Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/1/415-1218/10/RM
z 6 grudnia 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/1/415-1218/10/RM
Data
2010.12.06



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
darowizna
darowizna
dochód
dochód
środek trwały
środek trwały
wartość początkowa
wartość początkowa
zorganizowana część przedsiębiorstwa
zorganizowana część przedsiębiorstwa


Istota interpretacji
dot. skutków podatkowych sprzedaży składników majątkowych nabytych uprzednio w drodze darowizny zorganizowanej części przedsiębiorstwa



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 15 września 2010 r. (data wpływu do tut. Biura 22 września 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży składników majątkowych nabytych uprzednio w drodze darowizny zorganizowanej części przedsiębiorstwa – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 września 2010 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży składników majątkowych nabytych uprzednio w drodze darowizny zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca będący podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, prowadzi działalność gospodarczą, t.j. Przedsiębiorstwo Budowlane. Ojciec Wnioskodawcy również prowadzi działalność gospodarczą (Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowo-Handlowe) m.in. w zakresie działalności turystycznej, gastronomicznej oraz świadczy usługi budowlane. Dodatkowo jest właścicielem szeregu gruntów wykorzystywanych w prowadzonej działalności gospodarczej.

Ojciec Wnioskodawcy rozważa reorganizację planowanej działalności i skupienie się jedynie na poszczególnych rodzajach działalności spośród wykazanych powyżej. W tym celu rozważa, jako jeden z wariantów reorganizacji, przekazanie Synowi czyli Wnioskodawcy zorganizowanej części przedsiębiorstwa w postaci prowadzonej działalności budowlanej, w której skład wejdą m.in. następujące składniki:

  1. Wykorzystywane w działalności gospodarczej maszyny i urządzenia, w szczególności koparki, wiertnica sterowana, zgrzewarka doczołowa,
  2. Pracownicy wykonujący prace związane z funkcjonowaniem zorganizowanej części przedsiębiorstwa,
  3. Umowy generujące należności i zobowiązania.

Dodatkowo w wyniku darowizny zorganizowanej części przedsiębiorstwa Wnioskodawca uzyska współwłasność gruntu (dalej: „grunt") oraz posadowionego na gruncie budynku (dalej: „budynek"). Wyodrębnienie współwłasności nastąpi w akcie notarialnym darowizny zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Grunt oraz budynek, które staną się współwłasnością Wnioskodawcy z punktu widzenia prawa cywilnego będą stanowić udział we współwłasności nieruchomości wspólnej, co do której zostanie określony sposób korzystania w ramach umownego podziału quoad usum. Sposób korzystania w ramach umownego podziału quoad usum będzie uwzględniał dotychczasowe wykorzystanie gruntu oraz budynku w przedsiębiorstwie Ojca Wnioskodawcy na cele związane ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa przenoszoną do majątku Wnioskodawcy oraz pozostającą w majątku Ojca Wnioskodawcy.

Wszystkie elementy wyodrębnione powyżej, będą stanowiły funkcjonalną całość i najpóźniej w momencie darowizny będą spełniały cechy zorganizowanej części przedsiębiorstwa wskazane w art. 5a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej „ustawa PIT). W szczególności składniki majątku będą na moment przekazania ich w formie darowizny w strukturze przedsiębiorstwa Ojca Wnioskodawcy:

  1. wyodrębnione organizacyjnie - będą stanowić oddział w rozumieniu przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, lub też osobny wydział tub dział w obrębie przedsiębiorstwa Ojca Wnioskodawcy,
  2. wyodrębnione finansowo - będą stanowić oddział (zakład), dla którego sporządzane będzie odrębne sprawozdanie finansowe; lub co najmniej będzie prowadzona dla nich odpowiednia ewidencja zdarzeń gospodarczych umożliwiająca przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Dodatkowo będzie można również uznać, iż wnoszone składniki będą stanowiły zespół, który mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, gdyż przeniesieniu będą podlegać nie tylko pracownicy przedsiębiorstwa Ojca Wnioskodawcy, ale również znaczące umowy kreujące należności i zobowiązania, jak również wszystkie pozostałe elementy niezbędne do umożliwienia kontynuowania przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa nabytej przez Wnioskodawcę wszelkich funkcji gospodarczych, które zespół darowanych składników majątku pełnił w przedsiębiorstwie Ojca Wnioskodawcy. Wszystkie wskazane powyżej składniki majątku będą wykorzystywane na potrzeby działalności gospodarczej Wnioskodawcy.

Mając na uwadze elementy niematerialne tworzące zorganizowaną część przedsiębiorstwa będącą przedmiotem darowizny (takie jak wiedza i doświadczenie, renoma, relacje biznesowe, oczekiwane i możliwe do oszacowania przychody oraz klientela) w umowie darowizny zostanie osobno określona wartość rynkowa wnoszonej zorganizowanej części przedsiębiorstwa oraz wartość poszczególnych składników majątku (m.in. grunt, budynek, maszyny i urządzenia) wchodzących w jego skład.

Dodatkowo Wnioskodawca wskazuje, iż jest podatnikiem, osiągającym dochody z działalności gospodarczej, prowadzącym księgi przychodów i rozchodów zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Przedmiotem zapytania Wnioskodawcy są jednak składniki majątku, których wartość początkowa przekracza wskazaną w art. 14 ust. 2 pkt 1b ustawy PIT kwotę 1.500 złotych oraz wskazaną w art. 22d ustawy PIT kwotę 3.500 zł.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy w przypadku dalszej sprzedaży przez Wnioskodawcę poszczególnych składników majątku wchodzących w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa otrzymanej w drodze darowizny, Wnioskodawca będzie zobowiązany do rozpoznania dochodu z odpłatnego zbycia składników majątku wykorzystywanych na potrzeby działalności gospodarczej jako:

  • różnicy między przychodem z odpłatnego zbycia a wartością początkową wykazaną w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, zgodnie ze stanowiskiem Wnioskodawcy wskazanym w odpowiedzi na pytanie 1, powiększonej o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 ustawy PIT – w przypadku innych środków trwałych niż stanowiący współwłasność grunt,
  • różnicy między przychodem z odpłatnego zbycia a wartością początkową wykazaną w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, zgodnie ze stanowiskiem Wnioskodawcy wskazanym w odpowiedzi na pytanie 1 - w przypadku stanowiącego współwłasność gruntu ...

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku dalszej odsprzedaży poszczególnych składników majątku lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa otrzymanej w drodze darowizny, Wnioskodawca jako podatnik osiągający dochody z działalności gospodarczej i prowadzący księgi przychodów i rozchodów, powinien określić dochód z odpłatnego zbycia składników majątku (opisanych w stanie faktycznym) i wykorzystywanych na potrzeby działalności gospodarczej, zgodnie z art. 24 ust 2 pkt 1 ustawy PIT, ponieważ maszyny, urządzenia, grunt i budynek będą składnikami majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy PIT, w szczególności będące przedmiotem niniejszego zapytania składniki majątku będą składnikami majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a) i c) ustawy PIT.

Dochodem z odpłatnego zbycia składników majątku wykorzystywanych na potrzeby działalności gospodarczej (innych niż stanowiący współwłasność grunt) będzie zatem różnica między przychodem z odpłatnego zbycia a wartością początkową wykazaną w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych - ustaloną zgodnie z art. 22g ust. 1 pkt 3 w związku z art. 22g ust. 15, powiększona o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 ustawy PIT.

Odnośnie gruntu, zgodnie z art. 22c pkt 1 ustawy PIT, tenże środek trwały nie podlega amortyzacji, ale stosownie do art. 22d ust. 2 wprowadza się go do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych.

Dochodem z odpłatnego zbycia wykorzystywanego na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawcy gruntu będzie więc różnica między przychodem z odpłatnego zbycia tego środka trwałego a wartością początkową wykazaną w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, ustaloną zgodnie z art. 22g ust. 1 pkt 3 w związku z art. 22g ust. 15 ustawy PIT.

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku dalszej sprzedaży wykorzystywanych na potrzeby działalności gospodarczej poszczególnych składników majątku wchodzących w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa otrzymanej w drodze darowizny będzie zobligowany do rozpoznania dochodu z odpłatnego ich zbycia jako:

  • różnicy między przychodem z odpłatnego zbycia a wartością początkową wykazaną w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, zgodnie ze stanowiskiem Wnioskodawcy wskazanym w odpowiedzi na pytanie 1, powiększonej o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust 1 ustawy PIT (w przypadku innych niż stanowiący współwłasność grunt środków trwałych),
  • różnicy między przychodem z odpłatnego zbycia a wartością początkową wykazaną w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, zgodnie ze stanowiskiem Wnioskodawcy wskazanym w odpowiedzi na pytanie 1 (w przypadku stanowiącego współwłasność gruntu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Jednocześnie zauważyć należy, iż aby określone składniki majątku Wnioskodawcy mogły być uznane za środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne w prowadzonej działalności gospodarczej, muszą one spełniać wymogi o których mowa w art. 22a lub art. 22b ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), w tym w szczególności dotyczące okresu ich wykorzystywania na potrzeby tej działalności gospodarczej.

Nadmienia się, iż w zakresie pytania oznaczonego we wniosku Nr 1 wydano odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu, ul. Kośnego 70, 45-372 Opole, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj