Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/1/415-721/10/AB
z 22 października 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/1/415-721/10/AB
Data
2010.10.22



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
działalność gospodarcza
przychód z kapitału pieniężnego
przychód z kapitału pieniężnego
źródła przychodu
źródła przychodu


Istota interpretacji
Możliwość zaliczenia przychodów z odpłatnego zbycia (w tym sprzedaży) akcji oraz przypadających im kosztów uzyskania przychodów do źródła przychodów - pozarolnicza działalność gospodarcza, w sytuacji gdy akcje, będące przedmiotem sprzedaży, zostaną wniesione do Spółki komandytowej w formie wkładu niepieniężnego oraz przedmiotem działalności tejże Spółki będzie m.in. obrót akcjami, co zostanie potwierdzone formalnie odpowiednim wpisem w umowie Spółki oraz Krajowym Rejestrze Sądowym.



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.), po ponownym rozpatrzeniu, w związku z prawomocnym wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 6 maja 2010r. Sygn. akt I SA/Ke 226/10, wniosku z dnia 24 sierpnia 2009 r., przekazanego do tut. Biura przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (data wpływu do tut. Biura 7 września 2009 r.) oraz wniosku z dnia 7 września 2009 r. (data wpływu do tut. Biura 10 września 2009 r.), uzupełnionych w dniu 17 listopada 2009 r., Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione w ww. wnioskach o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie możliwości zaliczenia przychodów z odpłatnego zbycia (w tym sprzedaży) akcji oraz przypadających im kosztów uzyskania przychodów do źródła przychodów - pozarolnicza działalność gospodarcza, w sytuacji gdy akcje, będące przedmiotem sprzedaży, zostaną wniesione do Spółki komandytowej w formie wkładu niepieniężnego oraz przedmiotem działalności tejże Spółki będzie m.in. obrót akcjami, co zostanie potwierdzone formalnie odpowiednim wpisem w umowie Spółki oraz Krajowym Rejestrze Sądowym – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 sierpnia 2009r. do Biura Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku wpłynął wniosek z dnia 24 sierpnia 2009r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych. Pismem z dnia 2 września 2009r. Znak: IPPB1/071-274/09-1/EC, działający w imieniu Ministra Finansów, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie przesłał przedmiotowy wniosek do tut. Biura celem załatwienia zgodnie z właściwością.

W dniu 10 września 2009r. do tut. Biura wpłynął wniosek z dnia 7 września 2009r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

Ww. wnioski były tożsamej treści i dotyczyły udzielenia pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie możliwości zaliczenia przychodów z odpłatnego zbycia (w tym sprzedaży) akcji oraz przypadających im kosztów uzyskania przychodów do źródła przychodów - pozarolnicza działalność gospodarcza, w sytuacji gdy akcje, będące przedmiotem sprzedaży, zostaną wniesione do Spółki komandytowej w formie wkładu niepieniężnego oraz przedmiotem działalności tejże Spółki będzie m.in. obrót akcjami, co zostanie potwierdzone formalnie odpowiednim wpisem w umowie Spółki oraz Krajowym Rejestrze Sądowym.

Wnioski powyższe, nie spełniały wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 29 października 2009 r. Znak: IBPBI/1/415-727/09/AB, IBPBI/1/415-740/09/AB, wezwano do ich uzupełnienia, co też nastąpiło w dniu 17 listopada 2009 r.

W dniu 8 grudnia 2009r. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, wydał interpretację indywidualną przepisów prawa podatkowego Znak: IBPBI/1/415-727/09/AB, w której uznał za prawidłowe stanowisko Wnioskodawcy w zakresie możliwości zaliczenia przychodów z odpłatnego zbycia (w tym sprzedaży) akcji oraz przypadających im kosztów uzyskania przychodów do źródła przychodów - pozarolnicza działalność gospodarcza, w sytuacji gdy akcje, będące przedmiotem sprzedaży, zostaną wniesione do Spółki komandytowej w formie wkładu niepieniężnego oraz przedmiotem działalności tejże Spółki będzie m.in. obrót akcjami, co zostanie potwierdzone formalnie odpowiednim wpisem w umowie Spółki oraz Krajowym Rejestrze Sądowym.

Pismem z dnia 23 grudnia 2009r. (data wpływu do tut. Biura 28 grudnia 2009r.), wniesiono wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, na które udzielono odpowiedzi pismem z dnia 27 stycznia 2010 r. Znak: IBPBI/1/415/W-74/09/AB, odmawiając zmiany ww. interpretacji.

Pismem z dnia 3 marca 2010 r. (data wpływu do tut. Biura 9 marca 2010 r.), wniesiono skargę na ww. interpretację indywidualną.

Pismem z dnia 7 kwietnia 2010 r. Znak: IBPBI/1/4160-13/10/AB, IBPR/007-108/2010, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, udzielił odpowiedzi na skargę przesyłając ją, wraz z aktami sprawy, do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach.

W wyniku rozpatrzenia skargi Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach, wyrokiem z dnia 6 maja 2010r. Sygn. akt I SA/Ke 226/10, uchylił zaskarżoną interpretację indywidualną. Wyrok ten jest prawomocny.

W przedmiotowych wnioskach zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca, rozważa przystąpienie w charakterze wspólnika do Spółki komandytowej. Przewiduje, iż Spółka komandytowa może stać się właścicielem akcji Spółki akcyjnej, przy czym możliwa jest zarówno sytuacja, że wspólnik lub wspólnicy Spółki komandytowej wniosą do niej akcje w charakterze wkładu, jak i sytuacja, że Spółka komandytowa dokona kupna akcji. Wnioskodawca przewiduje również, iż Spółka komandytowa może dokonać odpłatnego zbycia (w tym sprzedaży) akcji zarówno nabytych przez Spółkę komandytową w charakterze wkładu, jak i później zakupionych. Wnioskodawca przewiduje, iż w przewidzianym przepisami trybie i terminie złoży oświadczenie, o którym mowa w art. 9a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie 19% podatku liniowego). Umowa spółki komandytowej będzie określała proporcję, w jakiej podatnik uczestniczy w zyskach spółki komandytowej.

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca wniósł o rozpatrzenie w interpretacji indywidualnej dwóch niezależnych zdarzeń przyszłych, a mianowicie:

  1. przedmiotem działalności Spółki komandytowej m.in. będzie obrót akcjami, co należy rozumieć w ten sposób, iż:
    • umowa spółki komandytowej będzie wskazywać, iż przedmiotem działalności Spółki jest m.in. działalność określona w PKD 64.99.Z,
    • rejestrując Spółkę w Krajowym Rejestrze Sądowym, a także w innych rejestrach, Wnioskodawca wspólnie z innymi wspólnikami Spółki komandytowej wskażą, iż przedmiotem działalności Spółki jest m.in. działalność określona w PKD 64.99.Z.,
    • zamiarem wspólników Spółki komandytowej jest, aby Spółka faktycznie dokonywała obrotu akcjami,
    • Spółka komandytowa będzie faktycznie dokonywała obrotu akcjami.
  2. przedmiotem działalności spółki komandytowej m.in. będzie obrót akcjami, co należy rozumieć w ten sposób, iż:
    • umowa Spółki komandytowej nie będzie wskazywała, iż przedmiotem działalności spółki jest m.in. działalność określona w PKD 64.99.Z, lecz
    • faktycznie Spółka komandytowa będzie nabywała i zbywała akcje w sposób zorganizowany i ciągły.


W konsekwencji powyższego, Wnioskodawca uważa, iż w rezultacie powyższego doprecyzowania opisu zdarzeń przyszłych wniosek obecnie dotyczy czterech zdarzeń przyszłych, a mianowicie:

  1. udziały lub akcje zostaną wniesione do spółki komandytowej w formie wkładu niepieniężnego, przedmiotem działalności spółki komandytowej m.in. będzie obrót akcjami, co zostanie potwierdzone formalnie odpowiednim wpisem PKD w umowie spółki,
  2. udziały lub akcje zostaną wniesione do spółki komandytowej w formie wkładu niepieniężnego, przedmiotem działalności spółki komandytowej m.in. będzie obrót akcjami, co nie zostanie potwierdzone formalnie odpowiednim wpisem PKD w umowie spółki, lecz będzie faktycznie prowadzone przez spółkę,
  3. spółka komandytowa będzie dokonywać zakupu udziałów lub akcji; przedmiotem działalności spółki komandytowej m.in. będzie obrót akcjami, co zostanie potwierdzone formalnie odpowiednim wpisem PKD w umowie spółki,
  4. spółka komandytowa będzie dokonywać zakupu udziałów lub akcji; przedmiotem działalności spółki komandytowej m.in. będzie obrót akcjami, co nie zostanie potwierdzone formalnie odpowiednim wpisem PKD w umowie spółki, lecz będzie faktycznie prowadzone przez spółkę.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy przychody Spółki komandytowej z odpłatnego zbycia (w tym sprzedaży) akcji oraz koszty uzyskania tych przychodów będą dla podatnika, w przypadającej na niego części wynikającej z umowy Spółki, przychodami i kosztami zaliczanymi do źródła przychodów pozarolnicza działalność gospodarcza...

Zdaniem Wnioskodawcy, przychody Spółki komandytowej z odpłatnego zbycia akcji będą dla niego w części odpowiadającej udziałowi w zysku Spółki komandytowej wynikającemu z umowy Spółki, przychodami zaliczanymi do źródła przychodów pozarolnicza działalność gospodarcza.

W konsekwencji, koszty uzyskania tych przychodów, w powyżej wskazanej części, będą powiększały wartość kosztów uzyskania przychodów podatnika służących określeniu dochodu podatnika ze źródła - pozarolnicza działalność gospodarcza.

Zgodnie z art. 5b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka nie mająca osobowości prawnej (tj. także spółka komandytowa), przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (tj. ze źródła - pozarolnicza działalność gospodarcza).

Cytowany powyżej przepis ustanawia w istocie zasadę, zgodnie z którą jeżeli spółka osobowa prowadzi działalność gospodarczą, to wszelkie przychody osoby fizycznej - wspólnika spółki osobowej z tytułu udziału w tej spółce są przychodami ze źródła przychodów - pozarolnicza działalność gospodarcza. Należy bowiem zwrócić uwagę, że dyspozycja omawianego przepisu odnosi się do całości przychodów osiąganych przez spółkę, a przypadających na jej wspólnika („przychody wspólnika z udziału w takiej spółce"), a nie np. tylko do przychodów spółki, które na podstawie odrębnych przepisów można byłoby zakwalifikować jako przychody z prowadzonej działalności gospodarczej (w takim przypadku dyspozycja omawianego przepisu powinna np. brzmieć „przychody wspólnika z tej działalności spółki"). W tym kontekście należy wskazać, iż zgodnie z art. 102 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm), spółką komandytową jest spółka osobowa mająca na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą. Przepis ten oznacza, iż z mocy prawa celem istnienia spółki komandytowej jest prowadzenie działalności gospodarczej. W przypadku takiej spółki spełniona jest zatem hipoteza przepisu art. 5b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Podstawowym przepisem regulującym zasady opodatkowania przychodów wspólników z udziału w spółkach osobowych jest art. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną (...) u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z przychodami z pozostałych źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali (…). Natomiast zgodnie z ust. 1a tego artykułu, przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej (…) osiąganych przez podatników opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30c, nie łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali (…). Na podstawie art. 8 ust. 2 powołanej ustawy, zasady określone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów.

W oparciu o powyższe przepisy przychody z udziału w spółce osobowej można rozliczać na dwa sposoby:

  • jeżeli podatnik wybrał zasady opodatkowania określone w art. 9a i 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (19% podatek liniowy) - przychody przypadające na podatnika z udziału w spółce osobowej (oraz, zgodnie z ust. 2, koszty uzyskania tych przychodów) łączy się z przychodami i kosztami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 30c ww. ustawy, albo
  • jeżeli podatnik nie wybrał zasad opodatkowania określonych powyżej - przychody przypadające na podatnika z udziału w spółce osobowej oraz odpowiednie koszty uzyskania przychodów łączy się z przychodami i kosztami opodatkowanymi na zasadach ogólnych (tj. zgodnie z art. 27 ww. ustawy).

Wskazać należy, iż na powyższych zasadach podlegają również opodatkowaniu dochody osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Zatem przepis art. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przewiduje możliwości opodatkowania części przychodu wspólnika z udziału w spółce osobowej na zasadach określonych w art. 30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie jest zatem również możliwe kwalifikowanie części tego przychodu jako przychodu ze źródła - kapitały pieniężne. Z analizowanego przepisu jasno i ponownie wynika zasada, iż przychody i koszty przypadające wspólnikowi z udziału w spółce osobowej kwalifikuje się w całości do jednego źródła przychodów - pozarolnicza działalność gospodarcza.

Zgodnie z art. 9a ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli podatnik:

  1. prowadzi działalność gospodarczą samodzielnie i jest wspólnikiem spółki lub spółek niemających osobowości prawnej,
  2. jest wspólnikiem spółek niemających osobowości prawnej
    - wybór sposobu opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, (tj. opodatkowania 19% podatkiem liniowym), dotyczy wszystkich form prowadzenia tej działalności, do których mają zastosowanie przepisy ustawy.

Analiza powyższego przepisu prowadzi do wniosku, iż ustawodawca przyznaje podatnikom prawo do opodatkowania w trybie art. 9a i art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dwóch kategorii dochodów:

  • dochodów uzyskiwanych z samodzielnie prowadzonej działalności gospodarczej, oraz
  • dochodów przypisywanych podatnikowi z tytułu uczestnictwa w spółce niemającej osobowości prawnej.

Zatem kwalifikacji do dochodów opodatkowanych w formie określonej w art. 9a i 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podlega całość dochodów podatnika z tytułu uczestnictwa w spółce osobowej oraz ta część jego dochodów, która pochodzi z samodzielnie prowadzonej działalności gospodarczej.

Wskazać także należy, iż zgodnie z powyżej powołanym przepisem, jeżeli podatnik wybrał opodatkowanie w formie 19% podatku liniowego, wszelkie jego dochody z tytułu uczestnictwa w spółkach niemających osobowości prawnej podlegają z mocy prawa opodatkowaniu 19% podatkiem liniowym. Przepis wyraźnie wskazuje bowiem, iż wybór sposobu opodatkowania, o którym mowa w ust. 2 (tj. opodatkowania 19% podatkiem liniowym), dotyczy wszystkich form prowadzenia tej działalności, do których mają zastosowanie przepisy ustawy.

Na podstawie art. 24 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, u podatników, którzy zgodnie z obowiązującymi ich zasadami rachunkowości sporządzają sprawozdanie finansowe, za dochód z działalności gospodarczej uważa się dochód wykazany na podstawie prawidłowo prowadzonych ksiąg (…).

Zgodnie z art. 6 w związku z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 ze zm.), do prowadzenia ksiąg rachunkowych zobowiązane są m.in. spółki komandytowe. Tym samym, zgodnie z art. 24 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dochód spółki komandytowej wykazany na podstawie prawidłowo i prowadzonych ksiąg uważa się w całości za dochód z działalności gospodarczej. Zatem również dla wspólnika spółki komandytowej dochód ten jest dochodem z działalności gospodarczej, czyli kwalifikowany jest do źródła przychodów - pozarolnicza działalność gospodarcza. Dotyczy to także przychodów i kosztów podatkowych związanych z odpłatnym zbyciem (w tym ze sprzedażą) udziałów i akcji. Nie ma bowiem możliwości, aby tego rodzaju transakcja nie została ujęta w księgach rachunkowych spółki komandytowej. Trudno wyobrazić sobie prowadzenie przez spółkę komandytową podwójnej księgowości w celu wyodrębnienia pewnych rodzajów przychodów oraz związanych z nimi kosztów. Trudno również wyobrazić sobie podział ogólnych kosztów ponoszonych przez spółkę komandytową, na te wyodrębnione rodzaje przychodów.

Pogląd, iż przychody i koszty uzyskania przychodów przypadające Wnioskodawcy w związku z odpłatnym zbyciem lub sprzedażą akcji przez spółkę komandytową będą kwalifikowane do źródła przychodów pozarolnicza działalność gospodarcza, w żadnej mierze nie stoi w sprzeczności z przepisami zawartymi w art. 30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a określającymi zasady opodatkowania dochodów osób fizycznych uzyskanych z odpłatnego zbycia udziałów lub akcji. Zgodnie bowiem z art. 30b ust. 4 tej ustawy, przepisu ust. 1 nie stosuje się, jeżeli odpłatne zbycie papierów wartościowych i pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacja praw z nich wynikających następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej. Ustawodawca przewidział zatem, że omawiany dochód nie będzie dochodem ze źródła przychodów kapitały pieniężne (art. 10 ust. 1 pkt 7), lecz będzie należał do źródła przychodów działalność gospodarcza.

W świetle powyższych rozważań Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż przychody Spółki komandytowej z odpłatnego zbycia (w tym sprzedaży) akcji oraz przypadające im koszty uzyskania przychodów będą dla niego, w części odpowiadającej udziałowi w zysku Spółki komandytowej wynikającemu z umowy spółki, przychodami i kosztami zaliczanymi do źródła przychodów pozarolnicza działalność gospodarcza.

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca dodatkowo wskazał, iż dla uznania, że do przedmiotu działalności gospodarczej Spółki komandytowej należy m.in. nabywanie i zbywanie papierów wartościowych (w tym akcji), konieczne jest łączne spełnienie dwóch warunków:

  • wspólnicy Spółki komandytowej zamierzają, aby przedmiotem działalności Spółki było nabywanie i zbywanie papierów wartościowych (w tym akcji), oraz
  • Spółka faktycznie dokonuje nabycia i zbycia akcji.

Wnioskodawca ponownie zaznacza, że wspólnicy Spółki komandytowej zamierzają zawrzeć w umowie Spółki zapis, iż przedmiotem jej działalności jest m.in. działalność określona w Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) symbolem 64.99.Z i opisem: Pozostała finansowa działalność usługowa, gdzie indziej niesklasyfikowana, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalnych.

Zgodnie z komentarzem do PKD, podklasa 64.99.Z obejmuje działalność inwestycyjną na własny rachunek dokonywaną poprzez lokatę kapitału za pośrednictwem przedsiębiorstw wysokiego ryzyka, klubów inwestycyjnych itp. Zgodnie natomiast z komentarzem do podklasy 66.12.Z, podklasa 64.99.Z obejmuje działalność na rynkach finansowych wykonywaną na własny rachunek.

Zatem niewątpliwie podklasa 64.99.Z obejmuje nabywanie i zbywanie papierów wartościowych (w tym akcji).

Wspólnicy Spółki komandytowej poprzez zawarcie w umowie Spółki postanowienia, iż przedmiotem jej działalności będzie działalność określona w PKD 64.99.Z, jednoznacznie wskazują na swój zamiar wykonywania działalności gospodarczej w tym zakresie przez Spółkę. Zamiar ten uzewnętrznia się także poprzez zgłoszenie do odpowiednich rejestrów, w tym Krajowego Rejestru Sądowego, działalności określonej w PKD 64.99.Z, jako jednego z rodzajów działalności gospodarczej prowadzonych przez Spółkę.

Podsumowując, zdaniem Wnioskodawcy w wyżej przedstawionym zdarzeniu przyszłym, obrót akcjami będzie przedmiotem działalności gospodarczej Spółki komandytowej.

W indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego z dnia 8 grudnia 2009r. Znak: IBPBI/1/415-727/09/AB, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów uznał stanowisko Wnioskodawcy w ww. zakresie za prawidłowe. Jednakże w interpretacji zawarł zastrzeżenie, że jeżeli działalność w zakresie obrotu akcjami, będzie spełniała wszystkie przesłanki określone w ww. art. 5a pkt 6 oraz art. 5b ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i jeżeli oprócz stosownego zapisu w umowie Spółki komandytowej oraz wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego, potwierdzających prowadzenie przez Spółkę działalności gospodarczej w zakresie obrotu akcjami, spełnione zostaną wymogi wynikające z ww. ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, uprawniające Wnioskodawcę do obrotu akcjami jako przedmiotu pozarolniczej działalności gospodarczej, to przychody uzyskane z tej działalności będą mogły stanowić przychód ze źródła jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, a nie kapitały pieniężne. W konsekwencji także koszty związane z wykonywaniem tej działalności będą mogły stanowić koszty uzyskania przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Ww. interpretację indywidualną, po uprzednim wezwaniu Organu do usunięcia naruszenia prawa, Wnioskodawca zaskarżył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach, prawomocnym wyrokiem z dnia 6 maja 2010r. Sygn. akt I SA/Ke 226/10, uchylił w całości ww. interpretację indywidualną z dnia 8 grudnia 2009r. Znak: IBPBI/1/415-727/09/AB, stwierdzając m.in., że w świetle art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), istotne dla zakwalifikowania danego działania jako działalność gospodarcza jest jedynie, aby była to działalność zarobkowa:

  1. wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa,
  2. polegająca na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegająca na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
  • prowadzona we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

W związku z powyższym, do prawidłowego i zgodnego z ustawą podatkową zdefiniowania pozarolniczej działalności gospodarczej i jej odniesienia do objętego interpretacją zdarzenia przyszłego organ nie był uprawniony dodawać warunków wynikających z ustawy dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. Nr 183, poz. 1538 ze zm.) i w konsekwencji rozszerzać tej definicji. Bez znaczenia bowiem dla prawno-podatkowej kwalifikacji przychodów podatnika będącego wspólnikiem spółki komandytowej jest okoliczność wypełniania warunków i rygorów określonych w ustawie o obrocie instrumentami finansowymi. Skoro ustawodawca dla skutków podatkowych legalną definicję pozarolniczej działalności gospodarczej zawarł w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, to niedopuszczalne było posiłkowanie się unormowaniami ustawy o obrocie instrumentami finansowymi przez organ dokonujący kwalifikacji prawnej przychodów Skarżącego z tytułu sprzedaży akcji w ramach Spółki komandytowej.

Ewentualne bowiem skutki naruszenia ustawy o obrocie instrumentami finansowymi nie mają jednak charakteru skutków podatkowych, a o takie chodzi w przedmiotowej interpretacji indywidualnej. Konsekwencje niedostosowania się podatnika do wymogów wynikających z innych regulacji prawnych są ewentualne sankcje przewidziane w tych regulacjach.

Reasumując, by odpowiedzieć na pytanie, czy źródłem zamierzonych przychodów Skarżącego z tytułu sprzedaży akcji w ramach spółki komandytowej jest pozarolnicza działalność gospodarcza, definicję tej działalności należało oprzeć tylko i wyłącznie o przepisy art. 5 ust. 1 pkt 6, art. 5b oraz art. 30b ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Mając na uwadze powyższe uzasadnienie ww. wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego oraz treść art. 153 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.), który stanowi, iż ocena prawna i wskazania co do dalszego postępowania wyrażone w orzeczeniu sądu wiążą w sprawie ten sąd oraz organ, którego działanie lub bezczynność było przedmiotem zaskarżenia, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, rozpatrując ponownie wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej z dnia 24 sierpnia 2009 r., przekazany do tut. Biura przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie oraz wniosek z dnia 7 września 2009 r., stwierdza, iż w świetle stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji, stanowisko Wnioskodawcy w zakresie możliwości zaliczenia przychodów z odpłatnego zbycia (w tym sprzedaży) akcji oraz przypadających im kosztów uzyskania przychodów do źródła przychodów - pozarolnicza działalność gospodarcza, w sytuacji gdy akcje, będące przedmiotem sprzedaży, zostaną wniesione do Spółki komandytowej w formie wkładu niepieniężnego oraz przedmiotem działalności tejże Spółki będzie m.in. obrót akcjami, co zostanie potwierdzone formalnie odpowiednim wpisem w umowie Spółki oraz Krajowym Rejestrze Sądowym jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Jednocześnie zauważyć należy, iż wbrew twierdzeniu Wnioskodawcy nie wszystkie przychody uzyskiwane przez wspólnika spółki osobowej są przychodami z działalności gospodarczej. Jeżeli bowiem ustawa podatkowa zalicza określone przychody do innego, niż działalność gospodarcza źródła przychodów (np. przychody z tzw. kontraktu menadżerskiego), to przychody te nie są przychodami z działalności gospodarczej. Powyższe nie wpływa jednak na ocenę stanowiska Wnioskodawcy w odniesieniu do przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach, ul. Prosta 10, 25-366 Kielce, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj