Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB1/415-809/10-6/AG
z 29 września 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB1/415-809/10-6/AG
Data
2010.09.29


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
dochód
dochód
podatek dochodowy od osób fizycznych
podatek dochodowy od osób fizycznych
sprzedaż
sprzedaż
środek trwały
środek trwały


Istota interpretacji
Czy w przypadku przyszłego zbycia lokalu lub lokali mieszkalnych, które znajdą się w wybudowanym na działce domu mieszkalnym wraz z proporcjonalnym udziałem we własności przedmiotowej nieruchomości gruntowej, kosztem uzyskania przychodu będzie całość wartości początkowej nieruchomości, pomniejszona o odpisy amortyzacyjne i bez znaczenia dla wysokości kosztów uzyskania przychodów będzie fakt, że Wnioskodawca swoją część wkładu do spółki cywilnej nabył wcześniej w drodze darowizny?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 9 lipca 2010 r. (data wpływu 13 lipca 2010 r.), uzupełnionym w dniu 1 września 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia przychodu – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 lipca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia przychodu.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa w art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, w związku z czym pismem z dnia 25 sierpnia 2010 r. znak ILPB1/415-809/10-2/AG, ILPP1/443-765/10-2/NS na podstawie art. 169 § 1 tej ustawy wezwano Wnioskodawcę do usunięcia braków w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem pozostawienia podania bez rozpatrzenia.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 27 sierpnia 2010 r., a w dniu 1 września 2010 r. wniosek uzupełniono.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka cywilna specjalizuje się w wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii, budowaniu ekologicznych, pasywnych domów oraz ograniczaniu zużycia energii podczas eksploatacji budynków. W ofercie firmy znajdują się takie usługi jak: termomodernizacja budynków, audyty energetyczne, doradztwo w zakresie racjonalnego tworzenia budynków. Ewidencja dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych prowadzona jest w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Wspólnik spółki cywilnej - Wnioskodawca, otrzymał w darowiźnie 50% udział we własności nieruchomości gruntowej, składającej się z działek o numerach 46/33 i 45/3, o powierzchni 1.141 m2. Udział we własności przedmiotowej nieruchomości stanowi majątek prywatny Wnioskodawcy i nie jest ujęty w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych spółki cywilnej.

W momencie otrzymania darowizny na przedmiotową nieruchomość była już wydana decyzja o warunkach zabudowy oraz decyzja o pozwoleniu na budowę domu, które Wnioskodawca „przepisał” na siebie. Na obecnym etapie projektowany jest nowy dom jednorodzinny, dwulokalowy (tzw. bliźniak) i Wnioskodawca wystąpił już o warunki przyłączenie do sieci elektrycznej i wodociągowej dla projektowanych lokali w przedmiotowym domu jednorodzinnym. Następnie Wnioskodawca wystąpi z wnioskiem o zmianę pozwolenia na budowę w zakresie projektowanego domu. Pozostałe 50% udziału w przedmiotowej nieruchomości, należące obecnie do osoby trzeciej, zostanie nabyte za cenę rynkową przez drugiego wspólnika S. C.

Dysponując równymi udziałami we własności w przedmiotowej nieruchomości, wspólnicy Wnioskodawca i drugi wspólnik wniosą przedmiotową nieruchomość do spółki cywilnej, w której obecnie posiadają po 50% udziału. Wniesienie przedmiotowej nieruchomości nie spowoduje więc zmiany proporcji udziałów. Przed wniesieniem do spółki cywilnej przedmiotowa nieruchomość nie była i nie będzie wykorzystywana przez żadnego ze wspólników w działalności gospodarczej, w szczególności nie była i nie będzie wprowadzona do ewidencji środków trwałych żadnego ze wspólników, gdyż ewidencja taka prowadzona jest dla spółki, a nie dla wspólników.

W ocenie Wnioskodawcy przez wykorzystanie w działalności gospodarczej przedmiotowej nieruchomości nie można rozumieć dokonywania formalności związanych z przepisaniem, pozwolenia na budowę z darczyńcy na obdarowanego a także wystąpienia o warunki przyłączenia do sieci elektrycznej i wodociągowej. Wg internetowego Słownika Języka Polskiego PWN (http://sip.pwn.pl/slownik/2539475/wykorzystac), słowo „wykorzystywać” oznacza:

  1. „użyć czegoś dla osiągnięcia jakiegoś celu, zysku”,
  2. „posłużyć się kimś, aby zrealizować własne cele”.


Zdaniem Wnioskodawcy, w pojęciu tym nie mieści się załatwianie ww. formalności, gdyż w ich toku nie dochodzi do użycia, wykorzystania czy też fizycznego posłużenia się przedmiotową nieruchomością. Przedmiotowa nieruchomość będzie użyta w działalności gospodarczej dopiero po wniesieniu jej do spółki cywilnej, kiedy to zostanie na niej rozpoczęta budowa.

Po wniesieniu aportem, przedmiotowa nieruchomość gruntowa zostanie zakwalifikowana w spółce jako środek trwały i wprowadzona do ewidencji środków trwałych. Wartość początkowa środka trwałego zostanie ustalona jako wartość rynkowa całej przedmiotowej nieruchomości gruntowej, bez podziału na część zakupioną przez wspólnika i część otrzymaną w darowiźnie przez Wnioskodawcę. Na przedmiotowej nieruchomości zostanie wybudowany dwulokalowy dom mieszkalny (tzw. bliźniak). Jeden lokal posłuży jako tzw. „dom wzorcowy” mający prezentować możliwości technologiczne spółki; w części tej znajdować się będzie również biuro handlowe spółki. Spółka zamierza bowiem wybudować więcej takich domów, jeżeli będzie na nie odpowiedni popyt. Drugi lokal zostanie przeznaczony na wynajem, przy czym spółka nie wyklucza możliwości zaoferowania go na sprzedaż w sytuacji:

  • gdyby nie znalazła klienta na najem,
  • gdyby z wykonanych przez spółkę analiz wynikało, że sprzedaż będzie bardzie opłacalna niż najem,
  • gdyby z prognozy zapotrzebowania spółki na środki pieniężne wynikało zapotrzebowanie na większą ilość środków pieniężnych, niż te generowane przez najem.

Spółka nie może również wykluczyć przyszłego zbycia części domu-bliźniaka (lokalu), która będzie stanowiła dom wzorcowy i biuro handlowe, gdyby z całokształtu przyszłych okoliczności biznesowych wynikała zasadność podjęcia takiego kroku.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie określenia przychodów.

Czy w przypadku przyszłego zbycia lokalu lub lokali mieszkalnych, które znajdą się w wybudowanym na działce domu mieszkalnym wraz z proporcjonalnym udziałem we własności przedmiotowej nieruchomości gruntowej, kosztem uzyskania przychodu będzie całość wartości początkowej nieruchomości, pomniejszona o odpisy amortyzacyjne i bez znaczenia dla wysokości kosztów uzyskania przychodów będzie fakt, że Wnioskodawca swoją część wkładu do spółki cywilnej nabył wcześniej w drodze darowizny...

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku przyszłego zbycia lokalu lub lokali mieszkalnych, które znajdą się w wybudowanym na działce domu mieszkalnym wraz z proporcjonalnym udziałem we własności przedmiotowej nieruchomości gruntowej, kosztem uzyskania przychodu będzie całość wartości początkowej nieruchomości, pomniejszona o odpisy amortyzacyjne i bez znaczenia dla wysokości kosztów uzyskania przychodów będzie fakt, że Wnioskodawca przedmiot wkładu do spółki cywilnej nabył przed jego wniesieniem w drodze darowizny.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.) – dalej ustawa o PIT kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów albo zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

W art. 23 ustawy o PIT nie wymieniono jako koszty niestanowiące kosztów uzyskania przychodów wartości początkowej zbywanego środka trwałego, który przed wniesieniem aportem do spółki cywilnej został przez wspólnika nabyty w drodze darowizny.

Natomiast zgodnie z art. 24 ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT, u podatników prowadzących działalność gospodarczą rozliczaną na podstawie księgi przychodów i rozchodów, dochodem z odpłatnego zbycia środków trwałych, wykorzystywanych na potrzeby działalności gospodarczej jest różnica między przychodem z odpłatnego zbycia, a wartością początkową wykazaną w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych powiększoną o dokonane odpisy amortyzacyjne od tych środków.

Ponieważ po wniesieniu do spółki cywilnej przedmiotowa nieruchomość będzie wykorzystywana na potrzeby działalności gospodarczej, dochodem z jej odpłatnego zbycia będzie różnica między przychodem z jej odpłatnego zbycia, a wartością początkową zbywanej nieruchomości (czyli wartością gruntu lub udziału w gruncie oraz wartością lokalu lub lokali mieszkalnych, wykazanych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych spółki), powiększona o sumę dokonanych odpisów amortyzacyjnych.

Zgodnie z art. 22g ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT, za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-18, uważa się - w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej - ustaloną przez wspólników na dzień wniesienia wkładu lub udziału, wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej, z dnia wniesienia wkładu.

W związku z powyższym w przypadku ewentualnego zbycia lokalu lub lokali mieszkalnych, które znajdą się w wybudowanym na działce domu mieszkalnym wraz z proporcjonalnym udziałem we własności przedmiotowej nieruchomości gruntowej, kosztem uzyskania przychodu będzie całość wartości początkowej nieruchomości, pomniejszona o odpisy amortyzacyjne i bez znaczenia dla wysokości kosztów uzyskania przychodów będzie fakt, że Wnioskodawca przedmiot wkładu do spółki cywilnej nabył przed jego wniesieniem w drodze darowizny.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Tut. Organ informuje, że w zakresie pozostałej problematyki dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych (tj. wartości początkowej środka trwałego, a także skutków podatkowych wniesienia nieruchomości tytułem wkładu niepieniężnego do spółki cywilnej) wniosek rozstrzygnięto interpretacjami indywidualnymi z dnia 29 września 2010 r. nr ILPB1/415-809/10-4/AG, ILPB1/415-809/10-5/AG, natomiast w części dotyczącej podatku od towarów i usług wniosek zostanie rozstrzygnięty odrębnym pismem.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj