Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB2/415-1071/12-2/AJ
z 26 lutego 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 27 listopada 2012 r. (data wpływu 28 listopada 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ulgi odsetkowej – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE

W dniu 28 listopada 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ulgi odsetkowej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca wraz ze współmałżonką są właścicielami lokalu mieszkalnego położonego
na terytorium RP. Lokal został zakupiony od dewelopera w 2006 r., z przeznaczeniem na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. We wrześniu 2007 r. mieszkanie zostało odebrane do użytkowania i od listopada 2007 r. Zainteresowany wraz z żoną zamieszkali w tym lokalu i są tam zameldowani. W dniu 15 grudnia 2008 r. został podpisany akt notarialny przeniesienia prawa własności na Wnioskodawcę i współmałżonkę.

Na zakup mieszkania oraz garażu, finansowanie kosztów adaptacji nabywanego lokalu mieszkalnego i pokrycie opłat okołokredytowych Wnioskodawca otrzymał kredyt, który został udzielony przez podmiot uprawniony na podstawie przepisów prawa bankowego (umowa kredytowa z dnia 15 grudnia 2006 r., o kredyt hipoteczny dla osób fizycznych zawarta z Bankiem). Od rozliczenia PIT za 2008 rok (rozliczenie wspólne z żoną) Zainteresowany korzysta z ulgi odsetkowej. Dotychczasowe odliczenia oraz niniejszy wniosek o wydanie interpretacji dotyczą jedynie odsetek od tej części kredytu, która odpowiadała tylko i wyłącznie cenie nabycia mieszkania.

W związku z pracą podjętą w innej miejscowości i przynajmniej czasowym zamieszkaniem w tym mieście (w wynajętym mieszkaniu), Wnioskodawca wraz ze współmałżonką tymczasowo wynajęli przedmiotowe mieszkanie osobom trzecim w kwietniu 2012 r. Od przychodów z wynajmu Wnioskodawca płaci zryczałtowany podatek dochodowy.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w przypadku czasowego wynajęcia przedmiotowego mieszkania osobom trzecim. Wnioskodawcy i współmałżonce przysługuje prawo do korzystania z ulgi odsetkowej przy rozliczeniu rocznym dochodów uzyskiwanych z umowy o pracę?

Zdaniem Wnioskodawcy, prawo to im przysługuje, ponieważ wypełnione są przesłanki art. 26b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r.

Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), obowiązujące w związku z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588) w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 209, poz. 1316), tj. Podatnik będzie odliczał faktycznie zapłacone odsetki od kredytu udzielonego Mu w 2006 roku, na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych przez podmiot określony w wyżej wskazanych przepisach. Mieszkanie zostało zakupione na własne cele mieszkaniowe, a jego wynajem jest spowodowany wyłącznie koniecznością przynajmniej czasowej zmiany miejsca zamieszkania w związku

z wykonywaniem pracy w innym mieście. Przepisy nie zabraniają wynajmowania przedmiotowego lokalu pod rygorem utraty prawa do korzystania z ulgi odsetkowej, a przychód uzyskany z najmu służy pokryciu części kosztów związanych z wynajmem mieszkania, czyli bezpośrednio - zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych, nie celom zarobkowym.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Na wstępie należy podkreślić, iż przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej jest odpowiedź wyłącznie na pytanie Zainteresowanego, dotyczące zachowania prawa do kontynuowania odliczeń od dochodu z tytułu wydatków ponoszonych na spłatę odsetek od kredytu hipotecznego zaciągniętego na nabycie przedmiotowego mieszkania, tj. w ramach tzw. ulgi odsetkowej w sytuacji, gdy zostało ono wynajęte osobom trzecim.


Odnosząc się zatem ściśle do zadanego powyżej pytania sformułowanego przez Zainteresowanego, wskazać należy, iż zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588 ze zm.) podatnikowi, któremu w latach 2002-2006 został udzielony kredyt (pożyczka), o którym mowa w art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2007 r., zwany dalej „kredytem mieszkaniowym”, przysługuje na zasadach określonych w tej ustawie oraz w ustawie o podatku ryczałtowym w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2007 r., prawo do odliczania wydatków na spłatę odsetek:

  1. od kredytu mieszkaniowego,
  2. od kredytu (pożyczki) zaciągniętego na spłatę kredytu mieszkaniowego,
  3. od każdego kolejnego kredytu (pożyczki) zaciągniętego na spłatę kredytu (pożyczki),o którym mowa w pkt 1 lub 2

   - do upływu terminu spłaty określonego w umowie o kredyt mieszkaniowy zawartej przed dniem 1 stycznia 2007 r., nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2027 r.

Zasady i warunki skorzystania z ulgi na spłatę odsetek od zaciągniętego kredytu, wykorzystanego przez podatnika na cele mieszkaniowe zostały uregulowane w art. 26b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.


Zgodnie z przepisem art. 26b ust. 1 ww. ustawy, od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1, odlicza się, z zastrzeżeniem ust. 2 – 4, faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi, o którym mowa w art. 3 ust. 1, czyli osobie fizycznej mającej nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej z:

  1. budową budynku mieszkalnego, albo
  2. wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku, albo
  3. zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej, albo
  4. nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego.

W kontekście sytuacji przedstawionej we wniosku i wyrażonego stanowiska Wnioskodawcy, dla określenia możliwości korzystania z „ulgi odsetkowej” w przypadku Zainteresowanego zachodzi konieczność rozstrzygnięcia tego, czy wynajem przedmiotowego lokalu mieszkalnego wpływa
w jakikolwiek sposób na prawo do ulgi.

Literalne brzmienie art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje, że
z umowy kredytu udzielonego podatnikowi musi wynikać, że dotyczy on jednej z inwestycji wymienionych przez ustawodawcę, w szczególności zaś wymienionej w ust. 1 pkt 1-4 tego przepisu. Natomiast inwestycja ta ma mieć na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych podatnika.

Ponadto, tut. Organ pragnie zaznaczyć, iż przepisy ustawy podatkowej nie wskazują przesłanek, których zaistnienie powodowałoby utratę prawa do korzystania z odliczenia w ramach tzw. ulgi odsetkowej.

Z analizy przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż w 2006 r. Wnioskodawca podpisał umowę o kredyt hipoteczny dla osób fizycznych na zakup mieszkania od dewelopera.

Z tego tytułu od 2008 r. Zainteresowany korzysta z tzw. ulgi odsetkowej. Małżonkowie wynajęli przedmiotowe mieszkanie.

Reasumując, stwierdzić należy, iż zmiana przeznaczenia przedmiotowego mieszkania poprzez jego wynajem nie powoduje utraty przysługującego Wnioskodawcy prawa do kontynuowania odliczania odsetek w ramach tzw. ulgi odsetkowej.

Końcowo, tut. Organ informuje, że zgodnie z art. 14b § 1 ww. ustawy Ordynacja podatkowa minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną).

Mając powyższe na względzie, należy stwierdzić, iż interpretacje prawa podatkowego wydaje się wyłącznie na pisemny wniosek zainteresowanego i tylko w jego indywidualnej sprawie.

Z uwagi na to, że wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej stosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie możliwości odliczenia odsetek od kredytu w ramach ulgi odsetkowej, został złożony przez jednego ze współkredytobiorców, zaznacza się, iż interpretacja nie wywiera skutku prawnego dla drugiego współkredytobiorcy, tj. żony Zainteresowanego.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj