Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP2/443-818b/10/AF
z 4 listopada 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPP2/443-818b/10/AF
Data
2010.11.04


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku --> Deklaracje --> Deklaracje podatkowe

Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury


Słowa kluczowe
cena
cena
faktura korygująca
faktura korygująca
korekta
korekta
kurs walut
kurs walut
rabaty
rabaty


Istota interpretacji
1. Czy Spółka postępuje właściwie przyjmując do przeliczenia korekty średni kurs z faktur sprzedaży?
2. Czy Spółka postępuje właściwie ujmując dla celów podatku od towarów i usług korektę w miesiącu jej wystawienia?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 9 sierpnia 2010 r., (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie terminu, w którym należy rozliczyć faktury korygujące wewnątrzwspólnotową dostawę towarów w związku z udzieleniem rabatów oraz kursów walut, które należy stosować - jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 9 sierpnia 2010 r. złożono wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej, m. in. podatku od towarów i usług w zakresie terminu, w którym należy rozliczyć faktury korygujące wewnątrzwspólnotową dostawę towarów w związku z udzieleniem rabatów oraz kursów walut, które należy stosować.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Spółka jest producentem mebli tapicerowanych. Większość swoich wyrobów sprzedaje do krajów skandynawskich. Odbiorcami są m.in. skandynawskie sieci handlowe, zwane dalej Sieciami. Sprzedaż mebli do Sieci odbywa się na podstawie zaakceptowanego przez obie strony cennika. Na dzień złożenia wniosku nie istnieje umowa podpisana przez strony. Sieci posiadają swoje sklepy firmowe oraz sklepy franczyzowe. Płatnikiem faktur sprzedaży, bez względu na odbiorcę, zawsze jest Sieć. Za sprzedaż mebli w sklepach franczyzowych Sieci otrzymują – po odbiorze towaru przez sklep – dodatkowy rabat. Przyznanie rabatu odbywa się w następujący sposób: Spółka otrzymuje od Sieci fakturę, w której treści widnieje zapis „…rabat…zgodnie z umową i załącznikiem”. Do faktury dołączone jest zestawienie faktur, od których naliczono rabat. Na podstawie otrzymanej faktury Spółka koryguje swoją sprzedaż, wystawiając jedną korektę zbiorczą. Przychód korygowany jest w miesiącu wystawienia korekty. W deklaracji VAT korekta wykazywana jest jako zmniejszenie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, również w miesiącu wystawienia korekty. Do przeliczenia wartości korekt na PLN, zarówno do celów podatku dochodowego, jak i podatku od towarów i usług, Spółka stosuje średni kurs wynikający z kursów przyjętych na pierwotnych fakturach sprzedaży. Przykład: faktura sprzedaży z dnia 17 maja 2010 r. wartość 54.000 SEK – zastosowany kurs to 0,4171; faktura sprzedaży z dnia 16 marca 2010 r. wartość 23.000 SEK – zastosowany kurs to 0,4013. Spółka wystawiła zbiorczą fakturę korygującą, przy czym do korekty przyjęto kurs według następującego wyliczenia (0,4171 + 0,4013)/2=0,4092. Zarówno dla celów podatku dochodowego, jak i podatku od towarów i usług, korektę ujęto w miesiącu wystawienia.

Sieć płaci w całości za faktury sprzedaży, natomiast Spółka zwraca Sieci kwotę wynikającą z faktury wystawionej przez Sieć, a następnie zapłatę rozlicza z korektami faktur sprzedaży.

Spółka w opisanych transakcjach stosuje stawkę podatku w wysokości 0% z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.


W związku z powyższym zadano następujące pytania:


  1. Czy Spółka postępuje właściwie przyjmując do przeliczenia korekty średni kurs z faktur sprzedaży...
  2. Czy Spółka postępuje właściwie ujmując dla celów podatku od towarów i usług korektę w miesiącu jej wystawienia...


Zdaniem Wnioskodawcy, przyjęty sposób przeliczania walut obcych na złote, daje ten sam skutek podatkowy, co korygowanie każdej faktury sprzedaży oddzielnie. Wskazał, że kurs przyjęty na zbiorczej fakturze korygującej, jest średnim kursem wynikającym z kursów przyjętych do przeliczania przychodu na pierwotnych fakturach sprzedaży. Mając na uwadze powyższe Spółka uważa, że przyjęte rozwiązanie jest prawidłowe.

W odniesieniu do pytania drugiego, Spółka uważa, opierając się o art. 29 ust. 4 i 4b ustawy o podatku od towarów i usług oraz § 13 rozporządzenia w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług, że właściwym sposobem postępowania jest zmniejszenie podstawy opodatkowania wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów w momencie wystawienia korekty faktury VAT.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.


Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Stosownie do treści ust. 4 ww. artykułu, podstawę opodatkowania zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, z zastrzeżeniem ust. 4a i 4b.

W przypadku gdy podstawa opodatkowania ulega zmniejszeniu w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze, obniżenia podstawy opodatkowania podatnik dokonuje pod warunkiem posiadania, przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury, potwierdzenia otrzymania korekty faktury przez nabywcę towaru lub usługi, dla którego wystawiono fakturę. Uzyskanie potwierdzenia otrzymania przez nabywcę towaru lub usługi korekty faktury po terminie złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy uprawnia podatnika do uwzględnienia korekty faktury za okres rozliczeniowy, w którym potwierdzenie to uzyskano (ust. 4a tegoż artykułu).

Zgodnie z ust. 4b pkt 1 ustawy, warunku posiadania przez podatnika potwierdzenia odbioru korekty faktury przez nabywcę towaru lub usługi nie stosuje się w przypadku eksportu towarów, wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz dostawy towarów, dla której miejsce opodatkowania znajduje się poza terytorium kraju.

Na podstawie art. 20 ust. 1 ustawy, w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów obowiązek podatkowy powstaje 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towarów, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 20a i 20b.

W przypadku gdy przed upływem terminu, o którym mowa w ust. 1, podatnik wystawił fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury (ust. 2 ww. artykułu).

Analiza powyższych przepisów wskazuje, że w przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy powstaje obowiązek podatkowy jeden raz, czy to na podstawie reguły ogólnej, czy też na podstawie przepisu szczególnego. Późniejsze skorygowanie podstawy opodatkowania nie powoduje powstania nowego obowiązku podatkowego, ani nie przesuwa momentu jego powstania.

Stosownie do treści 31a ust. 1 ustawy w przypadku gdy kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone w walucie obcej, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.

Z treści złożonego wniosku wynika, że Spółka jest producentem mebli tapicerowanych. Odbiorcami są m.in. skandynawskie sieci handlowe, zwane dalej Sieciami. Sieci posiadają swoje sklepy firmowe oraz sklepy franczyzowe. Płatnikiem faktur sprzedaży, bez względu na odbiorcę, zawsze jest Sieć. Za sprzedaż mebli w sklepach franczyzowych Sieci otrzymują – po odbiorze towaru przez sklep – dodatkowy rabat. Przyznanie rabatu odbywa się w następujący sposób: Spółka otrzymuje od Sieci fakturę, w której treści widnieje zapis „…rabat…zgodnie z umową i załącznikiem”. Do faktury dołączone jest zestawienie faktur, od których naliczono rabat. Na podstawie otrzymanej faktury Spółka koryguje swoją sprzedaż, wystawiając jedną korektę zbiorczą. Przychód korygowany jest w miesiącu wystawienia korekty. Do przeliczenia wartości korekt na PLN, zarówno do celów podatku dochodowego, jak i podatku od towarów i usług, Spółka stosuje średni kurs wynikający z kursów przyjętych na pierwotnych fakturach sprzedaży. Przykład: faktura sprzedaży z dnia 17 maja 2010 r. wartość 54.000 SEK – zastosowany kurs to 0,4171; faktura sprzedaży z dnia 16 marca 2010 r. wartość 23.000 SEK – zastosowany kurs to 0,4013. Spółka wystawiła zbiorczą fakturę korygującą, przy czym do korekty przyjęto kurs według następującego wyliczenia (0,4171 + 0,4013)/2 = 0,4092. Zarówno dla celów podatku dochodowego, jak i podatku od towarów i usług, korektę ujęto w miesiącu jej wystawienia. Sieć płaci w całości za faktury sprzedaży, natomiast Spółka zwraca Sieci kwotę wynikającą z faktury wystawionej przez Sieć, a następnie zapłatę rozlicza z korektami faktur sprzedaży.

Spółka w opisanych transakcjach stosuje stawkę podatku w wysokości 0% z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

Biorąc pod uwagę powyższe oraz treść powołanych przepisów należy stwierdzić, że Spółka prawidłowo rozlicza wystawione zbiorcze faktury korygujące w rozliczeniu za okres ich wystawiania. Natomiast kursy służące do przeliczenia walut obcych powinny być każdorazowo kursami średnimi danej waluty ogłaszanymi przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego, tj. dzień wystawienia faktury pierwotnej. W związku z powyższym stanowisko należało uznać za nieprawidłowe.

Jednocześnie informuje się, że niniejsza interpretacja nie rozstrzyga kwestii zasadności stosowania stawki podatku w wysokości 0% do dokonanych przez Spółkę wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów, gdyż nie przedstawiono w tym zakresie własnego stanowiska oraz nie postawiono pytania.

Końcowo informuje się, iż kwestie dotyczące podatku dochodowego od osób prawnych rozstrzygnięto w odrębnych interpretacjach, a zagadnienie dotyczące sposobu korygowania obrotu z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów w związku z udzielonymi rabatami w interpretacji nr ITPP2/443-818a/10/AF.


Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj