Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP3/443-871/10-2/KB
z 6 grudnia 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP3/443-871/10-2/KB
Data
2010.12.06



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
najem
najem
paliwo
paliwo
prawo do odliczenia
prawo do odliczenia
samochód osobowy
samochód osobowy
wynajem samochodów
wynajem samochodów


Istota interpretacji
1) Czy Spółka jest uprawniona do odliczenia pełnych kwot podatku VAT naliczonego od rat leasingowych, w odniesieniu do samochodu osobowego, udostępnianego przez Spółkę kontrahentom w okresie 2 lat w związku z organizacją wydarzeń i imprez integracyjnych oraz szkoleniowych, a następnie będącego przez okres ponad 9 miesięcy przedmiotem długoterminowej umowy wynajmu?2) Czy Spółka będzie uprawniona do odliczenia pełnych kwot podatku VAT naliczonego od rat leasingowych, w przypadku samochodów osobowych, które Spółka planuje wykorzystywać zarówno do celów odpłatnego udostępniania kontrahentom w ramach organizowanych wydarzeń i imprez integracyjnych, promocyjnych i szkoleniowych, jak i na cele wynajmu niezwiązanego z organizacją takich wydarzeń?



Wniosek ORD-IN 916 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 31.08.2010 r. (data wpływu 07.09.2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od rat leasingowych za samochody osobowe - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 01.02.2010 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od rat leasingowych za samochody osobowe.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe:

Zgodnie z wpisem w Krajowym Rejestrze Sądowym Spółka prowadzi między innymi działalność w zakresie wynajmu pojazdów, sklasyfikowaną zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 24 grudnia 2007 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) (Dz. U. nr 251, poz. 1885) pod symbolem PKD: 77.1 Wynajem i dzierżawa pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli. Ponadto, Spółka prowadzi również działalność sklasyfikowaną pod symbolami PKD: 77.3 Wynajem i dzierżawa pozostałych maszyn, urządzeń oraz dóbr materialnych; 70.2 Doradztwo związane z zarządzaniem; 73.1 Reklama; 74.2 Działalność fotograficzna; 79.1 Działalność agentów i pośredników turystycznych oraz organizatorów turystyki; 82.3 Działalność związana z organizacją targów, wystaw i kongresów; 82.9 Działalność komercyjna, gdzie indziej niesklasyfikowana.

Spółka świadczy usługi w zakresie organizacji na rzecz kontrahentów rożnego rodzaju wydarzeń i imprez integracyjnych, firmowych, promocyjnych, szkoleniowych, koncertów, pokazów oraz odpowiada za oprawę wydarzeń organizowanych przez kontrahentów, np. związanych z promowaniem ich produktów. W ramach organizacji powyższych imprez Spółka udostępnia kontrahentom samochody osobowe. W większości przypadków samochody te są udostępniane jako niezbędny bądź istotny element organizowanego wydarzenia. W szczególności samochody osobowe są udostępniane kontrahentom w ramach wydarzeń takich jak szkoła bezpiecznej jazdy, szkolenia z jazdy samochodem dla pracowników i klientów kontrahentów Spółki, pokazy jazdy, testy z jazdy w rożnych warunkach i terenie. Udostępnianie samochodów ma zatem ścisły związek z organizowanym wydarzeniem, a udostępnione samochody są niezbędne dla jego przeprowadzenia. Udostępnienie samochodu stanowi podstawowy i niezbędny element kalkulacji ceny świadczonych przez Spółkę usług

W ramach prowadzonej działalności Spółka wynajmuje również samochody osobowe na rzecz kontrahentów bez związku z organizacją wskazanych powyżej wydarzeń lub imprez. W takich przypadkach okres wynajmu uzależniony jest od indywidualnych potrzeb i preferencji najemcy danego samochodu. W pewnych sytuacjach umowy wynajmu samochodów zawierane są na okres powyżej 6 miesięcy (umowy długoterminowe), w innych przypadkach na okresy krótsze.

Spółka pozyskuje samochody osobowe na podstawie umów leasingu zawartych z leasingodawcami. W przyszłości, tj. po zakończeniu okresu leasingu, samochody te mogą być przedmiotem wykupu przez Spółkę.

W październiku 2007 r. Spółka rozpoczęła użytkowanie samochodu osobowego na podstawie umowy leasingu operacyjnego. W okresie dwóch lat od zawarcia umowy leasingu powyższy samochód był udostępniany przez spółkę kontrahentom w ramach organizacji na ich rzecz wydarzeń i imprez opisanych powyżej. Okresy udostępniania samochodu są w tym przypadku ściśle związane z okresem trwania danego wydarzenia. Obecnie, od ponad 9 miesięcy powyższy samochód jest przedmiotem długoterminowej umowy wynajmu, którą Spółka zawarła z kontrahentem. Powyższa umowa wynajmu nie ma związku z organizacją wydarzeń czy imprez integracyjnych, promocyjnych i szkoleniowych.

Ponadto, w styczniu 2008 r. oraz w lipcu 2010 r., Spółka rozpoczęła użytkowanie dwóch samochodów osobowych na podstawie umowy leasingu operacyjnego, a obecnie planuje rozpoczęcie użytkowania kolejnych samochodów osobowych, również na podstawie umów leasingu Spółka planuje wykorzystywać powyższe samochody w ramach działalności gospodarczej zarówno do celów udostępniania kontrahentom w ramach organizowanych wydarzeń i imprez integracyjnych, promocyjnych, szkoleniowych, jak i na cele wynajmu niezwiązanego z organizacją takich wydarzeń. Samochody będą wykorzystywane wyłącznie w powyżej opisanych celach. Spółka nie wyklucza, iż w przyszłości samochody te staną się przedmiotem długoterminowej umowy wynajmu, nawiązanej z organizacją wydarzeń czy imprez integracyjnych, promocyjnych, szkoleniowych.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy Spółka jest uprawniona do odliczenia pełnych kwot podatku VAT naliczonego od rat leasingowych, w odniesieniu do samochodu osobowego, udostępnianego przez Spółkę kontrahentom w okresie 2 lat w związku z organizacją wydarzeń i imprez integracyjnych oraz szkoleniowych, a następnie będącego przez okres ponad 9 miesięcy przedmiotem długoterminowej umowy wynajmu...
  2. Czy Spółka będzie uprawniona do odliczenia pełnych kwot podatku VAT naliczonego od rat leasingowych, w przypadku samochodów osobowych, które Spółka planuje wykorzystywać zarówno do celów odpłatnego udostępniania kontrahentom w ramach organizowanych wydarzeń i imprez integracyjnych, promocyjnych i szkoleniowych, jak i na cele wynajmu niezwiązanego z organizacją takich wydarzeń...

Zdaniem Wnioskodawcy:

W zakresie pytania pierwszego:

Spółka stoi na stanowisku, iż jest uprawniona do odliczenia pełnych kwot podatku VAT naliczonego od rat leasingowych, w przypadku samochodu osobowego, udostępnianego przez Spółkę kontrahentom w okresie 2 lat w związku z organizacją wydarzeń i imprez integracyjnych oraz szkoleniowych, a następnie będącego przez okres ponad 9 miesięcy przedmiotem długoterminowej umowy wynajmu.

W ocenie Spółki, prawo od odliczenia pełnych kwot podatku VAT naliczonego od rat leasingowych wynika z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT w związku z ust. 3, ust. 4 pkt 7 lit. b oraz ust. 7 art. 86 tej ustawy.

Na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o VAT ‚„W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.”

Z kolei, zgodnie z art. 86 ust. 7 „W przypadku usługobiorców użytkujących samochody osobowe oraz inne pojazdy samochodowe, o których mowa w ust. 3, na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, kwotę podatku naliczonego stanowi 60 % kwoty podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z zawartej umowy, udokumentowanych fakturą. Suma kwot w całym okresie użytkowania samochodów i pojazdów, o których mowa w zdaniu pierwszym, dotycząca jednego samochodu lub pojazdu, nie może jednak przekroczyć kwoty 6.000 zł.”

Spółka pragnie zaznaczyć, iż powyższy przepis odwołuje się do samochodów osobowych oraz innych pojazdów, o których mowa w art. 86 ust. 3, to jest „samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony”. Natomiast na mocy art. 86 ust 4 z zakresu pojazdów, o których mowa w ust. 3 ustawodawca wyłączył niektóre kategorie i sytuacje. I tak, zgodnie z art. 86 ust. 4 pkt 7 lit. b ograniczenie w odliczeniu podatku VAT naliczonego wprowadzone w art. 86 ust. 3 „nie dotyczy przypadków, gdy przedmiotem działalności podatnika jest oddanie w odpłatne używanie tych samochodów (pojazdów) na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze, i te samochody (pojazdy) są przez podatnika przeznaczone wyłącznie do wykorzystania na te cele przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy.”

W pierwszej kolejności podkreślić należy, że z analizy powyższych regulacji wynika, iż art. 86 ust. 7 ustawy o VAT stosuje się do samochodów osobowych i innych pojazdów wymienionych w ust 3, z wyłączeniem jednak pojazdów i sytuacji, które zostały wymienione w art. 86 ust. 4. Wskazuje na to literalne brzmienie przytoczonych przepisów, zgodnie z którym art. 86 ust 7 stosuje się do samochodów, o których mowa w ust. 3 tego artykułu. Natomiast, na mocy ust. 4 z zakresu przedmiotowego ust. 3 wyłączone zostały niektóre kategorie pojazdów, w tym samochody osobowe, które są oddawane w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze. Powyższe stanowisko Spółki potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w wyrokach z 13 marca 2009 r. o sygn. I FSK 35/08 oraz I FSK 36/08.

Jak stwierdził NSA w powyższych orzeczeniach: „ art. 86 ust. 7 (poprzez odwołanie się do ustępu 3, z którego z kolei wyłączono przypadki określone w ust. 4 pkt 7 ustawy o VAT w ogóle nie dotyczy przypadków, gdy leasingowany samochód oddawany jest następnie w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub na podstawie umowy o podobnym charakterze o ile samochody (pojazdy) wyłącznie do wykorzystania na te cele przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy.”

Ponadto, zdaniem Sądu „,Stosowana przez organy podatkowe interpretacja art. 86 ust 7 ustawy o VAT pomija całkowicie okoliczność, że ustawodawca określając zakres ograniczeń prawa do odliczenia podatku naliczonego zastosował zabieg polegający na początkowym odwołaniu się do ustępu 3, którego zakres znaczeniowy został określony dodatkowo przez ust. 4 art. 86. Ten ostatni element konstrukcji zakresu ograniczeń prawa do odliczenia podatku naliczonego organy bezzasadnie pominęły. Gdyby przyjąć tok rozumowania organów należałoby również wyłączyć z prawa do odliczenia samochody wymienione w art. 86 ust 4 pkt od 1 do 6 ustawy o VAT, a przecież taka interpretacja sprzeczna byłaby również z celem norm prawnych dotyczących samochodów, gdzie ustawodawca dążył przede wszystkim do ograniczenia odliczeń od samochodów, które mogą być wykorzystywane również w celach prywatnych.”

Spółka stoi na stanowisku, iż w opisanym przez nią stanie faktycznym zastosowanie znajduje art. 86 ust 4 pkt 7 lit. b ustawy o VAT. Podkreślić należy bowiem, iż przedmiotem działalności Spółki jest oddanie samochodu, którego dotyczy postawione we wniosku pierwsze pytanie, w odpłatny wynajem. Samochód ten jest przeznaczony przez Spółkę do wykorzystania wyłącznie na ten cel, a czas w jakim Spółka wykorzystuje samochód w tym celu przekracza 6 miesięcy. Z powyższego wynika, iż spełnione zostały wszystkie przesłanki wyłączające ograniczenie w odliczeniu podatku VAT naliczonego od rat leasingowych, wynikające z art. 86 ust 7.

W tym miejscu Spółka chciałaby zwrócić uwagę, iż warunek przeznaczenia samochodu wyłącznie do wykorzystywania na cele wynajmu przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy nie wymaga wynajmowania samochodu przez ten okres jednemu najemcy w sposób nieprzerwany. Powyższy warunek odnosi się jedynie do okresu, w którym samochód jest przeznaczony wyłącznie na cele wynajmu, jednak jednorazowy wynajem może trwać krócej niż wspomniany okres. Istotnym dla spełnienia tego wymogu jest zatem fakt przeznaczenia samochodu na wymienione w art. 86 ust 4 pkt 7 lit b cele przez okres co najmniej 6 miesięcy. Powyższe stanowisko potwierdzają, dla przykładu, interpretacje: Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie nr IPPP3/443-789/09-4/SM z 12.11.2009 oraz nr IPPP1-443-635/09-4/MP z 24.08.2009, Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach nr IBPP1/443-1272/09/EA z 8.03.2010, Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu nr ILPP1/443-870/09-2/AI z 10.09.2009.

W ocenie Spółki okoliczność, iż w początkowym okresie (przez 2 lata) samochód był udostępniany kontrahentom w związku z organizacją na ich rzecz wydarzeń i imprez integracyjnych i szkoleniowych nie zmienia faktu, że był on przeznaczony wyłącznie na cele wynajmu. Koszt udostępnienia samochodów w tym przypadku był bowiem istotnym elementem kalkulacyjnym świadczonych przez Spółkę usług. Ponadto, w przypadku imprez i spotkań w rodzaju szkoły bezpiecznej jazdy, szkoleń z jazdy samochodem dla pracowników i klientów kontrahentów Spółki, pokazów jazdy, testów z jazdy w różnych warunkach i terenie, wydarzenia te nie mogłyby zaistnieć bez udostępnienia przez Spółkę stosownego pojazdu. Zdaniem Spółki, dla zastosowania art. 86 ust. 4 pkt 7 lit. b do przedstawionego stanu faktycznego najistotniejsze znaczenie ma cel na jaki samochód został przeznaczony oraz sam sposób w jaki ów samochód był wykorzystywany. Fakt, iż samochód był oddawany kontrahentom w odpłatne używanie przez oznaczony czas, a kontrahenci byli z tego tytułu zobowiązani ponosić ustalone wynagrodzenie na rzecz Spółki, świadczy o tym, iż istotą wykorzystywania samochodu były cele wynajmu. Spółka przeznaczyła samochód do wykorzystywania wyłącznie na powyższe cele w okresie przekraczającym 6 miesięcy, a zatem zastosowanie znajduje art. 86 ust. 4 pkt 7 lit. b, w związku z czym, na mocy art. 86 ust. 1, Spółka jest uprawniona do odliczenia pełnych kwot podatku VAT naliczonego od rat leasingowych.

Ponadto, Spółka zwraca uwagę, iż od ponad 9 miesięcy przedmiotowy samochód jest przedmiotem długoterminowej umowy wynajmu zawartej z kontrahentem, która nie jest związana z organizacją jakichkolwiek wydarzeń czy imprez integracyjnych i szkoleniowych. W okresie trwania powyższej umowy samochód pozostaje wyłącznie w użytkowaniu najemcy. Najemca jest zobowiązany do uiszczania z tego tytułu czynszu najmu na rzecz Spółki.

Powyższa okoliczność dodatkowo potwierdza, iż przedmiotem działalności Spółki jest oddanie samochodu w odpłatne używanie w ramach wynajmu oraz, że samochód ten jest przez Spółkę przeznaczony wyłącznie na ten cel przez wymagany ustawowo okres. W przedstawionym stanie faktycznym zastosowanie znajduje zatem art. 86 ust. 4 pkt 7 lit. b ustawy o VAT, a w konsekwencji Spółka jest uprawniona do odliczenia pełnych kwot podatku VAT naliczonego od rat leasingowych.

W zakresie pytania drugiego:

Spółka stoi na stanowisku, iż będzie uprawniona do odliczenia pełnych kwot podatku VAT naliczonego od rat leasingowych, w przypadku samochodów osobowych, które Spółka wykorzystuje zarówno do celów udostępniania kontrahentom w ramach organizowanych wydarzeń i imprez integracyjnych, promocyjnych, szkoleniowych, jak i na cele wynajmu nie związanego z organizacją takich wydarzeń.

W ocenie Spółki prawo do odliczenia pełnych kwot podatku VAT naliczonego od rat leasingowych wynika z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT w związku z ust. 3, ust. 4 pkt 7 lit. b oraz ust. 7 art. 86 tej ustawy.

W pierwszej kolejności Spółka podkreśla, że z analizy powyższych regulacji wynika, iż art. 86 ust 7 stosuje się do samochodów osobowych i innych pojazdów, wymienionych w ust. 3 z uwzględnieniem wyłączeń określonych w ust. 4. Spółka przedstawiła stosowną argumentację w uzasadnieniu swojego stanowiska w zakresie pierwszego pytania objętego niniejszym wnioskiem.

Spółka stoi na stanowisku, iż w przypadku drugiego pytania objętego wnioskiem, podobnie jak w przypadku pytania pierwszego, zastosowanie znajdzie art. 86 ust 4 pkt 7 lit. b. Przedmiotem działalności Spółki będzie bowiem odpłatne udostępnienie samochodów osobowych. Samochody te będą przeznaczone przez Spółkę do wykorzystania wyłącznie na ten cel w całym okresie, w którym będą wykorzystywane przez Spółkę, a więc w czasie przekraczającym 6 miesięcy Spółka przeznaczy przedmiotowe samochody wyłącznic na te cele.

Na marginesie, Spółka zaznacza, iż okres 6 miesięcy, o którym mowa w art. 86 ust. 4 pkt 7 lit. b dotyczy okresu w jakim samochody mają być przeznaczone do wykorzystania na cele wymienione w tym przepisie, co nie oznacza konieczności oddania samochodów w jednorazowy wynajem na okres nie krótszy niż 6 miesięcy. Wystarczającym jest aby samochody pozostawały w tym okresie przeznaczone na cele wynajmu Potwierdzają to stanowiska organów podatkowych, na przykład interpretacje: Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie nr IPPP3/443-789/09-4/SM z 12.11.2009 oraz nr IPPP1/443-635/09-4/MP z 24.08.2009, Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach nr IBPP1/443-1272/09/EA z 08.03.2010, Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu nr ILPP1/143-870/09-2/AI z 10.09.2009. W przypadku Spółki warunek ten będzie spełniony, gdyż samochody będą udostępniane w związku z organizowanymi wydarzeniami i imprezami, a w okresach gdy nie będą wykorzystywane w powyższy sposób, będą wynajmowane kontrahentom na podstawie umów wynajmu nie związanych z organizacją tych imprez.

Zdaniem Spółki, dla zastosowania art. 86 ust. 4 pkt 7 lit. b w przedstawionej sytuacji najistotniejsze znaczenie ma cel na jaki samochody zostaną przeznaczone oraz sposób w jaki będą one wykorzystywane. Jak zaznaczono w opisie stanu faktycznego, Spółka przeznacza wspomniane samochody wyłącznie na potrzeby odpłatnego udostępniania kontrahentom, przy czym, w niektórych przypadkach udostępnianie to będzie związane z faktem organizacji na rzecz kontrahentów wydarzeń i imprez szkoleniowo-integracyjnych, a w pozostałych przypadkach usługa wynajmu nie będzie się wiązać z organizacją takich wydarzeń. Powyższa okoliczność nie ma jednak wpływu na istotę wykorzystania przedmiotowych samochodów. W sensie ekonomicznym bowiem, w obu powyższych przypadkach samochody będą przedmiotem odpłatnego udostępniania, a zatem nie będzie istotnej różnicy w przeznaczeniu tych samochodów. W obu przypadkach, samochody będą oddawane kontrahentom w odpłatne używanie przez oznaczony czas, a kontrahenci będą z tego tytułu zobowiązani ponosić ustalone wynagrodzenie na rzecz Spółki.

Spółka podkreśla, iż w większości przypadków samochody te będą udostępniane jako niezbędny bądź kluczowy element organizowanych wydarzeń oraz imprez integracyjnych i szkoleniowych. W szczególności samochody osobowe będą udostępniane kontrahentom w ramach wydarzeń i imprez w rodzaju szkoły bezpiecznej jazdy, szkoleń z jazdy samochodem dla pracowników i klientów kontrahentów Spółki, pokazów jazdy, testów z jazdy w różnych warunkach i terenie. Udostępnianie samochodów będzie zatem mieć ścisły związek z organizowanymi imprezami, a udostępnianie samochodów będzie niezbędne dla ich przeprowadzenia. Udostępnianie samochodów stanowić będzie istotny element kalkulacji ceny świadczonych przez Spółkę usług związanych z organizacją takich wydarzeń.

Spółka przeznaczy samochody do wykorzystywania wyłącznie na powyższe cele w całym okresie, a więc w okresie powyżej 6 miesięcy. Zastosowanie znajduje zatem art. 86 ust. 4 pkt 7 lit. b ustawy o VAT, w związku z czym, na mocy art. 86 ust. 1, Spółka będzie mieć prawo do odliczenia pełnych kwot podatku VAT naliczonego od rat leasingowych.

Ponadto, Spółka nie wyklucza, iż po pewnym czasie przedmiotowe samochody zostaną przeznaczone na wynajem długoterminowy niezwiązany z organizacją wydarzeń i imprez integracyjnych czy szkoleniowych, co tym bardziej potwierdza, że samochody te są przez Spółkę przeznaczone wyłącznie na cele wynajmu.

W związku z powyższym, Spółka stoi na stanowisku, iż - zarówno w zakresie pierwszego jak i drugiego jest uprawniona do pełnego odliczenia VAT naliczonego od rat leasingowych płaconych na rzecz leasingodawców.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych , podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W ust. 2 pkt 1) powyższego przepisu wskazano, że kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Stosownie do przepisu art. 86 ust. 3 ustawy w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 6.000 zł.

Przepis ust. 3 nie dotyczy przypadków, gdy przedmiotem działalności podatnika jest oddanie w odpłatne używanie tych samochodów (pojazdów) na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze, i te samochody (pojazdy) są przez podatnika przeznaczone wyłącznie do wykorzystania na te cele przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy (art. 86 ust. 4 pkt 7 lit. b ustawy).

Z literalnego brzmienia przepisu art. 86 ust. 4 pkt 7 lit. b ustawy wynika, że Wnioskodawca ma prawo do pełnego odliczenia kwoty podatku naliczonego z tytułu nabycia samochodu osobowego pod warunkiem spełnienia łącznie przesłanek, o których mowa w tym przepisie, tj:

  • gdy przedmiotem działalności podatnika jest oddanie w odpłatne używanie tych samochodów (pojazdów) na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze;
  • oraz samochody (pojazdy) te są przez podatnika przeznaczone wyłącznie do wykorzystania na wyżej wymienione cele przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy.

W myśl art. 86 ust. 7 ustawy w przypadku usługobiorców użytkujących samochody osobowe oraz inne pojazdy samochodowe, o których mowa w ust. 3, na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, kwotę podatku naliczonego stanowi 60 % kwoty podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z zawartej umowy, udokumentowanych fakturą. Suma kwot w całym okresie użytkowania samochodów i pojazdów, o których mowa w zdaniu pierwszym, dotycząca jednego samochodu lub pojazdu, nie może jednak przekroczyć kwoty 6.000 zł.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju (…).

Stosownie do art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również:

  1. przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesienie z mocy prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie;
  2. wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione;
  3. wydanie towarów na podstawie umowy komisu: między komitentem a komisantem, jak również wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej;
  4. wydanie towarów komitentowi przez komisanta na podstawie umowy komisu, jeżeli komisant zobowiązany był do nabycia rzeczy na rachunek komitenta;
  5. ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego;
  6. oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste;
  7. zbycie praw, o których mowa w pkt 5 i 6.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Umowa leasingu operacyjnego w świetle wyżej powołanych przepisów stanowi usługę. Leasingobiorca (Wnioskodawca) otrzymując co miesiąc faktury VAT dokumentujące czynność leasingu operacyjnego, nabywa prawo do korzystania z tego samochodu (usługę), a nie prawo własności (towar).

Tym samym każdorazowo Wnioskodawca jest uprawniony do określenia – w świetle przepisów art. 86 ust. 7 i art. 86 ust. 4 pkt 7 lit. b ustawy – wysokość podatku naliczonego.

Z treści wniosku wynika, iż Spółka prowadzi między innymi działalność w zakresie wynajmu pojazdów, sklasyfikowaną pod symbolem PKD: 77.1 Wynajem i dzierżawa pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli. Ponadto, Spółka prowadzi również działalność sklasyfikowaną pod symbolami PKD: 77.3 Wynajem i dzierżawa pozostałych maszyn, urządzeń oraz dóbr materialnych; 70.2 Doradztwo związane z zarządzaniem; 73.1 Reklama; 74.2 Działalność fotograficzna; 79.1 Działalność agentów i pośredników turystycznych oraz organizatorów turystyki; 82.3 Działalność związana z organizacją targów, wystaw i kongresów; 82.9 Działalność komercyjna, gdzie indziej niesklasyfikowana.

Spółka świadczy usługi w zakresie organizacji na rzecz kontrahentów rożnego rodzaju wydarzeń i imprez integracyjnych, firmowych, promocyjnych, szkoleniowych, koncertów, pokazów oraz odpowiada za oprawę wydarzeń organizowanych przez kontrahentów, np. związanych z promowaniem ich produktów. W ramach organizacji powyższych imprez Spółka udostępnia kontrahentom samochody osobowe. W większości przypadków samochody te są udostępniane jako niezbędny bądź istotny element organizowanego wydarzenia. W szczególności samochody osobowe są udostępniane kontrahentom w ramach wydarzeń takich jak szkoła bezpiecznej jazdy, szkolenia z jazdy samochodem dla pracowników i klientów kontrahentów Spółki, pokazy jazdy, testy z jazdy w rożnych warunkach i terenie. Spółka wskazała, iż udostępnienie samochodu stanowi podstawowy i niezbędny element kalkulacji ceny świadczonych przez Spółkę usług

W ramach prowadzonej działalności Spółka wynajmuje również samochody osobowe na rzecz kontrahentów bez związku z organizacją wskazanych powyżej wydarzeń lub imprez. W takich przypadkach okres wynajmu uzależniony jest od indywidualnych potrzeb i preferencji najemcy danego samochodu. W pewnych sytuacjach umowy wynajmu samochodów zawierane są na okres powyżej 6 miesięcy (umowy długoterminowe), w innych przypadkach na okresy krótsze.

Spółka pozyskuje samochody osobowe na podstawie umów leasingu zawartych z leasingodawcami. W przyszłości, tj. po zakończeniu okresu leasingu, samochody te mogą być przedmiotem wykupu przez Spółkę.

W październiku 2007 r. Spółka rozpoczęła użytkowanie samochodu osobowego na podstawie umowy leasingu operacyjnego. W okresie dwóch lat od zawarcia umowy leasingu powyższy samochód był udostępniany przez spółkę kontrahentom w ramach organizacji na ich rzecz wydarzeń i imprez opisanych powyżej. Okresy udostępniania samochodu są w tym przypadku ściśle związane z okresem trwania danego wydarzenia. Obecnie, od ponad 9 miesięcy powyższy samochód jest przedmiotem długoterminowej umowy wynajmu, którą Spółka zawarła z kontrahentem. Powyższa umowa wynajmu nie ma związku z organizacją wydarzeń czy imprez integracyjnych, promocyjnych i szkoleniowych.

Ponadto, w styczniu 2008 r. oraz w lipcu 2010 r., Spółka rozpoczęła użytkowanie dwóch samochodów osobowych na podstawie umowy leasingu operacyjnego, a obecnie planuje rozpoczęcie użytkowania kolejnych samochodów osobowych, również na podstawie umów leasingu Spółka planuje wykorzystywać powyższe samochody w ramach działalności gospodarczej zarówno do celów udostępniania kontrahentom w ramach organizowanych wydarzeń i imprez integracyjnych, promocyjnych, szkoleniowych, jak i na cele wynajmu niezwiązanego z organizacją takich wydarzeń. Samochody będą wykorzystywane wyłącznie w powyżej opisanych celach. Spółka nie wyklucza, iż w przyszłości samochody te staną się przedmiotem długoterminowej umowy wynajmu, nawiązanej z organizacją wydarzeń czy imprez integracyjnych, promocyjnych, szkoleniowych.

Analizując powyższe, należy zwrócić uwagę na treść ww. art. 86 ust. 4 pkt 7 lit. b ustawy, który wyraźnie wskazuje na samochody oddane w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze, i te samochody są przez podatnika przeznaczone wyłącznie do wykorzystywania na te cele przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy. Tak więc, aby spełnić przesłanki wynikające z ww. przepisu, działalność polegająca na usługach najmu samochodów musi trwać nie krócej niż sześć miesięcy oraz musi się ograniczać tylko do tych czynności, które są wyłącznie związane z odpłatnym wynajmowaniem tych samochodów, a więc musi stanowić usługę samą w sobie, odrębną.

A zatem, udostępnianie samochodu w ramach organizowanych imprez nie stanowi oddania w odpłatne używanie na podstawie umowy o charakterze wskazanym w powołanym wyżej przepisie, ponieważ jest jedynie elementem usługi organizacji imprez.

Biorąc pod uwagę opis sprawy oraz powołane przepisy w świetle dokonanej analizy, tut. Organ stwierdza, że w sytuacji, gdy samochód osobowy udostępniany był przez Spółkę kontrahentom w okresie 2 lat w związku z organizacją wydarzeń i imprez, Wnioskodawcy przysługiwało prawo do odliczenia w wysokości 60% kwoty podatku z każdej faktury VAT dokumentującej zakup usługi leasingu, jednak nie więcej niż 6.000 zł. Natomiast, późniejsze oddanie pojazdu w odpłatne używanie na podstawie długoterminowej umowy najmu pozwoli Wnioskodawcy skorzystać z pełnego prawa do odliczenia podatku naliczonego w wysokości 100% wynikającego z faktur dokumentujących raty leasingowe, na podstawie art. 86 ust. 4 pkt 7 lit. b ustawy o podatku od towarów i usług, ale tylko za okres, w którym samochody będą przedmiotem najmu.

Z kolei, w przypadku samochodów osobowych, które Spółka planuje wykorzystywać zarówno do celów odpłatnego udostępniania kontrahentom w ramach organizowanych wydarzeń i imprez, jak i na cele wynajmu, Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia w wysokości 60% kwoty podatku z każdej faktury VAT, jednak nie więcej niż 6 000 zł. Zatem, Wnioskodawcy nie przysługuje pełne prawo do odliczenie VAT, ponieważ nie przeznacza przedmiotowych samochodów wyłącznie na cele wynajmu, a więc nie spełnia warunków wskazanych w przepisie art. 86 ust. 4 pkt 7 lit. b ustawy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydawania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj