Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPP1/443-711/10-2/NS
z 22 września 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPP1/443-711/10-2/NS
Data
2010.09.22



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
faktura zaliczkowa
faktura zaliczkowa
grunt niezabudowany
grunt niezabudowany
grunty
grunty
nieruchomości
nieruchomości
nieruchomość budowlana
nieruchomość budowlana
nieruchomość niezabudowana
nieruchomość niezabudowana
odliczenia
odliczenia
odliczenie podatku od towarów i usług
odliczenie podatku od towarów i usług
prawo do odliczenia
prawo do odliczenia
zaliczka
zaliczka
zaliczka na poczet ceny
zaliczka na poczet ceny


Istota interpretacji
Prawo do odliczenia podatku naliczonego.



Wniosek ORD-IN 409 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o., przedstawione we wniosku z dnia 28 czerwca 2010 r. (data wpływu 29 czerwca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 czerwca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest podmiotem wyspecjalizowanym w pozyskiwaniu nowych nieruchomości, budowie obiektów handlowych oraz ich wynajmie na rzecz podmiotu, który prowadzi w tych obiektach działalność handlową.

W związku z powyższym, Spółka nabywa nieruchomości m. in. poprzez kupno praw własności gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów wraz z częściami składowymi należącymi do nabywanych nieruchomości (np. budynki, budowle).

W dniu 5 października 2009 r. Zainteresowany podpisał w formie aktu notarialnego umowę przedwstępną sprzedaży nieruchomości położonej w B. Wnioskodawca informuje, że zamierza na tej nieruchomości wybudować obiekt handlowy, który będzie wynajmowany podmiotowi wyspecjalizowanemu w prowadzeniu działalności handlowej.

Z uzyskanych informacji wynika, iż Sprzedający jest właścicielem nieruchomości, stanowiącej działki gruntu o nr:

  • 236/4 – o powierzchni 8 569 m2 (zabudowanej budynkiem dyspozytorni oraz blaszanym budynkiem garażowym),
  • 857/3 – o powierzchni 10 593 m2 (niezabudowanej),
  • 857/6 – o powierzchni 6 158 m2 (niezabudowanej),

z obrębu „A”, położonej w B., dla której to nieruchomości Sąd Rejonowy Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą nr B(…)(dalej: nieruchomość).

Z dokumentów wynika, że Sprzedający nabył nieruchomość od „B” Sp. z o.o. z siedzibą w B., na podstawie umowy sprzedaży sporządzonej w dniu 28 września 2009 r. przez Notariusza (dalej: umowa sprzedaży). Z umowy sprzedaży wynika, iż zakup nieruchomości przez Sprzedającego był zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 43 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) (dalej: ustawa o VAT) i potwierdzony fakturą VAT.

W dniu 9 czerwca 2008 r. Urząd Miejski wydał decyzję nr 5(…) znak A(…) o warunkach zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie zespołu budynków mieszkalnych wielorodzinnych (do VII kondygnacji), z usługami wbudowanymi, budowie budynków usługowych wolnostojących, obiektów zbiorowego zamieszkania, garaży oraz parkingów na działkach o nr ewid. 857/6, 857/3, 236/4 i 236/3, położonych w B. wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną oraz ze zjazdami.

Nieruchomość na dzień podpisania przez Wnioskodawcę i Sprzedającego umowy przedwstępnej zabudowana była budynkiem dyspozytorni, parterowym o powierzchni użytkowej 126 m>sup>2, w którym znajduje się pomieszczenie portierni, sanitariaty, pokój dyspozytora, hol, poczekalnia i węzeł cieplny oraz blaszanym budynkiem garażowym.

Ponadto Sprzedający oświadczył w umowie przedwstępnej, że jest czynnym podatnikiem podatku VAT.

Z umowy przedwstępnej wynika także, że przedmiotem nabycia przez Spółkę będzie nieruchomość stanowiąca działkę gruntu o powierzchni około 5 100 m2, z dokładnością do 50 m2, która powstanie w wyniku podziału nieruchomości powyżej opisanej i dla której zostanie założona nowa księga wieczysta (dalej: przedmiotowa nieruchomość) oraz, że Sprzedający przedmiotową nieruchomość do dnia sprzedaży uzyska decyzję zezwalającą na rozbiórkę wszystkich budynków, budowli i urządzeń znajdujących się na przedmiotowej nieruchomości.

Zainteresowany dodatkowo informuje, że przedmiotem nabycia przez niego ma być działka niezabudowana, co nie wynika jednoznacznie z opisu przedmiotu nabycia zawartego w umowie przedwstępnej wskazanego powyżej, ale było intencją i ustaleniem stron zawierających umowę przedwstępną.

W dniu 26 listopada 2009 r. Sprzedający wystawił Wnioskodawcy fakturę VAT ze stawką 22% dokumentującą wpłaconą zaliczkę (data wpłaty zaliczki przez Spółkę - 24 listopada 2009 r.), którą Zainteresowany otrzymał w grudniu 2009 r.

Kwestią istotną dla rozliczeń Wnioskodawcy w zakresie podatku VAT jest prawo do odliczenia podatku VAT z faktur, które otrzymał w związku z zakupem przedmiotowej nieruchomości. W związku z tym, Spółka jako czynny podatnik VAT, składając niniejszy wniosek o wiążącą interpretację przepisów podatkowych, ma ważny interes prawny.

Zgodnie z tezą wyroku WSA (sygn. akt III SA/Wa 1386/06), podatek naliczony VAT jest elementem zobowiązania VAT, podatnik VAT ma prawo wystąpić do organów podatkowych z wnioskiem o interpretację w zakresie przepisów podatkowych. Jak wskazał Zainteresowany, będąc podatnikiem VAT i znajdując się w kręgu podmiotów uczestniczących w transakcji objętej VAT, ma prawo do uzyskania interpretacji.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Spółka będzie miała prawo do odliczenia podatku VAT wykazanego na fakturze zaliczkowej wystawionej przez Sprzedającego, w powyżej opisanym stanie faktycznym, jeżeli odpowiedź jest twierdząca, to kiedy będzie miała prawo do odliczenia tego podatku VAT...

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku opisanego powyżej stanu faktycznego, Sprzedający będzie uprawniony do opodatkowania transakcji sprzedaży przedmiotowej nieruchomości, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT, natomiast Spółka jako kupujący będzie uprawniona do odliczenia podatku VAT wykazanego w fakturze zaliczkowej (dalej: faktura), w okresie, w którym otrzymała tą fakturę bądź w jednym z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

Zgodnie art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, Zainteresowanemu przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego wynikającego z wystawionych faktur o podatek naliczony wynikający z otrzymanych faktur, pod warunkiem, że zakupy udokumentowane tymi fakturami są związane z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez Wnioskodawcę.

W opinii Spółki, w związku z faktem, iż planowany zakup przedmiotowej nieruchomości jest związany z prowadzoną przez nią działalnością gospodarczą i czynnościami opodatkowanymi (nabywanie, budowa i wynajem nieruchomości) to przysługuje jej prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktury wystawionej przez Sprzedającego na jej rzecz.

Z uwagi jednak na zapis art. 88 ust. 3a ustawy o VAT, zgodnie z którym Zainteresowanemu nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur; jeżeli dokumentują transakcję, która nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku, Wnioskodawca dokonuje weryfikacji zasadności zastosowania stawki VAT w wysokości 22% przez podmioty sprzedające Spółce nieruchomości.

Zainteresowany stoi na stanowisku, iż w przedstawionym stanie faktycznym zastosowanie będzie miał przepis art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT, ponieważ przedmiotem nabycia będą działki niezabudowane przeznaczone pod zabudowę, a zatem sprzedaż nieruchomości w efekcie końcowym będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT.

Ponadto, w odniesieniu do art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT, generalną zasadą jest, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę, a jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia w tym okresie, to może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych (art. 86 ust. 1 ustawy o VAT).

Natomiast, w przypadku gdy podatnik nie dokonał obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w terminie określonym w art. 86 ust 10 pkt 1 bądź ust. 11 ustawy o VAT, może dokonać tego obniżenia w trybie przewidzianym w art. 86 ust. 13 ustawy o VAT, tj. poprzez złożenie korekty deklaracji podatkowej, za okres w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego.

Wnioskodawca zatem uważa, że w opisanym stanie faktycznym dysponował już w grudniu 2009 r. prawem do odliczenia podatku VAT wykazanego na fakturze, zgodnie z zapisem art. 86 ust. 10 ustawy o VAT.

Podsumowując, zdaniem Spółki, w przypadku przedstawionym w stanie faktycznym, Zainteresowany jako podatnik VAT czynny będzie miał prawo do odliczenia podatku VAT wykazanego na fakturze, w okresie w którym ją otrzymał, bądź w jednym z dwóch kolejnych okresów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Według art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Na mocy art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również:

  1. przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesienie z mocy prawa prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie;
  2. wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione;
  3. wydanie towarów na podstawie umowy komisu: między komitentem a komisantem, jak również wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej;
  4. wydanie towarów komitentowi przez komisanta na podstawie umowy komisu, jeżeli komisant zobowiązany był do nabycia rzeczy na rachunek komitenta;
  5. ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego;
  6. oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste;
  7. zbycie praw, o których mowa w pkt 5 i 6.

Z powyższego wynika, iż sprzedaż gruntu stanowi dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy i na mocy art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Podstawowa stawka podatku – na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy – wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jednakże zarówno w treści ustawy, jak i w przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi (7%, 3% i 0%) lub zwolnienie od podatku.

Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone m. in. w art. 43 ustawy.

W oparciu o art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.

Opodatkowane podatkiem od towarów i usług są zatem dostawy, których przedmiotem są nieruchomości gruntowe, zabudowane i niezabudowane, przy czym w przypadku gruntów niezabudowanych opodatkowane podatkiem VAT są tylko te, których przedmiotem są tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę. Natomiast dostawy gruntów niezabudowanych, będących np. gruntami rolnymi czy leśnymi, które nie są przeznaczone pod zabudowę, są zwolnione od podatku od towarów i usług.

Z przytoczonego przepisu jednoznacznie wynika, że kluczowym elementem pozwalającym stwierdzić, czy dostawa nieruchomości niezabudowanych może skorzystać ze zwolnienia od podatku VAT jest określenie przeznaczenia gruntu.

O charakterze danego gruntu winien rozstrzygać odpowiedni zapis w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, który jako dokument prawa miejscowego, decyduje o kwalifikacji gruntu. W przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego określenie sposobów zagospodarowania i warunków zabudowy terenu następuje w drodze decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Natomiast, o przeznaczeniu danego terenu przy braku planu zagospodarowania przestrzennego oraz w sytuacji gdy nie wydano decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, decyduje przeznaczenie określone w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. W przypadku braku ww. dokumentacji - przeznaczenie terenu może wynikać z ewidencji gruntów i budynków.

W myśl art. 19 ust. 1 ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi – art. 19 ust. 4 ustawy.

Od tych ogólnych zasad, ustawodawca określił szereg wyjątków ustalających w sposób odmienny moment powstania obowiązku podatkowego (uzależniony np.: od formy wydania towaru, rodzaju transakcji, otrzymania zapłaty itp.).

W świetle art. 19 ust. 11 ustawy, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.

Kwestie dotyczące prawa do odliczenia podatku naliczonego uregulowane zostały przez ustawodawcę w dziale IX ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z brzmieniem art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Kwotę podatku naliczonego, na mocy art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy, stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7:

  1. suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:
    1. z tytułu nabycia towarów i usług,
    2. potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego,
    3. od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu
      - z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4;
  2. w przypadku importu towarów - suma kwot podatku wynikająca z dokumentu celnego i deklaracji importowej, z zastrzeżeniem pkt 5;
  3. zryczałtowany zwrot podatku, o którym mowa w art. 116 ust. 6;
  4. kwota podatku należnego od importu usług, kwota podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz kwota podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów;
  5. kwota podatku należnego z tytułu importu towarów - w przypadkach, o których mowa w art. 33a.

Z powyższego wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

Ponadto ustawa o podatku VAT zawiera pewne wyjątki, w których prawo do odliczenia nie przysługuje. Zostały one wymienione w art. 88 ustawy. W ust. 3a pkt 2 powołanego artykułu zastrzeżono, że nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Stosownie do treści art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-5 oraz ust. 11, 12, 16 i 18.

Jak stanowi art. 86 ust. 11 ustawy, jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

W oparciu o art. 86 ust. 12 ustawy, w przypadku otrzymania faktury, o której mowa w ust. 2 pkt 1 lit. a lub lit. c, przed nabyciem prawa do rozporządzania towarem jak właściciel albo przed wykonaniem usługi, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje z chwilą nabycia prawa do rozporządzania towarem lub z chwilą wykonania usługi.

Generalnie zatem dla terminu odliczenia podatku naliczonego istotny jest moment nabycia prawa do rozporządzania towarem jak właściciel. Powyższe nie ma jednak zastosowania do faktur dokumentujących zaliczki – pod warunkiem jednak, iż wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego.

Ponadto, art. 86 ust. 13 ustawy wskazuje, iż jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w ust. 10, 11, 12, 16 i 18, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego.

Z informacji zawartych we wniosku wynika, iż w dniu 5 października 2009 r. Zainteresowany podpisał w formie aktu notarialnego umowę przedwstępną sprzedaży nieruchomości położonej w B. Wnioskodawca zamierza na tej nieruchomości wybudować obiekt handlowy, który będzie wynajmowany podmiotowi wyspecjalizowanemu w prowadzeniu działalności handlowej. W skład powyższej nieruchomości wchodzą działki gruntu o nr:

  • 236/4 – o powierzchni 8 569 m2 (zabudowanej budynkiem dyspozytorni oraz blaszanym budynkiem garażowym),
  • 857/3 – o powierzchni 10 593 m2 (niezabudowanej),
  • 857/6 – o powierzchni 6 158 m2 (niezabudowanej).

W dniu 9 czerwca 2008 r. Urząd Miejski wydał decyzję nr 5(…) znak A(…) o warunkach zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie zespołu budynków mieszkalnych wielorodzinnych (do VII kondygnacji), z usługami wbudowanymi, budowie budynków usługowych wolnostojących, obiektów zbiorowego zamieszkania, garaży oraz parkingów na działkach o nr ewid. 857/6, 857/3, 236/4 i 236/3, położonych w B. wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną oraz ze zjazdami. Nieruchomość na dzień podpisania przez Wnioskodawcę i Sprzedającego umowy przedwstępnej zabudowana była budynkiem dyspozytorni, parterowym o powierzchni użytkowej 126 m2, w którym znajduje się pomieszczenie portierni, sanitariaty, pokój dyspozytora, hol, poczekalnia i węzeł cieplny oraz blaszanym budynkiem garażowym. Ponadto Sprzedający oświadczył w umowie przedwstępnej, że jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Z umowy przedwstępnej wynika także, że przedmiotem nabycia przez Spółkę będzie nieruchomość stanowiąca działkę gruntu o powierzchni około 5 100 m2, z dokładnością do 50 m2, która powstanie w wyniku podziału nieruchomości powyżej opisanej i dla której zostanie założona nowa księga wieczysta oraz, że Sprzedający przedmiotową nieruchomość do dnia sprzedaży uzyska decyzję zezwalającą na rozbiórkę wszystkich budynków, budowli i urządzeń znajdujących się na przedmiotowej nieruchomości. Zainteresowany dodatkowo poinformował, że przedmiotem nabycia przez niego ma być działka niezabudowana, co nie wynika jednoznacznie z opisu przedmiotu nabycia zawartego w umowie przedwstępnej wskazanego powyżej, ale było intencją i ustaleniem stron zawierających umowę przedwstępną. W dniu 26 listopada 2009 r. Sprzedający wystawił Wnioskodawcy fakturę VAT ze stawką 22% dokumentującą wpłaconą zaliczkę (data wpłaty zaliczki przez Spółkę - 24 listopada 2009 r.), którą Zainteresowany otrzymał w grudniu 2009 r.

Wskazać należy, iż dla rozstrzygnięcia, czy do sprzedaży towaru zastosowana została właściwa stawka podatku, istotnym jest ustalenie co faktycznie będzie przedmiotem sprzedaży.

W świetle powyższego należy stwierdzić, że jeżeli przedmiotem dostawy, jak wskazał Wnioskodawca, będzie nieruchomość niezabudowana, jej sprzedaż powinna zostać opodatkowana stawką 22%, w myśl art. 41 ust. 1 ustawy, gdyż dla przedmiotowej nieruchomości wydano decyzję o warunkach zabudowy. Należy zaznaczyć, iż zaliczka opodatkowana jest stawką podatku właściwą dla dostawy towaru. W takim przypadku u dostawcy otrzymującego zaliczkę powstał obowiązek podatkowy z chwilą otrzymania zaliczki w tej części, z zastosowaniem 22% stawki. W konsekwencji Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury dokumentującej wpłaconą zaliczkę, bowiem jak wynika z przedłożonego wniosku, Zainteresowany będzie wykorzystywał ww. nieruchomość do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT (najem obiektu handlowego). Odliczenie to przysługuje w rozliczeniu za okres, w którym Wnioskodawca otrzymał fakturę lub w jednym z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

Co istotne w takiej sytuacji w sprawie nie znajdzie zastosowania art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy.

Reasumując, Spółka ma prawo do odliczenia podatku VAT wykazanego na fakturze zaliczkowej dotyczącej przedmiotowej nieruchomości w rozliczeniu za okres, w którym Zainteresowany otrzymał fakturę lub w jednym z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

Podkreślenia wymaga, że w analizowanej sprawie dla zachowania prawa do odliczenia istotne jest co rzeczywiście będzie przedmiotem dostawy. Zaznaczyć ponadto należy, iż dla uznania, że jest to grunt niezabudowany niewystarczające jest wydanie decyzji o pozwoleniu na rozbiórkę obiektów znajdujących się na przedmiotowych działkach, konieczna jest ich faktyczna rozbiórka przed datą sprzedaży.

Należy zauważyć, iż stosownie do treści art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Należy zatem zaznaczyć, że odpowiedzi na pytanie zawarte we wniosku udzielono w oparciu o przedstawiony stan faktyczny, w tym na oświadczeniu Wnioskodawcy, iż przedmiotem zakupu będzie nieruchomość niezabudowana. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego stanu faktycznego, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Tut. Organ informuje ponadto, iż w myśl art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). Mając na uwadze, iż stroną wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług jest nabywca towarów, interpretacja nie ma mocy wiążącej dla sprzedawcy, który chcąc uzyskać interpretację indywidualną powinien wystąpić z odrębnym wnioskiem o jej udzielenie.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj