Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP3/443-148/10/JK
z 1 grudnia 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPP3/443-148/10/JK
Data
2010.12.01



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek akcyzowy (ustawa z dnia 6.12.2008r.) --> Wyroby akcyzowe-przepisy szczegółowe. Podstawa opodatkowania i stawki akcyzy. --> Wyroby energetyczne i energia elektryczna --> Stawki akcyzy na wyroby energetyczne


Słowa kluczowe
olej opałowy
olej opałowy
oświadczenia
oświadczenia
podpis
podpis
sprzedaż
sprzedaż
wymóg formalny
wymóg formalny


Istota interpretacji
Załączone do faktury oświadczenie może być również złożone przez pełnoletnią osobę zameldowaną pod tym samym adresem co nabywca i wówczas to dane takiej osoby zawarte będą w załączonym do faktury oświadczeniu.



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 6 września 2010 r. (data wpływu 14 września 2010 r.) uzupełnionym pismem z dnia 20 września 2010 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczące sposobu składania oświadczeń o przeznaczeniu nabywanych wyrobów do celów opałowych uprawniających do stosowania preferencyjnych stawek akcyzy - jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 14 września 2010 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczący sposobu składania oświadczeń o przeznaczeniu nabywanych wyrobów do celów opałowych uprawniających do stosowania preferencyjnych stawek akcyzy.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca jest podmiotem prowadzącym sprzedaż oleju opałowego do celów opałowych osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. W przypadku stosowania preferencyjnych stawek akcyzy sprzedawca takiego wyrobu jest zobowiązany do uzyskania od nabywcy oświadczenia, że nabywane wyroby są przeznaczone do celów opałowych. Oświadczenie to powinno być załączone do kopii paragonu lub kopii innego dokumentu sprzedaży wystawionego nabywcy, a w przypadku braku takiej możliwości sprzedawca jest obowiązany wpisać na oświadczeniu numer i datę wystawienia dokumentu potwierdzającego tę sprzedaż.

Spółka, w związku z wejściem w życie z dniem 1 września 2010 r. ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw z dnia 22 lipca 2010 r. (Dz. U. Nr 151, poz. 1013), posiada wątpliwości dotyczące sposobu składania oświadczeń o przeznaczeniu oleju opałowego przyjmowanych przez sprzedawcę wyrobu akcyzowego od osób fizycznych nabywających olej opałowy do celów opałowych.

Zainteresowany wskazał, iż przepis art. 89 ust. 8 pkt 1 ustawy dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11 ze zm.), zwanej dalej ustawą, dotyczy danych jakie są wymagane w treści oświadczenia składanego przez osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. Unormowanie w obecnym brzmieniu nakłada obowiązek zawarcia w przedmiotowym oświadczeniu imienia i nazwiska, numeru dowodu osobistego lub nazwy i numeru innego dokumentu stwierdzającego tożsamość, NIP lub numeru PESEL (jeżeli został nadany) nabywcy lub pełnoletniej osoby zameldowanej pod tym samym adresem co nabywca.

Wnioskodawca wskazuje, że zamawiającym - nabywcą może być przykładowo Jan K., na którego zostanie wystawiona faktura VAT. Natomiast zgodnie z wymienionym przepisem, oświadczenie może także wystawić osoba pełnoletnia, mająca ten sam meldunek co nabywca, czyli np. Anna N.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy dane osoby składającej oświadczenie o przeznaczeniu nabywanego oleju opałowego nie powinny pokrywać się z danymi nabywcy na fakturze dokumentującej sprzedaż tego oleju... Czy oświadczenie to może podpisać inna osoba zameldowana pod tym samym adresem co nabywca i nie wskazana następnie w fakturze VAT... Czy też, może być to tylko i wyłącznie osoba wskazana jako nabywca na dowodzie zakupu...


Stanowisko Wnioskodawcy.


W ocenie Wnioskodawcy, zgodnie z przepisem art. 89 ust. 8 pkt 1 ustawy o podatku akcyzowym, w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 września 2010 r., oświadczenie, o którym mowa w ust. 5 pkt 2 ustawy, powinno zawierać imię i nazwisko, numer dowodu osobistego lub nazwę i numer innego dokumentu stwierdzającego tożsamość, NIP lub numer PESEL nabywcy lub pełnoletniej osoby zameldowanej pod tym samym adresem co nabywca.

Zdaniem Spółki - wskazane oświadczenie powinno być podpisane przez nabywcę, który jest wskazany na dowodzie zakupu (fakturze VAT) oleju opałowego.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.


Z treści wniosku wynika, iż opisana kwestia dotyczy możliwości złożenia oświadczenia, że nabywane wyroby są przeznaczone do celów opałowych, uprawniającego do stosowania stawek akcyzy określonych w art. 89 ust. 1 pkt 9, 10 i 15 ustawy dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym, przez pełnoletnią osobę zameldowaną pod tym samym adresem co faktyczny nabywca tego oleju.

Zgodnie z art. 89 ust. 5 pkt 2 ustawy dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11 ze zm.), zwanej dalej ustawą, sprzedawca wyrobów akcyzowych nieobjętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie np. olejów opałowych jest obowiązany w przypadku sprzedaży osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej - do uzyskania od nabywcy oświadczenia, że nabywane wyroby są przeznaczone do celów opałowych, uprawniających do stosowania stawek akcyzy określonych w ust. 1 pkt 9, 10 i 15; oświadczenie to powinno być załączone do kopii paragonu lub kopii innego dokumentu sprzedaży wystawionego nabywcy, a w przypadku braku takiej możliwości sprzedawca jest obowiązany wpisać na oświadczeniu numer i datę wystawienia dokumentu potwierdzającego tę sprzedaż.

Natomiast w myśl art. 89 ust. 8 pkt 1 ustawy wymienione oświadczenie powinno zawierać, między innymi, imię i nazwisko, numer dowodu osobistego lub nazwę i numer innego dokumentu stwierdzającego tożsamość, NIP lub numer PESEL (jeżeli został nadany) nabywcy lub pełnoletniej osoby zameldowanej pod tym samym adresem co nabywca.

Powyższe przepisy wprowadzono w celu zapewnienia właściwej kontroli w zakresie obrotu wyrobami energetycznymi korzystającymi z preferencyjnych stawek akcyzy ze względu na przeznaczenie do celów opałowych. Między innymi, na sprzedawców olejów przeznaczonych do celów opałowych nałożono szczególne obowiązki w zakresie uzyskiwania oświadczeń o przeznaczeniu wyrobów uprawniającym do zastosowania obniżonych stawek akcyzy oraz szczegółowo określono zakres danych jakie powinny zawierać oświadczenia. Dopiero uzyskanie przez sprzedawcę oświadczenia spełniającego wszystkie wymogi określone we wskazanych przepisach umożliwia zastosowanie stawki preferencyjnej właściwej dla paliw opałowych przeznaczonych do celów opałowych. Należy pokreślić, iż w celu eliminowania zjawisk patologicznych z obrotu gospodarczego wprowadzono, od 1 września 2010 r., obowiązek podawania dodatkowych informacji jednoznacznie identyfikujących osoby składające oświadczenia, jak numery NIP i PESEL. Jednocześnie rozszerzono katalog osób mogących je składać o pełnoletnie osoby zameldowane pod tym samym adresem co nabywca wyrobów akcyzowych przeznaczonych do celów opałowych.

Zatem, odnosząc się do przedstawionego zdarzenia przyszłego wskazać należy, iż podmiot sprzedający olej opałowy i zamierzający zastosować stawkę właściwą dla oleju opałowego przeznaczonego do celów opałowych powinien uzyskać od nabywcy, który dokonuje zakupu oleju opałowego lub pełnoletniej osoby zameldowanej pod tym samym adresem co nabywca, oświadczenie potwierdzające przeznaczenie nabywanego oleju opałowego.

Reasumując, oświadczenie dokumentujące przeznaczenie nabywanego oleju opałowego nie musi być złożone wyłącznie przez faktycznego nabywcę oleju opałowego, którego dane będą następnie zawarte w fakturze sprzedaży. Załączone do faktury oświadczenie może być również złożone przez pełnoletnią osobę zameldowaną pod tym samym adresem co nabywca i wówczas to dane takiej osoby zawarte będą w załączonym do faktury oświadczeniu.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj