Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-1057/10/MS
z 18 listopada 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/2/423-1057/10/MS
Data
2010.11.18



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
fundusz remontowy
fundusz remontowy
remonty
remonty
spółdzielnie mieszkaniowe
spółdzielnie mieszkaniowe
zasoby mieszkaniowe
zasoby mieszkaniowe


Istota interpretacji
Czy zgodnie z ustawą o rachunkowości oraz ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych i znowelizowaną ustawą z dnia 14 czerwca 2007 roku o spółdzielniach mieszkaniowych koszty budynku mieszkalnego związane z remontem elewacji wraz z warstwą dociepleniową, które bank nazwał "termoizolacją budynku” i które obciążą fundusz remontowy będą kosztami uzyskania przychodu?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółdzielni, przedstawione we wniosku z dnia 11 sierpnia 2010r. (data wpływu do tut. Biura 17 sierpnia 2010r.), uzupełnionym w dniu 28 października 2010r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisów na fundusz remontowyjest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 sierpnia 2010r. wpłynął do tut. Biura wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisów na fundusz remontowy.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 14 października 2010r. Znak: IBPBI/2/423-1057/10/MS wezwano do ich uzupełnienia. Uzupełnienia dokonano w dniu 28 października 2010r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółdzielnia Mieszkaniowa zgodnie z art. 6 ust. 3 (uosm) tworzy fundusz na remonty zasobów mieszkaniowych. Odpis na fundusz remontowy obciąża koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi (art. 16 ust. 1 pkt 9 updop).

Fundusz remontowy jest funduszem celowym (art. 16 ust. 1 pkt 9 updop) przeznaczonym na remonty budynków mieszkalnych, w których znajdują się lokale o statusie spółdzielczego i własnościowego prawa do lokalu jak również lokale z wyodrębnioną własnością.

Spółdzielnia przeprowadza na bieżąco remonty zasobów mieszkaniowych polegające na utrzymaniu ich w niepogorszonym stanie, a także na odtworzeniu stanu pierwotnego i usuwaniu istniejących wad technologicznych, przy czym dopuszcza się stosowania wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym (odpowiadającym aktualnym standardom technicznych).

Spółdzielnia Mieszkaniowa przeprowadzi remont elewacji budynku mieszkalnego wraz z dołożeniem warstwy dociepleniowej. Finansowaniem tych prac (nakładów remontowych) będzie wstępnie uzyskana pożyczka ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚ i GW), która zasili fundusz remontowy oraz wkład własny (środki z funduszu remontowego).

Bank wymaga aby w umowie i wniosku o pożyczkę było wyraźnie zaznaczone, że spółdzielnia ubiega się o środki na "Termoizolację budynku mieszkalnego". Do umowy jest dołączony audyt energetyczny, który winien wykazać, że efektem wykonanych prac będzie obniżenie kosztów zużycia ciepła.

Kredyt będzie spłacany przez użytkowników mieszkań w postaci podwyższonego funduszu remontowego.

Spółdzielnia Mieszkaniowa uzyska prawdopodobnie częściowe umorzenie otrzymanej pożyczki, pod warunkiem, że umorzona kwota zostanie przeznaczona na kolejne prace ekologiczne, w tym wypadku na kolejną "termoizolację budynku mieszkalnego". Podstawą umorzenia będzie wniosek Spółdzielni o umorzenie.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy zgodnie z ustawą o rachunkowości oraz ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych i znowelizowaną ustawą z dnia 14 czerwca 2007 roku o spółdzielniach mieszkaniowych koszty budynku mieszkalnego związane z remontem elewacji wraz z warstwą dociepleniową, które bank nazwał "termoizolacją budynku” i które obciążą fundusz remontowy będą kosztami uzyskania przychodu...

Zdaniem Wnioskodawcy, fundusz remontowy jest funduszem celowym, tworzonym w ciężar kosztów gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Zgodnie z zapisem art. 6 znowelizowanej ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych spółdzielnia tworzy fundusz na remonty zasobów mieszkaniowych. Odpisy na ten fundusz obciążają koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Remonty zasobów mieszkaniowych, polegające na przywróceniu stanu pierwotnego budynku i usuwaniu wad finansowane są z funduszu remontowego, tworzonego obligatoryjnie przez każdą spółdzielnię zgodnie z art. 6 ust. 3 u.s.m. Na poczet tego funduszu, zgodnie z art. 4 u.s.m., członkowie i osoby nie będące członkami dokonują comiesięcznych wpłat.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wolne od podatku dochodowego są dochody spółdzielni mieszkaniowych uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi – w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów.

Ponieważ gromadzone środki na fundusz remontowy zwolnione są z opodatkowania podatkiem dochodowym, to ich wydatkowanie, zgodnie z u.s.m., również nie rodzi obowiązku w podatku dochodowym od osób prawnych.

Dodatkowo w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zakwalifikowanie poniesionych wydatków jako ulepszenie zwiększyłoby wartość budynku, a spółdzielcze zasoby mieszkaniowe (m.in. budynki mieszkalne) nie podlegają amortyzacji art. 16c pkt 2 updop tylko umorzeniu.

W uzupełnieniu wniosku z dnia 25 października 2010r. (data wpływu do tut. Biura 28 października 2010r.) Spółdzielnia wskazała, iż uważa, że wobec uchylenia art. 61 ust. 5 usm, koszty termoizolacji (ocieplenia) począwszy od wejścia w życie nowelizacji usm (31 lipca 2007) powinny być traktowane jako koszty remontu i obciążać fundusz remontowy. Wykonanie zmiany elewacji poprzez dołożenie warstwy ociepleniowej w budynku mieszkalnym ma na celu poprawę izolacyjności cieplnej budynku, a tym samym wpłynie na obniżenie kosztów ogrzewania. Takie prace budowlane mają charakter remontu (wyrok NSA z 3 grudnia 1999r. Sygn. akt SA/Wr 477/98).

Biorąc pod uwagę powyższe stanowisko:

  • odpis na fundusz remontowy, z którego będą ponoszone nakłady, obciąża koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi (art. 6 ust. 3 usm) i stanowi koszty uzyskania przychodu (art. 16 ust. 1 pkt 9 updop),
  • koszty ocieplenia zostaną rozliczone z członkami Spółdzielni jak również z nieczłonkami posiadającymi odrębną własność w sposób określony w art. 6 ust. 1 usm tzn. z funduszu remontowego (bezwynikowo).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. u. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm., określanej w dalszej części skrótem „updop”), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 (…).

Powyższe oznacza, że kosztami uzyskania przychodów są wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, pod tym jednak warunkiem, że mają związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma, bądź też może mieć wpływ na wielkość osiąganych przychodów lub służy zachowaniu albo zabezpieczeniu źródła przychodów. Kosztami zatem będą zarówno koszty pozostające w bezpośrednim związku z uzyskanymi przychodami, jak i pozostające w związku pośrednim, jeżeli zostanie wykazane, że zostały w sposób racjonalny poniesione w celu uzyskania przychodów, w tym dla zagwarantowania funkcjonowania źródła przychodów.

W myśl art. 16 ust. 1 pkt 9 lit. a updop, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów i wpłat na różnego rodzaju fundusze tworzone przez podatnika; kosztem uzyskania przychodów są jednak podstawowe odpisy i wpłaty na te fundusze, jeżeli obowiązek lub możliwość ich tworzenia w ciężar kosztów określają odrębne ustawy.

Fundusz na remonty zasobów mieszkaniowych tworzony jest przez spółdzielnie na podstawie art. 6 ust. 3 ustawy z dnia 15 grudnia 2000r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2003r. Nr 119, poz. 1116 ze zm.), zgodnie z którym spółdzielnia tworzy fundusz na remonty zasobów mieszkaniowych. Odpisy na ten fundusz obciążają koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Obowiązek świadczenia na fundusz dotyczy członków spółdzielni, właścicieli lokali niebędących członkami spółdzielni oraz osób niebędących członkami spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze własnościowe prawa do lokali.

Z treści powołanych przepisów wynika, iż odpisy na fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej będą kosztem uzyskania przychodów.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Spółdzielnia tworzy fundusz remontowy. Odpis na ten fundusz obciąża koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Spółdzielnia planuje przeprowadzenie remontu elewacji budynku mieszkalnego wraz z dołożeniem warstwy dociepleniowej. Remont będzie finansowany z funduszu remontowego, który zostanie zasilony pożyczką uzyskaną na ten cel z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pożyczka będzie spłacana przez użytkowników mieszkań w postaci podwyższonego funduszu remontowego. Jeżeli zatem remont będzie w całości finansowany funduszem remontowym wydatki z nim związane mogą stanowić koszty uzyskania przychodów jedynie poprzez odpisy (dokonane i dokonywane w przyszłości) na ten fundusz.

Przyjęcie innego stanowiska skutkowałoby tym, że wydatki remontowe, których dotyczy wniosek byłyby podwójnie ujęte w kosztach uzyskania przychodu. Raz jako wydatki związane z remontem, a drugi raz w formie odpisów na fundusz remontowy.

Zatem, stanowisko Spółdzielni, iż odpis na fundusz remontowy, z którego będą ponoszone nakłady, obciąża koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi (art. 6 ust. 3 usm) i stanowi koszty uzyskania przychodu (art. 16 ust. 1 pkt 9 updop) – jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienia się, iż w zakresie pytania oznaczonego we wniosku Nr 2 wydano odrębną interpretację.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj