Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP2/443-897/10/KT
z 30 listopada 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPP2/443-897/10/KT
Data
2010.11.30



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczanie częściowe podatku oraz korekta podatku naliczonego --> Korekta kwoty podatku naliczonego


Słowa kluczowe
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
korekta
korekta
korekta podatku
korekta podatku
korekta podatku naliczonego
korekta podatku naliczonego
nieodpłatne przekazanie rzeczy
nieodpłatne przekazanie rzeczy
odliczanie podatku naliczonego
odliczanie podatku naliczonego
podatek naliczony
podatek naliczony
przekazanie
przekazanie
przekazanie nieodpłatne
przekazanie nieodpłatne
samochód
samochód
samochód ciężarowy
samochód ciężarowy
towar używany
towar używany


Istota interpretacji
Obowiązek dokonania korekty odliczonego uprzednio podatku naliczonego w związku z przekazaniem na cele osobiste samochodu ciężarowego, niebędącego środkiem trwałym firmy.



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 30 sierpnia 2010 r. (data wpływu 31 sierpnia 2010 r.), uzupełnionym w dniu 16 listopada 2010 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie konieczności dokonania korekty odliczonego podatku w związku z przekazaniem samochodu ciężarowego na cele osobiste podatnika – jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 31 sierpnia 2010 r. złożono wniosek, uzupełniony w dniu 16 listopada 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie konieczności dokonania korekty odliczonego podatku w związku z przekazaniem samochodu ciężarowego na cele osobiste podatnika.


W przedmiotowym wniosku, oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Prowadzi Pan działalność gospodarczą - zakład mechaniki pojazdowej, w ramach którego zajmuje się kompleksową naprawą samochodów (tj. naprawą i wymianą części, blacharstwem, lakiernictwem, przeglądami technicznymi i diagnostyką). Dla celów działalności gospodarczej nabył Pan w lipcu 2010 r. samochód ciężarowy o ładowności przekraczającej 500 kg, co wynika ze świadectwa homologacji. Wartość samochodu w momencie nabycia wynosiła 94.836,07 zł. W związku z tym, iż będzie on użytkowany przez okres krótszy niż 1 rok, nie został zaliczony do środków trwałych, ale stanowi składnik majątku firmy. Zakup ten zaliczył Pan jednorazowo do kosztów uzyskania przychodu. Z tytułu nabycia tego samochodu obniżył Pan podatek należny o podatek naliczony, zgodnie z art. 86 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, w wysokości 100% kwoty podatku naliczonego określonego w fakturze. Po 10 miesiącach użytkowania w związku z działalnością gospodarczą, przekaże Pan samochód na cele osobiste, będąc nadal zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Czy w związku z przekazaniem na cele osobiste ww. samochodu, niezakwalifikowanego do środków trwałych firmy, od którego odliczył podatek naliczony, będzie musiał Pan dokonać korekty odliczonego podatku od towarów i usług...


Zdaniem Wnioskodawcy, nie będzie musiał korygować odliczonego podatku, jako że korekta, o której mowa w art. 91 ust 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, nie dotyczy przedmiotowej sytuacji, bowiem zmiana przeznaczenia samochodu nastąpi w roku następnym po roku, w którym dokonano odliczenia podatku naliczonego z tytułu jego nabycia.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.


Zgodnie z podstawową zasadą dotyczącą prawa podatnika do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu towarów i usług, wyrażoną w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Kwestie dotyczące obowiązku skorygowania odliczonego uprzednio podatku naliczonego reguluje art. 91 ustawy.

Stosownie do przepisu art. 91 ust. 1 ww. ustawy, po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 1, jest on obowiązany dokonać korekty kwoty podatku odliczonego zgodnie z art. 90 ust. 2-9, z uwzględnieniem proporcji obliczonej w sposób określony w art. 90 ust. 2-6 lub przepisach wydanych na podstawie art. 90 ust. 11, dla zakończonego roku podatkowego. Korekty tej nie dokonuje się, jeżeli różnica między proporcją odliczenia określoną w art. 90 ust. 4 a proporcją określoną w zdaniu poprzednim nie przekracza 2 punktów procentowych.

Cytowany powyżej przepis zasadniczo dotyczy podatników, którzy wykorzystują zakupione towary lub usługi jednocześnie do wykonywania czynności opodatkowanych, jak i zwolnionych od podatku. Natomiast do podatników, którzy mieli prawo do obniżenia kwot podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego przez siebie towaru lub usługi i dokonali takiego obniżenia, albo nie mieli takiego prawa, a następnie zmieniło się prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tego towaru lub usługi, skierowana jest dyspozycja ust. 7 tego artykułu.

Z przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy wynika, iż opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Towarami, w świetle art. 2 pkt 6 ustawy, są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

W myśl art. 7 ust. 1 cyt. ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w ww. art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).


Stosownie do postanowień zawartych w ust. 2 ww. artykułu, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:


  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny


    1. jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.


Co do zasady stawka podatku - na podstawie art. 41 ust. 1 ww. ustawy - wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jednakże zarówno w treści ustawy, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie od podatku.

Jako odstępstwo od zasady powszechności i równości opodatkowania, zastosowanie obniżonej stawki podatku lub zwolnienie z opodatkowania podatkiem od towarów i usług możliwe jest jedynie w przypadku wykonywania czynności ściśle określonych w cyt. ustawie oraz w przepisach wykonawczych wydanych na jej podstawie.

Zgodnie z treścią art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Przez towary używane rozumie się ruchomości, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku po nabyciu prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel (art. 43 ust. 2 ww. ustawy).

Niedopełnienie któregokolwiek z warunków określonych w art. 43 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 ustawy, powoduje, iż dostawa towarów nie może korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Z treści złożonego wniosku wynika, że w lipcu 2010 r. nabył Pan, dla celów działalności gospodarczej, samochód ciężarowy o ładowności przekraczającej 500 kg, co wynika ze świadectwa homologacji. Wartość samochodu w momencie nabycia wynosiła 94.836,07 zł. W związku z tym, iż będzie on użytkowany przez okres krótszy niż 1 rok, stanowiąc składnik majątku firmy, nie został zaliczony do środków trwałych, tylko jednorazowo wliczony w koszty uzyskania przychodów. Z tytułu nabycia samochodu obniżył Pan podatek należny o całą kwotę podatku naliczonego zawartego w fakturze VAT. Po 10 miesiącach użytkowania dla celów prowadzonej działalności gospodarczej, będąc nadal zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym, ma Pan zamiar przekazać ww. samochód na cele osobiste.

Odnosząc powołane przepisy do opisanego zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, że planowane przez Pana przekazanie na cele osobiste przedmiotowego samochodu ciężarowego po upływie 10 miesięcy od chwili jego nabycia, będzie zrównane z odpłatną dostawą towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy. Pomimo, że ww. samochód spełnia definicję towaru używanego w rozumieniu art. 43 ust. 2 ustawy, ww. przekazanie nie będzie korzystało ze zwolnienia od podatku, określonego w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, gdyż w momencie jego nabycia przysługiwało Panu prawo do odliczenia podatku naliczonego. Tym samym przekazanie przedmiotowego samochodu na cele osobiste, będzie opodatkowane stawką w wysokości 22%. W związku z tym nie nastąpi zmiana przeznaczenia samochodu wykorzystywanego przez Pana, jako podatnika VAT czynnego, do czynności opodatkowanych tym podatkiem.

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, że w opisanym przypadku Wnioskodawca nie będzie miał obowiązku dokonania korekty uprzednio odliczonego podatku, jako że nie znajdą zastosowania uregulowania zawarte w art. 91 ustawy o podatku od towarów i usług.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj