Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-1246/12/PC
z 5 października 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z dnia 03 lipca 2012r., poz. 749) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 14 czerwca 2012r. (data wpływu do tut. BKIP 05 lipca 2012r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w m.in. zakresie określenia kosztów uzyskania przychodów w sytuacji wniesienia prawa użytkowania wieczystego gruntu wraz w prawem własności posadowionych na gruncie budynków i budowli w formie aportu do spółki kapitałowej (pytanie oznaczone we wniosku literą b) – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 05 lipca 2012r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie określenia kosztów uzyskania przychodów w sytuacji wniesienia prawa użytkowania wieczystego gruntu wraz w prawem własności posadowionych na gruncie budynków i budowli w formie aportu do spółki kapitałowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka zamierza nabyć w przyszłości jako wkład niepieniężny prawo użytkowania wieczystego gruntu wraz w prawem własności posadowionych na gruncie budynków i budowli („Nieruchomość"). Wartość rynkowa Nieruchomości zostanie odniesiona w części na kapitał zakładowy, a w części na kapitał zapasowy Spółki. Spółka nie prowadzi działalności w zakresie obrotu nieruchomościami, zatem Nieruchomość (prawo użytkowania wieczystego gruntu, budynki i budowle) zostanie ujęta w jej księgach rachunkowych i podatkowych jako środek trwały. W przyszłości może nastąpić zbycie Nieruchomości, w tym również w formie wniesienia jej jako wkładu niepieniężnego do kapitałowej spółki prawa handlowego z siedzibą w Polsce. Zbycie Nieruchomości może nastąpić po upływie roku od dnia wprowadzenia Nieruchomości do ewidencji środków trwałych Spółki i oddania jej do używania w działalności Spółki.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy w przypadku wniesienia Nieruchomości jako wkładu niepieniężnego do kapitałowej spółki prawa handlowego po upływie roku od dnia wprowadzenia Nieruchomości do ewidencji środków trwałych i oddaniu jej do używania, kosztem uzyskania przez Spółkę przychodu z tytułu objęcia udziałów/akcji będzie wartość początkowa Nieruchomości pomniejszona o dokonaną przed wniesieniem wkładu sumę odpisów amortyzacyjnych?

(pytanie oznaczone we wniosku literą b)

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku wniesienia Nieruchomości jako wkładu niepieniężnego do kapitałowej spółki prawa handlowego po upływie roku od dnia wprowadzenia Nieruchomości do ewidencji środków trwałych i oddaniu jej do używania, kosztem uzyskania przez Spółkę przychodu z tytułu objęcia udziałów/akcji będzie wartość początkowa Nieruchomości pomniejszona o dokonaną przed wniesieniem wkładu sumę odpisów amortyzacyjnych.

Objęcie udziałów/akcji w kapitałowej spółce prawa handlowego w zamian za wkład niepieniężny inny niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowaną część powoduje dla obejmującego udziały/akcje powstanie przychodu do opodatkowania w wysokości wartości nominalnej objętych udziałów/akcji - art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2011r. Nr 74, poz. 397, ze zm., określanej w dalszej części skrótem „Ustawy CIT”).

Kosztem uzyskania tego rodzaju przychodu w przypadku, gdy przedmiotem wkładu jest środek trwały lub wartość niematerialna i prawna jest w myśl art. 15 ust. lj pkt 1 Ustawy CIT wartość początkowa przedmiotu wkładu, zaktualizowana zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszona o dokonaną przed wniesieniem tego wkładu sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1 Ustawy CIT.

Powyższe uregulowania znajdą w ocenie Spółki zastosowanie w opisanym we wniosku zdarzeniu przyszłym, bowiem Nieruchomość, na którą będą się składać: prawo wieczystego użytkowania gruntów oraz własność budynków i budowli będzie stanowiła w księgach rachunkowych i podatkowych Spółki środek trwały.

Zgodnie z art. 16a ust. 1 pkt 1 Ustawy CIT, środkami trwałymi podlegającymi amortyzacji są stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu.

Środkami trwałymi są również w świetle uregulowań art. 16c pkt 1 Ustawy CIT grunty i prawa wieczystego użytkowania gruntów. Tego rodzaju środki trwałe nie podlegają jednak amortyzacji.

Zgodnie z przytoczonymi przepisami definiującymi środki trwałe oraz planowanym przeznaczeniem, zarówno prawo użytkowania wieczystego gruntów, jak i budynki i budowle składające się na Nieruchomość zostaną wprowadzone do ewidencji środków trwałych Spółki i używane będą w jej działalności gospodarczej. W konsekwencji, w przypadku wniesienia Nieruchomości jako wkładu niepieniężnego, kosztem objęcia w zamian za ten aport udziałów lub akcji spółki kapitałowej będzie zgodnie z art. 15 ust. lj pkt 1 Ustawy CIT, tzw. wartość netto Nieruchomości, wynikająca z ewidencji podatkowej Spółki.

W ocenie Spółki wartość netto Nieruchomości będzie kosztem uzyskania przychodu z tytułu objęcia udziałów/akcji spółki kapitałowej w przypadku, gdyby wniesienie Nieruchomości do tej spółki nastąpiło po upływie roku od dnia oddania Nieruchomości do używania w działalności Spółki.

Reasumując, Spółka stoi na stanowisku, że w przypadku wniesienia Nieruchomości jako wkładu niepieniężnego do kapitałowej spółki prawa handlowego po upływie roku od dnia wprowadzenia Nieruchomości do ewidencji środków trwałych i oddaniu jej do używania kosztem uzyskania przez Spółkę przychodu z tytułu objęcia udziałów/akcji będzie zgodnie z art. 15 ust. lj pkt 1 Ustawy CIT, wartość początkowa Nieruchomości pomniejszona o dokonaną przed wniesieniem wkładu sumę odpisów amortyzacyjnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienia się, że w zakresie pytania oznaczonego we wniosku literą a, wydano odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z dnia 14 marca 2012r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj