Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBII/2/415-46/13/MMa
z 16 kwietnia 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pani stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 09 stycznia 2013 r. (data wpływu do tut. Biura 16 stycznia 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży akcji nabytych w spadku (pytania oznaczone we wniosku nr 1 i 2) - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 stycznia 2013 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży akcji nabytych w spadku.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego pismem z dnia 19 marca 2011 r. Znak: IBPB II/2/415-46/13/MMa wezwano wnioskodawcę do jego uzupełnienia poprzez wskazanie czy wniosek dotyczy interpretacji przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych na co wskazywała jego treść, czy też podatku od spadków i darowizn, gdyż również podatek ten zaznaczył wnioskodawca.

Wnioskodawca nie uzupełnił braków formalnych wniosku, zatem zgodnie z zawartym w wezwaniu pouczeniem wniosek podlega rozpatrzeniu wyłącznie w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych adekwatnie do pytań oznaczonych we wniosku nr 1 i 2.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Matka wnioskodawcy, po której w drodze dziedziczenia otrzymał posiadane przez nią akcje imienne spółki akcyjnej zmarła w dniu 24 czerwca 2007 r. W dniu 19 stycznia 2008 r. wnioskodawca złożył druk SD-Z1 zgłaszający nabycie spadku. Wartość całości majątku jaki pozostawiła matka wnioskodawcy został w oparciu o powyższe zgłoszenie do urzędu skarbowego wyceniony kwotowo na dzień powstania obowiązku podatkowego tj. 13 września 2007 r. Z powodu złożenia druku SD-Z1 po terminie 30 dni naliczono dla wnioskodawcy podatek 2.346 zł od spadku (na zasadach przysługującym nabywcom I grupy podatkowej - art. 4a ust. 3 ustawy o podatku od spadków i darowizn). Powyższa wartość podatku została przez wnioskodawcę wpłacona na konto urzędu skarbowego w dniu 10 czerwca 2009 r. jako zobowiązanie. Został wtedy opłacony podatek od wycenionych wówczas wartości posiadanych akcji odziedziczonych po zmarłej matce.

W 2011 r. wnioskodawca dokonał sprzedaży przedmiotowych akcji za pośrednictwem domu maklerskiego. Po rozliczeniu wartości sprzedanych akcji ww. dom maklerski nie przekazał wnioskodawcy formularza PIT-8C, ani wnioskodawca nie otrzymał informacji o tym, że powinien zapłacić jakikolwiek podatek od spieniężenia posiadanych akcji w wyniku otrzymania spadku. W grudniu 2012 r. wnioskodawca został powiadomiony przez urząd skarbowy o braku złożenia formularza PIT-38 i wezwany celem złożenia druku i wyjaśnienia powodu braku złożenia dokumentu.

Wnioskodawca wystosował prośbę do domu maklerskiego o udzielenie informacji o terminie i formie wysyłki do niego PIT-8C. Pracownik domu maklerskiego nie potwierdził przesłania ww. rozliczenia, na podstawie którego mógłby rozliczyć się ze sprzedaży akcji na druku PIT-38. Zgodnie z treścią informacji otrzymanej w piśmie urzędu skarbowego wnioskodawca zgłosił się w dniu 24 grudnia 2012 r. w wyznaczonym czasie celem złożenia wyjaśnienia dotyczącego braku złożenia druku PIT-38. Wnioskodawca otrzymał informację, że powinien rozliczyć się ze sprzedaży akcji, gdyż jest to dochód opodatkowany na podstawie art. 30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz powinien zapłacić podatek od spieniężonych akcji odziedziczonych po matce, za których wartość pobrano już od wnioskodawcy w 2009 r. podatek od spadków i darowizn.

Wnioskodawca wskazuje, że w efekcie nabycia w drodze spadkowej akcji imiennych w przypadku ich spieniężenia został potraktowany najpierw jako osoba uzyskująca opodatkowany spadek (pomimo że jest spadkobiercą I grupy spadkowej), a następnie jako osoba uzyskująca dochód z tytułu posiadania tego samego składnika majątku w formie pieniężnej. Ponadto akcje, które są przedmiotem roszczeń podatkowych zostały nabyte przez spadkodawczynię przed dniem 01 stycznia 2004 r. Nie były zbywane przez matkę wnioskodawcy i w całości po jej śmierci rozdzielone na spadkobierców w przysługujących im częściach. Zgodnie z obowiązującymi przepisami dla osób posiadających akcje nabyte w ww. czasie istniało zwolnienie z podatku w wyniku sprzedaży akcji. Jeżeli akcje nabyto przed 01 stycznia 2004 r. spadkodawca miał prawo sprzedać nie płacąc podatku od sprzedaży. Powyższa ulga na podstawie art. 97 Ordynacji podatkowej jako prawo majątkowe przechodzi na spadkobierców. Przyjęcie cywilistycznej interpretacji przepisu powoduje, że na prawa majątkowe według zapisu składają się roszczenia i inne korzystne sytuacje prawne w tym prawo do czasowego skorzystania z uprawnienia do zwolnienia niektórych dochodów od podatku. Zwolnione zatem są nie tylko dochody ze sprzedaży akcji uzyskane przez osobę, która sama zainwestowała swoje oszczędności w ich zakup. Tymczasem stanowisko urzędu skarbowego jest takie aby wnioskodawca zapłacił 19% podatek od dochodu ze sprzedaży akcji.

Wnioskodawca złożył również pismo z prośbą aby urząd skarbowy wskazał jaką kwotę zaliczono na poczet podatku od otrzymanych akcji w drodze spadku – jak wspomniano wcześniej, podatek od otrzymanego spadku został juz opłacony.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytania:

  1. Czy jeżeli spadkodawca nie zbył akcji przed 2004 r. to czy uprawnienie do zwolnienia z podatku od sprzedaży akcji jako prawo majątkowe przechodzi na spadkobierców?
  2. Czy zgodnie z art. 2 przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych możliwe jest stosowanie jej przepisów do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn?

(pytania oznaczone we wniosku nr 1 i 2)

Zdaniem wnioskodawcy, opodatkowanie dochodu ze zbycia akcji odnosi się w przypadku zapisu art. 30b ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do akcji nabytych po 01 stycznia 2004 r. a w przypadku wnioskodawcy jako spadkobiercy otrzymującego akcje nabyte przed 01 stycznia 2004 r. nie ma to miejsca.

Ponadto spieniężając wartość posiadanych akcji wnioskodawca nie zmienił ilości dziedziczonego majątku po zmarłej matce. Dodatkowo zapłacił od tego podatek i nie zgadza się z twierdzeniem, że w przypadku spieniężenia jego części (zmiany jego substancji a nie ilości) można żądać powtórnego zapłacenia podatku przez wnioskodawcę od tej samej rzeczy czy praw. Wnioskodawca uważa, że niezależnie od tego co dziedziczył i w jakiej wartości zapłacił już za to podatek. Wnioskodawca nie zgadza się również z faktem, że akcje nabyte nieodpłatnie przez spadkodawczynię a następnie przekazane w drodze spadku spadkobiercy po sprzedaży i spieniężeniu należy obłożyć podatkiem. Zdaniem wnioskodawcy, nadal jest to składnik majątku dziedziczonego po zmarłej a nie dochód stricte w rozumieniu zapłaty za pracę lub za inne świadczone korzyści. Jeżeli akcje przed ich sprzedażą zostały zaliczone jako majątek wchodzący w skład spadku i naliczono od niego podatek jaki wnioskodawca musiał zapłacić to niesprawiedliwością jest naliczenie powtórnie od tych samych akcji podatku po ich zbyciu.

Na tle przestawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje:

Niniejsza interpretacja zawiera ocenę stanowiska wnioskodawcy wyłącznie w zakresie pytań oznaczonych we wniosku nr 1 i 2. W zakresie pytań oznaczonych we wniosku nr 3, 4 i 5 zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Stosownie do art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy źródłami przychodów są m.in. kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c) tego przepisu.

Stosownie do przepisu art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ww. ustawy za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych.

W świetle art. 5a pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ilekroć w ustawie jest mowa o papierach wartościowych – oznacza to papiery wartościowe, o których mowa w art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Papierami wartościowymi są w rozumieniu tej ustawy m.in. akcje.

Zgodnie z art. 30b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

Natomiast w myśl art. 30b ust. 2 pkt 1 ww. ustawy, dochodem z tytułu odpłatnego zbycia akcji jest różnica pomiędzy przychodami z tego zbycia a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub ust. 1g, lub art. 23 ust. 1 pkt 38, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 13 i 14 – osiągnięta w roku podatkowym.

Przepis art. 23 ust. 1 pkt 38 ww. ustawy stanowi, iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji), wkładów oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych, albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 3e.

Z art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy jasno wynika, że od przychodu uzyskanego z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych odliczyć można wydatki poniesione na ich nabycie, ale dopiero w momencie uzyskania przychodu ze zbycia tych papierów wartościowych.

Przepis art. 30b ust. 5 ww. ustawy stanowi, iż dochodów ze zbycia papierów wartościowych (akcji) nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 (według skali podatkowej) oraz w art. 30c (tzw. podatek liniowy z działalności gospodarczej).

Na podatniku, który uzyskał dochód (poniósł stratę) z kapitałów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30b ciąży obowiązek złożenia we właściwym urzędzie skarbowym zeznania według ustalonego wzoru (formularz PIT-38), w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym (art. 45 ust. 1a pkt 1 cyt. ustawy). W tym samym terminie dokonuje się też wpłaty należnego podatku wynikającego z zeznania (art. 45 ust. 4 pkt 2 ww. ustawy).

Aby móc zrealizować ten obowiązek, podatnik winien dysponować stosownymi informacjami oraz dowodami dotyczącymi uzyskanych przychodów i poniesionych tytułem ich uzyskania kosztów. Co do zasady, zgromadzenie danych dotyczących uzyskanych przychodów i poniesionych tytułem ich uzyskania kosztów powinno następować w oparciu o informacje roczne sporządzane i wysyłane podatnikowi przez podmioty, za pośrednictwem których uzyskuje on te dochody (PIT-8C). Obowiązek sporządzania takich informacji został przewidziany w art. 39 ust. 3 wymienionej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przy czym zauważyć należy, że nawet jeśli podmiot, za pośrednictwem którego podatnik dokonał sprzedaży akcji nie przesłał mu takiej informacji (PIT-8C), to fakt ten nie zwalnia go z obowiązku rozliczenia tychże dochodów w zeznaniu rocznym PIT-38. Wówczas w takiej sytuacji obliczenia uzyskanego przychodu, poniesionych kosztów oraz dochodu i podatku podatnik winien dokonać na podstawie zgromadzonych przez siebie dokumentów potwierdzających i pozwalających na określenie w sposób niebudzący wątpliwości wysokości uzyskanego przychodu i poniesionych kosztów oraz zawierających dane identyfikujące podatnika.

Reasumując, przychód ze sprzedaży akcji – bez względu na sposób w jaki zostały nabyte, a więc nawet tych odziedziczonych w spadku - jest przychodem z odpłatnego zbycia akcji, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zatem dochód z tego tytułu podatnik na zasadzie samoopodatkowania po zakończeniu roku podatkowego jest obowiązany rozliczyć w zeznaniu rocznym, składanym do końca kwietnia roku następnego po roku podatkowym (PIT-38).

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że wnioskodawca nabył akcje w spadku po matce zmarłej w dniu 24 czerwca 2007 r. Od nabycia akcji został zapłacony podatek od spadków i darowizn z uwagi na nieterminowe złożenie zeznania SD-Z1. Następnie w 2011 r. wnioskodawca sprzedał odziedziczone akcje.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz cytowane powyżej przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stwierdzić należy, że dochód uzyskany ze sprzedaży akcji w 2011 r. wnioskodawca powinien był wykazać w zeznaniu PIT-38 za rok 2011 złożonym do właściwego miejscowo urzędu skarbowego do dnia 30 kwietnia 2012 r. Dochód ze sprzedaży akcji to przychód uzyskany z odpłatnego zbycia akcji pomniejszony o ewentualne koszty uzyskania przychodu. Do kosztów uzyskania przychodów można zatem zaliczyć koszt nabycia odpłatnie zbywanego papieru wartościowego. Jednakże należy zaznaczyć, że w przypadku nabycia papierów wartościowych w drodze spadku, nie występuje koszt nabycia tych walorów, ponieważ przez spadkobiercę nie zostały poniesione żadne wydatki na ich nabycie. Nabycie w drodze spadku jest nabyciem nieodpłatnym, gdyż spadkobierca sprzedający akcje nie poniósł wydatku na ich nabycie. Wnioskodawca nie zapłacił ceny nabycia (objęcia) zbytych w 2011 r. akcji.

Wskazać jednak należy, że wnioskodawcy przysługuje możliwość zwolnienia z opodatkowania części dochodu uzyskanego z odpłatnego zbycia akcji nabytych w spadku na podstawia art. 21 ust. 1 pkt 105 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – w części odpowiadającej kwocie zapłaconego podatku od spadków i darowizn. Zgodnie bowiem z tym przepisem wolny od podatku dochodowego jest dochód uzyskany ze zbycia akcji (udziałów) otrzymanych w drodze spadku albo darowizny - w części odpowiadającej kwocie zapłaconego podatku od spadków i darowizn. Przepis ten nie uzależnia możliwości zwolnienia z opodatkowani dochodu ze zbycia akcji w części odpowiadającej kwocie zapłaconego podatku od spadków i darowizn od powodu z jakiego podatnik zobowiązany był zapłacić podatek od spadków i darowizn, ale od samego faktu zapłaty tego podatku.

Tym samym część uzyskanego przez spadkobiercę (wnioskodawcę) dochodu ze sprzedaży akcji nabytych w spadku po matce może podlegać zwolnieniu z opodatkowania na mocy powołanego przepisu. Przy czym wolny od podatku jest dochód uzyskany ze sprzedaży, ale nie w całości a jedynie w części odpowiadającej kwocie zapłaconego przez spadkobiercę (wnioskodawcę) podatku od spadków i darowizn. Jeśli zatem zgodnie z tym co wskazał wnioskodawca rzeczywiście zapłacił on podatek od spadków i darowizn, to opodatkowaniu nie będzie podlegała cała kwota uzyskanego ze sprzedaży akcji dochodu, ale wyłącznie kwota pomniejszona właśnie o kwotę zapłaconego podatku od spadków i darowizn.

Wnioskodawca wskazał, że w związku z nabyciem akcji po zmarłej matce zapłacił już podatek od spadków i darowizn w kwocie 2.346 zł. W związku z powyższym w opinii wnioskodawcy, w przypadku sprzedaży akcji nabytych w spadku podatek dochodowy od osób fizycznych nie jest należny z uwagi na fakt, że akcje zostały juz opodatkowane podatkiem od spadków i darowizn.

W tym miejscu wyjaśnić należy, że przepisom ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768 z późn. zm.) podlega nabycie przez osoby fizyczne w drodze spadku własności rzeczy znajdujących się na terenie Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Tym samym w związku ze śmiercią spadkodawcy i nabyciem spadku powstaje obowiązek podatkowy w podatku od spadków i darowizn. Zatem nabycie akcji w drodze spadku co do zasady podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, lecz nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Natomiast, gdy spadkobierca w okresie późniejszym uzyskuje przychody z tytułu sprzedaży otrzymanego w spadku składnika majątkowego, to opodatkowanie przychodów z tej sprzedaży regulują przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a nie przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn. Sprzedaż jest bowiem odrębną od nabycia czynnością prawną. Czynność odpłatnego zbycia akcji podlega przepisom ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dotyczy bowiem innego rodzaju przychodu niż uprzednie nabycie w drodze spadku. Obie operacje, zarówno nabycie akcji jak i późniejsza sprzedaż, są odrębnymi, kolejnymi czynnościami, które należy ocenić niezależnie od siebie pod względem skutków prawnych, jakie wywołały. Stąd też podlegają opodatkowaniu różnymi podatkami.

Przy czym jeszcze raz wypada wskazać, że choć wnioskodawca zapłacił podatek od spadków i darowizn w związku z nabyciem akcji w spadku, to w przypadku zbycia tychże akcji dochód z ich zbycia tylko w części odpowiadającej kwocie zapłaconego podatku podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, na podstawie cytowanego wcześniej art. 21 ust. 1 pkt 105 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zatem zapłacony podatek od spadków i darowizn pomniejsza dochód do opodatkowania z tytułu sprzedaży akcji nabytych w spadku.

Mając powyższe na uwadze, wszelką argumentację wnioskodawcy, iż z uwagi na to, że obowiązek podatkowy w zakresie podatku od spadków i darowizny został uregulowany w momencie nabycia akcji a zatem w przypadku ich sprzedaży obowiązek podatkowy na wnioskodawcy nie ciąży należy uznać za nietrafioną. Stanowisko Organ potwierdzają sądy administracyjne – np. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z dnia 16 grudnia 2011 r., sygn. akt I SA/Kr 1738/11 wskazał, że „Okoliczność, że papiery wartościowe nabyte zostały przez skarżących w drodze spadkobrania nie ma żadnego znaczenia z punktu widzenia klasyfikacji ich zbycia jako przychodu z opisanego wyżej źródła. Przychód ten podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, chyba że zastosowanie znajdzie zwolnienie przewidziane przepisami u.p.d.o.f.

Rację ma Minister Finansów wyjaśniając, że nabycie spadku oraz zbycie papierów wartościowych nabytych jako spadek to odrębne zdarzenia, wywołujące skutki przewidziane w różnych ustawach podatkowych. Skutki podatkowe nabycia spadku reguluje ustawa o podatku od spadków i darowizn, przewidująca wprawdzie w określonych sytuacjach zwolnienia podatkowe, ale są to zwolnienia właśnie w podatku od spadków i darowizn. Ustawa ta natomiast nie może zawierać i nie zawiera zwolnień w zakresie podatku dochodowego.

Zbycie otrzymanych w spadku papierów wartościowych rodzi natomiast skutki w zakresie podatku dochodowego. Okoliczność, że papiery wartościowe nabyte zostały w drodze dziedziczenia, ustawodawca uwzględnił, przewidując w art. 21 ust. 1 pkt 105 u.p.d.o.f. zwolnienie podatkowe.” Podkreślić również należy, że wnioskodawca podatek od spadków i darowizn związany z nabyciem akcji zapłacił z własnej winy, gdyż jak sam wskazał należy do I grupy spadkowej a obowiązek zapłaty tego podatku wynikał wyłącznie z niedotrzymania przez niego ustawowego terminu do zgłoszenia nabycia spadku, który jest warunkiem zwolnienia z opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn.

Nie znajduje również potwierdzenia w obowiązujących przepisach drugi argument podniesiony przez wnioskodawcę, a mianowicie, iż dochód ze sprzedaży akcji korzysta ze zwolnienia w związku z ich nabyciem przez spadkodawcę przed dniem 01 stycznia 2004 r.

Wnioskodawca przedstawiając własne stanowisko w sprawie argumentuje, że prawo do skorzystania ze zwolnienia, o którym mowa powyżej wynika z sukcesji praw. W tym celu odwołał się do przepisów Ordynacji podatkowej dotyczących sukcesji podatkowej i stwierdził, że akcje nabyte nieodpłatnie przez spadkodawcę a następnie przekazane wnioskodawcy w drodze spadku nie powinny zostać opodatkowane.

Zdaniem Organu podatkowego powyższe wywody uznać należy za nieprawidłowe. Zauważyć należy, że w chwili śmierci prawa i obowiązki podatnika przechodzą na spadkobierców. Krąg spadkobierców ustalany jest zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego. Do odpowiedzialności spadkobierców za zobowiązania podatkowe spadkodawcy mają zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego o przyjęciu i odrzuceniu spadku oraz o odpowiedzialności za długi spadkowe.

Natomiast w przepisach podatkowych kwestię sukcesji praw i obowiązków spadkobierców regulują przepisy art. 97 - 105 Ordynacji podatkowej. Śmierć osoby będącej podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych powoduje określone konsekwencje, dla których przewidziane są szczególne formy postępowania.

Z regulacji zawartej w art. 97 § 1 Ordynacji podatkowej dotyczącej sukcesji w zakresie prawa podatkowego wynika, że spadkobiercy podatnika przejmują przewidziane w przepisach prawa podatkowego majątkowe prawa i obowiązki spadkodawcy. Ich sukcesja jest możliwa jedynie na podstawie i w granicach przepisów Ordynacji podatkowej. Zarówno prawa i obowiązki, aby mogły być nabyte przez spadkobiercę, muszą nie tylko wynikać z przepisów prawa podatkowego, ale również przynależeć do konkretnej osoby w tym wypadku spadkodawcy. Na spadkobierców przechodzą tylko te obowiązki spadkodawcy, które miał on jako podatnik i tylko te, które są związane z realizacją obowiązków, wynikających z ustaw regulujących kwestie podatków. Jednocześnie nie można mówić o sukcesji prawa, którego spadkodawca nie nabył. Wejście spadkobiercy na podstawie art. 97 Ordynacji podatkowej w prawa i obowiązki podatnika (spadkodawcy) – nie uzasadnia utożsamiania go z podatnikiem.

W związku z powyższym skoro w przedmiotowej sprawie matka wnioskodawcy przed śmiercią nie sprzedała akcji a więc nie uzyskała dochodu ze sprzedaży akcji i tym samym nie nabyła prawa do ulgi na podstawie art. 52 pkt 1 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (nie istniał bowiem dochód do zwolnienia), to nie można mówić, że wnioskodawca może owo zwolnienie po niej odziedziczyć.

Niezależnie jednak od powyższego wskazać należy, że zgodnie z cytowanym wyżej art. 97 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, spadkobiercy podatnika przejmują przewidziane w przepisach prawa podatkowego majątkowe prawa i obowiązki spadkodawcy (…).

Do praw majątkowych przewidzianych w przepisach prawa podatkowego zaliczyć można np. prawo do zwrotu nadpłaty, prawo do zwrotu podatku, niewykorzystane prawo do rozłożenia zapłaty podatku na raty, odroczenia zapłaty podatku (por. uchwała Sądu Najwyższego z dnia 21 marca 1996 r., sygn. akt III AZP 39/95). Do obowiązków majątkowych z kolei można zaliczyć: obowiązek zapłaty zaległości podatkowych, zapłaty odsetek za zwłokę itp.

Powyższy przepis dotyczy zatem tylko i wyłącznie majątkowych praw i obowiązków spadkodawcy, nie odnosi się natomiast do praw i obowiązków zmarłego ściśle związanych z jego osobą, do których należy zaliczyć między innymi przysługujące spadkodawcy prawa do ulg, czy zwolnień podatkowych. Prawa i obowiązki o charakterze osobistym nie podlegają dziedziczeniu w świetle przepisów Kodeksu cywilnego, ani przejęciu przez spadkobierców w świetle ustawy Ordynacja podatkowa.

W związku z tym należy stwierdzić, iż wnioskodawca - spadkobierca nie może korzystać ze zwolnienia określonego w art. 52 pkt 1 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w związku z nabyciem akcji przez spadkodawcę przed 01 stycznia 2004 r. nawet jeśli przysługiwałoby ono zmarłemu, ponieważ zwolnienia podatkowe nie podlegają dziedziczeniu (patrz wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 09 grudnia 2011 r. sygn. akt II FSK 1099/10).

Mając na uwadze powyższe, wnioskodawca jest zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych od dochodu uzyskanego ze sprzedaży akcji nabytych w spadku po zmarłej matce.

Stanowisko wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj