Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-1190/10/PP
z 13 grudnia 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/2/423-1190/10/PP
Data
2010.12.13



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
amortyzacja
odpisy amortyzacyjne
odpisy amortyzacyjne
środek trwały
środek trwały
współwłasność
współwłasność


Istota interpretacji
Czy w momencie wniesienia aportem przez Gminę Miejską majątku sfinansowanego ze środków Funduszu Spójności (70% kosztów kwalifikowanych), wytworzonego w ramach projektu „…”, Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wysokość odpisów amortyzacyjnych od nabytych środków trwałych?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 1 września 2010r. (data wpływu do tut. Biura 17 września 2010r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od wartości środków trwałych wniesionych aportem do Spółki – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 września 2010r. wpłynął do tut. Biura wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od wartości środków trwałych wniesionych aportem do Spółki.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Sp. z o.o. jest Spółką, której 100% udziałów posiada Gmina Miejska. W 2003 roku Gmina Miejska zawarła z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej porozumienie o realizacji projektu pod nazwą „…”, w ramach programu ISPA 2002 (obecnie Fundusz Spójności). Uprawnienia, obowiązki i odpowiedzialność za realizację powyższego projektu dofinansowanego w 70% ze środków Unii Europejskiej zostały przekazane na Spółkę na mocy umowy o przekazaniu realizacji w/w projektu.

Z chwilą oddawania do użytkowania środków trwałych wytworzonych w wyniku realizacji przedsięwzięcia, 70% ich wartości odpowiadające kwocie otrzymanej dotacji, zostało przekazane do Gminy Miejskiej dowodem PT (zgodnie z postanowieniami w/w umowy to Gmina Miejska pozostaje właścicielem dotacji - środków finansowych ISPA/FS - paragraf 8 umowy). Pozostałe 30% wartości środków trwałych (koszty kwalifikowane plus koszty niekwalifikowane) odpowiadające nakładom sfinansowanym przez Spółkę stanowi jej własność. Na mocy ustnej umowy (umowa użyczenia) Spółka użytkuje cały majątek wytworzony w wyniku realizacji inwestycji i ponosi koszty związane z jego eksploatacją.

Gmina Miejska nosi się z zamiarem przekazania Spółce majątku wytworzonego w ramach projektu „Uporządkowanie systemu zbierania i oczyszczania ścieków” sfinansowanego ze środków Funduszu Spójności w postaci wkładu niepieniężnego obejmując w zamian udziały w kapitale zakładowym Spółki.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w momencie wniesienia aportem przez Gminę Miejską majątku sfinansowanego ze środków Funduszu Spójności (70% kosztów kwalifikowanych), wytworzonego w ramach projektu „…”, Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wysokość odpisów amortyzacyjnych od nabytych środków trwałych...

Zdaniem Spółki, wysokość odpisów amortyzacyjnych od wartości środków trwałych wniesionych aportem przez Gminę Miejską do Spółki stanowi koszt uzyskania przychodów.

Wysokość odpisów amortyzacyjnych ustalona zostanie od środków trwałych nabytych w formie wkładu niepieniężnego, których wartość podwyższy kapitał zakładowy spółki.

W myśl art. 15 ust. 6 uopdop, kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych dokonywane zgodnie z art. 16a-16m z uwzględnieniem art. 16. Środki trwałe wniesione do Spółki będą wykorzystywane na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą przez okres dłuższy niż rok. Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 63d updop, nie uważa się za koszt uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych nabytych w formie wkładu niepieniężnego, ale tylko od tej części, która nie zostanie przekazana na podwyższenie kapitału zakładowego spółki kapitałowej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm. – zwanej dalej „updop”), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 (…). Powyższe oznacza, że wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami lub służą zachowaniu bądź zabezpieczeniu źródła przychodów. Kosztami będą zarówno koszty pozostające w bezpośrednim związku z uzyskiwanymi przychodami, jak i pozostające w związku pośrednim, jeżeli zostanie wykazane, że zostały w sposób racjonalny poniesione w tym celu, nawet wówczas gdy z obiektywnych powodów przychód nie zostanie osiągnięty.

Zatem do kosztów uzyskania przychodów podatnik ma prawo zaliczyć wszystkie koszty, zarówno te bezpośrednio, jak i pośrednio związane z przychodami, o ile zostały prawidłowo udokumentowane, za wyjątkiem kosztów ustawowo uznanych za niestanowiące kosztów uzyskania przychodów. Podatnik, zaliczając dany wydatek do kosztów uzyskania przychodów, winien wykazać jego związek z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz to, że poniesienie wydatku ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu lub że wydatek ten jest związany z konkretnym przedsięwzięciem gospodarczym.

Zgodnie z art. 15 ust. 6 updop, kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a-16m, z uwzględnieniem art. 16.

Stosownie do postanowień art. 16a ust. 1 updop, amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

  1. budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
  2. maszyny, urządzenia i środki transportu,
  3. inne przedmioty

-o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Tak więc, aby dany przedmiot był uznany za środek trwały musi spełniać następujące warunki:

  1. stanowić własność lub współwłasność podatnika,
  2. być kompletnym i zdatnym do użytku w dniu przyjęcia do używania,
  3. przewidywany okres używania musi być dłuższy niż rok,
  4. musi być wykorzystywany przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną działalnością.

Zasady ustalania wartości początkowej, stanowiącej podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów, środków trwałych zostały określone w art. 16g updop, przy czym są one zróżnicowane w szczególności z uwagi na sposób nabycia składników majątku trwałego.

W myśl art. 16g ust. 1 pkt 4 updop, za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-14, w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki kapitałowej, a także udziału w spółdzielni uważa się, ustaloną przez podatnika na dzień wniesienia wkładu lub udziału wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej.

Jednocześnie należy mieć na uwadze, iż zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. d) updop, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych w formie wkładu niepieniężnego, od tej części ich wartości, która nie została przekazana na utworzenie lub podwyższenie kapitału zakładowego spółki kapitałowej.

W opisanym we wniosku zdarzeniu przyszłym, Gmina wniesie w formie aportu do Spółki środki trwałe, których wartość podwyższy kapitał zakładowy Spółki. Zatem odpisy amortyzacyjne dot. wniesionych przez Gminę środków trwałych, Spółka będzie mogła w całości zaliczać do kosztów uzyskania przychodów.

Stanowisko Spółki jest zatem prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, ul. Kraszewskiego 4a, 35-016 Rzeszów po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj