998r. Działki przeznaczone są pod zabudowę przemysłową z zakazem lokalizacji obiektów mieszkalnych.

Wobec powyżej powołanych przepisów, koniecznym dla rozstrzygnięcia, czy sprzedaż udziałów w przedmiotowych budynkach (PKOB 125) stanowi czynność opodatkowaną podatkiem VAT, czy też korzysta ze zwolnienia przedmiotowego wynikającego z powiązania art. 43 ust. 1 pkt 10 i 10a oraz art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, jest w pierwszej kolejności zbadanie, czy przedmiotowa dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim, oraz czy pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Opierając się na definicji wynikającej z przepisu art. 2 pkt 14 ustawy o VAT należy przyjąć, iż z punktu widzenia pierwszego zasiedlenia, pierwszym nabywcą lub użytkownikiem budynku, budowli lub ich części będzie podmiot, który stanie się takim nabywcą lub użytkownikiem w następstwie czynności podlegającej opodatkowaniu. Sformułowanie „w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu” wskazuje na katalog czynności wymienionych w art. 5 ustawy, co oznacza, że dana czynność musi podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT, nie należy natomiast utożsamiać niniejszego sformułowania z faktycznym naliczeniem podatku od danej czynności.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, nabycie nieruchomości przez Wnioskodawcę udokumentowane zostało fakturą VAT nr X z dnia 14 sierpnia 1997r. Transakcja zakupu była zwolniona z VAT na podstawie art. 7 pkt 1 p.pkt 5 ustawy o podatku od towarów i usług. Wnioskodawca wskazał, iż w związku z faktem, że nabyto hale od ich użytkownika, nastąpiło pierwsze zasiedlenie w rozumieniu art. 2 pkt 14 w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2009r. Część nieruchomości będąca przedmiotem sprzedaży była wynajmowana od czerwca 2000r. Jak już wskazano, akt notarialny na sprzedaż udziału w nieruchomości spisany został w dniu 10 czerwca 2010r.

W 1998r. Wnioskodawca dobudował halę produkcyjną trwale związaną z gruntem na bazie konstrukcji stalowej, stanowiącą łącznik pomiędzy istniejącymi zabudowaniami przemysłowymi (będącą również przedmiotem sprzedaży dokonanej w 2010r.). Podatek VAT z faktur dokumentujących wydatki ponoszone w związku z budową hali był odliczany od podatku należnego jako podatek naliczony. W 2000r. zawarta została na czas nieokreślony umowa najmu dobudowanej w 1998r. hali. Umowa trwała aż do czasu transakcji sprzedaży nieruchomości.

Ponadto z treści wniosku wynika, iż hale przemysłowe nie były ulepszane.

Odnosząc się do sposobu nabycia nieruchomości przez Wnioskodawcę w 1997r. należy przytoczyć art. 7 ust. 1 pkt 5) ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 kwietnia 1997r. do dnia 31 grudnia 1999r., zgodnie z którym zwalnia się od podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego sprzedaż towarów używanych, jeżeli jest dokonywana przez użytkownika, a także darowiznę tych towarów, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało sprzedającemu prawo do obniżenia podatku.

Tak więc – zgodnie ze wskazaniem Wnioskodawcy – tut. organ przyjął, iż Wnioskodawca wszedł w posiadanie ww. nieruchomości, w której udział był przedmiotem sprzedaży, w drodze czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT (korzystającej ze zwolnienia), a zatem objętej regulacją przepisów ustawy.

Odnosząc zatem stan faktyczny sprawy do przytoczonych przepisów prawa, w niniejszej sprawie dostawa udziałów w budynkach (halach przemysłowych) zakupionych przez Wnioskodawcę nie będzie dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, gdyż Wnioskodawca nabył hale od ich użytkownika w 1997r. „w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu”, ponadto przedmiotowe budynki (hale) nie były ulepszane.

Z powyższego wynika zatem, iż pomiędzy pierwszym zasiedleniem ww. nieruchomości a dostawą udziału w nieruchomości upłynął okres dłuższy niż 2 lata.

Natomiast w kwestii dotyczącej hali produkcyjnej dobudowanej w 1998r. należy zauważyć, iż ww. nieruchomość począwszy od 2000r. była wynajmowana aż do czasu transakcji sprzedaży nieruchomości. Z treści wniosku wynika również, że Wnioskodawca nie ponosił wydatków na ulepszenie ww. budynku.

W świetle powyższego, w niniejszej sprawie dostawa udziału w wybudowanym w 1998r. budynku nie będzie dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, gdyż Wnioskodawca od 2000r. wydzierżawiał ten obiekt w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu i nie ponosił wydatków na jego ulepszenie.

Zatem pomiędzy pierwszym zasiedleniem ww. nieruchomości oddanej w najem, a dokonaną dostawą udziału w przedmiotowym budynku upłynął okres dłuższy niż 2 lata.

W związku z powyższym, w odniesieniu do dostawy udziałów w ww. budynkach będących przedmiotem transakcji (zarówno nabytych, jak i wybudowanych przez Wnioskodawcę) zastosowanie znajdzie przepis art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT w związku z art. 2 pkt 14 ww. ustawy.

Sprzedaż udziałów w przedmiotowych budynkach (halach przemysłowych) będzie korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, bowiem nie będzie dokonana w ramach pierwszego zasiedlenia w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o VAT lub przed nim, ani też w okresie krótszym niż dwa lata od pierwszego zasiedlenia.

W powyższej sprawie przedmiotem transakcji będzie również dostawa udziału w nieruchomościach gruntowych obejmujących dwie działki gruntowe zarejestrowane pod numerami 779/6 i 745/6. Obie działki są działkami zabudowanymi halami przemysłowymi murowanymi związanymi trwale z gruntem.

Zgodnie z art. 29 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku jak przy dostawie budynków, budowli albo ich części trwale związanych z gruntem.

Jeżeli dostawa budynków albo budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku VAT, ze zwolnienia korzysta również dostawa gruntu, na którym obiekt jest posadowiony. Jeżeli natomiast dostawa budynku podlega opodatkowaniu 22% stawką podatku VAT, to taką stawką należy opodatkować również grunt.

Reasumując, w świetle opisanego stanu faktycznego oraz obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa należy stwierdzić, iż dokonaną przez Wnioskodawcę sprzedaż udziałów w części nieruchomości obejmującej budynki (hale przemysłowe) wraz z działkami, na których są one posadowione (o numerach 779/6 i 745/6) należy traktować jako dostawę towarów, korzystającą ze zwolnienia od podatku od towarów i usług wynikającego z powiązania art. 43 ust. 1 pkt 10, art. 2 pkt 14 oraz art. 29 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy, iż „sprzedaż udziału w nieruchomości stanowi dostawę towarów korzystającą ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a, gdyż spełnia przesłanki w nim zawarte” należało uznać za nieprawidłowe ze względu na fakt, iż wprawdzie sprzedaż udziałów w ww. nieruchomości stanowi dostawę towarów korzystającą ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, jednakże na innej podstawie prawnej, niż wskazał Wnioskodawca.

Na marginesie należy zaznaczyć, iż zgodnie z art. 43 ust. 10 ustawy o VAT, podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10, i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:

  1. są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;
  2. złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.

Zgodnie natomiast z art. 43 ust. 11 ustawy o VAT, oświadczenie, o którym mowa w ust. 10 pkt 2, musi również zawierać:

  1. imiona i nazwiska lub nazwę, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej dokonującego dostawy oraz nabywcy;
  2. planowaną datę zawarcia umowy dostawy budynku, budowli lub ich części;
  3. adres budynku, budowli lub ich części.

Należy zatem zauważyć, iż Wnioskodawca sprzedając udział w przedmiotowej nieruchomości mógł zrezygnować z zastosowania opisanego wyżej zwolnienia od podatku odnośnie sprzedaży udziału w ww. budynkach, tym samym opodatkowana byłaby również sprzedaż udziału w przedmiotowym gruncie pod warunkiem, że dokonujący dostawy i nabywca wskazanej we wniosku nieruchomości są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni oraz zostałoby złożone, przed dniem dokonania dostawy budynków i budowli właściwemu dla nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie (zawierające wszystkie wymagane informacje), że wybierają opodatkowanie w całości dostawy udziału w przedmiotowej nieruchomości.

Zatem w konsekwencji zastosowania art. 43 ust. 10 i ust. 11 ustawy o VAT sprzedaż udziału w przedmiotowej nieruchomości w całości mogłaby być opodatkowana 22% stawką podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Należy jednak zauważyć, że niniejsza interpretacja indywidualna traci swoją ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego stanu faktycznego lub zmiany stanu prawnego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj