Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/415-758/10-3/AK
z 10 listopada 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB2/415-758/10-3/AK
Data
2010.11.10


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Szczególne zasady ustalania dochodu --> Wykaz zasad

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z kapitałów pieniężnych


Słowa kluczowe
fundusz inwestycyjny
fundusz inwestycyjny
przychód z kapitału pieniężnego
przychód z kapitału pieniężnego
spółki handlowe
spółki handlowe
wspólnik
wspólnik


Istota interpretacji
Objęcie przez Zamknięty Fundusz Inwestycyjny nowych akcji w spółkach, w których Wnioskodawczyni jest wspólnikiem.



Wniosek ORD-IN 614 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 31.08.2010 r. (data wpływu 03.09.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie powstania dochodu tytułu umorzenia akcji w spółce komandytowo – akcyjnej bez wynagrodzenia – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 03.09.2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie powstania dochodu tytułu umorzenia akcji w spółce komandytowo – akcyjnej bez wynagrodzenia.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni jest polskim rezydentem podatkowym. Podatnik jest wspólnikiem - komandytariuszem w spółkach komandytowych, które obecnie są albo w fazie przekształcania w spółki komandytowo - akcyjne (dalej „SKA” Spółki) albo ich przekształcanie jest planowane. W wyniku przekształcenia Podatnik stanie się właścicielem akcji SKA.

W związku z planowanym rozwojem działalności, Podatnik planuje skorzystanie z nowoczesnych form prowadzenia działalności gospodarczej zarządzania majątkiem i inwestowania. W konsekwencji Podatnik planuje objęcie udziałów spółki cypryjskiej typu company limited by shares, będącej cypryjskim rezydentem podatkowym (dalej: „Spółka Cypryjska”). Forma prawna Spółki Cypryjskiej będzie odpowiadać polskiej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.

Spółka Cypryjska obejmie następnie za gotówkę emisję certyfikatów inwestycyjnych w nowo założonym funduszu inwestycyjnym zamkniętym (w szczególności może to być fundusz inwestycyjny zamknięty aktywów niepublicznych), działającym na podstawie przepisów ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych (Dz. U. z 2004 r. Nr 146, poz. 1546 ze zm.) (dalej ‚„FIZ”).

W ramach dokapitalizowania Spółek, FIZ może następnie dokonać podwyższenia ich kapitałów zakładowych poprzez objęcie nowych akcji w SKA. Akcje zostaną objęte po ich wartości nominalnej, która może być niższa od ich wartości rynkowej. Rozważany jest również wariant, w którym podwyższeniu kapitału zakładowego SKA przez FIZ będzie towarzyszyło obniżenie kapitału zakładowego SKA przez umorzenie bez wynagrodzenia akcji Podatnika w Spółkach.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy w związku z objęciem przez FIZ nowych akcji w Spółkach po cenie nominalnej, która może być niższa niż wartość wynikająca z wyceny majątku Spółek, powstanie po stronie Podatnika jakikolwiek przychód z tego tytułu...
  2. Czy w przedstawionym stanie faktycznym umorzenie akcji Podatnika w Spółkach bez wynagrodzenia, w trybie przewidzianym w art. 359 § 1 w zw. z art. 126 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U Nr 94, poz. 1037 ze zm., dalej „KSH”), spowoduje po stronie Podatnika powstanie dochodu (przychodu) podlegającego opodatkowaniu w rozumieniu przepisów Ustawy PIT...

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie Nr 2. Odpowiedź na pytanie Nr 1 została rozpatrzona w interpretacji z dnia 10.11.2010 r.

Zdaniem Wnioskodawczyni:

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 Ustawy o PIT, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną.

Zgodnie z art. 24 ust. 5 pkt 1 Ustawy o PIT dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także dochód z umorzenia udziałów (akcji).

Jak już jednak wskazano, SKA są, zgodnie z art. 4 § 1 pkt 1 KSH, spółkami osobowymi, tj. jednostkami organizacyjnymi niebedącymi osobami prawnymi, którym ustawa przyznaje zdolność prawną. W skutek czego powyższe przepisy nie mają do umorzenia ich akcji zastosowania.

Przepisem, który mógłby mieć zastosowanie jest art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a Ustawy o PIT, wskazujący, iż za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne choćby faktycznie otrzymane przychody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych.

W zakresie definicji papierów wartościowych przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odsyłają do przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. Nr 183, poz. 1538 ze zm.). Zgodnie z przepisami art. 3 pkt 1 lit. a tej ustawy, akcje są zaliczane do papierów wartościowych. Nie ma przy tym znaczenia, czy akcje dotyczą spółki akcyjnej, czy też spółki komandytowo - akcyjnej.

Art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a Ustawy o PIT wskazuje jednak, iż dla powstania przychodu z kapitałów pieniężnych musi wystąpić przychód należny. Podatnik, którego akcje umarzane są w trybie, który nie przewiduje wypłaty wynagrodzenia, nie ma jednak tytułu prawnego do uzyskania wypłaty wynagrodzenia. Tym samym, w sytuacji, gdy umorzenie akcji przeprowadzane jest bez wynagrodzenia, przychód należny nie powstaje. Nie można więc uznać, że w przedstawionym stanie faktycznym mogłoby dojść do powstania przychodu na gruncie art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a Ustawy o PIT, a w konsekwencji powstanie u Podatnika dochodu do opodatkowania.

Stanowisko, zgodnie z którym w przypadku nieodpłatnego umorzenia akcji w spółkach komandytowo - akcyjnych po stronie podatnika będącego osobą fizyczną nie dochodzi do powstania dochodu, znajduje potwierdzenie w rozstrzygnięciach organów podatkowych.

Zgodził się z nim Minister Finansów m.in. w interpretacji indywidualnej z 7 stycznia 2010 r., sygn. IBPBII/2/415-1023/09/MW iw interpretacji indywidualnej z 2 marca 2010 r., sygn. ITPB1/415-981b/09/TK.

Reasumując, w przedstawionym stanie faktycznym umorzenie przez Podatnika akcji w SKA bez wynagrodzenia, w trybie przewidzianym w art. 359 § 1, w związku z art. 126 § 1 pkt 2 KSH, nie spowoduje powstania u Podatnika dochodu (przychodu) podlegającego opodatkowaniu w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

W odniesieniu do powołanych przez Wnioskodawczynię indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego tut. organ informuje, że rozstrzygnięcia w nich zawarte zostały wydane w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj