Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB1/415-217/08-2/PJ
z 7 marca 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB1/415-217/08-2/PJ
Data
2008.03.07



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Dochody małżonków


Słowa kluczowe
gospodarstwo rolne
gospodarstwo rolne
małżeństwo
małżeństwo
opodatkowanie
opodatkowanie
opodatkowanie łączne małżonków
opodatkowanie łączne małżonków
rolnik ryczałtowy
rolnik ryczałtowy
rozliczanie (rozliczenia)
rozliczanie (rozliczenia)


Istota interpretacji
Wnioskodawcy przysługuje prawo do łącznego opodatkowania dochodów z małżonkiem. Przychody osiągane przez małżonka z działalności rolniczej, stosownie do art. 2 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. W tym przypadku podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków.



Wniosek ORD-IN 422 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 24.01.2008 r. (data wpływu 31.01.2008 r. ) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie rozliczenie dochodów łącznie z małżonkiem - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31.01.2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie rozliczenie dochodów łącznie z małżonkiem.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca osiąga dochody z tytułu zawartej umowy o pracę. Natomiast mąż Wnioskodawcy jest rolnikiem ryczałtowym (prowadzi gospodarstwo rolne, w zakresie którego nie jest płatnikiem podatku od towarów i usług), jest jedynie płatnikiem podatku od nieruchomości z tytułu posiadanego gruntu. Jedynym dochodem męża są dochody w ramach prowadzonego gospodarstwa rolnego z tytułu sprzedaży płodów rolnych ( za które otrzymuje zapłatę od odbiorców na konto rolnicze wraz ze zryczałtowanym 5% podatkiem VAT ).

Małżeństwo Wnioskodawcy trwa od 14.07.2001 r., przez cały rok 2007 istniała między małżonkami wspólność majątkowa. Małżonkowie zamieszkują na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Żaden z małżonków nie prowadzi działalności gospodarczej w ramach której znalazłyby zastosowanie przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, bądź też przepisy art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Mąż Wnioskodawcy nie prowadzi działów specjalnych produkcji rolnej, osiąga znaczne dochody z rolnictwa, korzysta również ze zwrotu z funduszy Unii Europejskiej z tytułu zakupu ciągnika.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawca może rozliczyć swoje dochody łącznie z mężem ( którego dochód wynosi zero ), a tym samym skorzystać z dwóch kwot wolnych od podatku...

Czy są jakieś wielkości dochodów w rolnictwie, które nie podlegają podatkowi...

Czy Wnioskodawca nie będzie poddany odpowiedzialności karnej, gdy dokona rozliczenia łącznego z mężem...

Zdaniem Wnioskodawcy zjawisko rozliczania wraz ze współmałżonkiem jest powszechne.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu od osiąganych przez nich dochodów. Jednakże na podstawie art. 6 ust. 2 ww. ustawy małżonkowie podlegający obowiązkowi podatkowemu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, między którymi istnieje wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, mogą być jednak, z zastrzeżeniem ust. 8 na wniosek wyrażony we wspólnym zeznaniu rocznym, z zastrzeżeniem art. 6a, opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów określonych zgodnie z art. 9 ust. 1 i 1a, po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z małżonków, kwot określonych w art. 26: w tym przypadku podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków, z tym że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany na zasadach określonych w tej ustawie.

Równocześnie zgodnie z art. 6 ust. 3 zasada wyrażona w ust. 2 ma zastosowanie również, jeżeli jeden z małżonków w roku podatkowym nie uzyskał przychodów ze źródeł, z których dochód jest opodatkowany zgodnie z art. 27, lub osiągnął dochody w wysokości nie powodującej obowiązku uiszczenia podatku.

Stosownie do art. 2 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej.

Pojęcie działalności rolniczej zostało zdefiniowane w art. 2 ust. 2 ww. ustawy.

W myśl tego przepisu jest to działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo-fermowego oraz hodowla ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej:

  1. miesiąc - w przypadku roślin,
  2. 16 dni - w przypadku wysokointensywnego tuczu specjalizowanego gęsi lub kaczek,
  3. 6 tygodni - w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego,
  4. 2 miesiące - w przypadku pozostałych zwierząt
    - licząc od dnia nabycia.

Z kolei zgodnie z art. 6 ust. 8 wspólne opodatkowanie nie ma zastosowania w sytuacji, gdy chociażby do jednego z małżonków (..) mają zastosowanie przepisy art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym lub ustawy z dnia 24 sierpnia 2006 r. o podatku tonażowym.

Z przytoczonych powyżej przepisów wynika, że warunkami skorzystania z prawa do wspólnego opodatkowania dochodów małżonków są: 1) podleganie nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, 2) istnienie wspólności majątkowej między małżonkami, 3) pozostawanie w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, 4) złożenie wniosku o łączne opodatkowanie dochodów we wspólnym zeznaniu rocznym, 5) złożenie wniosku w odpowiednim terminie, 6) do żadnego z małżonków nie mają zastosowania przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, jak również przepisy art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując, Wnioskodawcy przysługuje prawo do łącznego opodatkowania dochodów z małżonkiem.

Przychody osiągane przez małżonka z działalności rolniczej, stosownie do art. 2 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W tym przypadku podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków.

W celu skorzystania z przysługującego prawa do łącznego opodatkowania dochodów z małżonkiem należy zgodne z dyspozycją art. 45 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych złożyć do właściwego urzędu skarbowego zeznanie podatkowe w terminie do dnia 30 kwietnia 2008 r.

Odnosząc się do wątpliwości Wnioskodawcy odnośnie możliwych konsekwencji karnych, należy podkreślić, iż skorzystanie z prawa do łącznego opodatkowania małżonków w powyższym stanie faktycznym nie wywoła skutków karno – skarbowych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj