Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB1/415-815/10-4/KŁ
z 5 października 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB1/415-815/10-4/KŁ
Data
2010.10.05



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych --> Stawki ryczałtu

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Przepisy ogólne --> Określenia ustawowe


Słowa kluczowe
działalność usługowa
działalność usługowa
handel
handel
przetwarzanie
przetwarzanie
ryczałt ewidencjonowany
ryczałt ewidencjonowany
sprzedaż towarów
sprzedaż towarów
stawki podatku
stawki podatku
stawki ryczałtu
stawki ryczałtu
towar handlowy
towar handlowy


Istota interpretacji
Czy Wnioskodawca zasadnie uznał, że przychód ze sprzedaży ww. wanien opodatkowuje stawką ryczałtu 3% - jako przychód z działalności usługowej w zakresie handlu?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 9 lipca 2010 r. (data wpływu 15 lipca 2010 r.) uzupełnionym w dniu 16 września 2010 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie wysokości stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 15 lipca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie wysokości stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.


Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa w art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, w związku z czym pismem z dnia 7 września 2010 r., znak ILPB1/415-815/10-2/KŁ na podstawie art. 169 § 1 tej ustawy wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 9 września 2010 r., a w dniu 16 września 2010 r. wniosek uzupełniono.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi na terenie Polski działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży wanien do impregnacji drewna. Wnioskodawca jest zarejestrowanym podatnikiem VAT – czynnym. Wanny kupowane są przeważnie z Niemiec. Są to wanny używane, które w Polsce, aby były zdatne do użytku i dalszej odsprzedaży Wnioskodawca musi wyremontować. Remont ten polega na malowaniu, spawaniu, dokonywaniu naprawy instalacji elektrycznej. Są to prace, które wymagają dodatkowych nakładów finansowych na dany towar. Jednak po dokonaniu remontu i przywróceniu do użyteczności nadal są to wanny do impregnacji nie zachodzi tutaj zmiana ich przeznaczenia.

W uzupełnieniu z dnia 16 września 2010 r. Wnioskodawca określił symbol PKWiU-1997 na sprzedawane przez niego towary – Wanny do zanurzeniowej impregnacji drewna – 29.56.25-90.00 (PKWiU 1997).


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy Wnioskodawca zasadnie uznał, że przychód uzyskiwany ze sprzedaży ww. wanien opodatkowuje stawką ryczałtu 3% - jako przychód z działalności usługowej w zakresie handlu...

Zdaniem Wnioskodawcy, przedmiotowy przychód powinien być opodatkowany stawką ryczałtu 3%, gdyż zakupione wanny w momencie sprzedaży nie zmieniają swojego przeznaczenia, nadal są to wanny do impregnacji drewna tak jak zostały zakupione. Nie dochodzi w przypadku Wnioskodawcy do przetworzenia tego towaru na inny np. na jakiś kontener. Jedynie w Polsce Zainteresowany musi dokonać szeregu prac remontowych, aby mogły one być odsprzedane dalej. Aby był to towar dobry jakościowo i zdatny do użytku.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 1998 r., Nr 144, poz. 930 ze zm.) działalność usługowa oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 42, poz. 264, z 1999 r. Nr 92, poz. 1045 i z 2001 r. Nr 12, poz. 94) wydanym na podstawie art. 40 ust. 2 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz. U. Nr 88, poz. 439, z 1996 r. Nr 156, poz. 775, z 1997 r. Nr 88, poz. 554 i Nr 121, poz. 769, z 1998 r. Nr 99, poz. 632 i Nr 106, poz. 668 oraz z 2001 r. Nr 100, poz. 1080), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy działalnością usługową w zakresie handlu jest sprzedaż, w stanie nieprzetworzonym, nabytych uprzednio produktów (wyrobów) i towarów, w tym również takich, które zostały przez sprzedawcę zapakowane lub rozważone do mniejszych opakowań albo rozlane do butelek, puszek lub mniejszych pojemników. Natomiast art. 4 ust. 1 pkt 5a definiuje pojęcie - towary handlowe jako towary (wyroby) zakupione w celu dalszej odsprzedaży, w stanie nieprzetworzonym.

Przepisy art. 12 cyt. ustawy określają wysokość ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Rodzaj prowadzonej działalności sklasyfikowanej do określonego typu wyznacza wysokość zryczałtowanej stawki podatkowej. Zatem klasyfikacja usług wykonywanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej według PKWiU jest podstawą do ustalenia wysokości stawek podatkowych należnych od przychodów opodatkowanych zryczałtowanym podatkiem dochodowym.


Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. b ww. ustawy ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności usługowej w zakresie handlu wynosi 3,0 % przychodów.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży wanien do zanurzeniowej impregnacji drewna. Używane wanny kupowane są przeważnie w Niemczech. Przedmiotowe wanny, aby były zdatne do użytku i dalszej odsprzedaży Wnioskodawca musi wyremontować. Remont polega na malowaniu, spawaniu, dokonywaniu napraw instalacji elektrycznej. Po dokonaniu remontu i przywróceniu do użyteczności nadal są to wanny do impregnacji, nie zachodzi zmiana ich przeznaczenia.

W świetle przedstawionego stanu faktycznego należy zauważyć, iż poddanie zakupionych używanych wanien do zanurzeniowej impregnacji drewna niezbędnym naprawom przed ich późniejszą sprzedażą ma na celu wyeliminowanie istniejących uszkodzeń i stanowi element przygotowania ww. towarów do stanu używalności i sprzedaży, nie powoduje ich przetworzenia, zmiany formy.

Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym nie precyzuje znaczenia słowa: przetwarzanie, zatem aby je zdefiniować należy ustalić jaki zakres znaczeniowy ma ten zwrot w języku potocznym. I tak według „Słownika współczesnego języka polskiego” pod redakcją B. Dunaja, wydawca Reader`s Digest, (Warszawa rok 2001, str. 191 tom II) przetwarzać, przetworzyć to: 1) zmieniać coś, przerabiać coś przez nadanie mu innej postaci, formy, innego kształtu, innych właściwości, przekształcać; 2) dokonywać obróbki, transformacji.

Wobec wyżej powołanych przepisów prawa podatkowego, a także z punktu widzenia definicji słowa „przetwarzanie” oraz stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika w przedmiotowym wniosku należy przyjąć, że jeżeli w wyniku czynności podjętych przez Wnioskodawcę nie dochodzi do przerobienia rzeczy, tj. przerobienia używanych wanien do zanurzeniowej impregnacji drewna, przez nadanie im innej formy, innego kształtu - to mamy do czynienia z działalnością w zakresie handlu.

Zatem przy założeniu, że poddanie zakupionych używanych wanien do impregnacji drewna niezbędnym naprawom przed ich późniejszą sprzedażą ma na celu jedynie wyeliminowanie istniejących uszkodzeń i stanowi element przygotowania ww. towarów do stanu używalności i sprzedaży, nie powodując ich przetworzenia, zmiany formy, należy uznać, iż przedmiotem działalności gospodarczej prowadzonej przez Podatnika jest działalność usługowa w zakresie handlu detalicznego, która przy spełnieniu wszystkich pozostałych ustawowych warunków może być opodatkowana ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 3% przychodów.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj