Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPP4/443-262/12-6/EWW
z 28 września 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 23 maja 2012 r. (data wpływu do Biura KIP w Lesznie 15 czerwca 2012 r.) uzupełnionym pismem z dnia 21 sierpnia 2012 r. (data wpływu 24 sierpnia 2012 r.) oraz pismem z dnia 10 września 2012 r. (data wpływu 12 września 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania udzielania licencji na wykorzystanie utworów muzycznych oraz rejestracji jako podatnika VAT czynnego – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 czerwca 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania udzielania licencji na wykorzystanie utworów muzycznych oraz rejestracji jako podatnika VAT czynnego. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 21 sierpnia 2012 r. (data wpływu 24 sierpnia 2012 r.) o opis sprawy, pytania, stanowisko własne i opłatę oraz pismem z dnia 10 września 2012 r. (data wpływu 12 września 2012 r.) o doprecyzowanie opisu sprawy.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Działalność gospodarcza Wnioskodawcy będzie polegała na komponowaniu i aranżowaniu muzyki oraz jej sprzedaży poprzez dystrybucję elektroniczną w sklepie internetowym. Będzie to więc działalność stricte artystyczna (wszystkie pliki muzyczne będą wyłącznie jego autorstwa bez praw autorskich dla osób trzecich). Sprzedaż będzie odbywała się na zasadzie elektronicznej, tzn. bez jakiegokolwiek fizycznego nośnika (klient dokonuje zakupu, płatności, a następnie po weryfikacji płatności otrzyma odnośnik – tzw. link do samodzielnego pobrania pliku z jego muzyką ze sklepu internetowego), czyli podobnie jak w przypadku e-booków. Sklep będzie miał zasięg międzynarodowy, tzn. każdy, niezależnie od kraju zamieszkania, będzie mógł kupić skomponowany przez niego utwór, singiel, aranżację czy podkład muzyczny. Zainteresowany dodał, że żadna inna forma działalności poza opisaną nie będzie prowadzona.

Wnioskodawca doprecyzował powyższe informacje wskazując, iż dokonywać będzie sprzedaży i dystrybucji elektronicznej wyłącznie plików dźwiękowych w sklepie internetowym o zasięgu międzynarodowym (utwory, jingle, podkłady muzyczne, aranżacje). Sprzedawać będzie wyłącznie utwory własnej produkcji, bez praw autorskich osób trzecich. Sprzedaż odbywać się będzie bez dystrybucji nośnika fizycznego (bez płyt CD i DVD, czy innych nośników, tylko jako plik elektroniczny linkowany z wiadomością e-mail generowaną w celu podania odnośnika do samodzielnego pobrania plików) tylko i wyłącznie dla osób prywatnych (klientów indywidualnych), bez prawa do redystrybucji czy odsprzedaży utworu. Ścieżka zakupu: odsłuch pliku, wybór do zakupu, płatność (w systemie P) zakup, dostawa elektroniczna - link do pliku. Płatność w walutach: euro, dolar, funt (do wyboru). Żadna inna działalność poza wyżej opisaną nie będzie prowadzona.

W uzupełnieniu do wniosku Zainteresowany poinformował, iż jest on indywidualnym twórcą w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r., Nr 90, poz. 631 ze zm.). Z wykształcenia jest on kompozytorem. Muzyka tworzona przez Wnioskodawcę będzie oryginalna, z zachowaniem wytycznych prawa autorskiego. Bez praw autorskich w stosunku do innych osób.

Wnioskodawca wskazał, iż z tytułu sprzedaży nie będzie otrzymywał honorarium - rozumiejąc honorarium jako zapłatę za usługę czy pracę w sensie jednorazowej zapłaty (wg definicji słownikowej). Jednakże zaznaczył on, iż zapłata za dzieło (muzykę) będzie wprost proporcjonalna do ilości sprzedanych plików z danym utworem. Honorarium (w szerszej definicji je rozumiejąc - jako zapłata za niepowtarzalne i oryginalne dzieło artystyczne) będzie więc zależało od tego czy klient (wyłącznie indywidualny) doceni twórczość Zainteresowanego czy nie. Wszystkie pliki przeznaczone do sprzedaży w serwisie internetowym nie będą w jakikolwiek inny sposób sprzedawane czy dystrybuowane, tzn. nie będą podlegały innej odsprzedaży, czy dystrybucji jak tylko poprzez serwis internetowy.

Wnioskodawca wskazał klasyfikację statystyczną jako Usługi artystów wykonawców - PKWiU 90.03.1, szerzej PKWiU 90.03.12 (wg jego interpretacji). W PKWiU 90.03.12 mowa jest o oryginałach prac i tak też będzie w działalności, gdyż każdy klient zakupuje zwielokrotniony oryginał pliku dźwiękowego. Klasyfikacja PKD - 90.03.Z.

W uzupełnieniu tym Zainteresowany poinformował, iż jako autor udzielać będzie licencji na rzecz wykorzystania swojej muzyki wyłącznie do celów osobistych kupującego (komputer,

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj